High School Sports Scores

TUESDAY

FIELD HOCKEY

TOP 15

No. 3 Glenelg 2, No. 1 Severna Park 1

No. 12 NDP 4, Archbishop Spalding 0

OTHER SCORE

Glenelg CS 8, St. James 0

BOYS SOCCER

No. 1Wilde Lake 1, 2 Arundel 1

(WL won on pks, 4-3)

No. 6 Gilman 2, No. 3 McDonogh 1 2OT

No. 7 Mt. St. Joe 2, Archbishop Spalding 1

No. 8 Calvert Hall 3, John Carroll 1

13 Bel Air 5, No. 15 Patterson Mill 0

Archbishop Curley 2, 14 Loyola 0

BALTIMORE COUNTY CHAMPIONSHIP

No. 5 Perry Hall 3, Loch Raven 2

DISTRICT V CHAMPIONSHIPS

(at Meade)

No. 1 Wilde Lake 1, No. 2 Arundel 1

OTHER SCORE

Severn 3, Pallotti 0

GIRLS SOCCER

No. 3 Mercy 3, St. Mary's 0

DISTRICT V CHAMPIONSHIP

(at Meade)

No. 5 Severna Park 1, No. 6 Marritts Ridge 0

ECBAC Championship

No. 7 C.M. Wright 7, Patterson Mill 1

BALTIMORE COUNTY CHAMPIONSHIP

No. 10 Perry Hall 4, Dulaney 1

DISTRICT V CHAMPIONSHIPS

(at Meade)

No. 5 Severna Park 1, No. 6 Marriotts Ridge 0

OTHER SCORE

Elton 2, Edgewood 0

GIRLS VOLLEYBALL

TOP 15

No. 1 Centennial d. Oakland Mills, 25-12, 25-5, 25-6

No. 4 Towson d. Lansdowne, 25-12, 25-5, 25-18 . No. 14 Broadneck d. Chesa-AA , 25-18, 27-29, 26-24, 25-23

No. 15 Dulaney d. Woodlawn, 25-13, 25-9, 25-19

OTHER SCORES

Bel Air d. Patterson Mill, 25-17, 20-25, 25-15, 25-11

Edgewood d. Elkton, 25-21, 25-14, 25-22

Franklin d. Carver A&T;, 25-21, 25-14, 25-17

Gelenelg d. Atholton, 25-21, 19-25, 28-26, 25-20

North East d. C.M. Wright, 25-8, 25-22, 25-13

N. Harford d. Harford Tech, 14-25, 16-25, 8-25

Severna Park d. Annapolis, 25-7, 25-8, 25-18

Reservoir d. Howard, 22-25, 25-22, 21-25, 25-12, 15-13

Wilde Lake d. Hammond, 25-15, 23-25, 25-19, 25-22

IAAM TOURNAMENT

QUARTERFINALS

A CONFERENCE

TOP 15

No. 6 Spalding d. McDonogh 25-18, 25-13, 25-18

No. 10 St. Pauls d. Bryn Mawr, 24-26, 25-20, 25-16, 27-29, 15-10 OTHER SCORES

Seton Keough d. NDP, 25-22, 25-20, 25-23

Mt. de Sales d. Chapelgate, 25-11, 26-24, 25-15

Copyright © 2020, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
43°