xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Baltimore-area winter high school sports polls

Clement Woods (Mount St. Joseph), left, defeated Joe Fisk (Archbishop Spalding) in the 138 pound weight class finals. The annual Mount Mat Madness wrestling tournament took place on Saturday, December 28. 12-28-2019
Clement Woods (Mount St. Joseph), left, defeated Joe Fisk (Archbishop Spalding) in the 138 pound weight class finals. The annual Mount Mat Madness wrestling tournament took place on Saturday, December 28. 12-28-2019 (Ulysses Muñoz/The Baltimore Sun)

Boys basketball

1. St. Frances, 14-1

2. Poly, 5-1

Advertisement

3. Mount Saint Joseph, 10-2

4. Edmondson, 8-0

Advertisement

5. City, 8-0

6. Lake Clifton, 4-3

7. New Town, 3-1

8. John Carroll, 9-2

9. Dulaney, 4-3

10. Glenelg Country, 6-4

11. Mervo, 5-2

12. Loyola Blakefield, 9-3

13. Franklin, 6-1

14. Century, 6-1

15. North County, 6-0

Others considered: Annapolis (6-1), Gilman (6-4), Loch Raven (7-0), Northeast (6-2)

Advertisement

Girls basketball

1. St. Frances, 7-1

2. Poly, 8-1

3. Old Mill, 7-0

4. Howard, 8-0

5. Roland Park, 5-4

6. McDonogh, 6-4

7. Western, 5-2

8. St. Paul’s, 7-2

9. Pikesville, 5-1

10. South River, 6-1

11. River Hill, 6-2

12. Forest Park, 6-1

13. Arundel, 6-1

14. Coppin Academy 6-2

15. Reservoir, 5-1

Others considered: Loch Raven (5-1), Marriotts Ridge (7-2), Meade (5-2), Patterson Mill (5-0), St. Timothy’s (5-0), C. Milton Wright (4-1).

Wrestling

1. Mount Saint Joseph, 2-0

2. McDonogh, 1-0

3. Archbishop Spalding, 1-0

4. Loyola Blakefield, 9-3

5. C. Milton Wright, 3-0

6. Sparrows Point, 15-0

7. South River, 21-0

8. Manchester Valley, 20-1

9. South Carroll, 4-0

10. Dunbar, 12-1

11. Winters Mill, 9-1

12. Marriotts Ridge, 14-1

13. Glenelg, 9-3

14. Arundel, 11-1

15. Mt. Hebron, 12-2

Others considered: Bel Air (10-3), Chesapeake-AA (3-2), Oakland Mills (8-6), Old Mill (17-4), Owings Mills (5-1)

Boys track

1. Gilman

2. Howard

3. Mervo

4. Mount St. Joseph

5. Calvert Hall

6. Harford Tech

7. Severna Park

8. Loyola

9. South Carroll

10. Century

11. MIlford Mill

12. Old Mill

13. Archbishop Spalding

14. South River

15. Dundalk

Others considered: Arundel, Archbishop Curley, Dulaney, Hammond, McDonogh, Pikesville,

Girls track

1. Mount Hebron

2. Severna Park

3. Maryvale

4. Hereford

5. Mount de Sales

6. Harford Tech

7. Reservoir

8. Howard

9. Atholton

10. South Carroll

11. Franklin

12. Glenelg Country

13. South River

14. Century

15. McDonogh

Others Considered: Carver A&T, River Hill, Roland Park, Sparrows Point, Woodlawn

Records through Sunday’s events

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement