xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

All-Metro girls cross country first and second teams

FIRST TEAM

Emily Beyer

Advertisement

Mount Hebron, senior

» Won several races for the Vikings in a strong senior season despite being disqualified at states

Advertisement
Advertisement

» Finished first in the Class 3A East meet in 19 minutes, 23.6 seconds as Mount Hebron took second overall, one point behind Centennial

» Won Hood College Invite (19:10.8) earlier in the season, running against a tough field

» Took first in the Howard County Invitational (19:06.0) in early September

Anna Coffin

Advertisement

Annapolis, junior

» Burst out of the shadow of her older sister (Maria, one of the state's best runners the past few years) with a strong season of her own this fall

» Won the Anne Arundel County meet and took second in the Class 4A East and Class 4A state runs

» Took the Chesapeake Invitational earlier in the season in 19:07.6

» Was first in the Frank Keyser Invitational in 17:44.7, a fast time on the 3-mile course

Allysa Combs

Archbishop Spalding, sophomore

» Ran well with teammate Lacey Eden and played a big role in helping the Cavaliers end Maryvale’s two-year hold in the IAAM team title at the championship meet

» Took fourth in that meet while Eden was second; Spalding beat Maryvale by just four points

» Ended up second in the Barnhart Invitational — behind Eden

» Finished second in the Spiked Shoe, once more behind Eden

The Mustangs sophomore won the conference, regional and state meets for the second consecutive year.

Lacey Eden

Archbishop Spalding, sophomore

» Won most of her races and helped lead the Cavaliers to the IAAM team title at the championship meet

» Took first in all of her in-season conference races with teammate Allysa Combs right behind her, a big reason Spalding kept winning

» Led through much of the IAAM championship race but finished second behind Samantha Facius of Mount de Sales

» A member of the Little Capitals ice hockey team, she won’t be running indoor track

Kamryn Eveleth

Severna Park, junior

» Came up big in several key races for the Falcons

» Finished third in the Class 4A East run, helping Severna Park win the team title

» Took third in the Anne Arundel County title race; the Falcons were second overall

» Ended up in third in the Class 4A state meet; Severna Park was second

Samantha Facius

Mount de Sales, junior

» Pulled off a big victory over Lacey Eden of Spalding, who dominated the IAAM races throughout the regular season, in the conference championship meet

» Stayed close to Eden in the title run before unleashing a furious late kick to win in 18:56.6

» Placed first in the Maryland Private Schools championship meet in 19:23.0

» Won the Scorpion Crawl and Seahawk XC Invitational earlier in the season

A balanced effort enabled the Cavaliers to wrest the IAAM crown from Maryvale.

Olivia Janke

Broadneck, senior

» Finished second in the Anne Arundel County title run behind All-Metro pick Anna Coffin of Annapolis

» Ended up fourth in the Class 4A East meet

» Took ninth in the Class 4A state championship run

» Won the Wolverine Run in 19:38.8 at at Watkins Mill earlier this season

Emily Konkus

Hereford, junior

» Played a big part in helping the Bulls win a third consecutive state title this fall

» Won the Class 2A state race in 19:40.44, leading the way as Hereford once more took the crown on its home course

» Earlier, she won the Baltimore County title meet in 19:21.0

» Took fourth place in the sixth-annual Gunpowder Falls Invitational

Faith Meininger

River Hill, freshman

» If she continues to improve, she'll be one of the state's top distance runners

» Took second in the Howard County championship meet as the Hawks won the team title

» Finished second in the Class 2A South race; River Hill took that team championship

» Finished fifth in the state as the Hawks placed second overall behind three-time champion Hereford on the Bulls’ home course

Jasmine Tiamfook

River Hill, senior

» Helped the Hawks to another big season with probably the best cross country campaign of her career

» Won the Howard County championship race in 19:01.0; she took that title last year, too

» Finished first in the Class 2A South race (19:26.0); also won last year’s regional crown, but River Hill was in Class 3A then

» Placed fourth in the Class 2A state meet as the Hawks won the county and regional titles while taking second in the state

SECOND TEAM

Ashley Betz, Patterson Mill, junior

Catie Cambon, Severna Park, senior

Annabel Cortez, Reservoir, junior

Makenzie Hopkins, Winters Mill, freshman

Hannah McGlynn, South River, senior

Bronwyn Patterson, South River, freshman

Lindsay Perry, C. Milton Wright, sophomore

Heidi Rinehart, Liberty, senior

Jessica Rogers, C. Milton Wright, senior

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement