Advertisement

Baltimore high school sports portal (Feb. 8): Top-ranked Boys' Latin, Roland Park post basketball victories

Boys basketball

No. 1 Boys' Latin 60, Gilman 58: Kendall Walker made a pull-up jumper with 5.8 seconds left to lift the host Lakers (26-4, 12-1 Maryland Interscholastic Athletic Association A Conference) over the Greyhounds (6-16, 3-10). Cameron Spencer had 22 points for Boys' Latin and Gilman lost its seventh straight.

Advertisement

No. 4 St. Frances 54, No. 14 Loyola Blakefield 44: The loss broke a five-game winning streak by the visiting Dons (17-11, 10-6 MIAA A Conference Red Division). The Panthers improved to 26-4. 12-1.

No. 6 Lake Clifton 67, Digital Harbor 23: Armon Harried scored 24 points to lead the host Lakers (16-3) past the Rams (4-8).

No. 8 Edmondson 71, Reginald F. Lewis 60: Markus Mocker scored 16 points to lead the host Red Storm (18-2) past the Falcons (4-11).

John Carroll 69, No. 9 Annapolis Area Christian 64: Tyson Commander had 36 points and Cesar Tchilombo had 10 blocks as the visiting Patriots (5-20, 3-11 MIAA A Conference Black Division) upset the Eagles (14-6, 9-5).

No. 11 Mount Saint Joseph 70, St. Vincent Pallotti 57:James Bishop scored 28 points and Wes Chairs had 14 points, including four 3-pointeres, to lead the Gaels (21-6, 14-2 MIAA A Conference Red Division) past the host Panthers (12-10, 6-5).

Severn 56, St. John's Catholic Prep 49: AJ Burch had 18 points to lead the host Admirals (12-9, 8-3 MIAA B Conference) past the Vikings (13-9, 4-7).

St. Paul's 59, St. Mary's 50: Ziggy Reid had 21 points to lead the host Crusaders (17-6, 12-1 MIAA B Conference) past the Saints (5-15, 3-8).

Ben Franklin 73, Green Street 61: Tayvon Williams scored 30 points to lead the host Bayhawks (12-5) past the Chargers (9-6).

Edgewood 63, Fallston 46: Travis Dean finished with 19 points and the host Rams (5-11) held the Cougars (1-15) to 13 points in the first half.

Girls basketball

No. 1 Roland Park 60, Institute of Notre Dame 26: The visiting Reds (24-1, 14-0 Interscholastic Athletic Association of Maryland A Conference) completed a perfect regular-season in league play. The Penguins (10-12, 5-8) trailed 31-12 at the half.

No. 4 South River 60, Arundel 57: Julia Fitzwater scored a game-high 22 points and a second-half comeback lifted the host Seahawks (17-2) over the Wildcats (12-7). South River used a 25-20 run in the third quarter to pull ahead. The victory marked the third straight for the Seahawks.

No. 11 Pikesville 65, Loch Raven 23: Tyra Robinson scored 20 points to lead the visiting Panthers (14-4) past the Raiders (12-4). The victory secured a spot in the Baltimore County Championship on Feb. 26 versus Western Tech, which beat Chesapeake-BC, 58-49.

Northeast 45, No. 12 Chesapeake-AA 43: The visiting Cougars (14-5) shot 8-for-29 from the free-throw line and were upset the Eagles (11-7). Corinne Castle had 15 points and 18 rebounds for Chesapeake.

Advertisement

Scoreboard, schedule

Friday

Boys basketball

TOP 15

1 Boys' Latin 60, Gilman 58

2 Patterson 96, Carver 36

4 St. Frances 54, 14 Loyola 24

5 New Town 73, Parkville 35

6 Lake Clifton 67, Dig. Harbor 23

Century 66, 7 Liberty 64

8 Edmondson 71, Lewis 60

John Carroll 69, 9 AACS 64

11 Mt. St. Joe 70, Pallotti 57

12 Dulaney 111, Patapsco 36

13 Atholton 55, Reservoir 47

Oak. Mills 67, 15 Wilde Lake 64

Others

Annapolis 49, Severna Park 37

Ben Franklin 73, Green St. 61

Bo Manor 58, N. Harford 46

C.M. Wright 70, Harford Tech 54

Chesa.-AA 61, Northeast 58

Chesa.-BC 69, Western Tech 35

Edgewood 63, Fallston 46

Franklin 69, Catonsville 40

Gerstell 74, Friends 57

Glenelg 48, Hammond 45

HDG 69, Bel Air 53

Hereford 62, Carver A&T 24

Joppatowne 61, Aberdeen 45

Lansdowne 70, Randallstown 59

Meade 64, Glen Burnie 48

Milford Mill 69, Dundalk 55

Mt. Hebron 61, Howard 60

N. Hagerstown 79, Man. Valley 53

Owings Mills 75, Sparrows Pt. 51

Perry Hall 66, Eastern Tech 48

River Hill 54, Marr. Ridge 51, OT

St. Paul's 59, St. Mary's 50

Severn 56, St. John's-CP 49

S. River 72, Arundel 52

Towson 53, Overlea 50

Girls basketball

TOP 15

1 Roland Park 60, IND 26

2 St. Frances 50, 3 McDonogh 44

4 S. River 60, Arundel 57

8 Oak. Mills 68, Wilde Lake 18

9 Old Mill 53, N. County 34

11 Pikesville 65, Loch Raven 23

Northeast 45, 12 Chesa.-AA 43

Others

Broadneck 59, Southern 55

Catonsville 57, Franklin 27

Dulaney 55, Patapasco 9

Dunbar 46, Mervo 27

Glenelg 48, Hammond 27

Kenwood 55, Woodlawn 44

Liberty 49, Century 40

Long Reach 49, Centennial 40

Man Valley 54, N. Hagerstown 35

Milford Mill 71, Dundalk 32

New Town 46, Parkville 42

Patterson 44, Carver 33

Perry Hall 69, Eastern Tech 29

Randallstown 56, Lansdowne 41

River Hill 46, Marriotts Ridge 41

St. Mary's 43, Severn 25

Severna Park 50, Annapolis 30

Towson 68, Overlea 20

Today

Boys basketball

West Nottingham at McDonogh, 1:45

Bishop McNamara at AACS, 4

Long Reach at Centennial, 6

Sunday

Boys basketball

John Carroll at Goretti, 2

Girls basketball

IND at St. John's-CP, 1

Monday

Boys basketball

Coppin Acad. at Chapelgate, 5

Ben Franklin at Carver A&T, 5:15

Severna Park at Patapsco, 5:15

City at Perry Hall, 5:30

Eastern Tech at Aberdeen, 5:30

Liberty at Franklin, 5:30

Patuxent at S. River, 5:30

Towson at Dundalk, 5:30

Westminster at Glenelg, 5:30

Linganore at Winters Mill, 6:30

Man. Valley at Fallston, 6:45

Calvert Hall at Spalding, 7

F.S. Key at T. Johnson, 7

Pallotti at Boys' Latin, 7:15

Girls basketball

Ben Franklin at Carver, 3:45

North East at Harford Chr., 5

Aberdeen at Eastern Tech, 5:30

Broadneck at St. Mary's, 5:30

Loch Raven at Century, 5:30

Glenelg at Westminster, 6:30

Bel Air at Joppatowne, 6:45

Coppin Acad. at Har. Tech, 6:45

Fallston at Man Valley, 6:45

C.M. Wright at Elkton, 7

F.S. Key at Smithsburg, 7

Advertisement
Advertisement