Varsity scoreboard (Monday, Nov. 6)

The Baltimore Sun
Copyright © 2021, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

MONDAY, NOV. 6

Field hockey

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Broadneck)

South River 3, Churchill 0

Dulaney 2, Clarksburg 0

CLASS 3A

(at Paint Branch)

Chesa.-AA 3, Blake 1

C.M. Wright 5, Urbana 0

Girls volleyball

SECTION SEMIFINALS

CLASS 4A NORTH

Western d. Dulaney 3-2

Howard d. Mervo, 3-0

CLASS 4A EAST

Leonardtown d. Broadneck, 3-0

S. River d. N. Point, 3-0

Arundel d. Old Mill, 3-0

Severna Park d. Meade, 3-0

CLASS 3A NORTH

Towson  d. Lansdowne, 25-2, 25-14, 25-9

Franklin d. Parkville, 3-0

C.M. Wright d. Dundalk, 3-0

Bel Air d. Edgewood, 3-0

CLASS 3A SOUTH

Poly d. Digital Harbor, 3-0

Oxon Hill d. City, 3-1

CLASS 3A EAST

Atholton d. Mt. Hebron, 3-1

J.M. Bennett d. Northeast, 3-0

Centennial d. Reservoir, 3-0

S. Decatur d. Chesa.-AA, 3-0

CLASS 3A WEST

Westminster d. Man. Valley, 3-0

CLASS 2A NORTH

Crossland d. Lake Clifton, 3-0

Hereford d. Eastern Tech, 3-0

Edmondson d. New Town, 3-1

Gwynn Park d. Carver A&T, 3-0

CLASS 2A SOUTH

Glenelg d. Marriotts Ridge, 3-1

Calvert d. Southern, 3-0

Wilde Lake d. River Hill, 3-2

CLASS 2A EAST

Fallston d. Elkton, 3-2

CLASS 2A WEST

Oakdale d. Century, 3-1

Liberty d. Winters Mill, 3-1 

CLASS 1A NORTH

Ben Franklin d. FAET, 3-0

Dunbar d. Lewis, 3-0

Western Tech d. Chesa.-BC, 3-0

Loch Raven d. Pikesville, 3-0

CLASS 1A SOUTH

Douglass-PG d. Chesa.-SP, 3-0

CLASS 1A EAST

Perryville d. HDG, 3-1

Bo Manor d. Patterson Mill, 3-0

TODAY, NOV. 7

Boys soccer

REGION CHAMPIONSHIPS

CLASS 4A NORTH

Howard at Sherwood, TBA

CLASS 4A EAST

Leonardtown vs. Severna Park at Kinder Park, 3

CLASS 3A NORTH

C.M. Wright at Towson, 3

CLASS 3A EAST

Centennial at J.M. Bennett, TBA

CLASS 3A WEST

Thomas Johnson at Manchester Valley, TBA

CLASS 2A NORTH

Central vs. Eastern Tech at CCBC-Dundalk, TBA

CLASS 2A SOUTH

Calvert at River Hill, TBA

CLASS 2A EAST

Fallston at Kent Island, TBA

CLASS 2A WEST

Century at Middletown, 6

CLASS 1A NORTH

Sparrows Pt. at Lewis, TBA

CLASS 1A EAST

Patterson Mill at St. Michaels, TBA

Girls soccer

REGION CHAMPIONSHIPS

CLASS 4A NORTH

Perry Hall at Urbana, 6

CLASS 4A EAST

Severna Park at Broadneck, 6

CLASS 3A NORTH

Towson at Bel Air, 6

CLASS 3A SOUTH

City at Huntingtown, 6

CLASS 3A EAST

Chesa.-AA at Atholton, 5

CLASS 3A WEST

Westminster at Linganore, 6

CLASS 2A NORTH

Hereford at Gwynn Park, 4

CLASS 2A SOUTH

Calvert at River Hill, TBA

CLASS 2A EAST

Fallston at Queen Anne’s, 5

CLASS 2A WEST

Poolesville at Winters Mill, TBA

CLASS 1A NORTH

Loch Raven at Sparrows Pt., TBA

CLASS 1A SOUTH

Chesa.-SP at McDonough, 5

CLASS 1A EAST

Patterson Mill at Snow Hill, 4

30°