Secret Supper is June 17th. Get your tickets before they sell out!

Varsity scoreboard (Friday, May 18)

The Baltimore Sun
Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

FRIDAY, MAY 18

Boys lacrosse

MIAA CHAMPIONSHIP

(at Towson U.)

A Conference

Calvert Hall 8, 4 Boys’ Latin 6

B Conference

Gerstell 9, Sts. Peter & Paul 5

C Conference

Indian Creek 15, AACS 14

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

10 Sev. Park 17, E. Roosevelt 1

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

N’rn-Calvert 12, Centennial 11

CLASS 2A

(at Northeast)

Hereford 13, Damascus 3

CLASS 1A

(at Havre de Grace)

Smithsburg 13, Sparrows Pt. 8

Girls lacrosse

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

10 S. River 20, E. Roosvelt 0

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

Mt. Hebron 12, Huntingtown 7

CLASS 2A

(at Northeast)

13 Hereford 15, 14 Century 4

TODAY, MAY 19

Boys lacrosse

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

Churchill vs. Howard, 4

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

Westminster at Towson, 12

CLASS 2A

(at Northeast)

Kent Island at Marriotts Ridge, 2

CLASS 1A

(at Havre de Grace)

Patterson Mill at McDonough, 12

Girls lacrosse

STATE SEMIFINALS

CLASS 4A

(at Gaithersburg)

Whitman at Dulaney, 2

CLASS 3A

(at Mt. Hebron)

Westminster at Bel Air, 10 a.m.

CLASS 2A

(at Northeast)

Kent Island vs. Glenelg, 12

CLASS 1A

(at Havre de Grace)

Patterson Mill at McDonough, 10 a.m.

Boonsboro vs. Loch Raven, 2

Baseball

SECTION FINALS

CLASS 3A SOUTH

Poly vs. Oxon Hill at Blandair Park, 5

REGION FINALS

CLASS 4A NORTH

Howard vs. Urbana at Blandair Park, 4:30

CLASS 4A EAST

Severna Park vs. Leonardtown at Blandair Park, 7

CLASS 3A NORTH

Towson at Bel Air, 12

CLASS 3A SOUTH

Huntingtown at Oxon Hill/Poly, TBA

CLASS 3A EAST

Chesa.-AA at Reservoir, 1

CLASS 3A WEST

Man. Valley vs. T. Johnson at Frederick CC, 1

CLASS 2A WEST

Walkersville at Century, 12

Softball

SECTION FINALS

CLASS 4A NORTH

Catonsville vs. Howard at Mt. de Sales, 2

CLASS 4A EAST

Glen Burnie at Severna Park, 5:30

CLASS 3A NORTH

C.M. Wright at Aberdeen, 4

CLASS 3A SOUTH

Poly at Oxon Hill, 2

CLASS 3A EAST

Northeast at Chesa.-AA, 1

Centennial at Reservoir, TBA

CLASS 2A WEST

Oakdale at Century, 2

REGION FINALS

CLASS 2A NORTH

Eastern Tech at Gwynn Park, TBA

CLASS 1A NORTH

Dunbar vs. B. Franklin at Sparrows Pt., TBA

72°