xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Maryland Voter Guide 2020

Baltimore City

Other mayoral candidates

Democratic Republican Unaffiliated
  • Brian J. Salsberry
  • Frederick Ware-Newsome
  • James Hugh Jones II
  • Keith B. Scott
  • Liri Fusha
  • Lou Catelli
  • Michael Douglas Jenson
  • Ralph E. Johnson Jr.
  • Rikki Vaughn
  • Terry Jay McCready
  • Yolanda Pulley
  • Zulieka A. Baysmore
  • Collins Otonna
  • David Anthony Wiggins
  • Ivan Gonzalez
  • William G. Herd
  • Kahan Singh Dhillon Jr.
  • (General election only)
    *did not respond to The Sun's questionnaire or are general election only

    Other council president candidates

    Democratic
  • Leo W. Burroughs
  • Leon F. Pinkett III
  • Marques Dent
  • Nick Mosby
  • *did not respond to The Sun's questionnaire or are general election only
    Advertisement

    Keep up to date with Maryland politics, elections and important decisions made by federal, state and local government officials.

    Thanks for being a subscriber. Did you know all the options you have for getting updates from the Baltimore Sun?

    Advertisement

    Other council candidates

    Democratic Democratic Republican
  • Melissa "Mel B." Bagley, District 2
  • Mel Munk, District 3
  • Stanley Cole, District 4
  • Tim Goldsby Jr., District 4
  • V. Lee Brady, District 4
  • William "Sam" Broaddus III, District 4
  • Zac Dingle, District 4
  • Timothy Mercer, District 6
  • Tori Rose, District 7
  • Derwin Hannah, District 9
  • Tyrone L. Barnwell, District 9
  • Bob Cockey, District 10
  • Cynthia D. Hendricks Jones, District 10
  • Ebony Harvin, District 10
  • Kerry Eugene Hamilton, District 10
  • Haroon Ajaz, District 12
  • Matthew Reeds, District 12
  • Robert Stokes Sr., District 12
  • Antonio "Tony" Glover, District 13
  • Clarence J. Thomas, District 13
  • Raymond Wallace David, District 13
  • Wesley D. Hawkins, District 13
  • Rita Church, District 14
  • David Marshall Wright, District 3
  • Charles A. Long, District 14
  • *did not respond to The Sun's questionnaire or are general election only

    County races

    Other Carroll Board of Education candidates

  • Mary Kowalski
  • Virginia R. Harrison
  • *did not respond to The Sun's questionnaire or are general election only

    Other Howard Board of Education candidates

  • Gian P. Alfeo, District 3
  • Daniel J. Margolis, District 4
  • Gene Ryan, District 5
  • Julie Hotopp, District 4(General election only)
  • *did not respond to The Sun's questionnaire or are general election only

    Statewide races

    Other Congressional candidates

    Democratic Republican Unaffiliated
  • John M. Rea, District 3
  • Shelia Bryant, District 4
  • Kim A. Shelton, District 4
  • Briana Urbina, District 5
  • Alicia D. Brown, District 7
  • Matko Lee Chullin III, District 7
  • Michael Davidson, District 7
  • Dan Hiegel, District 7
  • Michael D. Howard Jr., District 7
  • Adrian Petrus, District 7
  • Gary Schuman, District 7
  • Charles U. Smith, District 7
  • Charles Stokes, District 7
  • Jeff Woodard, District 7
  • Marcia H. Morgan, District 8
  • Utam Paul, District 8
  • Jorge Delgado, District 1
  • Scott M. Collier, District 2
  • Rick Impallaria, District 2
  • Genevieve Morris, District 2
  • Johnny Ray Salling, District 2
  • Blaine Taylor, District 2
  • Thomas E. "Pinkston" Harris, District 3
  • Joshua M. Morales, District 3
  • Nnabu Eze, District 4
  • George E. McDermott, District 4
  • Bryan DuVal Cubero, District 5
  • Lee Havis, District 5
  • Kenneth Lee, District 5
  • Chris Palombi, District 5
  • Kevin T. Caldwell, District 6
  • Ray Bly, District 7
  • Brian L. Brown, District 7
  • M.J. Madwolf, District 7
  • Nicholas Gladden, District 8
  • Patricia Rogers, District 8
  • Jeff Northcott, District 2
  • Rashad D. Lloyd, District 5
  • (General election only)
    *did not respond to The Sun's questionnaire or are general election only
    Advertisement