Advertisement
High School sports

No. 4 Arundel boys win with Sharpe's bat

Designated hitter Andrew Sharpe hit a three-run homer in the bottom of the sixth inning to break a 4-4 tie Thursday as No. 4 Arundel defeated visiting North County, 7-4, in baseball.

Reliever Ryan Benson came in in the fourth inning to pick up his second win of the year for the Wildcats (8-0). Sharpe finished 3-for-4 with two singles, the homer and five RBIs.

Advertisement

No. 3 Reservoir 10, Oakland Mills 0: Left-hander Tony Grabow (2-0) gave up one hit and struck out five as the host Gators (8-0) shut out the Scorpions (0-8).

Danny O'Hagan (4-for-4) had five RBIs and the only extra-base hit, a leadoff double in the first inning.

Advertisement

No. 5 Chesapeake-AA 10, South River 1: Right-hander Chris Ruszin (3-0) gave up one run on six hits, walked three and struck out five as the Cougars (10-0) beat the host Seahawks (6-4).

No. 6 North Harford 11, Perryville 1: Jake Knox gave up one run on three hits and Scott Angstadt went 3-for-3 as the host Hawks (8-0) beat the Pirates (9-6).

No. 8 Atholton 12, Glenelg 5: Brady Acker had a double and two homers to lead the Raiders (8-0) past the host Gladiators (4-3).

Softball

No. 2 Northeast 11, Southern 0: Winner Brooke Steinbach struck out 12 in six innings and also hit two doubles, while Mindy Weisgerber added a triple, as the Eagles (9-0) beat the host Bulldogs.

Offensively, Steinbach had two doubles and Mindy Weisgerber had a triple for Northeast.

No. 5 Seton Keough 25-10, IND 0-0: The host Gators (7-0, 7-0 IAAM A Conference) beat the Penguins (0-7, 0-7) in three innings in both games.

In the first game, right-hander Kelly Lynch (6-0) struck out six in a perfect game. Amber Cosgrove had two home runs, including a grand slam.

Advertisement

In the second game, left-hander Abbey Rubeling (1-0) gave up four hits and struck out one.

No. 7 Glen Burnie 9, Severna Park 5: Winner Ali Moos pitched seven innings, gave up five runs on five hits, walked three and struck out 10 as the Gophers (6-0) beat the host Falcons.

No. 13 Broadneck 16, Meade 2: Right-hander Heather Ostrowski (2-1) worked five innings, gave up two runs on three hits, walked one and struck out four as the host Bruins (7-3) scored seven runs in the second inning to beat the Mustangs (1-9).

Broadneck fell behind 2-1 after the first inning, but scored seven runs in the second inning.

Boys lacrosse

Varsity Highlights

Varsity Highlights

Weekly

Get the latest high school sports stories, photos and video from around the region.

No. 7 Westminster 14, South Carroll 2: Hunter Davis had eight goals and two assists to power the Owls (6-0) past the host Cavaliers (2-4).

Advertisement

No. 15 Centennial 9, Marriotts Ridge 5: Mike Moore had a hat trick and Andrew Gavlin had two goals and an assist to lead the host Eagles (6-1) past the Mustangs (4-4).

Carver 8, Mervo 4: Emanuel Hawkins scored four goals to power the Bears (5-0) past the host Mustangs (3-3).

Girls lacrosse

No. 2 Marriotts Ridge 19, Centennial 7: Taylor Hensh had seven goals and one assist to lead the host Mustangs (8-0) past the Eagles (5-2).

Marriotts Ridge led 10-4 at the half.

No. 8 Mount Hebron 14, River Hill 8: Jen Giles had four goals to power the Vikings (7-0) past the host Hawks (3-2).


Advertisement