Varsity scoreboard (Wednesday, Nov. 1)

The Baltimore Sun
Copyright © 2021, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

WEDNESDAY, NOV. 1

Field hockey

IAAM SEMIFINALS

1 NDP 2, 8 Spalding 1, OT

Gar. Forest 3, 12 McDonogh 0

Friends 2, Catholic 0

Maryvle 3, Mt. de Sales 1

Park 3, St. Tim’s 0

St. Paul’s 3, Severn 1

REGION FINALS

CLASS 4A NORTH 

Dulaney 4, Old Mill 0

CLASS 4A EAST

2 Severna Park 4, 14 S. River 1

CLASS 3A NORTH

3 C.M. Wright 6, Towson 0

CLASS 3A EAST

11 Chesa.-AA 4, Mt. Hebron 0

CLASS 3A WEST

Urbana 2, 9 Westminster 1, 2OT

CLASS 2A NORTH

Hereford 4, N. Harford 3

CLASS 2A EAST

10 Glenelg 2, 7 River Hill 0

CLASS 2A WEST

13 Liberty 8, Oakdale 0

CLASS 1A NORTH

Fallston 3, Sparrows Pt. 0

CLASS 1A WEST

F.S. Key 7, Walkersville 0

TODAY, NOV. 2

Boys soccer

MIAA semifinals

A Conference

Mt. St. Joe at Curley, 3

Loyola at McDonogh, 3:30

B Conference

AACS at Concordia Prep, 3:30

Severn at Friends, TBA

C Conference

Indian Creek at Mt. Carmel, 3:30

Pallotti at Glenelg CS, 3:30

SECTION FINALS

CLASS 4A NORTH

Howard vs. Perry Hall at CCBC-Essex, 4

CLASS 3A WEST

Magruder at Manchester Valley, 6

CLASS 2A NORTH

Hereford vs. Eastern Tech at CCBC-Dundalk, 4 

CLASS 2A EAST

Rising Sun at Fallston, 5 

Girls soccer

IAAM semifinals

NDP at McDongh, 4

Mercy at Spalding, 4

Severn at St. Paul’s, 4

Maryvale at St. Mary’s, 4

St. John’s-CP at Park, 4

Pallotti at St. Tim’s, 4

SECTION FINALS

CLASS 4A EAST

Leonardtown at Broadneck, 6

CLASS 3A EAST

Chesa.-AA at J.M. Bennett, 3:30

Reservoir at Atholton, 5

CLASS 2A SOUTH

Southern at Calvert, 6

CLASS 2A WEST

Winters Mill at Oakdale, 6 

CLASS 1A NORTH

Carver A&T at Sparrows Pt., 3:30

Girls volleyball

SECTION QUARTERFINALS

CLASS 4A NORTH

*Perry Hall at Dulaney, TBA

CLASS 4A EAST

*Annapolis at N. Point, TBA

*N. County at Severna Park, TBA

*Old Mill at Glen Burnie, TBA

CLASS 3A NORTH

Kenwood at Edgewood, 3:30

Milford Mill at Lansdowne, 3:45

Woodlawn at Parkville, 4

Patapsco at Dundalk, 5

Aberdeen at C.M. Wright, 6

CLASS 3A SOUTH

*Potomac at City, TBA

*Southwestern at<QL><EM>Digital Harbor, TBA

CLASS 3A EAST

*Mt. Hebron at Long Reach, TBA

CLASS 3A WEST

Manchester Valley at Rockville, 6

CLASS 2A NORTH

Carver at Patterson, 4

Forest Park at Edmondson, 5

Owings Mills at Eastern Tech, 5

CLASS 2A SOUTH

*Hammond at Wilde Lake, TBA

*Oakland Mills at<QL><EM>Marriotts Ridge, TBA

*Westlake at Southern, TBA

CLASS 2A EAST

Fallston at N. Harford, 3:30

CLASS 2A WEST

S.Carroll at Winters Mill, 6

CLASS 1A NORTH

*Carver A&T at<QL><EM>Western Tech, TBA

*Chesa.-BC at Overlea, TBA

*Douglass at Ben Franklinl, TBA

*Loch Raven at Sparrows Pt., TBA

*New Era at Dunbar, TBA

CLASS 1A SOUTH

*Fairmont Heighst at Chesa.-SP, TBA

CLASS 1A WEST

*F.S. Key at Brunswick, TBA

Note: *—Thursday or Friday.

43°