Girls basketball

No. 11 Mount de Sales 59, Maryvale 40: Kristen Zaranski scored 18 points and Abby Kuhn had 15 rebounds, including her 750th career, to lead the host Sailors (17-3, 8-0 Interscholastic Athletic Association B Conference) past the Lions (10-7, 4-4).

Advertisement

No. 12 Chesapeake-AA 78, Broadneck 72, OT: The host Bruins (4-9) made 13 3-pointers and went from scoring five points in the first quarter to 27 points in the fourth quarter, but the Cougars (10-4) outlasted them. Morgan Grey had 28 points and 24 rebounds and Haley Downin had 24 points for Chesapeake-AA, which outscored Broadneck, 13-7, in overtime.

The win marked the 75th victory in 41/2 seasons for the Cougars.

Meade 44, No. 14 Severna Park 36: Destiny Jackson scored a game-high 17 points and the visiting Mustangs (8-6) held off a late rally by the Falcons (10-4). Severna Park outscored Meade, 20-12, in the fourth quarter.

Arundel 66, Northeast 34: Heather Middleton scored 18 points and Ariana Harmon had 10 points to lead the host Wildcats (10-5) past the Eagles (8-6). Arundel used a 14-6 run in the second quarter to get separation.

Boys basketball

No. 11 Meade 47, Severna Park 40: Senior Mazhi Thames had 10 points and five assists and Tre' Dunn had nine points and seven rebounds to lead the host Mustangs (13-2) to their 11th straight victory. The Falcons fell to 3-9.

Lansdowne 57, Kenwood 46: Teylor Silverman scored 17 points to lead the host Vikings (10-2) past the Bluebirds (7-6).

Catonsville 65, Towson 61: KJ Spruill and Ben Hall hit two free throws each and Deshawn Dixon added one in the final minute as host Comets (3-11) held off the Generals (3-7).

—Craig Clary, Baltimore Sun Media Group

Wrestling

No. 9 Bel Air 47, No. 14 C. Milton Wright 18: The host Bobcats (23-3) trailed 15-11 before winning seven bouts in a row and defeating the Mustangs (13-4). Sincere Montgomery (126-pounds) got a pin to start the run.

SCOREBOARD, SCHEDULE

Wednesday, Jan. 23

Boys basketball

Advertisement

TOP 15

6 New Town 78, 5 Dulaney 54

7 Mt. St. Joe 71, Mt. Carmel 40

9 McDonogh 52, Loyola 50

10 Broadneck 53, Chesa.-AA 37

11 Meade 47, Severna Park 40

Annapolis 83, 14 Glen Burnie 73

15 Glenelg CS 77, John Carroll 62

Others

Catonsville 65, Towson 61

Chesa.-BC 60, Overlea 42

Franklin 77, Eastern Tech 47

Friends 75, St. Mary's 71

Hereford 53, Pikesville 47

Lansdowne 57, Kenwood 46

Loch Raven 65, Patapsco 49

Milford Mill 60, Owings Mills 57

Northeast 68, Arundel 53

Parkville 70, Dundalk 66, OT

Perrry Hall 75, Woodlawn 72, OT

Randallstown 80, W'rn Tech 39

St. Paul's 70, Chapelgate 46

Sparrows Pt. 62, Carver A&T 50

Gilman at Boys' Latin, ppd.

Lewis at Coppin Acad., 5

S. River at Old Mill, 5

Southern at N. County, 5

Key at Park School, 7

Pallotti at Spalding, 7

Girls basketball

TOP 15

1 Roland Park 66, John Carroll 42

3 McDonogh 59, IND 40

5 S. River 56, 6 Old Mill 55

10 Pikesville 61, Hereford 50

11 Mt. de Sales 59, Maryvale 40

12 Chesa.-AA 78, Broadneck 72, OT

Meade 44, 14 Severna Park 36

Others

AACS 51, St. Tim's 41

Annapolis 44, Glen Burnie 28

Arundel 66, Northeast 34

Catholic 45, Concordia Prep 22

Catonsville 62, Towson 38

Chesa.-BC 93, Overlea 18

Franklin 61, Eastern Tech 24

Friends 40, Chapelgate 10

Indian Creek at Key, 4

Kenwood 52, Lansdowne 48

Loch Raven 52, Patapsco 11

Manchester Valley 46, Century 41

Milford Mill 55, Owings Mills 10

Mt. Carmel 53, Glenelg CS 43

New Town 55, Dulaney 48

N. County 48, Southern 36

NDP 41, Severn 30

Parkville 61, Dundalk 28

Perry Hall 50, Woodlawn 38

Randallstown 58, Western Tech 33

St. John's-CP 66, Spalding 59

St. Mary's 60, Gerstell 59, OT

St. Paul's 65, Mercy 28

Oldfields at Bryn Mawr, 4

Sparrows Pt. at Carver A&T, 5:30

St. Frances at Pallotti, 5:30

Elkton at Harford Tech, 6:45

Wrestling

TOP 15

9 Bel Air 47, 14 C.M. Wright 18

Others

Aberdeen 66, Elkton 15

Boys squash

St. Paul's 7, Loyola 0

Today, Jan. 23

Boys basketball

Gerstell at Indian Creek, 4:15

Annapolis at Glen Burnie, 5

Arundel at Northeast, 5

Broadneck at Chesa.-AA, 5

Lewis at Coppin Acad., 5

Severna Park at Meade, 5

S. River at Old Mill, 5

Southern at N. County, 5

St. Paul's at Chapelgate, 5

Carver A&T at Sparrows Pt., 5:30

Eastern Tech at Franklin, 5:30

Hereford at Pikesville, 5:30

Kenwood at Lansdowne, 5:30

New Town at Dulaney, 5:30

Overlea at Chesa.-BC, 5:30

Owings Mills at Milford Mill, 5:30

Parkville at Dundalk, 5:30

Patapsco at Loch Raven, 5:30

Towson at Catonsville, 5:30

Western Tech at Randallstown, 5:30

Woodlawn at Perrry Hall, 5:30

Gerstell at Indian Creek, 5:45

Key at Park School, 7

Loyola at McDonogh, 7

Mt. Carmel at Mt. St. Joe, 7

Pallotti at Spalding, 7

Gilman at Boys' Latin, 7:15

Glenelg CS at Boys' Latin, 7:15

Girls basketball

Indian Creek at Key, 4

Oldfields at Bryn Mawr, 4

Catholic at Concordia Prep, 4:30

Chapelgate at Friends, 4:30

Chesa.-AA at Broadneck, 5

Glen Burnie at Annapolis, 5

Meade at Severna Park, 5

N. County at Southern, 5

Northeast at Arundel, 5

Old Mill at S. River, 5

AACS at St. Tim's, 5:30

Catonsville at Towson, 5:30

Chesa.-BC at Overlea, 5:30

Dulaney at New Town, 5:30

Dundalk at Parkville, 5:30

Franklin at Eastern Tech, 5:30

Lansdowne at Kenwood, 5:30

Loch Raven at Patapsco, 5:30

Maryvale at Mt. de Sales, 5:30

McDonogh at IND, 5:30

Mercy at St. Paul's, 5:30

Milford Mill at Owings Mills, 5:30

NDP at Severn, 5:30

Perry Hall at Woodlawn, 5:30

Pikesville at Hereford, 5:30

Randallstown at Western Tech, 5:30

Roland Park at John Carroll, 5:30

Spalding at St. John's-CP, 5:30

Sparrows Pt. at Carver A&T, 5:30

St. Frances at Pallotti, 5:30

Mt. Carmel at Glenelg CS, 6

St. Mary's at Gerstell, 6

Manchester Valley at Century, 6:30

Elkton at Harford Tech, 6:45

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement