xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

The Sun endorses — a complete list of our picks in the 2018 primaries

Governor

Former NAACP president and CEO Ben Jealous would provide voters with the strongest alternative to Gov. Larry Hogan in November's election.

  • Democrat Ben Jealous
  • Republican Larry Hogan (unopposed)

Baltimore City

Attorney Ivan Bates will promise a necessary back-to-basics approach to the Baltimore state's attorney's office, and he has The Sun's endorsement.

  • State’s attorney: Democrat Ivan Bates
  • 40th District Senate: Democrat Antonio Hayes
  • 40th District House: Democrats Nick Mosby, Melissa Wells and Gabriel Auteri
  • 41st District Senate: Democrat J.D. Merrill
  • 41st District House: Democrats Samuel I. “Sandy” Rosenberg, Angela Gibson and Tony Bridges
  • 43rd District Senate: Democrat Joan Carter Conway
  • 43rd District House: Democrat Maggie McIntosh, Regina Boyce and Nilesh Kalyanaraman
  • District 44A House: Democrat Keith Haynes (unopposed)
  • 45th District Senate: Democrat Cory McCray
  • 45th District House: Democrats Talmadge Branch, Cheryl Glenn and Stephanie Smith
  • 46th District Senate: Democrat Bill Ferguson (unopposed)
  • 46th District House: Democrats Luke Clippinger, Brooke Lierman and Robbyn Lewis

Baltimore County

The Democratic candidate who is best able to foster Baltimore County's transition to an increasingly diverse, urbanized jurisdiction is former Del. John A. Olszewski Jr.

  • County Executive: Democrat John A. Olszewski Jr.; Republican Al Redmer
  • County Council District 1: Democrat Sheila Ruth, Republican Pete Melcavage II (unopposed)
  • County Council District 2: Izzy Patoka, Republican Michael Lee (unopposed)
  • County Council District 3: Republican Ed Hale Jr., Democrat Colleen Ebacher
  • County Council District 4: Democrat Julian Jones (no Republican candidate)
  • County Council District 5: Republican David Marks, Democrat Alex Foley
  • County Council District 6: Democrat Cathy Bevins (unopposed), Republican Ryan Nawrocki
  • County Council District 7: Republican Todd Crandell, Democrat Brian Weir
  • 6th District Senate: Republican Johnny R. Salling, Democrat Buddy Staigerwald
  • 6th District House: Republicans Robin L. Grammer Jr., Robert B. Long and Ric Metzgar; Democrats Justin Holliday, Megan Ann Mioduszewski and Nicholas D’Adamo Jr.
  • 7th District Senate: Republican J.B. Jennings (unopposed); Democrat Donna Hines (unopposed)
  • 7th District House: Republicans Kathy Szeliga, Tammy Larkin and Lauren Arikan; Democrats Allison Berkowitz and Gordon Koerner (unopposed)
  • 8th District Senate: Democrat Kathy Klausmeier (unopposed); Republican Christian Miele (unopposed)
  • 8th District House: Democrats Eric Bromwell, Harry Bhandari and Carl Jackson; Republicans Joe Cluster, Joseph C. Boteler and Joe Norman
  • 10th District Senate: Democrat Delores G. Kelley; Republican Stephanie Boston (unopposed)
  • 10th District House: Democrats Adrienne A. Jones, Benjamin Brooks, Lauren Lipscomb; Republicans George Harmon, Brian Marcos and Michael Tyrone Brown Sr.
  • 11th District Senate: Democrat Bobby Zirkin (no Republican candidate)
  • 11th District House: Democrats Dana Stein, Shelly Hettleman and Jon Cardin; Republican Jonathan Porter (unopposed)
  • 12th District Senate: Democrat Clarence Lam; Republican Joseph D. “Joe” Hooe (unopposed)
  • 12th District House: Democrats Terri Hill, Eric Ebersole and Jessica Feldmark; Republicans Bob Cockey, Melanie Harris and Michael Russell (unopposed)
  • 42nd District Senate: Democrat Robbie Leonard; Republican Chris West (unopposed)
  • District 42A House: Democrat Steve Lafferty (unopposed); Republican Stephen A. McIntire (unopposed)
  • District 42B House: Democrats Daniel Nemec and Michelle Guyton; Republicans Tim Robinson and Nino Mangione
  • 44th District Senate: Democrat Shirley Nathan Pulliam; Republican Victor Clark Jr. (unopposed)
  • District 44B House: Charles E. Sydnor III and Aisha Khan; no Republican candidates
  • School Board District 1: Matt Gresick
  • School Board District 2: Cheryl E. Pasteur
  • School Board District 3: Paul Konka
  • School Board District 4: Tara Huffman
  • School Board District 5: Peter Beilenson
  • School Board District 6: Edward Kitlowski
  • School Board District 7: Eric C. Washington

Howard County

The Sun makes its endorsements in selected races in Howard County.

  • County Executive: Republican Allan Kittleman (unopposed); Democrat Calvin Ball
  • County Council District 1: Democrat Jon Weinstein; Republican Raj Kathuria (unopposed)
  • County Council District 2: Democrat Opel Jones; Republican John Liao
  • County Council District 3: Democrat Christiana Rigby; no Republican candidate
  • County Council District 4: Democrat Deb Jung; Republican Lisa Kim (unopposed)
  • County Council District 5: Republican David Yungman; Democrat China Williams (unopposed)
  • 9th District Senate: Republican Gail F. Bates; Democrat Katie Fry Hester (unopposed)
  • District 9B House: Republican Robert Flanagan (unopposed); Democrat Courtney Watson
  • 12th District Senate: Democrat Clarence Lam; Republican Joseph D. “Joe” Hooe (unopposed)
  • 12th District House: Democrats Terri Hill, Eric Ebersole and Jessica Feldmark; Republicans Bob Cockey, Melanie Harris and Michael Russell (unopposed)

Anne Arundel

The Sun makes endorsements in select Anne Arundel races.

  • County Council District 2: Republican Tom Gardner (unopposed); Democrat Allison Pickard
  • County Council District 5: Republican Amanda Fiedler; Democrat Dawn Gough Myers
  • County Council District 6: Democrat Lisa Rodvien, Republican Michael Christman (unopposed)
  • County Council District 7: Republican Jonathan Boniface; Democrat James Kitchin (unopposed)
  • 30th District Senate: Democrat Sarah Elfreth; Republican Ron George (unopposed)

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement