xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Baltimore-area high school athletes signing National Letters of Intent

Signing day for Calvert Hall athletes.
Signing day for Calvert Hall athletes.

Wednesday began the early period for high school athletes to sign National Letters of Intent to accept athletic scholarships from Division I and Division II college programs. This period includes basketball, lacrosse, baseball, softball, track and all other sports except football, which have later signing dates.

Dulaney guard Ryan Conway is just one of the many signees on Wednesday, putting pen to paper to continue his career at Seton Hall. Conway committed to Seton Hall in May, amid the COVID-19 pandemic. Unable to workout at the school, the senior guard continued to build on his craft and focus completely on his academics and basketball.

Advertisement

“It’s just a sigh of relief to know that it’s finally over and it’s finally official and that I can move onto the next chapter of my life,” Conway said. “I’m just blessed to have the opportunity to do so.”

Hereford soccer star Payton Patrick committed to signed with South Carolina to continue her career. Her visit to the campus was capped off by a discussion and tour with former Gamecocks goalie Mikayla Krzeczowski and current redshirt junior midfielder Claire Griffiths.

Advertisement

“From the first time that I stepped on campus, it just felt like home,” Patrick said. “They were so welcoming and the rest of the team was amazing. I just knew that I wanted to be part of that program.”

The following is a list of Baltimore-area student-athletes who plan to sign during the early period, which lasts until next Wednesday:

Baseball

Casey Bishop, Gilman, Towson

Scott Borgmann, Calvert Hall, Wilmington

Peter Heubeck, Gilman, Wake Forest

Cael Huyer, South River, Frostburg

Andrew Johnson, Glenelg, Maryland

Alex Khan, Calvert Hall, West Virginia

Matt Liekus, Gilman, James Madison

Evan Marcinko, McDonogh, UNC-Wilmington

Todd Mozoki, Dulaney, James Madison

Advertisement

Noah Motrek, Spalding, Maryland

Logan Scully, St. Mary’s, George Mason

Nick Varda, Atholton, South Carolina Aiken

Ben Wieman, Spalding, Frostburg St.

Boys basketball

Ryan Conway, Dulaney, Seton Hall

Jake Koverman, Southern, High Point

Nick Marshall, River Hill, Loyola Maryland

Julian Reese, St. Frances, Maryland

Khyrie Staten, St. Frances, Delaware St.

D’Angelo Stines, Mt. Saint Joseph, Old Dominion

Girls basketball

Megan Bunker, Indian Creek, Seton Hill

Aniya Gourdine, St. Frances, Temple

Harley Herndon, South River, Frostburg State

Anani Humphrey, St. Frances, College of Charleston

Jayla Oden, McDonogh, Illinois

Koi Sims, Spalding, Albany

Field hockey

Melanie Borneman, St. Mary’s, Mass-Lowell

Brooke Borzymowski, Notre Dame Prep, Syracuse

Nadia Briddell, Maryvale, Ball State

Shelby Bumgarner, Spalding, Duke

Hope Davis, St. Mary’s, Bucknell

Pyper Friedman, Notre Dame Prep, William & Mary

Madisyn Howard, Glenelg Country, Towson

Sarah Kang, Glenelg, Georgetown

Haley Palmer, Jemicy, Towson

Meagan Quick, South River, Appalachian State

Emma Radebaugh, Maryvale, Fairfield

Emily Ready, Hereford, Rider

Boys lacrosse

Kade Arnold, Gerstell, Florida Tech

Matt Barger, Boys' Latin, Monmouth

Tyler Barnett, St. Mary’s, UMBC

Will Brimhall, St. Mary’s, Monmouth

Max Bruno, Howard, UMBC

Colin Burlace, St. Mary’s, Maryland

Andrew Calvert, Spalding, Vermont

Alex Chairs, Mt. Saint Joseph, Mass.-Lowell

Noah Chizmar, St. Paul’s, Marquette

Bradley David, Mt. Saint Joseph, Towson

Sean Donegan, Severn, Monmouth

Kevin Doughty, Glenelg, UMBC

Luke Downs, Calvert Hall, Towson

Jack Dudas, McDonogh, Bucknell

Wil Duffy, Spalding, VMI

Riley Evans, St. Mary’s, Monmouth

Trey Fleece, Glenelg, UMBC

Chris Golini, St. Mary’s, VMI

Jack Horrigan, McDonogh, Providence

Malcolm Jones, Atholton, UMBC

Aidan Kapral, Spalding, Belmont Abbey

Nick Kaufman, St. Mary’s, Johns Hopkins

Finn Kelly, Spalding, Syracuse

Mic Kelly, Calvert Hall, Denver

Cole Nichter, St. Paul’s, Flagler

Ethan Long, Calvert Hall, Penn State

Bryant O’Donnell, St. Mary’s, Marist

Gino Pisano, Hereford, Delaware

Charlie Pope, Gilman, Vermont

Dan Reilly, Calvert Hall, Towson

Remi Reynolds, Gilman, Rutgers

Riar Schell, Boys' Latin, Delaware

Wes Schmidt, St. Mary’s, Maryland

Michael Settar, Curley, Frostburg St.

Walker Sherrill, Severn, Tampa

Ryan Spilman, Boys' Latin, Richmond

Gavin Stecher, Calvert Hall, Florida Tech

Johnathan Thomas, Calvert Hall, Florida Tech

Dante Trader, McDonogh, Maryland

Dylan Wilson, Mt. Saint Joseph, Flagler

Connor Young, Calvert Hall, Florida Tech

Girls lacrosse

Alexis Abe, Broadneck, UMBC

Anna Andrews, Bryn Mawr, Harvard

Maddi Anthony, Howard, Niagara

Caitlyn Baehr, Glenelg, High Point

Chloe Birckhead, Glenelg, Marist

Megan Bunker, Indian Creek, Seton Hill

Cassidy Burdette, Mt. de Sales, Tampa

Mickey Burnett, Mercy, Lander

Haley Burns, Notre Dame Prep, Fairfield

Esprit Cha, St. Paul’s, High Point

Ellen Church, Howard, Merrimack

Paris Colgain, St. Paul’s, Johns Hopkins

Caroline Colimore, Notre Dame Prep, Denver

Ella Colimore, Notre Dame Prep, Denver

Emily Cumberland, Maryvale, Rollins

Molly Daw, Hereford, St. Mary’s

Grace Dickey, Glenelg Country, Frostburg State

Kyleigh Eaton, Atholton, Limestone

Zoe Faraone, Bryn Mawr, Hofstra

Elysse Finnelle, Southern, Florida

Annabel Frey, St. Paul’s, Florida Tech

Molly Flynn, Atholton, Longwood

Caroline Ford, Glenelg, Indianapolis

Caleigh Forti, Mercy, Rutgers

Christina Gagnon, St. Paul’s, USC

Breelyn Geist, South River, Mercer

Julianna Gloth, Maryvale, Rollins

Nellie Gownley, Broadneck, Sacred Heart

Lily Grant, Spalding, Maryland

Erin Gulden, Southern, East Carolina

Josie Hahn, St. Paul’s, Florida

Demma Hall, Century, Maryland

Nancy Halleron, Notre Dame Prep, Vanderbilt

Brynn Hepting, Notre Dame Prep, Hofstra

Emma Hoffman, McDonogh, Delaware

Bella Ingrao, Severn, Arizona State

Kylie Keen, South River, North Greenville

Brynn Knight, Gerstell, East Carolina

Hally Koras, Notre Dame Prep, Towson

Alison Krieger, Beth Tfiloh, Lafayette

Elizabeth Labby, Spalding, Virginia Tech

Ria Lagdameo, St. Mary’s, UMBC

Katherine Lala, Notre Dame Prep, St. Joseph’s

Kylie Larges, St. Mary’s, Palm Beach Atlantic

Charlie Laye, South River, Florida Southern

Addy Levy, St. Mary’s, Tampa

Kennedy Major, Gerstell, Maryland

Adair Martin, Bryn Mawr, UNC

Anastatia Marshall, Notre Dame Prep, Johns Hopkins

Caitlin McElwee, St. Paul’s, James Madison

Delaney McDaniel, Spalding, Delaware

Dasia McQueen, Mercy, Delaware State

Molly Metz, Glenelg, VCU

Jordan Miles, Spalding, High Point

Abby Morrison, Gerstell, Mercer

Sydney Naylor, Glenelg Country, Pittsburgh

Mylie Norton, South River, Long Island

Sophia Parker, Hereford, LaSalle

Kailey Pelkey, Notre Dame Prep, USC

Cecelia Pell, Glenelg Country, Maryland

Haley Philips, Maryvale, High Point

Angelina Pino, St. Paul’s, Lehigh

Madison Plitt, Century, Jacksonville

Haley Polk, Gerstell, Michigan

Izzy Reh, St. Paul’s, Lafayette

Advertisement

Caroline Rehder, Glenelg Country, Syracuse

Advertisement

Mia Rehkemper, Mt. de Sales, Towson

Erin Reilly, Spalding, Lynn

Stella Reshetiloff, St. Mary’s, Long Island

Kemper Robinson, McDonogh, Vanderbilt

Marissa Ross, Beth Tfiloh, Fairleigh Dickinson

Payton Rowley, Maryvale, Syracuse

Emma Rubin, Bryn Mawr, Richmond

Kiley Russell, St. Paul’s, Temple

Isabella Schweitzer, Spalding, William & Mary

Abby Scully, Spalding, Louisville

Madison Skidmore, St. Paul’s, Marquette

Hannah Shaffrey, Mt. de Sales, Ave Maria

Charlotte Smith, Bryn Mawr, Hopkins

Skylar Smith, Broadneck, Shepherd

Bree Stalnaker, Spalding, VCU

Gabby Stapleton, McDonogh, Loyola Maryland

Emily Streett, Century, Mt. St. Mary’s

Sierra Suplee, Southern, Duquesne

Katherine Tomick, Notre Dame Prep, St. Joseph’s

Anna Towle, Glenelg, Coastal Carolina

Sam Van Gieson, Severn, William & Mary

Kayla Vosburg, Notre Dame Prep, Shippensburg

Sara Vosburg, Notre Dame Prep, Shippensburg

Leah Warehime, St. Paul’s, Georgetown

Lauren Warfield, St. Mary’s, Lehigh

Some White, St. Mary’s, Flagler

Ellie Wiechert, Howard, Loyola Maryland

Brooke Kelly, Bel Air, Slippery Rock

Boys soccer

Lawrence Aydlett, St. Paul’s Lafayette

Joel Brown, McDonogh, South Florida

Kyle Brown, McDonogh, Maryland

Grant Farley, Gilman, Duke

Miles Lam, Mt. St. Joseph, American

Richie Nichols, McDonogh, Maryland

Griffin Polinsky, St. Paul’s, Northeastern

Tyquan Stroud, Mt. St. Joseph, Temple

Girls soccer

Danielle Campbell, Howard, Towson

Ally Clearfield, Atholton, UMBC

Baylee DeSmit, McDonogh, Loyola Maryland

Alayna Lynchard, McDonogh, Middle Tennessee State

Rebecca McClenahan, South River, Davis & Elkins

Payton Patrick, Hereford, South Carolina

Olivia Quaranta, Notre Dame Prep, Loyola Maryland

Laura Schmidt, Hereford, Bucknell

Ellie Shurman, Broadneck, Barton College

Payton Radomsky, Edgewood, Shepherd University

Softball

Jerzie Nutile, Chesapeake, Longwood

Boys swimming

Ryan Blumenfeld, Gilman, Colgate

Patrick Hayburn, St. Mary’s, Loyola Maryland

Girls swimming

Caroline Benda, Hereford, Kentucky

Jessie Cline, Key, Davidson

Girls diving

Rhett Hopkins, South River, Georgia

Wrestling

Cooper Flynn, McDonogh, Virginia Tech

Volleyball

Mary Grace Goyena, Mt. de Sales, Georgetown

Makena Smith, Broadneck, Lehigh

Golf

Caleb Taylor, Glenelg, Drexel

Gymnastics

Julia Heiner, Centennial, Illinois State

Hailey Merchant, Arundel, North Carolina State

Katie Ours, Homeschool, Southern Utah

For additions to this list, email names and pictures of commitments to sports@baltsun.com with “Signing Day” in the subject field.

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement