xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement

Peyton Manning to speak at McCormick Unsung Heroes banquet (with list of nominees)

Notre Dame Prep basketball player Claire Ford and Eastern Tech football player Matt Stambaugh were honored at the 2014 Unsung Heroes banquet.
Notre Dame Prep basketball player Claire Ford and Eastern Tech football player Matt Stambaugh were honored at the 2014 Unsung Heroes banquet.(Steve Ruark, Baltimore Sun)

The McCormick Unsung Heroes Award is celebrating 75 years with its annual banquet dinner on May 4 by invitation only.

This year's guest speaker will be Denver Broncos quarterback Peyton Manning.

Advertisement

The award celebrates the area's most deserving unheralded football and girls basketball players with one male and one female selected to receive the Charles Perry McCormick Scholarships, which are valued at $40,000 over four years of college.

The 118 senior athletes, nominated by their coaches for displaying good sportsmanship and high character, come from schools in Baltimore City, Baltimore County, the Maryland Interscholastic Athletic Association and Interscholastic Athletic Association of Maryland.

Advertisement

An indepedent panel selects the two recipients.

Following are the nominees (provided by Varsity Sports Network):

Football: Marty Costes, Archbishop Curley; Zachary Vance, Archbishop Spalding; Adam Howard, City; Daniel Antoine Cameron, Poly; Malik Rodriguez, Ben Franklin; Taynor Jackson, Bluford Drew Jemison; Michael Albert Shortt, Jr., Boys' Latin; Jaelon Linton, Calvert Hall; Tyron Moore, Carver Vo-Tech; Tavon Lofties, Catonsville; Anthony Polvinale, Chesapeake-BC; Rasoul Salim, Digital Harbor; Elias Oliver, Dulaney; Corey Hardrick, Dunbar; Duncan Lamont Anderson III, Dundalk; Elijah Jones, Eastern Tech; Corye Smith, Edmondson; Malik Titus, Forest Park; Tyler Stern, Franklin; Donnell Jackson, Jr., Douglass; Christopher Shephard, Friends; Trent Antonio Gordon, Friendship Academy; Devontay Hudson, Gilman; Craig Worpell, Hereford; Ryan Patrick Sheehan, John Carroll; Sherman Chenault, Kenwood; Darrien L. Crawford, Jr., Lake Clifton; Hunter Addison, Lansdowne; Derek Halford, Loch Raven; Ryan Gallagher, Loyola Blakefield; Alcedo Hodge, Jr., Maritime Industries; Ryan Walsh, McDonogh; Derek Hosley, Jr., Mervo; Evan Otero, Milford Mill; Kyle Offerman, Mount St. Joseph; Jeffrey Banks, National Academy Foundation; Michael Connor, New Town; Courtney Campbell, Northwestern; Nicholas Schleicher, Mount Carmel; Desmond Kelly, Overlea; Benjamin Sigman, Owings Mills; Randolph Chadd Halili, Parkville; Eric Sturtz, Patapsco; Gerald Bobo, Patterson; Michael Fowler, Perry Hall; Quinn Askew, Pikesville; Chris Finn, Randallstown; Nathan Riley, Reginald Lewis; Mark Claycomb, Severn; Tevin Hearn, Southwestern; Michael Mackert, Sparrows Point; Malik Christian, St. Frances; Matthew Lynch, St. Mary's; Jack Chandler Pollard, St. Paul's; Miles Stroman, Towson; Zachariah I.J. Spencer, W.E.B. DuBois; Carlos Winston, Western Tech; Deonte D. Watson, Woodlawn.

Girls basketball: Kelcey Oliver, Academy for College and Career Exploration; Emily Allender, Archbishop Spalding; Shantajah D. Marshall, City; Maya Horne, Poly; Shellia Rozier, Ben Franklin; Quichey Johnson, Bryn Mawr; Hannah DePadua, Carver A & T; Donyae' Adams, Carver Vo-Tech; Laura Arvin, Catholic; Maya Cooper, Catonsville; Sherrel Griffin, Chesapeake-BC; Abigail Stephens, Concordia Prep; Crystal Eaddy, Digital Harbor; Casey Durmowicz, Dulaney; LaShay Stackhouse, Dunbar; Kristina Maricic, Dundalk; Dunsin Fadojutimi, Eastern Tech; Derricka Best, Edmondson; Alexis Hall, Forest Park; Cara Murphy, Franklin; Daisha McMillian, Douglass; Bianca Washington, Friends; Na'kaziya Taylor, Friendship Academy; Allie Gibbons, Garrison Forest; Madeline Hoover, Hereford; Ola Ekundayo, John Carroll; Octavia Sanders-Hike, Kenwood; Tyshae Mosley, Lake Clifton; Bailey Needleman, Lansdowne; Ashley Hatz, Loch Raven; Sonia Mbock, Maritime Industries; Sara McAleer, Maryvale Prep; Jameira Johnson, McDonogh; Christina McDonough, Mercy; Destiny Hutchins, Mervo; Khristal Terry, Milford Mill; Kristen Stark, Mount de Sales; Sabrina Simmons, National Academy Foundation; Kimonni Driver, New Town; Kristian Golphin, Northwestern; Brooke Holechek, Notre Dame Prep; Elizabeth Noon, Mount Carmel; Bailey Huttenberger, Owings Mills; Jada Henderson, Parkville; Jenna L. Vogan, Patapsco; Renee Ober, Patterson; Elizabeth Fitch, Perry Hall; Essence Stinnette, Randallstown; Tonisha Owens, Reginald Lewis; Mellie Poggi, Roland Park; Amani Wallace, Seton Keough; Rachel Crawford, Severn; Taylor Holmes, Southwestern; Victoria J. Bryant, Sparrows Point; Quinn Eileen Conrad, St. Paul's; Cori Spartana, St. Timothy's; Carolina Rutz, Towson; Donye' Moses, Western; Darlene Barrios, Western Tech; Chaelyn Jefferson, Woodlawn.

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement