xml:space="preserve">
xml:space="preserve">

Boys basketball

No. School

Record

Prev.

1. Patterson

20-3

1

2. Poly

17-5

2

3. St. Frances

33-5

 5

4. New Town

18-1

3

5. Mount St. Joseph

26-7

4

6. Edmondson

20-3

6

7. Lake Clifton

17-4

7

8. Boys’ Latin

29-6

8

9. Dulaney

19-3

9

10. Atholton

19-2

10

11. Old Mill

18-5

12. Broadneck

17-5

12

13. Century 

18-3

13

14. Annapolis

16-5

14 

15. McDonogh

18-9

Other teams considered: Franklin (16-6), Gerstell (21-12), Liberty (19-2), Havre de Grace (20-0), Meade (17-5), Wilde Lake (14-6)

 

Girls basketball

No. School

Record

Prev.

1. St. Frances

22-3

1

2. Roland Park

26-2

2

3. McDonogh 

20-6

3

4. South River 

19-3

4

5. Poly 

18-4

5

6. Howard 

18-3

7

7. Long Reach 

14-5

6

8. Old Mill 

19-4

9

9. Western

19-4

8

10. Pikesville 

19-4

10

11. Severna Park 

16-6

11

12. Hereford 

20-1

12

13. St. Paul’s 

18-3

13

14. Oakland Mills 

17-4

15. Chesapeake-BC 

16-3

15

Other teams considered: Aberdeen (14-1), Chesapeake-AA (16-6), Coppin Academy (16-6), Meade (14-7), Mount de Sales (23-4), Reservoir (16-6)

 

Wrestling (final)

No. School

Record

Prev.

1. Mount St. Joseph

14-0

1

2. McDonogh

18-6

2

3. Archbishop Spalding

32-4

3

4. Glenelg

23-1

4

5. St. Paul’s 

5-7

5

6. Loyola Blakefield 

17-6

6

7. Bel Air 

28-4

7

8. Owings Mills

24-5

8

9. Sparrows Point 

33-2

9

10. Oakland Mills

18-5

10

11. Dunbar

28-3

11

12. South River

30-5

12

13. C. Milton Wright 

18-6

13

14. Old Mill 

21-11

14

15. Hereford 

23-9

15

Other teams considered: Atholton (14-9), Hammond (26-5), River Hill (20-9), South Carroll (14-8), Southern-AA (13-10), Winters Mill (14-8)

 

Boys indoor track (final)

No. School

Prev.

1. Calvert Hall 

1

2. Gilman

2

3. Century 

3

4. South River 

4

5. Dulaney 

5

6. Harford Tech 

6

7. Mount St. Joseph 

7

8. Loyola Blakefield

8

9. Oakland Mills

9

10. Digital Harbor 

10

11. Reservoir

11

12. Howard 

12

13. McDonogh

13

14. Pikesville 

14

15. River Hill 

15

Other teams considered: Archbishop Curley, Arundel, Eastern Tech, Franklin, Liberty, Mount Hebron, Milford Mill, Poly, Severna Park, South Carroll

 

Girls indoor track (final)

No. School

Prev.

1. Hereford

1

2. McDonogh 

2

3. Severna Park

3

4. Harford Tech 

4

5. Mount de Sales

5

6. Maryvale

6

7. Mount Hebron 

7

8. Reservoir 

8

9. South Carroll 

9

10. Broadneck

10

11. Franklin

11

12. South River

12

13. Atholton

13

14. Century

14

15. Sparrows Point

15

Other teams considered: Catholic, City, Digital Harbor, Franklin, Glenelg Country, Mervo, Mount Hebron, New Town, Notre Dame Prep, River Hill, Western Tech, Westminster

 

How the polls are conducted: The Baltimore Sun polls are compiled weekly by the sports staff after observing events and consulting with coaches.

Advertisement
Advertisement