xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Learn more about subscriptions
Learn more about subscriptions
January 31, 2023 81°F

2022 Election Results

Last updated on: ...

Statewide Referendum

back to top

Question 1: Rename Appellate Courts
Candidate
votes
For
1,340,973
75%
Against
447,268
25%
Question 2: Legislative Residency Rules
Candidate
votes
For
1,684,551
90.2%
Against
183,101
9.8%
Question 3: Limit Right to Jury Trial
Candidate
votes
For
1,132,853
62.5%
Against
679,449
37.5%
Question 4: Legalize Cannabis
Candidate
votes
For
1,302,186
67.2%
Against
635,582
32.8%
Question 5: Remove Orphans' Court Judges
Candidate
votes
For
1,062,216
66.8%
Against
528,000
33.2%

Maryland Senate

back to top

State Senate District 1
Candidate
votes
Mike McKay (GOP)
33,258
73.5%
Michael Dreisbach (Dem)
11,995
26.5%
State Senate District 2
Candidate
votes
Paul D. Corderman (GOP)
25,881
63.9%
Shawn Demetrious Perry (Dem)
14,629
36.1%
State Senate District 3
Candidate
votes
Karen Lewis Young (Dem)
27,446
66.6%
Angela Ariel McIntosh (GOP)
13,774
33.4%
State Senate District 4
Candidate
votes
William "Bill" Folden (GOP)
32,554
57.6%
Carleah M. Summers (Dem)
23,967
42.4%
State Senate District 5
Candidate
Justin Ready (GOP)
Running Unopposed
State Senate District 6
Candidate
votes
Johnny Ray Salling (GOP)
18,278
61.3%
Cory D. Edwards (Dem)
11,563
38.7%
State Senate District 7
Candidate
J.B. Jennings (GOP)
Running Unopposed
State Senate District 8
Candidate
votes
Kathy Klausmeier (Dem)
22,773
66.3%
Ken Fitch (GOP)
11,554
33.7%
State Senate District 9
Candidate
votes
Katie Fry Hester (Dem)
31,214
58%
Reid J. Novotny (GOP)
22,637
42%
State Senate District 10
Candidate
votes
Ben Brooks (Dem)
31,373
78.8%
William Newton (GOP)
8,460
21.2%
State Senate District 11
Candidate
votes
Shelly Hettleman (Dem)
33,411
71.5%
Ruth Goetz (GOP)
13,316
28.5%
State Senate District 12
Candidate
votes
Clarence Lam (Dem)
30,570
70%
Bob Cockey (GOP)
13,078
30%
State Senate District 13
Candidate
Guy Guzzone (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 14
Candidate
votes
Craig J. Zucker (Dem)
33,334
73.4%
Alex Bieber (GOP)
12,099
26.6%
State Senate District 15
Candidate
votes
Brian J. Feldman (Dem)
33,264
73.1%
David Wilson (GOP)
12,231
26.9%
State Senate District 16
Candidate
Susan C. Lee (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 17
Candidate
Cheryl C. Kagan (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 18
Candidate
votes
Jeff Waldstreicher (Dem)
34,169
83.1%
Missy Carr (GOP)
6,935
16.9%
State Senate District 19
Candidate
votes
Ben Kramer (Dem)
29,473
75.6%
Anita M. Cox (GOP)
8,804
22.6%
David George Jeang (Grn)
723
1.9%
State Senate District 20
Candidate
Will Smith (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 21
Candidate
votes
Jim Rosapepe (Dem)
23,666
79.1%
Lee Havis (GOP)
6,242
20.9%
State Senate District 22
Candidate
Paul G. Pinsky (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 23
Candidate
votes
Ron Watson (Dem)
41,343
87.5%
Jesse Peed (GOP)
5,886
12.5%
State Senate District 24
Candidate
Joanne C. Benson (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 25
Candidate
Melony G. Griffith (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 26
Candidate
votes
C. Anthony Muse (Dem)
33,350
92.7%
Ike Puzon (GOP)
2,643
7.3%
State Senate District 27
Candidate
votes
Michael A. Jackson (Dem)
30,320
60.4%
Al Larsen (GOP)
19,892
39.6%
State Senate District 28
Candidate
votes
Arthur Carr Ellis (Dem)
30,168
67.1%
Michelle M. Talkington (GOP)
14,765
32.9%
State Senate District 29
Candidate
Jack Bailey (GOP)
Running Unopposed
State Senate District 30
Candidate
votes
Sarah Elfreth (Dem)
30,359
57.4%
Stacie MacDonald (GOP)
22,489
42.6%
State Senate District 31
Candidate
votes
Bryan W. Simonaire (GOP)
32,215
72.3%
Brian W. Kunkoski (Lib)
12,318
27.7%
State Senate District 32
Candidate
votes
Pamela Beidle (Dem)
23,380
65.9%
Kimberly Ann June (GOP)
12,103
34.1%
State Senate District 33
Candidate
votes
Dawn D. Gile (Dem)
30,807
55.5%
Sid Saab (GOP)
24,730
44.5%
State Senate District 34
Candidate
votes
Mary-Dulany James (Dem)
22,858
50.7%
Christian Miele (GOP)
22,267
49.3%
State Senate District 35
Candidate
Jason C. Gallion (GOP)
Running Unopposed
State Senate District 36
Candidate
Stephen S. Hershey, Jr. (GOP)
Running Unopposed
State Senate District 37
Candidate
votes
Johnny Mautz (GOP)
29,432
60.9%
Naomi Hyman (Dem)
18,930
39.1%
State Senate District 38
Candidate
votes
Mary Beth Carozza (GOP)
32,277
66.5%
Michele Gregory (Dem)
16,273
33.5%
State Senate District 39
Candidate
votes
Nancy J. King (Dem)
25,188
87.5%
Moshe Landman (Grn)
3,582
12.5%
State Senate District 40
Candidate
votes
Antonio Hayes (Dem)
24,236
92.2%
Christopher Anderson (GOP)
2,058
7.8%
State Senate District 41
Candidate
Jill P. Carter (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 42
Candidate
Chris West (GOP)
Running Unopposed
State Senate District 43
Candidate
votes
Mary Washington (Dem)
32,333
90.6%
Bob Gemmill (Lib)
3,339
9.4%
State Senate District 44
Candidate
Charles E. Sydnor, III (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 45
Candidate
Cory V. McCray (Dem)
Running Unopposed
State Senate District 46
Candidate
votes
Bill Ferguson (Dem)
24,977
84.8%
Emmanuel Digman (GOP)
4,486
15.2%
State Senate District 47
Candidate
Malcolm Augustine (Dem)
Running Unopposed

Maryland House

back to top

House of Delegates District 1A
Candidate
votes
Jim Hinebaugh, Jr. (GOP)
11,971
77.4%
Robert Spear (Dem)
2,829
18.3%
Monique M. Mehring (Lib)
671
4.3%
House of Delegates District 1B
Candidate
Jason C. Buckel (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 1C
Candidate
votes
Terry L. Baker (GOP)
11,336
76%
Carrie R. Hinton (Dem)
3,287
22%
Charlotte McBrearty (Grn)
297
2%
House of Delegates District 2A
Candidate
William Valentine (GOP)
Running Unopposed
William Joseph Wivell (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 2B
Candidate
votes
Brooke Grossman (Dem)
5,001
54.2%
Brenda J. Thiam (GOP)
4,222
45.8%
House of Delegates District 3
Candidate
votes
Ken Kerr (Dem)
26,270
25%
Karen Simpson (Dem)
25,945
24.7%
Kris Fair (Dem)
25,602
24.4%
Kathy Diener (GOP)
13,699
13%
Justin Wages (GOP)
13,535
12.9%
House of Delegates District 4
Candidate
votes
Jesse T. Pippy (GOP)
30,670
19.1%
April Fleming Miller (GOP)
29,717
18.5%
Barrie S. Ciliberti (GOP)
29,705
18.5%
Andrew Duck (Dem)
24,489
15.3%
Millicent A. Hall (Dem)
23,361
14.5%
Brandon Duck (Dem)
22,628
14.1%
House of Delegates District 5
Candidate
Christopher Eric Bouchat (GOP)
Running Unopposed
April Rose (GOP)
Running Unopposed
Chris Tomlinson (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 6
Candidate
votes
Ric Metzgar (GOP)
16,696
23.7%
Robin Grammer (GOP)
16,344
23.2%
Bob Long (GOP)
15,987
22.7%
Megan Ann Mioduszewski (Dem)
11,300
16%
Jake Mohorovic, III (Dem)
10,109
14.4%
House of Delegates District 7A
Candidate
votes
Kathy Szeliga (GOP)
18,034
37.4%
Ryan Nawrocki (GOP)
17,859
37%
Lydia X. Z. Brown (Dem)
12,371
25.6%
House of Delegates District 7B
Candidate
votes
Lauren Arikan (GOP)
12,915
67.3%
Medford J. Campbell, 3rd (Dem)
6,267
32.7%
House of Delegates District 8
Candidate
votes
Harry Bhandari (Dem)
19,702
21.6%
Carl Jackson (Dem)
18,950
20.8%
Nick Allen (Dem)
18,062
19.8%
Kathleen A. Smero (GOP)
11,838
13%
Timothy M. Neubauer (GOP)
11,259
12.4%
Glen Geelhaar (GOP)
11,243
12.3%
House of Delegates District 9A
Candidate
votes
Natalie Ziegler (Dem)
17,656
26.7%
Chao Wu (Dem)
17,486
26.4%
Trent Kittleman (GOP)
17,373
26.3%
Jianning Jenny Zeng (GOP)
13,609
20.6%
House of Delegates District 9B
Candidate
votes
Courtney Watson (Dem)
11,287
66%
Lisa Kim (GOP)
5,826
34%
House of Delegates District 10
Candidate
votes
Adrienne A. Jones (Dem)
29,842
29.5%
Jennifer White (Dem)
27,925
27.6%
N. Scott Phillips (Dem)
26,643
26.3%
Patricia R. Fallon (GOP)
9,024
8.9%
Jordan Porompyae (GOP)
7,685
7.6%
House of Delegates District 11A
Candidate
Cheryl E. Pasteur (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 11B
Candidate
votes
Jon S. Cardin (Dem)
22,116
34.9%
Dana M. Stein (Dem)
21,537
34%
Jim Simpson (GOP)
10,643
16.8%
Tyler A. Stiff (GOP)
9,075
14.3%
House of Delegates District 12A
Candidate
Jessica Feldmark (Dem)
Running Unopposed
Terri Hill (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 12B
Candidate
votes
Gary Simmons (Dem)
5,856
55.5%
Ashley P. Arias (GOP)
4,692
44.5%
House of Delegates District 13
Candidate
votes
Vanessa Atterbeary (Dem)
33,045
28%
Jen Terrasa (Dem)
31,259
26.5%
Pam Lanman Guzzone (Dem)
31,128
26.4%
Chris Yates (GOP)
11,874
10.1%
Padraic Walsh (GOP)
10,792
9.1%
House of Delegates District 14
Candidate
votes
Anne R. Kaiser (Dem)
31,659
27%
Eric Luedtke (Dem)
30,547
26%
Pamela Queen (Dem)
30,304
25.8%
Kathy Gugulis (GOP)
12,614
10.7%
Kate Walshe (GOP)
12,282
10.5%
House of Delegates District 15
Candidate
votes
Lily Qi (Dem)
31,145
24.6%
Linda Foley (Dem)
31,007
24.5%
David Fraser-Hidalgo (Dem)
30,229
23.8%
Stacey Sauter (GOP)
11,969
9.4%
Matt Wade (GOP)
11,330
8.9%
Jodi Colella Noah (GOP)
11,087
8.7%
House of Delegates District 16
Candidate
Ariana Kelly (Dem)
Running Unopposed
Marc Korman (Dem)
Running Unopposed
Sara N. Love (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 17
Candidate
votes
Julie Palakovich Carr (Dem)
28,463
28.7%
Kumar P. Barve (Dem)
27,995
28.2%
Joe Vogel (Dem)
27,414
27.6%
Helene F. Meister (GOP)
7,835
7.9%
Donald "DP" Patti (GOP)
7,560
7.6%
House of Delegates District 18
Candidate
votes
Emily Shetty (Dem)
32,621
31.1%
Aaron M. Kaufman (Dem)
30,860
29.4%
Jared Solomon (Dem)
30,711
29.2%
George M. Cecala (GOP)
7,390
7%
Jon Foreman (Grn)
3,422
3.3%
House of Delegates District 19
Candidate
votes
Charlotte Crutchfield (Dem)
28,082
30.2%
Bonnie Cullison (Dem)
27,746
29.9%
Vaughn Stewart (Dem)
27,032
29.1%
Frank Nice (GOP)
10,035
10.8%
House of Delegates District 20
Candidate
Lorig Charkoudian (Dem)
Running Unopposed
David Moon (Dem)
Running Unopposed
Jheanelle Wilkins (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 21
Candidate
Ben Barnes (Dem)
Running Unopposed
Mary A. Lehman (Dem)
Running Unopposed
Joseline A. Peña-Melnyk (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 22
Candidate
Anne Healey (Dem)
Running Unopposed
Alonzo T. Washington (Dem)
Running Unopposed
Nicole A. Williams (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 23
Candidate
Adrian Boafo (Dem)
Running Unopposed
Marvin E. Holmes, Jr. (Dem)
Running Unopposed
Kym Taylor (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 24
Candidate
Tiffany T. Alston (Dem)
Running Unopposed
Andrea Fletcher Harrison (Dem)
Running Unopposed
Jazz M. Lewis (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 25
Candidate
Darryl Barnes (Dem)
Running Unopposed
Nick Charles (Dem)
Running Unopposed
Karen Toles (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 26
Candidate
votes
Veronica Turner (Dem)
30,612
33.8%
Jamila J. Woods (Dem)
29,335
32.4%
Kriselda Valderrama (Dem)
27,068
29.9%
JoAnn Fisher (GOP)
3,438
3.8%
House of Delegates District 27A
Candidate
Kevin M. Harris (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 27B
Candidate
Jeffrie E. Long, Jr. (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 27C
Candidate
Mark N. Fisher (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 28
Candidate
votes
Debra Davis (Dem)
28,394
23.2%
C. T. Wilson (Dem)
27,959
22.8%
Edith J. Patterson (Dem)
27,792
22.7%
James Ashburn (GOP)
13,867
11.3%
Marquita Bushrod (GOP)
12,673
10.4%
Tyrone R. Hall (GOP)
11,697
9.6%
House of Delegates District 29A
Candidate
Matt Morgan (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 29B
Candidate
votes
Brian Crosby (Dem)
6,596
55.9%
Deb Rey (GOP)
5,210
44.1%
House of Delegates District 29C
Candidate
votes
Todd B. Morgan (GOP)
10,604
61.8%
Bill Bates (Dem)
6,561
38.2%
House of Delegates District 30A
Candidate
votes
Shaneka Henson (Dem)
20,364
32.1%
Dana Jones (Dem)
19,710
31.1%
Doug Rathell (GOP)
12,948
20.4%
Rob Seyfferth (GOP)
10,366
16.4%
House of Delegates District 30B
Candidate
votes
Seth Howard (GOP)
10,234
56.7%
Courtney L. Buiniskis (Dem)
7,804
43.3%
House of Delegates District 31
Candidate
votes
Nicholaus R. Kipke (GOP)
28,518
22.3%
Brian A. Chisholm (GOP)
27,570
21.6%
Rachel Munoz (GOP)
26,117
20.4%
Kevin Burke (Dem)
19,953
15.6%
Milad Pooran (Dem)
17,213
13.5%
Travis Lerol (Lib)
8,509
6.7%
House of Delegates District 32
Candidate
votes
Mark S. Chang (Dem)
21,755
22.4%
J. Sandy Bartlett (Dem)
20,988
21.6%
Mike Rogers (Dem)
20,597
21.2%
Monica L. W. Smearman (GOP)
11,384
11.7%
Michael Jette (GOP)
11,213
11.5%
Michele Speakman (GOP)
11,169
11.5%
House of Delegates District 33A
Candidate
votes
Andrew C. Pruski (Dem)
9,772
67.2%
Kim Mills (GOP)
4,765
32.8%
House of Delegates District 33B
Candidate
votes
Stuart Michael Schmidt, Jr. (GOP)
10,501
50.7%
John Wakefield (Dem)
10,204
49.3%
House of Delegates District 33C
Candidate
votes
Heather A. Bagnall (Dem)
10,860
54.1%
Kerry A. Gillespie (GOP)
9,210
45.9%
House of Delegates District 34A
Candidate
votes
Andre V. Johnson, Jr. (Dem)
13,478
29.6%
Steve Johnson (Dem)
12,029
26.5%
Glen Glass (GOP)
10,717
23.6%
Teresa Walter (GOP)
9,248
20.3%
House of Delegates District 34B
Candidate
votes
Susan K. McComas (GOP)
11,094
60.9%
Gillian A. Miller (Dem)
7,111
39.1%
House of Delegates District 35A
Candidate
Mike Griffith (GOP)
Running Unopposed
Teresa Reilly (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 35B
Candidate
Kevin Bailey Hornberger (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 36
Candidate
Steve Arentz (GOP)
Running Unopposed
Jeff Ghrist (GOP)
Running Unopposed
Jay A. Jacobs (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 37A
Candidate
votes
Sheree Sample-Hughes (Dem)
5,841
62%
Donna Bradshaw (GOP)
3,573
38%
House of Delegates District 37B
Candidate
votes
Christopher T. Adams (GOP)
21,694
37.5%
Tom Hutchinson (GOP)
20,876
36%
Susan E. Delean-Botkin (Dem)
15,344
26.5%
House of Delegates District 38A
Candidate
votes
Charles James Otto (GOP)
10,023
63.2%
Todd J. Nock (Dem)
5,828
36.8%
House of Delegates District 38B
Candidate
Carl L. Anderton, Jr. (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 38C
Candidate
Wayne A. Hartman (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 39
Candidate
Gabriel Acevero (Dem)
Running Unopposed
Lesley J. Lopez (Dem)
Running Unopposed
Kirill Reznik (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 40
Candidate
votes
Melissa Wells (Dem)
20,872
32.8%
Frank M. Conaway, Jr. (Dem)
20,052
31.6%
Marlon D. Amprey (Dem)
19,778
31.1%
Zulieka A. Baysmore (GOP)
2,852
4.5%
House of Delegates District 41
Candidate
votes
Dalya Attar (Dem)
26,438
32.6%
S. I. "Sandy" Rosenberg (Dem)
25,557
31.5%
Tony Bridges (Dem)
24,782
30.6%
Scott Graham (GOP)
4,240
5.2%
House of Delegates District 42A
Candidate
votes
Nino Mangione (GOP)
12,009
58.6%
Paul V. Konka (Dem)
8,475
41.4%
House of Delegates District 42B
Candidate
votes
Michele Guyton (Dem)
8,904
61.3%
Todd Huff (GOP)
5,614
38.7%
House of Delegates District 42C
Candidate
Joshua J. Stonko (GOP)
Running Unopposed
House of Delegates District 43A
Candidate
votes
Regina T. Boyce (Dem)
19,788
47.6%
Elizabeth Embry (Dem)
18,569
44.7%
Renaud Brown (Grn)
1,691
4.1%
Gwendolyn O. Butler (GOP)
1,509
3.6%
House of Delegates District 43B
Candidate
Cathi Forbes (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 44A
Candidate
votes
Eric Ebersole (Dem)
6,727
62.5%
Joseph D. "Joe" Hooe (GOP)
4,041
37.5%
House of Delegates District 44B
Candidate
Aletheia McCaskill (Dem)
Running Unopposed
Sheila Ruth (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 45
Candidate
votes
Stephanie Smith (Dem)
21,161
32.2%
Jackie Addison (Dem)
20,912
31.9%
Caylin Young (Dem)
19,963
30.4%
Antonio Barboza (GOP)
3,582
5.5%
House of Delegates District 46
Candidate
votes
Robbyn Lewis (Dem)
22,274
30.9%
Luke Clippinger (Dem)
22,162
30.8%
Mark Edelson (Dem)
22,103
30.7%
Pete Waters (GOP)
5,492
7.6%
House of Delegates District 47A
Candidate
Diana M. Fennell (Dem)
Running Unopposed
Robert Julian Ivey (Dem)
Running Unopposed
House of Delegates District 47B
Candidate
Deni Taveras (Dem)
Running Unopposed
Advertisement

U.S. Senate

back to top

U.S. Senate
Candidate
votes
Chris Van Hollen (Dem)
1,316,927
65.9%
Chris Chaffee (GOP)
682,301
34.1%

U.S. House

back to top

U.S. House District 1
Candidate
votes
Andy Harris (GOP)
159,673
54.5%
Heather R. Mizeur (Dem)
126,511
43.2%
Daniel Frank Thibeault (Lib)
6,924
2.4%
U.S. House District 2
Candidate
votes
C. A. Dutch Ruppersberger (Dem)
159,000
59.3%
Nicolee Ambrose (GOP)
109,081
40.7%
U.S. House District 3
Candidate
votes
John Sarbanes (Dem)
175,514
60.2%
Yuripzy Morgan (GOP)
115,801
39.8%
U.S. House District 4
Candidate
votes
Glenn F. Ivey (Dem)
144,204
90.3%
Jeff Warner (GOP)
15,441
9.7%
U.S. House District 5
Candidate
votes
Steny Hoyer (Dem)
182,478
66%
Chris Palombi (GOP)
94,000
34%
U.S. House District 6
Candidate
votes
David J. Trone (Dem)
140,294
54.8%
Neil C. Parrott (GOP)
115,771
45.2%
U.S. House District 7
Candidate
votes
Kweisi Mfume (Dem)
151,640
82.2%
Scott M. Collier (GOP)
32,737
17.8%
U.S. House District 8
Candidate
votes
Jamie Raskin (Dem)
211,842
80.3%
Gregory Thomas Coll (GOP)
47,965
18.2%
Andrés Garcia (Lib)
4,124
1.6%

Anne Arundel County

back to top

Anne Arundel County Executive
Candidate
votes
Steuart Pittman (dem)
115,421
53.8%
Jessica Haire (rep)
99,004
46.2%
Anne Arundel County Council District 1
Candidate
votes
Pete Smith (dem)
14,284
60.6%
Jeremy M. Shifflett (rep)
9,305
39.4%
Anne Arundel County Council District 2
Candidate
votes
Allison Pickard (dem)
12,609
53.9%
Noel J. Smith (rep)
9,970
42.6%
David Sgambellone (lib)
828
3.5%
Anne Arundel County Council District 3
Candidate
votes
Nathan Volke (rep)
22,709
100%
Michael Gendel (dem)
0
0%
Anne Arundel County Council District 4
Candidate
votes
Julie Hummer (dem)
17,960
72.5%
Cheryl Renshaw (rep)
6,808
27.5%
Anne Arundel County Council District 5
Candidate
votes
Amanda Fiedler (rep)
20,568
53.2%
Carl James Neimeyer (dem)
18,075
46.8%
Anne Arundel County Council District 6
Candidate
votes
Lisa Brannigan Rodvien (dem)
20,026
55.9%
Mike Pantelides (rep)
15,819
44.1%
Anne Arundel County Council District 7
Candidate
votes
Shannon Leadbetter (rep)
18,487
53.7%
Shawn Livingston (dem)
15,963
46.3%
Anne Arundel County State's Attorney
Candidate
votes
Anne Colt Leitess (dem)
149,830
100%
Anne Arundel County Clerk of the Circuit Court
Candidate
votes
Scott Poyer (dem)
111,400
54%
Terry R. Gilleland, Jr. (rep)
94,940
46%
Anne Arundel County Register of Wills
Candidate
votes
Erica Griswold (dem)
104,396
50.5%
Lauren M. Parker (rep)
102,125
49.5%
Anne Arundel County Judge of the Orphans' Court
Candidate
votes
Vickie Gipson (dem)
104,425
18.9%
Marc Knapp (dem)
93,432
16.9%
David Duba (dem)
93,045
16.8%
Nancy Phelps (rep)
90,706
16.4%
Maureen Carr-York (rep)
90,081
16.3%
Tony McConkey (rep)
81,099
14.7%
Anne Arundel County Sheriff
Candidate
votes
Everett Sesker (dem)
105,290
50.6%
Jim Fredericks (rep)
102,940
49.4%

Anne Arundel County Ballot Questions

back to top

Question A (Charter Amendment - Executive Branch - Veterans Affairs Commission)(Question A - Charter Amendment - Executive Branch - Veterans Affairs Commission)
Candidate
votes
For
161,113
85.6%
Against
27,059
14.4%
Question B (Charter Amendment - Legislative Branch - Term of Office)(Question B - Charter Amendment - Legislative Branch - Term of Office)
Candidate
votes
For
161,317
79.7%
Against
40,988
20.3%
Question C (Charter Amendment - Legislative Branch – Compensation)(Question C - Charter Amendment - Legislative Branch – Compensation)
Candidate
votes
For
151,097
79.9%
Against
37,960
20.1%
Question D (Charter Amendment - Legislative Branch - Legislative Procedure)(Question D - Charter Amendment - Legislative Branch - Legislative Procedure)
Candidate
votes
For
147,450
75.7%
Against
47,404
24.3%
Question E (Charter Amendment - Legislative Branch - Legislative Procedure)(Question E - Charter Amendment - Legislative Branch - Legislative Procedure)
Candidate
votes
For
165,028
88.6%
Against
21,304
11.4%
Question F (Charter Amendment - Legislative Branch - Duties of The County Auditor)(Question F - Charter Amendment - Legislative Branch - Duties of The County Auditor)
Candidate
votes
For
146,914
77.6%
Against
42,467
22.4%
Question G (Charter Amendment - Legislative Branch - Decennial Redistricting And Charter Revision C)(Question G - Charter Amendment - Legislative Branch - Decennial Redistricting And Charter Revision Commission)
Candidate
votes
For
129,718
71.6%
Against
51,470
28.4%
Question H (Charter Amendment - Legislative Branch - Gender Neutrality)(Question H - Charter Amendment - Legislative Branch - Gender Neutrality)
Candidate
votes
For
117,505
58.8%
Against
82,304
41.2%

Baltimore City

back to top

Baltimore City State's Attorney
Candidate
votes
Ivan Bates (dem)
129,961
100%
Baltimore City Clerk of the Circuit Court
Candidate
votes
Xavier A. Conaway (dem)
116,714
100%
Baltimore City Register of Wills
Candidate
votes
Belinda K. Conaway (dem)
118,606
100%
Baltimore City Judge of the Orphans' Court
Candidate
votes
Michele E. Loewenthal (dem)
99,946
33.9%
Charles "Chuck" Bernstein (dem)
98,379
33.4%
Lewyn Scott Garrett (dem)
96,492
32.7%
Baltimore City Sheriff
Candidate
votes
Sam Cogen (dem)
119,544
100%
Baltimore City Board of Education
Candidate
votes
Ashley E. Esposito (np)
57,648
29.2%
Kwame Kenyatta-Bey (np)
53,093
26.9%
April Christina Curley (np)
45,056
22.8%
Salimah Jasani (np)
41,478
21%

Baltimore City Ballot Questions

back to top

Question A (Bond Issue - Affordable Housing Loan)(Question A - Bond Issue - Affordable Housing Loan)
Candidate
votes
For
114,782
83.5%
Against
22,749
16.5%
Question B (Bond Issue - School Loan)(Question B - Bond Issue - School Loan)
Candidate
votes
For
121,025
86.9%
Against
18,202
13.1%
Question C (Bond Issue - Community and Economic Development Loan)(Question C - Bond Issue - Community and Economic Development Loan)
Candidate
votes
For
110,649
83%
Against
22,711
17%
Question D (Bond Issue - Public Infrastructure)(Question D - Bond Issue - Public Infrastructure)
Candidate
votes
For
115,554
86.2%
Against
18,464
13.8%
Question E (Charter Amendment - Underground Conduit System – Sale, Transfer, and Franchise Prohibit)(Question E - Charter Amendment - Underground Conduit System – Sale, Transfer, and Franchise Prohibited)
Candidate
votes
For
94,708
76.7%
Against
28,826
23.3%
Question F (Charter Amendment - Supplementary Criminal Apprehension and Conviction Fund)(Question F - Charter Amendment - Supplementary Criminal Apprehension and Conviction Fund)
Candidate
votes
For
101,532
78%
Against
28,561
22%
Question G (Charter Amendment - Dante Barksdale Career Technology Apprenticeship Fund)(Question G - Charter Amendment - Dante Barksdale Career Technology Apprenticeship Fund)
Candidate
votes
For
122,724
90.2%
Against
13,300
9.8%
Question H (Charter Amendment - Baltimore City Police Department)(Question H - Charter Amendment - Baltimore City Police Department)
Candidate
votes
For
109,285
82.8%
Against
22,768
17.2%
Question I (Charter Amendment - Inspector General – Advisory Board)(Question I - Charter Amendment - Inspector General – Advisory Board)
Candidate
votes
For
113,193
86.5%
Against
17,633
13.5%
Question J (Charter Amendment - Department Of Accounts Payable)(Question J - Charter Amendment - Department Of Accounts Payable)
Candidate
votes
For
114,197
87.5%
Against
16,311
12.5%
Question K (Charter Amendment - Establishment of A Two-Term Limit For Baltimore City Elected Offici)(Question K - Charter Amendment - Establishment of A Two-Term Limit For Baltimore City Elected Officials)
Candidate
votes
For
98,529
71.3%
Against
39,604
28.7%

Baltimore County

back to top

Baltimore County Executive
Candidate
votes
John "Johnny O" Olszewski, Jr. (dem)
173,159
63.8%
Pat McDonough (rep)
98,160
36.2%
Baltimore County Council District 1
Candidate
votes
Pat Young (dem)
23,525
67.9%
Albert "Al" Nalley (rep)
11,138
32.1%
Baltimore County Council District 2
Candidate
votes
Izzy Patoka (dem)
33,219
81.4%
James Amos (rep)
7,595
18.6%
Baltimore County Council District 3
Candidate
votes
Wade Kach (rep)
29,275
57.2%
Paul Henderson (dem)
21,903
42.8%
Baltimore County Council District 4
Candidate
votes
Julian Earl Jones (dem)
30,117
82.4%
Kim Bryant (rep)
6,440
17.6%
Baltimore County Council District 5
Candidate
votes
David Marks (rep)
25,827
64.3%
Crystal Francis (dem)
14,327
35.7%
Baltimore County Council District 6
Candidate
votes
Michael "Mike" P. Ertel (dem)
24,614
69.2%
Tony Campbell (rep)
10,979
30.8%
Baltimore County Council District 7
Candidate
votes
Todd K. Crandell (rep)
17,167
59.9%
Justin Holliday (dem)
10,327
36%
Doug Stanley (lib)
1,178
4.1%
Baltimore County State's Attorney
Candidate
votes
Scott Shellenberger (dem)
171,368
64.6%
James A. Haynes (rep)
93,831
35.4%
Baltimore County Clerk of the Circuit Court
Candidate
votes
Julie Ensor (dem)
171,739
64.6%
Brian A. Campbell (rep)
94,238
35.4%
Baltimore County Register of Wills
Candidate
votes
Alexis Burrell-Rohde (dem)
157,647
61%
Lauren Castro (rep)
100,755
39%
Baltimore County Judge of the Orphans' Court
Candidate
votes
Juliet Fisher (dem)
177,348
36.1%
William R. "Bill" Evans (dem)
159,945
32.6%
Arthur M. Frank (dem)
153,625
31.3%
Baltimore County Sheriff
Candidate
votes
R. Jay Fisher (dem)
161,904
62.5%
Andy Kuhl (rep)
97,273
37.5%
Baltimore County Board of Education District 1
Candidate
votes
Robin Harvey (np)
18,664
71.1%
Cory Koons (np)
7,595
28.9%
Baltimore County Board of Education District 2
Candidate
votes
Jane E. Lichter (np)
20,035
62.7%
Rebecca Chesner (np)
11,909
37.3%
Baltimore County Board of Education District 3
Candidate
votes
Maggie Litz Domanowski (np)
18,815
50.6%
Diane Jean Young (np)
18,396
49.4%
Baltimore County Board of Education District 4
Candidate
votes
Brenda Hatcher-Savoy (np)
15,974
51.3%
Samay Singh Kindra (np)
15,148
48.7%
Baltimore County Board of Education District 5
Candidate
votes
Julie C. Henn (np)
26,440
100%
Baltimore County Board of Education District 6
Candidate
votes
Christina Pumphrey (np)
24,775
100%
Baltimore County Board of Education District 7
Candidate
votes
Rod McMillion (np)
19,259
100%

Baltimore County Ballot Questions

back to top

Question A (Charter Amendment - County Charter – County Council - Qualifications Section)(Question A - Charter Amendment - County Charter – County Council - Qualifications Section)
Candidate
votes
For
221,827
88.7%
Against
28,251
11.3%
Question B(Charter Amendment - County Charter – Department Of Public Works And Transportation – Dir)(Question B - Charter Amendment - County Charter – Department Of Public Works And Transportation – Director Qualifications)
Candidate
votes
For
213,933
86.6%
Against
33,114
13.4%
Question C ( County Ordinance - Agricultural and Rural Land Preservation Borrowing)(Question C - County Ordinance - Agricultural and Rural Land Preservation Borrowing)
Candidate
votes
For
184,640
74.3%
Against
63,880
25.7%
Question D (County Ordinance - Community College Borrowing)(Question D - County Ordinance - Community College Borrowing)
Candidate
votes
For
183,445
72.6%
Against
69,277
27.4%
Question E ( County Ordinance - Community Improvement Project Borrowing)(Question E - County Ordinance - Community Improvement Project Borrowing)
Candidate
votes
For
208,204
82.2%
Against
44,990
17.8%
Question F (County Ordinance - Operational Buildings Borrowing)(Question F - County Ordinance - Operational Buildings Borrowing)
Candidate
votes
For
194,335
77.7%
Against
55,809
22.3%
Question G (County Ordinance - Parks, Preservation And Greenways Borrowing)(Question G - County Ordinance - Parks, Preservation And Greenways Borrowing)
Candidate
votes
For
208,320
82.1%
Against
45,381
17.9%
Question H (County Ordinance - Public Works Borrowing)(Question H - County Ordinance - Public Works Borrowing)
Candidate
votes
For
204,884
80.9%
Against
48,377
19.1%
Question I (County Ordinance - Refuse Disposal Borrowing)(Question I - County Ordinance - Refuse Disposal Borrowing)
Candidate
votes
For
200,137
78.4%
Against
55,222
21.6%
Question J (County Ordinance - School Borrowing)(Question J - County Ordinance - School Borrowing)
Candidate
votes
For
203,416
78.3%
Against
56,484
21.7%
Question K (County Ordinance - Waterway Improvement Program Borrowing)(Question K - County Ordinance - Waterway Improvement Program Borrowing)
Candidate
votes
For
210,117
81.2%
Against
48,613
18.8%

Carroll County

back to top

Carroll County Commissioner District 1
Candidate
votes
Joe Vigliotti (rep)
10,666
100%
Carroll County Commissioner District 2
Candidate
votes
Kenneth A. Kiler (rep)
11,490
100%
Carroll County Commissioner District 3
Candidate
votes
Tom Gordon (rep)
7,400
61%
Zach Hands (dem)
4,727
39%
Carroll County Commissioner District 4
Candidate
votes
Michael R. Guerin (rep)
10,652
100%
Carroll County Commissioner District 5
Candidate
votes
Ed Rothstein (rep)
10,861
100%
Carroll County State's Attorney
Candidate
votes
Haven Shoemaker (rep)
51,197
100%
Carroll County Clerk of the Circuit Court
Candidate
votes
Heather DeWees (rep)
53,170
100%
Carroll County Register of Wills
Candidate
votes
Paul G. Zimmermann (rep)
53,635
100%
Carroll County Judge of the Orphans' Court
Candidate
votes
Margaret Peggy Bair (rep)
47,603
36.1%
Charles M. Coles, Jr. (rep)
42,617
32.3%
LaRue G. Lennon (rep)
41,596
31.6%
Carroll County Sheriff
Candidate
votes
Jim DeWees (rep)
52,924
100%
Carroll County Board of Education
Candidate
votes
Tara Battaglia (np)
34,069
19%
Steve Whisler (np)
32,198
17.9%
Patricia Ann Dorsey (np)
30,307
16.9%
James Miller (np)
28,954
16.1%
Amanda Jozkowski (np)
28,216
15.7%
Tom Scanlan (np)
25,750
14.3%

Harford County

back to top

Harford County Executive
Candidate
votes
Bob Cassilly (rep)
65,490
64.3%
Blane H. Miller, III (dem)
36,408
35.7%
Harford County President of the County Council
Candidate
votes
Patrick Vincenti (rep)
61,553
60.8%
Winifred "Wini" Roche (dem)
39,630
39.2%
Harford County Council District A
Candidate
votes
Dion F. Guthrie (dem)
6,948
57.2%
David H. Woods (rep)
5,195
42.8%
Harford County Council District B
Candidate
votes
Aaron David Penman (rep)
13,409
100%
Harford County Council District C
Candidate
votes
Tony "G" Giangiordano (rep)
11,887
64.2%
Evan K. Schaule (dem)
6,641
35.8%
Harford County Council District D
Candidate
votes
James Reilly (rep)
15,212
76.3%
Jean Salvatore (dem)
4,715
23.7%
Harford County Council District E
Candidate
votes
Jessica Boyle-Tsottles (rep)
8,882
57.4%
Rachel Gauthier (dem)
6,594
42.6%
Harford County Council District F
Candidate
votes
Jacob D. Bennett (dem)
7,879
47.7%
Curtis L. Beulah (rep)
7,787
47.1%
Matt Whitlock (lib)
858
5.2%
Harford County State's Attorney
Candidate
votes
Alison M. Healey (rep)
77,513
100%
Harford County Clerk of the Circuit Court
Candidate
votes
Michelle Karczeski (rep)
63,391
63.3%
Barbara Osborn Kreamer (dem)
36,714
36.7%
Harford County Register of Wills
Candidate
votes
Derek K. Hopkins (rep)
64,518
64.6%
Jo Wanda Strickland Lucas (dem)
35,281
35.4%
Harford County Sheriff
Candidate
votes
Jeffrey R. Gahler (rep)
78,840
100%
Harford County Board of Education District A
Candidate
votes
Denise Perry (np)
6,310
65%
Stephen Puopolo (np)
3,395
35%
Harford County Board of Education District B
Candidate
votes
Wade Sewell (np)
7,169
52%
Dennis Barry (np)
6,624
48%
Harford County Board of Education District C
Candidate
votes
Carol L. Mueller (np)
8,453
55.3%
Kayla Mariskanish (np)
6,837
44.7%
Harford County Board of Education District D
Candidate
votes
Melissa Hahn (np)
11,651
69.6%
Ariane Grubb Kelly (np)
5,099
30.4%
Harford County Board of Education District E
Candidate
votes
Carol Pitt Bruce (np)
6,430
51.8%
Tanya L. Tyo (np)
5,981
48.2%
Harford County Board of Education District F
Candidate
votes
Diane M. Alvarez (np)
7,140
52.7%
Sharon B. Jacobs (np)
6,417
47.3%

Harford County Ballot Questions

back to top

Question A (Charter Amendment - Communication by Council to Obtain Information)(Question A - Charter Amendment - Communication by Council to Obtain Information)
Candidate
votes
For
71,502
75.9%
Against
22,765
24.1%
Question B (Charter Amendment - Removal of Council Member)(Question B - Charter Amendment - Removal of Council Member)
Candidate
votes
For
81,411
85.1%
Against
14,200
14.9%

Howard County

back to top

Howard County Executive
Candidate
votes
Calvin Ball (dem)
76,947
59.1%
Allan H. Kittleman (rep)
53,162
40.9%
Howard County Council District 1
Candidate
votes
Elizabeth "Liz" Walsh (dem)
16,250
66.3%
Sean J. McCurdy (rep)
8,259
33.7%
Howard County Council District 2
Candidate
votes
Opel Jones (dem)
16,554
72.5%
Sheila P. Jennifer (rep)
6,274
27.5%
Howard County Council District 3
Candidate
votes
Christiana Rigby (dem)
16,953
76.8%
William H. Campbell (rep)
5,133
23.2%
Howard County Council District 4
Candidate
votes
Deb Jung (dem)
21,402
100%
Howard County Council District 5
Candidate
votes
David Yungmann (rep)
16,133
52.1%
Joan U. Pontius (dem)
14,849
47.9%
Howard County State's Attorney
Candidate
votes
Rich Gibson (dem)
97,077
100%
Howard County Clerk of the Circuit Court
Candidate
votes
Wayne A. Robey (dem)
97,658
100%
Howard County Register of Wills
Candidate
votes
Byron Macfarlane (dem)
97,265
100%
Howard County Judge of the Orphans' Court
Candidate
votes
Elizabeth Ann Fitch (dem)
84,265
34.1%
Nicole Bormel Miller (dem)
82,675
33.5%
Ajile F. Brown (dem)
79,967
32.4%
Howard County Sheriff
Candidate
votes
Marcus Harris (dem)
82,924
66.5%
John Francis McMahon (rep)
41,731
33.5%
Howard County Board of Education
Candidate
votes
Jacky McCoy (np)
53,800
27.8%
Linfeng Chen (np)
51,541
26.6%
Dan Newberger (np)
50,636
26.1%
Tudy Adler (np)
37,812
19.5%

Howard County Ballot Questions

back to top

Question A (Local Referendum by Petition (CB63-2020) - County Resources – Federal Immigration)(Question A - Local Referendum by Petition (CB63-2020) - County Resources – Federal Immigration)
Candidate
votes
For
79,234
64.1%
Against
44,472
35.9%
Advertisement