Advertisement

Gilman, Mount de Sales win MIAA, IAAM track & field championships; Mervo boys, City girls win Baltimore titles

Gilman, Mount de Sales win MIAA, IAAM track & field championships; Mervo boys, City girls win Baltimore titles
Gilman School's Gus Cortezi wins the MIAA A Conference 110-meter hurdles. (Paul W. Gillespie / Capital Gazette)

The No. 2 Mount de Sales girls team dominated the middle- and long-distance races, ruled the relays and nipped No. 1 McDonogh to win the Interscholastic Athletic Association of Maryland A Conference title in the meet that concluded Saturday at Archbishop Spalding.

This was a two-day meet for the boys and girls with day one in different places and on different days. But everyone came to Spalding on Saturday, and the Sailors’ combination of Juliette and Bella Whittaker plus Samantha Facius led the way.

Advertisement

Mount de Sales finished with 195 points, beating McDonogh by 20. Juliette Whittaker, a freshman, won the 800 and 1,600 (2:10.16 and 5:11.74) and also ran on the first-place 3,200-meter relay (9:41.21).

Bella Whittaker, a junior, took first in the 400 in 54.71. She also ran on 800 and 1,600 relays that finished first (1:44.20 and 4:03.24). Mount de Sales won three of the four relays.

Facius won the 3,200 on the first day in 11:41.00. She beat out Juliette Whittaker in that race also finished second to her in the 1,600 Saturday. Between the relays, Facius and the Whittakers, the Sailors came up with 70 points from those wins.

Plus, Bella Whittaker said her team was fired up from watching McDonogh beat them out for the indoor title and didn’t want that to happen again.

“It was definitely driving us,” she said with a smile. “We knew that if everybody did what they needed to do that we’d [be fine].”

Gene Williams, the co-coach with Steve Weber, who ran the cross country team that captured the conference title last fall, said his team worked hard in this meet and earned the title.

“They all improved and they were real competitors today,” Williams said. “We’ve been a good solid program. They support each other.”

They needed to beat out a McDonogh team that had Jada Seaman win the 100 and 200 as well as the long jump. AJ Davis gave the Eagles two more wins, taking the shot put and discus.

In the B Conference. Roland Park rolled to an easy victory. The Reds (221) easily defeated Pallotti (124.5) for the team title.

Alayna Gibson led the way for Roland Park with victories in the 800, 1,600 and 3,200.

The top-ranked Gilman boys won their third consecutive Maryland Interscholastic Athletic Association A Conference championship.

Gilman found lots of ways to score points despite winning just four of 18 events. But the Greyhounds still edged out No. 2 Calvert Hall, 161-145. They compiled top-three finishes in 11 of the 18 events, and all of those points were enough to beat out the Cardinals, who won the title indoors last winter.

“I thought the kids…competed the way we coached them to do,” said long-time Gilman coach Johnnie Foreman. “Everyone had a role. We like to get points, and that’s the thing.”

Gilman won two relays – the 800 (1:30.94) and the 3,200 (7:57.77) and got individual victories from Gus Cortezi in the 110 hurdles (15.25) and Josh Green in the triple jump (46-4).

Advertisement

Calvert Hall has depth that can come close to matching Gilman’s, but the Cardinals couldn’t pull it off this time. They won three events and came up short.

McDonogh's Nyla Cherry wins the A Conference Girl's 100 Meter Hurdles. The MIAA/IAAM held their state track and field championships at Archbishop Spalding High School Saturday.
McDonogh's Nyla Cherry wins the A Conference Girl's 100 Meter Hurdles. The MIAA/IAAM held their state track and field championships at Archbishop Spalding High School Saturday. (Paul W. Gillespie / Capital Gazette)

Camden Gilmore of Loyola turned in the top individual performance of the meet, pulling off the tough sweep of the 800, 1,600 and 3,200.

St. Paul’s won the B Conference team title with 184 points, topping Annapolis Area Christian (129). Ian Coleman matched Gilmore’s feat in the A Conference by taking the 800, 1,600 and 3,200.

For AACS, Justin Alford led the way by winning the 110 and 300 hurdles plus the high jump as well as running a leg on the winning 400 relay.

Baltimore City championships: The Mervo boys and City girls came away with the titles at the Baltimore City Track and Field title meet, which concluded on Saturday.

Mervo finished with 149 points, and the Mustangs edged Digital Harbor by six points. Poly was behind them at 126.

On the girls side, City finished with 160 points and easily took first place, beating out both Mervo (125) and Poly (124).

For the Mervo boys, Joseph Ewan won the 200 and 400. Teammate Kevin Brown took the shot put and discus -- and the combination gave the Mustangs 40 points and their only wins, which proved to be enough.

Digital Harbor’s Almighty Williamson won the 110 hurdles and long jump to help the team stay close, but Mervo had too much.

For the City girls, they got wins in the 1,600 and 3,200 relay for 20 points.

Then, in individual events, Julia Harrington pulled off the tough double of winning the shot put and discus for the Engineers.

Kayla Ross won the 200 for City, which finished with five victories. The Engineers, like the Mervo boys, also came up with a number of top-three finishes that helped them compile points and score the championship.

jseid1234@aol.com

twitter.com/JeffSeid62

MIAA Track and Field Championships (at Spalding)

MIAA

A Conference

Team scores (top 5): 1. Gilman, 161; 2. Calvert Hall, 145; 3. Mount Saint Joseph, 115; 4. Loyola, 98; 5. McDonogh, 76.

100 meters: 1. Wimberly (MSJ), 11.01; 2. Thornton (MSJ), 11.20; 3. Ray (LOY), 11.21.

200: 1. Ray (LOY), 22.73; 2. Sherrod (MSJ), 22.84; 3. Wimberly (MSJ), 22.91.

400: 1. Lemmon (CH), 50.29; 2. Moore (CH), 50.49; 3. Dobbins (CUR), 51.25.

800: 1. Gilmore (LOY), 1:54.27; 2. Roberts (GIL), 1:55.30; 3. Wittstadt (GIL), 1:55.53.

1,600: 1. Gilmore (LOY), 4:14.66; 2. Wittstadt (GIL), 4:16.16; 3. Johnson (CH), 4:17.78.

3,200: 1. Gilmore (LOY), 9:18.65; 2. Johnson (CH), 9:20.67; 3. Sullivan (LOY), 9:26.00

110 hurdles: 1. Cortezi (GIL), 15.25; 2. Smith (CH), 15.31; 3. Barfield (MSJ), 15.83.

300 hurdles: 1. Smith (CH), 39.18; 2. Coretzi (GIL), 40.13; 3. Kessler (MCD), 40.89.

400 relay: 1. Mount Saint Joseph, 42.83; 2. Gilman, 43.14; 3. Curley, 44.05.

800 relay: 1. Gilman, 1:30.94; 2. Mount Saint Joseph, 1:32.58; 3. Curley, 1:34.42.

1,600 relay: 1. Calvert Hall, 3:24.99; 2. Gilman, 3:27.54; 3. Mount Saint Joseph, 3:27.60.

3,200 relay: 1. Gilman, 7:57.77; 2. Spalding, 7:58.64; 3. Loyola, 8:04.42.

Discus: 1. Whitty (CH), 143-9; 2. Burke (CUR), 140-9.5; 3. Kramer (MSJ), 139-11.5.

High jump: 1. Green (MCD), 6-4; 2. Thornton (MSJ), 6-0; 3. Dobbins (CUR), 6-0.

Triple jump: 1. Green (GIL), 46-4; 2. Trinh (CH), 45-5; 3. Moore (LOY), 43-5.

Long jump: 1. Thornton (MSJ), 22-2.75; 2. Ray (LOY), 22-1.25; 3. Trinh (CH), 21-6.5

Pole vault: 1. Hoffman (CUR), 13-9; 2. Shin (SPA), 13-6; 3. Shelby (GIL), 13-0.

Shot put: 1. Ellies (MCD), 51-10.5; 2. Souied (GIL), 49-4.5; 3. Whitty (CH), 47-8.5.

Advertisement

B Conference

Team scores (top 5): 1. St. Paul’s, 184; 2. AACS, 129; 3. John Carroll, 86; 4. Severn, 81; 5. Pallotti, 79.

100 meters: 1. Balogun (AAC), 11.35; 2. Prescott (PAL), 11.57; 3. Hemby (JC), 11.65.

200: 1. McDuffie (PAL), 22.26; 2. Hicks (PAL), 22.86; 3. Balogun (AAC), 23.17.

400: 1. Hicks (PAL), 49.91 (meet record); 2. McDuffie (PAL), 50.10; 3. Taylor (AAC), 51.81.

800: 1. Coleman (SP), 2:01.39 (meet record); 2. Taczak (SEV), 2:02.05; 3. Walker (SP), 2:02.66.

1,600: 1. Coleman (SP), 4:32.02 (meet record); 2. Chipi (JC), 4:33.11; 3. Walker (SP), 4:34.93.

3,200: 1. Coleman (SP), 10:09.72; 2. Walker (SP), 10:11.26; 3. Griffith (FR), 10:12.27.

110 hurdles: 1. Alford (AAC), 15.43 (meet record); 2. McDuffie (SP), 15.89; 3. Huber (SEV), 18.51.

300 hurdles: 1. Alford (AAC), 39.01(meet record); 2. McDuffie (SP), 39.22; 3. Brown (GCS), 42.49.

400 relay: 1. AACS, 44.83; 2. St. Paul’s, 45.29; 3. St. John’s, 45.55.

800 relay: 1. St. Paul’s, 1:36.05; 2. John Carroll, 1:36.23; 3. Severn, 1:42.38.

1,600 relay: 1. Severn, 3:34.82 (meet record); 2. AACS, 3:39.64; 3 .GCS, 3:39.70.

3,200 relay: 1. Severn, 8:18.96 (meet record); 2. St. Paul’s, 8:26.33; 3. John Carroll, 8:34.81.

Discus: 1. Arbaugh (SP), 127-10.50; 2. Poist (JC), 103-7; 3. Haley (SJC), 103-4.

High jump: 1. Alford(AAC), 5-10 (meet record); 2. Wheeler (PAL), 5-4; 3. Cherry (SP), 5-4.

Triple jump: 1. Igawacho (AAC), 41-5; 2. Babalola (SEV), 39-10; 3. Knott (SP), 39-10.

Long jump: 1. Igawacho (AAC), 19-8.25; 2. Cleveland (AAC), 19-8; 3. Phillips (AAC), 19-2.75.

Shot put: 1. Arbaugh (SP), 43-1 (meet record); 2. Richter (SP), 40-10.75; 3. Wheeler (PAL), 39-6.

IAAM

A Conference

Team scores (top 5): 1. Mount de Sales, 195; 2. McDonogh, 175; 3. Maryvale, 86; 4. Bryn Mawr, 82; 5. Notre Dame Prep, 78.

100 meters: 1. Seaman (MCD), 11.84 (meet record); 2. Davies (MDS), 12.39); 3. Nelson (MCD), 12.54.

200: 1. Seaman (MCD), 24.12 (meet record); 2. I. Whittaker (MDS), 24.72; 3. Davies (MDS), 25.56.

400: 1. I. Whittaker (MDS), 54.71 (meet record); 2. Nelson (MCD), 55.93; 3. Seaman (MCD), 56.16.

800: 1. J. Whittaker (MDS), 2:10.16 (meet record); 2. Thomas (MAR), 2:21.23; 3. Miller (BM), 2:22.20.

1,600: 1. J. Whittaker (MDS), 5:11.74; 2. Facius (MDS), 5:21.48; 3. Obzolt (MCD), 5:24.58.

3,200 meters: 1. Facius (MDS), 11:41.00; 2. J. Whittaker (MDS), 11:41.47; 3. Thomas (MAR), 11:46.25.

110 hurdles: 1. Cherry (MCD), 16.18; 2. Boyko (MDS), 16.58; 3. Back (NDP), 16.74.

300 hurdles: 1. Raveneil (GCS), 48.22; 2. Hamilton (MDS), 48.51; 3. Becker (MDS), 48.97.

400 relay: 1. Roland Park, 50.29; 2. St. Paul’s, 53.45; 3. St. Mary’s, 53.55.

800 relay: 1. Mount de Sales, 1:44.20; 2. McDonogh, 1:46.50; 3. Notre Dame Prep, 1:48.20.

1.600 relay: 1. Mount de Sales, 4:03.24; 2. Bryn Mawr, 4:05.12; 3. Maryvale, 4:09.81.

3,200 relay: 1. Mount de Sales, 9:41.21; 2. Bryn Mawr, 9:52.68; 3. Maryvale, 9:54.21.

Shot put: 1. Davis (MCD), 44-4.75; 2. Yarborough (MCD), 31-8.5; 3. Reddrick (BM), 30-8.25.

High jump: 1. Buller (MDS), 5-0; 2. Coyne (MAR), 4-10; 3. Cherry (MCD), 4-8.

Pole vault: 1. Albornoz (NDP), 10-6 (meet record); 2. Coyne (MAR), 10-6; 3. Ocampo (NDP), 9-6.

Triple jump: 1. Ugokwe (BM), 37-5.5; 2. Becker (MDS), 34-7; 3. Buller (MDS), 34-4.25.

Long jump: 1. Seaman (MCD), 18-2.5; 2. Ruffin (GCS), 16-3.75; 3. Cherry (MCD), 15-10.75.

Discus: 1. Davis (MCD), 118-7; 2. Hewitt (MAR), 99-0; 3. Balter (MCD), 83-7.

B Conference

Team scores (top 5): 1. Roland Park, 221; 2. Pallotti, 124.5; 3. St. Paul’s, 92.5; 4. Catholic, 78; 5. Severn, 52.

100 meters: 1. Padgham (PAL), 12.80; 2. Maultsby (RP), 13.06; 3. Green (RP), 13.16.

200: 1. Padgham (PAL), 26.13; 2. Maultsby (RP), 3. Green (RP), 27.03.

400: 1. Ellerkmann (RP), 59.33; 2. Gibson (RP), 59.97; 3. Frederick (PAL), 1:00.71.

800: 1. Gibson (RP), 2:21.02 (meet record); 2. Sullivan (CAT), 2:26.79; 3. Gushue (RP), 2:35.52.

1,600: 1. Gibson (RP), 5:17.44 (meet record); 2. Sullivan (CAT), 5:20.83; 3. Saunders (SEV), 5:26.83.

3,200: 1. Gibson (RP), 12:04.16; 2. Saunders (SEV), 12:09.90; 3. Laufer (SP), 12:28.82.

100 hurdles: 1. Peterson (RP), 17.29; 2. Randall (IND), 17.99; 3. Moore (PAL), 18.12.

300 hurdles: 1. Brandt (CAT), 50.60; 2. Cherry (SM), 51.79; 3. Moore (PAL), 52.57.

400 relay: 1. Roland Park, 50.29 (meet record); 2. St. Paul’s, 53.45; 3. St. Mary’s, 53.55.

800 relay: 1. Pallotti, 1:48.86; 2. Oldfields, 1:54.57; 3. St. Paul’s, 1:55.42.

1,600 relay: 1. Severn, 4:13.31 (meet record), 2. Roland Park, 4:19.35; 3. St. Mary’s, 4:26.29.

3,200 relay: 1. Roland Park, 10:33.23; 2. Catholic, 10:33.45; 3. Severn, 10:53.28.

Shot put: 1. Roberts (PAL), 33-6; 2. Moore (PAL), 33-1.5; 3. Harcum (SP), 29-8.5.

High jump: 1. Callaway (PAL), 4-10; 2. Maultsby (RP), 4-10; 3. Dugan (SEV), 4-10

Pole vault: 1. Sk. Moore (SP), 7-0; 2. Sa. Moore (SP), 6-6; 3. Herskovits (RP), 6-6.

Triple jump: 1. Trimble (CAT), 33-7; 2. Cockrell (RP), 33-1.25; 3. Current (RP), 32-3.75.

Long jump: 1. Hatcher (RP), 15-8.5; 2. Callaway (PAL), 15-6.75; 3. Green (RP), 15-5.25.

Discus: 1. Johnson (SP), 90-1; 2. Moore (PAL), 88-7; 3. Harcum (SP), 86-9.

Baltimore City Track and Field Championships

Boys

Team scores (top 5): 1. Mervo, 149; 2. Digital Harbor, 143; 3. Poly, 126; 4. Patterson, 64; 5. City, 58.

3,200-meter relay: 1. Digital Harbor, 8:25.48; 2. Mervo, 8:28.93. 3. Poly, 8:42.14.

100: 1. Johnson (PAT), 10.95; 2. Ewan (MER), 11.08; 3. Williamson (DH), 11.16

110 hurdles: 1. Williamson (DH), 14.76; 2. Walker (DUN), 16.60; 3. Neal (PAT), 17.29

Advertisement

200: 1. Ewan (MER), 22.47; 2. Grant (MER), 22.53; 3. Wilson (PAT), 22.78.

3,200: 1. Waller (POL), 10:21.82; 2. Gebreaselase (DH), 10:27.97; 3. Mtembezi (DH), 10:55.47.

800 relay: 1. Patterson, 1:30.45; 2. Mervo, 1:32.06; 3. Poly, 1:32.11.

High jump: 1. Brooks (BF), 6-0; 2. Robinson (DOU), 5-10; 3. Egbire-Molen (CIT), 5-8.

Long jump: 1. Williamson (DH), 19-6; 2. Dyson (CIT), 19-4; 3. Braxton (DUN), 18-10.

Shot put: 1. Brown (MER), 42-6; 2. Lee (POL), 38-11; 3. Chambers (PAT), 37-6.

1,600: 1. Carrington (DH), 4:39.20; 2. Gebreaselase (DH), 4:42.01; 3. Waller (POL), 4:44.96.

400: 1. Ewan (MER), 50.38; 2. Atkins (POL), 50.82; 3. Gordon (POL), 51.07.

300 hurdles: 1. White (POL), 40.25; 2. Miles (POL), 41.15; 3. Thompson (CAR), 42.48.

800: 1. Carrington (DH), 2:00.02; 2. Cypress (MER), 2:01.03; 3. Gordon (POL), 2:03.26.

400 relay: 1. Digital Harbor, 42.95; 2. Patterson, 43.23; 3. Lake Clifton, 44.22.

1,600 relay: 1. Poly, 3:25.84; 2. Mervo, 3:27.13; 3. Digital Harbor, 3:27.52.

Triple jump: 1. White (POL), 43-1; 2. Mbengue (DH), 42-6; 3. Gray (MER), 40-2.Discus: 1. Brown (MER), 117-7; 2. Walker (DUN), 101-5; 3. Solese (MER), 98-3.

Girls

Team scores (top 5): 1. City, 160; 2. Mervo, 125; 3. Poly, 124; 4. Digital Harbor, 98; 5. Western, 60.

3,200-meter relay: 1. City, 11:03.12; 2. Poly, 11:05.06; 3. Mervo, 11:11.77.

100: 1. Minor (MER), 12.56; 2. Hope (DH), 13.00; 3. Peace (POL), 13.22.

100 hurdles: 1. Summerville (DH), 15.45; 2. Armstrong (CIT), 16.13; 3. DeVaughn (MER), 16.21.

200: 1. Ross (CIT), 25.99; 2. Minor (MER), 26.26; 3. Woodrum (MER), 26.49.

3,200: 1. Warren (DH), 12:16.32; 2. Barrows (POL), 12:40.37; 3. Abdeddaim (POL), 12:45.46.

800 relay: 1. Western, 1:47.65; 2. Mervo, 1:48.99; 3. City, 1:50.29.

Discus: 1. Harrington (CIT), 86-3; 2. Leach (LC), 76-10; 3. Richardson (MER), 65-5.

Triple jump: 1. DeVaughn (MER), 32-0; 2. Davis (POL), 31-5; 3. Peynado (CIT), 29-5.

1,600: 1. Warren (DH), 5:28.78; 2. Barrows (POL), 5:42.94; 3. Bainum (CIT), 5:51.92.

400: 1. McLeod (ED), 57.81; 2. Ross (CIT), 58.78; 3. Tetteh (DH), 1:00.10.

300 hurdles: 1. Woodrum (MER), 44.97; 2. McLeod (ED), 47.48; 3. Summerville (DH), 48.31

800: 1. Warren (DH), 2:26.60; 2. Barrows (POL), 2:29.10; 3. Carter (CIT), 2:36.76.

400 relay: 1. Digital Harbor, 51.30; 2. City, 51.57; 3. Western, 52.24.

1,600 relay: 1, City, 4:05.68; 2. Digital Harbor, 4:12.65; 3. Western, 4:13.80.

High jump: 1. Hackett (WES), 5-2; 2. Peace (POL), 5-0; 3. Ross (CIT), 4-6.

Long jump: 1. Woodrum (MER), 16-10.25; 2. Peace (POL), 15-9.5; 3. Tetteh (DH), 15-0.

Shot put: 1. Harrington (CIT), 29-9.5; 2. Leach (LC), 27-8.5; 3. Bell (POL), 26-4.25.

Advertisement
Advertisement