The Sun endorses — a complete list of our picks in the 2018 primaries

Governor

Read up on the races and candidates, all in one place: The Baltimore Sun's Voter Guide »

Baltimore City

  • State’s attorney: Democrat Ivan Bates
  • 40th District Senate: Democrat Antonio Hayes
  • 40th District House: Democrats Nick Mosby, Melissa Wells and Gabriel Auteri
  • 41st District Senate: Democrat J.D. Merrill
  • 41st District House: Democrats Samuel I. “Sandy” Rosenberg, Angela Gibson and Tony Bridges
  • 43rd District Senate: Democrat Joan Carter Conway
  • 43rd District House: Democrat Maggie McIntosh, Regina Boyce and Nilesh Kalyanaraman
  • District 44A House: Democrat Keith Haynes (unopposed)
  • 45th District Senate: Democrat Cory McCray
  • 45th District House: Democrats Talmadge Branch, Cheryl Glenn and Stephanie Smith
  • 46th District Senate: Democrat Bill Ferguson (unopposed)
  • 46th District House: Democrats Luke Clippinger, Brooke Lierman and Robbyn Lewis

Baltimore County

  • County Executive: Democrat John A. Olszewski Jr.; Republican Al Redmer
  • County Council District 1: Democrat Sheila Ruth, Republican Pete Melcavage II (unopposed)
  • County Council District 2: Izzy Patoka, Republican Michael Lee (unopposed)
  • County Council District 3: Republican Ed Hale Jr., Democrat Colleen Ebacher
  • County Council District 4: Democrat Julian Jones (no Republican candidate)
  • County Council District 5: Republican David Marks, Democrat Alex Foley
  • County Council District 6: Democrat Cathy Bevins (unopposed), Republican Ryan Nawrocki
  • County Council District 7: Republican Todd Crandell, Democrat Brian Weir
  • 6th District Senate: Republican Johnny R. Salling, Democrat Buddy Staigerwald
  • 6th District House: Republicans Robin L. Grammer Jr., Robert B. Long and Ric Metzgar; Democrats Justin Holliday, Megan Ann Mioduszewski and Nicholas D’Adamo Jr.
  • 7th District Senate: Republican J.B. Jennings (unopposed); Democrat Donna Hines (unopposed)
  • 7th District House: Republicans Kathy Szeliga, Tammy Larkin and Lauren Arikan; Democrats Allison Berkowitz and Gordon Koerner (unopposed)
  • 8th District Senate: Democrat Kathy Klausmeier (unopposed); Republican Christian Miele (unopposed)
  • 8th District House: Democrats Eric Bromwell, Harry Bhandari and Carl Jackson; Republicans Joe Cluster, Joseph C. Boteler and Joe Norman
  • 10th District Senate: Democrat Delores G. Kelley; Republican Stephanie Boston (unopposed)
  • 10th District House: Democrats Adrienne A. Jones, Benjamin Brooks, Lauren Lipscomb; Republicans George Harmon, Brian Marcos and Michael Tyrone Brown Sr.
  • 11th District Senate: Democrat Bobby Zirkin (no Republican candidate)
  • 11th District House: Democrats Dana Stein, Shelly Hettleman and Jon Cardin; Republican Jonathan Porter (unopposed)
  • 12th District Senate: Democrat Clarence Lam; Republican Joseph D. “Joe” Hooe (unopposed)
  • 12th District House: Democrats Terri Hill, Eric Ebersole and Jessica Feldmark; Republicans Bob Cockey, Melanie Harris and Michael Russell (unopposed)
  • 42nd District Senate: Democrat Robbie Leonard; Republican Chris West (unopposed)
  • District 42A House: Democrat Steve Lafferty (unopposed); Republican Stephen A. McIntire (unopposed)
  • District 42B House: Democrats Daniel Nemec and Michelle Guyton; Republicans Tim Robinson and Nino Mangione
  • 44th District Senate: Democrat Shirley Nathan Pulliam; Republican Victor Clark Jr. (unopposed)
  • District 44B House: Charles E. Sydnor III and Aisha Khan; no Republican candidates
  • School Board District 1: Matt Gresick
  • School Board District 2: Cheryl E. Pasteur
  • School Board District 3: Paul Konka
  • School Board District 4: Tara Huffman
  • School Board District 5: Peter Beilenson
  • School Board District 6: Edward Kitlowski
  • School Board District 7: Eric C. Washington

Howard County

  • County Executive: Republican Allan Kittleman (unopposed); Democrat Calvin Ball
  • County Council District 1: Democrat Jon Weinstein; Republican Raj Kathuria (unopposed)
  • County Council District 2: Democrat Opel Jones; Republican John Liao
  • County Council District 3: Democrat Christiana Rigby; no Republican candidate
  • County Council District 4: Democrat Deb Jung; Republican Lisa Kim (unopposed)
  • County Council District 5: Republican David Yungman; Democrat China Williams (unopposed)
  • 9th District Senate: Republican Gail F. Bates; Democrat Katie Fry Hester (unopposed)
  • District 9B House: Republican Robert Flanagan (unopposed); Democrat Courtney Watson
  • 12th District Senate: Democrat Clarence Lam; Republican Joseph D. “Joe” Hooe (unopposed)
  • 12th District House: Democrats Terri Hill, Eric Ebersole and Jessica Feldmark; Republicans Bob Cockey, Melanie Harris and Michael Russell (unopposed)

Anne Arundel

  • County Council District 2: Republican Tom Gardner (unopposed); Democrat Allison Pickard
  • County Council District 5: Republican Amanda Fiedler; Democrat Dawn Gough Myers
  • County Council District 6: Democrat Lisa Rodvien, Republican Michael Christman (unopposed)
  • County Council District 7: Republican Jonathan Boniface; Democrat James Kitchin (unopposed)
  • 30th District Senate: Democrat Sarah Elfreth; Republican Ron George (unopposed)

Become a subscriber today to support editorial writing like this. Start getting full access to our signature journalism for just 99 cents for the first four weeks.

Copyright © 2018, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
43°