Capital Gazette wins special Pulitzer Prize citation for coverage of newsroom shooting that killed five

Milford Mill boys, girls sweep Baltimore County track championships

Contact ReporterBaltimore Sun Media Group
Milford girls capture 3rd straight outdoor track title

For the third straight year, the Milford Mill girls won the Baltimore County track and field championship, and for the second time in the past three seasons, the Milford boys won the same title.

The Millers (116) dethroned defending champion Dulaney at Pikesville High behind the outstanding performance of senior Jordan Leon.

Leon, who will run for the University of Maryland Eastern Shore next year, won the individual 3,200, 1,600 and 800 meters and ran the 400-meter anchor leg for the victorious 1,600-meter relay squad that also included Dana Jackson, Travis Walker and Cory Wilds.

The 1,600 relay was the last event of the long Saturday, but Leon held on in the final lap.

“I always feel like I’ve got an extra ‘4’ in me,” Leon said.

His favorite triumph came in the 800.

“I just love running with those guys,” he said. “It was a fun race.”

“He is irreplaceable,” Milford Mill coach Sharon Robinson said.

Leon’s closest victory in the 800 (158. 63) came over second-place teammate Walker (159.99), and it essentially clinched the title for the Millers.

In the 1,600, Leon ran 4:23.14, and he held off Dulaney’s Adolfo Carvallo (4:26.51).

In the 3,200, he took the lead over Dulaney’s Eric Walz (9:45.79) with just under three laps to go and clocked 9:37.

Milford also captured the 400- and 800-meter relays.

“The key was doing everything flawlessly and making sure everything we are in we do it, and follow through -- and that starts with Jordan,” coach Sharon Robinson said.

Leon wasn’t the only multiple winner in the track events.

Hereford senior Jamal Cody captured the 110-meter hurdles (14.86) and the 300 hurdles (39.63) for the Bulls, who finished third (58).

“It’s pretty special and I’m glad that it turned out with two wins,” Cody said.

In the field events, Catonsville senior Zach Delker was the only multiple winner, capturing the discus (138-feet, .75 inches) and the shot put (48-feet, 9 inches).

Delker, who will throw at Mount St. Mary’s next year, helped the Comets (44) take fourth place just ahead of Perry Hall (43).

“It feels good after all that hard work I put in over the summer,” Delker said. “It feels good to get two gold medals.”

The Milford Mill girls topped a strong field, led by second-place Hereford (87). Dulaney (72), Franklin (60) and Catonsville (48) completed the top five.

Yinka Alabi was the only multiple individual winner for the Millers, winning the 100-meter hurdles (14.83) and the 300 hurdles (44.26).

Hereford distance standout Sarah Coffey captured gold in the 1,600 (5:17.57) and the 3,200. (11:42.48).

In the 1,600, she held off teammate Alicia Kozlowski (5:19.90) and Dulaney’s Dorrie Gaeng (5:29.12), and in the 3,200 Coffey (11:42.48) finished ahead of second-place Kira Flemke, of Dulaney, by over 22 seconds.

Catonsville senior Taylor Giles was a double-winner in the field events, taking gold in shot put (35-feet, 6 inches) and discus (124-feet, 1 inch).

Giles has the longest throw in the state in discus (132-feet, 3 inches).

Milford Mill’s Erykah Ellerby, Yinka Alabi, Destiny Moore and Aliya Sharp set a new county meet record in winning the 400-meter relay.

“We were just thinking positive, get out strong and run fast, said Sharp, who transferred from Franklin and will run at Temple University next year.

The 1,600 relay quartet of freshman Katherine Greene, sophomore Capria Hawkins, senior Ciarra Mosely and junior Jada Miller ran 3:58.32 and narrowly missed breaking the meet record of 3:58.26 set by Western Tech last year.

“Our goal was just to come out and win,” Milford Mill coach James Simms said. “The shocker was they all stepped up and ran a heckuva 4 by 400.”

Miller ran her 400 anchor leg in 59.12.

“She’s been working all season to finally go under 60 (seconds) in the 400 meters,” Simms said.

Was winning a third straight title any better for Simms?

“They all feel good,” he said. “They have worked hard since September. I am very proud of how they finished.”

Team standings

Boys
Milford Mill 116, Dulaney 83, Hereford 58, Catonsville 44, Perry Hall 43, Franklin 35, Western Tech 34, Loch Raven 26, Owings Mills 26, Pikesville 21.
Girls
Milford Mill 118, Hereford 87, Dulaney 72, Franklin 60, Catonsville 48, Western Tech 43, Perry Hall 34, Randallstown 24, Lansdowne 17, Pikesville 16

Top finishers

Boys
100: Hinton (FR) 11.11, McCallum (PH) 11.12, Jones (MM) 11.26;

200: Christian (OM) 22.45, McCallum (PH) 22.53, Ugoamadi (ET) 22.93;

400: Wilds (MM) 50.21, Cody (HE) 50:41, Christian (OM) 50.45;

800: Leon (MM) 1:58.63, Walker (MM) 1:59.99, Wilkins (WT) 2:00.55;

1,600: Leon (MM) 4:23.14, Carvalho (DUL) 4:26.51, Smyth (DUL) 4:26.70;

3,200: Leon (MM) 9:37.00, Walz (DUL) 9:45.79, Hawkins (DUL) 9:53.89;

110 hurdles: Cody (HE) 14.86, Howell (LR) 15:54, Martin (LR) 15.67;

300 hurdles: Cody (HE) 39.63, Howe (WT) 41.23, Dennis (WO) 41.77;

400 relay: MM 43.20, FR 43.25, ET 44:04;

800 relay MM 1:31.16, ET 1:31.81, PI 1:32.36;

1,600 relay MM 3:27.43, WT 3:30.54, PI 3:31.54;

3,200 relay: DUL 8:19.49, HE 8:28.77, PH 8:35.40;

High jump: Honeyblue (PH) 5-10, Smith (CAT) 5-8, Johnson (OM) 5-8;

Pole vault: Mansfield (CAT) 12-6, Huang (DUL) 12-0, Madro (DUL) 11-6;

Long jump: Johnson (KW) 21-10, White (MM) 21:03, Jones (MM) 21-00;

Triple jump: Howe (WT) 44-8, Martin (LR) 43-00, Jones (MM) 41-6;

Shot put: Delker (CAT) 48-9, Nash (HE) 48-2.5, Mason (FR) 46-10;

Discus: Delker (CAT) 138-0.75, Anderson (PI) 131-11.25, Nash (HE) 131-4.75.

 
Girls

100: Moore (MM) 12.40, Sharp (MM) 12.55, Johnson (WT) 12.69;

200: Blackwell (LAN) 25.57, Sharp (MM) 25.77, Moore (MM) 25.87;

400: Sharp: (MM) 57.68, Robinson (DUL) 58:95, Weaver (PI) 59.18;

800: Weaver (PI) 2:20.82, Kozlowski (HE) 2:22.98, Coates (PH) 2:23.76;

1,600: Coffey (HE) 5:17.57, Kozlowski (HE) 5.19.90, Gaeng (DUL) 5:28.12;

3,200: Coffey (HE) 11:42.48, Flemke (DUL) 12:05.22, Gaeng (DUL) 12:07.70;

100 Hurdles: Alabi (MM) 14.83, Roney (RA) 15.20, Woodson (MM) 15.37;

300 hurdles: Alabi (MM) 44.26, Robinson (DUL) 44.54, Roney (RA) 46.90;

400 relay: MM 47.81, WT 49.88, FR 51.66; 800 relay: MM 1:44.59, WT 1:45.74, FR 1:48.06;

1,600 relay: MM 3:58.32, DUL 4:01.39, WT 4:14.29;

3,200 relay: DUL 9:51.67, HE 9:52.39, PH 10:37.65;

High jump: Gilbert (FR) 5-0, Behan (HE) 4-10, Mitchell (4-10);

Pole vault: Gruver (FR) 11-6, Bolick (HE) 11-0, Mitchell (PH) 10-0;

Long jump: Best (KW) 17-2, Wichhart (CAT) 16-6, Alabi (MM) 16-2.5;

Triple jump: Wichhart (CAT) 37-09, Johnson (RA) 37-7.50, Woodson (MM) 34-11.5;

Shot put: Giles (CAT) 35-6, Murphy (FR) 35-1, Vasquez (OV) 33-6.75;

Discus: Giles (CAT) 124-1, Murphy (FR) 123-2, Vasquez (99-1).

Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
73°