Advertisement

2018 All-Metro boys outdoor track and field first and second teams

First team

Elian Ahmar

Broadneck, senior

Advertisement

» Won Anne Arundel County discus title with throw of 178 feet, 4 inches; also won the shot put (59-0)

» Claimed Class 4A East Region title in shot put (59-1 ½) and discus (163-9 ½)

» 4A state champion in shot put (58-9 ¾) and discus (174-8)

» Finished seventh at New Balance Nationals Outdoor meet in shot put, setting a personal best of 62-5 ½

Davon Carroll

Northeast-AA, senior

» Won Anne Arundel County titles in 100- (10.93 seconds) and 200-meter (21.52) dash; anchored winning 4x100 and 4x200 relays

» Secured Class 3A East Region title in 100 (10.79) and 200 (21.90); ran anchor leg of third-place 4x100 and winning 4x200 relays

» Claimed 3A state championship in 100 (10.62) and 200 (21.52); ran second leg of fourth-place 4x100 relay (42.81) and anchor leg of winning 4x200 (1:27.80)

» Seven-time state champion in his career at Northeast

Garrison Clark

Severna Park, junior

» Won Anne Arundel County 3,200 title in 9:36.81; was fourth in 1,600 (4:23.31) and ran on second-place 4x800 relay

» Captured Class 4A East Region 3,200 title in 9:23.18; placed third in 1,600 (4:23.31)

Advertisement

» At 4A state meet, finished third in 1,600 (4:20.21) and won 3,200 (9:19.99)

» Placed ninth in 5,000 at New Balance Nationals Outdoor meet (15:01.46)

Jordan Cofield

New Town, senior

» Ran anchor leg of meet-record winning 4x200 relay (1:27.62) at Baltimore County championships; also won 100 (10.72 seconds) and 200 (21.59) and ran anchor leg of winning 4x100 relay (43.93)

» Finished third in 200 in Class 2A North Region meet in 22.65; second in 400 in 50.94

» At 2A state meet, placed second in 400 (48.51); also ran anchor leg of winning 4x200 relay in state-record 1:27.27 and opening leg of winning 4x400 relay (3:21.11)

» Went undefeated against Baltimore County competition in 100 all season; will attend Morgan State on a track scholarship in the fall

Joseph Ewan

Mervo, junior

» Finished second at Baltimore City championships in 100 (10.89) and 200 (22.21)

» Won Baltimore City 400 title in 50.35

» Class 4A North Region champion in 100 (11.24); placed fourth in 200 (23.02); also ran second leg in third-place 4x100 relay (43.87) and anchor leg of fifth-place 4x200 relay

» 4A state champion in 100 (10.92); ran anchor leg of fifth-place 4x100 relay (43.40)

Mason Freeman

Gilman, senior

» Won the high jump in 6 feet and the long jump in 22-5.50 at MIAA meet

» Also at MIAA meet, placed sixth in 200 in 22.65 seconds and finished third in 100 in 10.97

» Set personal bests in the long jump in 22-7 and high jump in 6-2

» Competed in Penn Relays in the long jump and finished 11th overall

Camden Gilmore

Loyola Blakefield, junior

» Won 1,600 in 4:19.33 at MIAA championships

» Finished second in 3,200 at MIAA meet in 9:29.38 to Eric Gibson of Gilman, who won in 9:27.97

» Ran second leg on MIAA third-place 4x400 relay (3:29.45) and anchor leg of second-place 4x800 relay

» Won four medals at the MIAA championships and was a champion in the 800 and 1,600 at the Pikesville Invitational

Brandon James

New Town, senior

» Ran second leg of Baltimore County meet-record-winning 4x200 relay team, which finished in 1:27.62, nearly a full second better than previous record; won 400 (48.43); second to teammate Cofield in 200 (21.86); ran anchor leg of winning 4x400 relay (3:25.38)

» Won Class 2A North Region titles in 200 (22.46) and 400 (50.41); ran second leg of winning 4x200 relay (1:30.72)

» Secured 2A state titles in 200 (21.62) and 400 (47.96); ran second leg of winning 4x200 team (1:27.27) and anchor leg of winning 4x400 team (3:21.11)

» Went undefeated against Baltimore County competition in the 400 dash all season; will attend Morgan State on a track scholarship in the fall

Kai Muniz

Reservoir, senior

» Won Howard County titles in 800 (1:57.17), 1,600 (4:26.71) and 3,200 (9:40.48)

» Claimed Class 3A East Region titles in 800 (1:56.93), 1,600 (4:27.68) and 3,200

» At 3A state meet, finished second in 1,600 (4:25.70) and won 3,200 in 9:42.02

» Ran third leg of eighth-place 4x800 relay in 8:09.68 at state meet

Aariq Nixon

Milford Mill, senior

» Finished second in Baltimore County championships in 400 to James in 48.57; was 800 champion in 1:57.05

» Won Class 3A North Region 400 title in 49.80; second in 800 to Bel Air's Kieran McDermott in 1:55.61

» Also won 3A state title in 400 in 49.14 and was fifth in 800 in 1:57.92

» Ran opening leg of eighth-place 4x400 team at state meet

Jalen Stanton

Century, junior

» Carroll County champion in 200 (22.09), 110 hurdles (15.49) and high jump (6 feet); also ran the second leg of third-place 4x200 relay

» Won the Class 2A West Region titles in 200 (21.85), 110 hurdles (14.86) and high jump (6 feet); ran third leg of second-place 4x200 relay in 1:32.44

» At 2A state meet, finished second in high jump (6-4), 200 (22.12) and 110 hurdles (14.55); ran third leg of seventh-place 4x200 team in 1:32.67

» Had the area’s best long jump this season at 6-9

Sean Tucker

Calvert Hall, sophomore

» Won MIAA 100 dash in 10.77

» Captured 200 dash title in 21.65 at MIAA meet

» Also at MIAA meet, ran second leg of winning 4x100 team in 42.57

» Ran anchor leg of MIAA title-winning 4x200 in 1:28.98

Cameron Vereen

Oakland Mills, senior

» Won Howard County 100 title in 10.75

Also won 100 at Class 2A South Region meet in 10.92

» Claimed 2A state 100 title in 10.73

» Ran second leg of third-place 4x100 relay in 43.63 at state meet.

Second team

Marcus Abrams, Arundel, senior

Adettola Adenekan, Loch Raven, senior

Jaren Baluyot, Broadneck, senior

Max Boettinger, Severna Park, senior

Joseph Ewan, Mervo

Alphonso Graham, Dunbar, senior

Cory Gray, Towson, sophomore

Garrett Harris, Loch Raven, senior

Keith Roberts, Gilman, junior

Andrew Schuck, Towson, senior

Xavier Shirley, South River, junior

Kaya Simpson, Harford Tech, junior

Daniel Smith, Century, senior

Almighty Williamson, Dunbar, junior

Advertisement
Advertisement