High School Sports Scores

THURSDAY

FIELD HOCKEY

TOP 15 No. 10 Garrison Forest 6, St. Paul's 0

No. 11 Notre Dame Prep 1, St. Mary's 0

OTHER SCORES

Eastern Tech 2, Sparrows Pt. 0

John Carroll 2, Maryvale 1

Mt. de Sales 1, Mercy 0

Park 1, Friends 0

Roland Park 1, McDonogh 0

BOYS SOCCER

TOP 15

No. 2 McDonogh 3, John Carroll 1

No. 3 Gilman 3, No. 8 Calvert Hall 0

No. 7 Mt. St. Joe 1, Curley 0

No. 11 Reservoir 4, Mt. Heborn 0

OTHER SCORES

Loyola 5, Spalding 0

St. Paul's 6, Severn 0

GIRLS SOCCER

TOP 15

No. 6 Marriotts Ridge 2, No. 8 River Hill 0

No. 15 South Carroll 5, Smithsburg 0

OTHER SCORES

Aberdeen 3, Elkton 0

Bel Air 5, North East 2

Pikesville 4, Owings Mills 0 Poly 10, Patterson 2

GIRLS VOLLEYBALL

TOP 15 No. 1 Centennial d. Marriotts Ridge, 25-18, 25-9, 21-25, 25-8

No. 4 Towson d Dulaney, 25-15, 25-11, 25-16

No. 8 Mt. Hebron d. Glenelg, 23-25, 25-18, 25-17, 25-11

No. 12 Liberty d. Oakdale, 25-18, 25-17, 25-10

OTHER SCORES

AACS d. Mt. Carmel, 27-25, 25-19, 25-22

Atholton d. Long Reach, 25-13, 25-21, 19-25, 25-15

Beth Tfiloh d. St. Tim's, 25-17, 25-9, 23-25, 25-17

C.M. Wright d. Bel Air, 25-19, 23-25, 16-25, 25-15, 15-12

Eastern Tech d. Hereford, 25-20, 25-18,l 25-9

Edgewood d. Harford Tech, 25-6, 25-16, 25-16

Franklin d. Owings Mills, 25-12, 25-18, 18-25, 25-15

HDG d. Bel Air, 3-0

Howard d. Wilde Lake, 25-22, 25-17, 21-25, 25-21

Loch Raven d. Hereford, 3-0

Md. School Deaf d. J.Carroll, 18-25, 25-23, 26-24, 25-15

N.Harford d. Edgewood, 25-22, 25-21, 22-25, 25-17

Woodlawn d. Lansdowne, 13-25, 25-23, 25-14, 25-23

GIRLS TENNIS  IAAM Tournament

(At McDonogh)

A CONFERENCE

Team scores: 1. Roland Park; 2. Bryn Mawr

No. 1 singles

Au.Todd (Roland Park) d. Centenari (McDonogh), 7-5, 6-4

No. 2 singles

Av.Todd (Roland Park) d. Cherpak (St. Paul's), 6-0, 6-1

No. 1 doubles

Hashmi/McLaughlin (Bryn Mawr) d. Dwyer/Polk (Roland Park), 6-4, 6-4

No. 2 doubles

Kollatsos/Tutrone (Roland Park) d. Hashmi/McShane (Bryn Mawr), 6-2, 6-

No. 3 doubles

Lynch/Oros (Roland Park) d. Afrookteh/Montague (Bryn Mawr), 6-3, 6-4

B CONFERENCE

Team scores: 1. Friends; 2. St. Timohty's

No. 1 singles

Gordon (John Carroll) d. Bolan (Friends), 6-0, 6-0

No. 2 singles

Collins (Friends) d. Taylor (Glenelg CS), 6-4, 6-2

No. 1 doubles

Anderson/Segalman (Friends) d. Cuccaro/Speert (St. Tim's), 6-4, 7-6 (7)

No. 2 doubles

Gilman/Lichtenberg (St. Tim's) d. Love/Weeasooriya (John Carroll), 6-2, 2-6, 6-3

No. 3 doubles

Babatunde/Glick (St. Tim's) d. George/Lasky (Friends), 3-6, 6-4, 6-1

CROSS COUNTRY

BOYS

Team scores: 1. Loch Raven, 23; 2. Carver A&T;, 45; 3. Owings Mills, 68

GIRLS

Team scors: 1. Loch Raven, 19; 2. Owings Mills, 38

MIXED BADMINTON

Eastern Tech 9, Patapsco 2

Parkville 6, Perry Hall 5

MIXED GOLF  HARFORD COUNTY CHAMP.

Team scores: 1. North Harford, 507; 2. C.M. Wright, 519; 3. Patterson Mill, 532; 4. Bel Air, 540; 5. Fallston, 541; 6. Harford Tech, 552

Copyright © 2020, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
41°