Don’t miss Trey Mancini and Joey Rickard guest bartend at the first Brews & O’s event June 10th. Get your tickets today!

Varsity scoreboard (Thursday, May 17)

The Baltimore Sun
Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

 

THURSDAY, MAY 17

Girls lacrosse

REGION FINALS

CLASS 1A WEST

Boonsboro 15, F.S, Key 2

TODAY, MAY 18

Boys lacrosse

MIAA CHAMPIONSHIP

(at Towson U.)

Boys’ Latin vs. Calvert Hall, 7:30

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

Severna Park vs. E. Roosevelt, 8

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

Centennial at Northern-Calvert, 8

CLASS 2A

(at Northeast)

Damascus at Hereford, 8

CLASS 1A

(at Havre de Grace)

Smithsburg at Sparrows Pt., 6

Girls lacrosse

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

S. River at E. Roosvelt, 6

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

Mt. Hebron vs. Huntingtown, 6

CLASS 2A

(at Northeast)

Century vs. Hereford, 6

Baseball

SECTION FINALS

CLASS 3A SOUTH

Poly vs. Oxon Hill at Blaindair Park, 5

REGION FINALS

CLASS 4A NORTH

Howard at Urbana, 4:30

CLASS 4A EAST

Severna Park at Leonardtown, 4

CLASS 3A NORTH

Towson at Bel Air, 4

CLASS 3A SOUTH

Huntingtown at Oxon Hill/Poly, TBA

CLASS 3A EAST

Chesa.-AA at Reservoir, 4:15

CLASS 3A WEST

Man. Valley at T. Johnson, 4

CLASS 2A NORTH

Hereford at Gwynn Park, 4

CLASS 2A SOUTH

Marriotts Ridge at La Plata, 4

CLASS 2A WEST

Walkersville at Century, 4

CLASS 1A NORTH

Sparrows Pt. vs. Douglass at Druid Hill Park, 4

Softball

SECTION FINALS

CLASS 4A NORTH

Catonsville at Howard, 4

CLASS 4A EAST

Glen Burnie at Severna Park, 4

N. Point at S. River, 4

CLASS 3A NORTH

C.M. Wright at Aberdeen, 4

CLASS 3A SOUTH

Poly at Oxon Hill, TBA

CLASS 3A EAST

Northeast at Chesa.-AA, 4

Centennial at Reservoir, TBA

CLASS 3A WEST

Man Valley at Westminster, TBA

CLASS 2A SOUTH

Glenelg at Marriotts Ridge, 4

CLASS 2A WEST

Oakdale at Century, 4

CLASS 1A NORTH

Dunbar at B. Franklin, TBA

REGION FINALS

CLASS 2A NORTH

Eastern Tech at Gwynn Park, 4

SATURDAY, MAY 19

Boys lacrosse

MIAA CHAMPIONSHIP

(at Towson U.)

Boys’ Latin vs. Calvert Hall, 7:30

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

Churchill vs. Howard, 4

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

Westminster at Towson, 12

CLASS 2A

(at Northeast)

Kent Island at Marriotts Ridge, 2

CLASS 1A

(at Havre de Grace)

Patterson Mill at McDonough, 12

Girls lacrosse

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

Whitman at Dulaney, 2

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

Westminster at Bel Air, 10 a.m.

CLASS 2A

(at Northeast)

Kent Island vs. Glenelg, 12

CLASS 1A

(at Havre de Grace)

Patterson Mill at McDonough, 10 a.m.

Boonsboro vs. Loch Raven, 2

64°