Use Code BALT69 for a $69 Ticket to One Day University on July 9

Baltimore high school sports portal (Feb. 12): No. 1 Boys' Latin upended by Pallotti in boys basketball

Boys basketball

St. Vincent Pallotti 50, No. 1 Boys' Latin 44: The visiting Panthers (13-14, 8-8 Maryland Interscholastic Athletic Association A Conference) broke a two-game losing streak by upsetting the top-ranked Lakers (27-5, 13-2). The loss ended a three-game winning streak by Boys' Latin.

Arundel 89, Chesapeake Science Point 38: The host Wildcats (2-15) used a 23-9 run to gain separation from the Tigers (0-11). Robbie Keith had 12 points and Greg Borges had 11 points for Arundel.

Scoreboard

Tuesday

Boys basketball

TOP 15

Pallotti 50, 1 Boys' Latin 44

Others

Arundel 89, Chesa.-SP 38

Meade 69, N. County 45

F.S. Key at Catoctin,ppd.

Hammond at Mar. Ridge, ppd.

Harford Chr. at Harford Tech, cnd.

HDG at Rising Sun, ppd.

Howard at Long Reach, ppd.

N. Harford at Bel Air, ppd.

Oakland Mills at River Hill, ppd.

Patt. Mill at Joppatowne, ppd.

Westminster at Liberty, ppd.

Reservoir at Centennial, ppd.

Girls basketball

TOP 15

Severna Park 43, 9 Old Mill 38

Others

Aberdeen at S. River, cnd.

Centennial at Reservoir, ppd.

Glenelg at Westminster, ppd.

Long Reach at Howard, ppd.

Marriotts Ridge at Hammond, ppd.

Patterson Mill at N. Harford, ppd.

Rising Sun at HDG, ppd.

River Hill at Oakland Mills, ppd.

Ice hockey

Gilman 5, Curley 3

Today

Boys basketball

Chapelgate at Gerstell, 5

St. Paul's at St. John's-CP, 5:15

Carver A&T at Towson, 5:30

Dulaney at Woodlawn, 5:30

Dundalk at Perry Hall, 5:30

Friends at Curley, 5:30

Hereford at Western Tech, 5:30

Loch Raven at Chesa.-BC, 5:30

Milford Mill at Catonsville, 5:30

Pikesville at Overlea, 5:30

New Town at Lansdowne, 5:30

Ow. Mills at Randallstown, 5:30

Parkville at Franklin, 5:30

Patapsco at Kenwood, 5:30

Sparrows Pt. at Eastern Tech, 5:30

Aberdeen at Carver, 5:45

Severn at Indian Creek, 5:45

Mt. St. Joe at Mt. Carmel, 6

St. Frances at Glenelg CS, 6

Fallston at Century, 6:30

Manchester Valley at Liberty, 6:30

Winters Mill at T. Johnson, 6:30

Pallotti at Loyola, 7

AACS at Boys' Latin, 7:15

Spalding at McDonogh, 7:15

Girls basketball

Randallstown at Ow. Mills, 5

Catonsville at Milford Mill, 5:30

Chesa.-BC at Loch Raven, 5:30

Dulaney at Perry Hall, 5:30

Eastern Tech at Sparrows Pt., 5:30

Franklin at Parkville, 5:30

Kenwood at Patapsco, 5:30

Lansdowne at New Town, 5:30

Overlea at Pikesville, 5:30

Perry Hall at Dundalk, 5:30

Towson at Carver A&T, 5:30

Western Tech at Hereford, 5:30

Woodlawn at Dulaney, 5:30

Leonardtown at Atholton, 6

Liberty at Manchester Valley, 6:30

Edgewood at HDG, 6:45

Century at Fallston, 7

Thursday (PARTIAL)

Boys basketball

Jemicy at Concordia Prep, 4

Dulaney at Joppatowne, 5

Atholton at Long Reach, 5:30

Centennial at Howard, 5:30

Glenelg at River Hill, 5:30

Mar. Ridge at Oakland Mills, 5:30

Mt. Hebron at Reservoir, 5:30

Wilde Lake at Hammond, 5:30

Sts. Peter & Paul at Beth Tfiloh, 6

C.M. Wright at Aberdeen, 6:45

Elkton at HDG, 6:45

Fallston at Patterson Mill, 6:45

Harford Tech at Edgewood, 6:45

Bel Air at Bo Manor, 7

Girls basketball

Dunbar at Coppin Acad., 5:15

Hammond at Wilde Lake, 5:30

Howard at Centennial, 5:30

Long Reach at Atholton, 5:30

Oakland Mills at Mar. Ridge, 5:30

Reservoir at Mt. Hebron, 5:30

River Hill at Glenelg, 5:30

Aberdeen at C.M. Wright, 6:45

Joppatowne at Fallston, 6:45

Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
79°