xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Level Volunteer Fire Company honors members and names Daniel Hawkins Firefighter of the Year

The Level Volunteer Fire Company honored the company's top firefighter, EMS person, auxiliary member and all of its dedicated service men and women during its annual banquet Saturday night.

The banquet, held at Level's Fire Hall, also marked 59 years of service for the company.

Advertisement

First Assistant Chief Daniel Hawkins was awarded the prestigious Firefighter of the Year award by 2011 chief and 2012 Captain 1-1 Dave Cosenza.

Consenza described Hawkins as "one of the hardest workers in the fire company" and as a person who is "dedicated year in and year out" to his service.

Advertisement
Advertisement

In addition to being named Firefighter of the Year, Hawkins also placed in the top 10 fire responders for 2011, tying for seventh place with 187 calls out of a total of 358.

The top 10 fire responders were Russell Gallion Sr. with 292 calls, Larry Mabe and Buddy Testerman with 274, Shane Sawyer with 265, Jimmy Martin Sr. with 240, Jimmie Hawkins with 219, Clinton Polk with 201, Morris Wagner with 187, Nolan Gallion Jr. with 178, Clarence Ross with 176 and Rhonda Polk and Martin Chidsey with 170.

Installed as an ambulance sergeant that night, Rebekah Jewett was named EMS Person of the Year.

A top 10 responder for the last several years, including second place for 2011 responding to 129 calls out of 752, Ambulance Captain Sandra Gallion called Jewett a "dedicated member of the Level Volunteer Fire Company" who is a leader, problem solver and diligently checks the company's units.

The top 10 EMS responders were Clinton Polk with 144 calls, Shane Sawyer with 128, Shaun Uroda with 118, Matt Orf with 113, Vickie Hyde with 94, Tim Sturgill with 82, Nolan Gallion Jr. with 76, Sandra Gallion with 72 and Martin Chidsey with 60.

Denise Caudill was presented the Charlotte Gallion Award for outstanding service to the company's ladies auxiliary.

Honored by auxiliary color bearer Lori Denbow, Caudill attended all ladies auxiliary meetings in 2011, is the historian and has been a member for 30 years.

Caudill was also honored for placing third in the auxiliary's top 10, working 46 functions of 55, for a total of 300.2 hours.

The auxiliary's top 10 were Alice Peterson with 52 functions and 358.5 hours, Karen Lopes with 50 functions and 337.4 hours, Bessie Bowman with 44 functions and 276.35 hours, Margaret Worthington with 44 functions and 196.31 hours, Dave Peterson with 41 functions and 176.55 hours, Mary Broadwater with 39 functions and 253.45 hours, Theresa Cunningham with 39 functions and 236.05 hours, Sharon Cockerham with 38 functions and 200.1 hours and Margrete Stine with 37 functions and 255.35 hours.

Not at the banquet, Carl Ruth was honored with the Russell C. Denbow Award. Ruth has 29 years of service, has been the secretary treasurer for 18 years, is a member of the budget committee and assists with EMS billing.

Cosenza was also given a plaque for the Past Chief's Award, honoring his service in 2011

"I would like to thank you for coming as captain this year," Chief Jeff Standiford said.

Three members were presented with years of service awards.

Russell Gallion Sr. and Clarence Ross Jr. have both been with the company for 45 years.

Robert Janssen, who received a standing ovation from the crowd, was honored for 55 years of service.

Training Officer Rhonda Polk awarded the top 10 members with the most training hours.

Those members are Shaun Uroda with 238 hours, Timothy Sturgill with 233, Matthew Cogdill with 226, John Blake with 196, Larry Mabe with 166.75, Clarence Ross with 109, Colby Walker with 108, Steven Westfall with 107.5, Walter Kerr with 106.5 and Susan Blake with 99.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement