xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

2017-18 All-Metro boys indoor track and field first and second teams

First team

Marcus Abrams

Arundel, senior

Advertisement

» Turned in a solid season in the 55 hurdles, capping it with a state crown in Class 4A

» Won in the states with a time of 7.61 seconds, setting a personal record

Advertisement
Advertisement

» Captured the Anne Arundel County hurdles in 7.61 and the Class 4A Central Region (8.00)

» Finished second in the long jump at the county meet, but that event isn't held in the region or state competitions

Elian Ahmar

Broadneck, senior

Advertisement

» Had a nearly perfect season in the shot put, clearly becoming the best in the metro area

» Won the Class 4A state title with a throw of 56 feet, 9 ½ inches

» Took first in the Central Region meet (54-8.5) and the Anne Arundel County championship (55-6.5)

» Made a major improvement since last spring, when his best throw was 45-1

Davon Carroll

Northeast-AA, senior

» Dominated throughout the season in the 55 and the 300

» Swept the Anne Arundel County, Class 3A Central Region and state titles in both events

» Won the county in 6.54 in 55, then the region in the same time before taking the states in 6.46

» In 300, swept the county (35.64), region (35.17) and state (35.50) titles

Stanton played a big role in Century winning the Class 2A state title this winter.

Jordan Cofield

New Town, senior

» Grew into one of the area's top 55-meter sprinters this season

» Rarely lost in that event for New Town, taking first in most of his races

» Won the Baltimore County (6.47) and Class 2A Central Region (6.56) titles and nipped Cameron Vereen from Oakland Mills in the state meet after both were timed at 6.45 seconds

» Also ran on the second-place 800 relay at the state meet

Brandon James

New Town, senior

» A versatile athlete who helped New Town in the 300, 500, relays and the high jump

» Best day came at Class 2A state meet when he won the 300 (35.83) and 500 (personal-best 1:06.07)

» Also ran on the first-place 1,600 relay team, which finished in 3:30.88

» Took first in the 300 at the Baltimore County (36.52) and Class 2A Central Region (37.75) meets

Kai Muniz

Reservoir, senior

» Finished his career with a two-victory performance at the Class 3A state meet that helped the Gators finish second, one point behind Linganore

» Won the 800 (1:59.02) and the 1,600 (4:31.49) at the state meet, giving Reservoir 20 of its 53 points

» Pulled off the same two victories in the Howard County and Class 3A East Region title meets

» Also finished third in the 3,200 in East Region meet — which Reservoir won easily

Aariq Nixon

Milford Mill, senior

» Gave Milford Mill a big lift in the 500 and 800 with his season-long success

» In the 500, Nixon took the Class 3A Central Region crown in 1:06.65 and won the state in 1:05.37

» In the 800, also won the Baltimore County (2:02.47) and region (2:01.13) titles

» Took second in the state meet, losing by just .01 of a second to Kai Muniz from Reservoir

Under Tully, the Greyhounds used their depth to rebound and knock off defending Maryland Interscholastic Athletic Association champion Mount Saint Joseph and win the title meet.

Hunter Petrik

Mount Saint Joseph, senior

» Continued as one of the area's top distance runners and helped the Gaels to a second-place finish at the MIAA championship meet

» Made his final MIAA 1,600 race a memorable one, winning in a personal-best time of 4:22.11, scoring a victory of nearly eight seconds

» Also finished third in the 800 at MIAA title meet

» At the Private & Independent Schools Invitational, Petrik won the 3,200 in a personal-best 9:34.32.

Jordan Ross

McDonogh, senior

» Had a strong season in the 300

» Won in the 300 at the MIAA championship meet in 35.48 — a personal best

» Finished first at the Private and Independent Schools Invitational in 36.10

» Also helped McDonogh in several other events, including relays and field

Zach Stump

Liberty, senior

» Helped out in some running events, but really came up big in the pole vault

» His vault of 13 feet, 10 inches at the Howard County Winter Festival meet was by far his best this season and earned first place

» Won the Carroll County title with a vault of 13-0 and took third in the Class 2A West Region at 13-1

» Closed the season with another third-place finish in the state meet, again vaulting 13-1

Cameron Vereen

Oakland Mills, senior

» Had a strong season in sprints and relays, running consistently throughout the winter

» Dominated the 55 dash throughout the winter, winning at the Howard County Winter Track Festival (6.55) and the Howard County championships (6.40)

» Captured the Class 2A East Region in 6.52

» Lost to New Town's Jordan Cofield by a whisker at the state meet as both finished with the same time of 6.45; also ran on the third-place 800 relay team

Second team

Evan Bare, Manchester Valley, junior

Garrison Clark, Severna Park, junior

Mason Freeman, Gilman, senior

Ablel Gebreselase, Digital Harbor, senior

Eric Gibson, Gilman, senior

Camden Gilmore, Loyola, junior

Sam Keeny, South River, sophomore

Chris Lewis, Calvert Hall, senior

Josiah Nilsen, Dulaney, junior

Kaya Simpson, Harford Tech, junior

Demontay Snowden, Northeast, senior

Patrick Tunkel, South Carroll, sophomore

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement