Early bird tickets for Baltimore’s BEST party on sale now!

Track and field bests

The Baltimore Sun

The top performances in the Baltimore area during this outdoors season, with area record in parentheses (times to tenths were made using a stopwatch; times to hundredths were made using fully automatic timing)

BOYS

100 (10.2) -- Murdock, Glen Burnie, 10.81; Hammond, Parkville, 10.9; Rice, C.M. Wright, 11.18; Ridgeway, Curley, 11.0.

200 (20.9) -- Johnson, Parkville, 22.09; Lewis, Severna Park, 22.7; Hammond, Parkville, 22.73; Drumsgoole, Digital Harbor, 22.8.

400 (46.2) -- Gallman, Poly, 48.92; Montgomery, Woodlawn, 50.98; Cerverizzo, Meade, 50.45; Duncan, Meade, 51.02.

800 (1:50.0) -- Richardson, Mervo, 1:56.65; Meyer, Mount St. Joe, 1:57.39; Dawson, Century, 1:57.81; Roth, Franklin, 1:58.80.

1,600 (4:07.11) -- Revelle, Atholton, 4:20.83; Zafar, Meade, 4:25.07; Stasiowski, Loyola, 4:27.0; Kupalli, Perry Hall, 4:28.09.

3,200 (9:03.1) -- Zafar, Meade, 9:27.99; Allera, Wilde Lake, 9:33.97; Wetzel, Spalding, 9:35.0; Stasiowski, Loyola, 9:37.0.

110 hurdles (13.6) -- Lopez, Westminster, 14.61; Franklin, Curley, 14.7; James, Reservoir, 14.98; Thomas, Digital Harbor, 15.06.

300 hurdles (36.5) -- Smiles, Meade, 39.71; Jordan, Mount Hebron, 39.99; Brinkley, Meade, 40.01; Thomas, Digital Harbor, 40.26.

400 relay (41.26) -- Glen Burnie, 42.91; Pikesville, 43.77; Parkville, 43.89; Curley, 44.0.

800 relay (1:26.90) -- Glen Burnie, 1:29.85; Parkville, 1:30.83; Curley, 1:31.7; Woodlawn, 1:32.11.

1,600 relay (3:16.25) -- Meade, 3:23.36; Poly, 3:26.38; Digital Harbor, 3:27.44; Gilman, 3:27.72.

3,200 relay (7:49.0) -- Meade, 7:59.14; Loyola, 8:10.7; Gilman, 8:11.53; Poly, 8:12.84.

Long jump (24-5) -- Love, Gilman, 21-0; Uzoh, Meade, 20-9; Selby, C.M. Wright, 20-5; Paquin, Loyola, 20-4.

Triple jump (49-6) -- Williams, Poly, 46-10; Fuller, Woodlawn, 44-9; Duncan, Severna Park, 42-6; Johnson, Mount St. Joe, 42-3.

High jump (7-1) -- Hruch, Liberty, 6-7; Selby, C.M. Wright, 6-4, Watts, Old Mill, 6-2.

Pole vault (15-10) -- Adami, South Carroll and Loetz, McDonogh, 12-6; Ford, McDonogh, Merkle, Gilman and Myers, Perry Hall, 12-0.

Shot put (59-11 3/4 ) -- Vonella, Mount St. Joe, 52-6 1/2 ; Burden, North Carroll, 49-8 1/2 ; Nkere, Curley, 48-8; Boyle, Calvert Hall, 48-4.

Discus (175-1) -- Roth, Franklin, 144-8 1/4 ; Drenner, Mount St. Joe, 140-2; Dantoni, Curley, 136-7; Byrd, Glen Burnie, 135-3.

Girls

100 (11.88) -- Harris, McDonogh, 12.1; Wright, Western, 12.14; Hurd, North Carroll, 12.27; Barnes, Aberdeen, 12.38.

200 (24.14) -- DeCoster, McDonogh, 24.6; Tongue, Annapolis, 24.9; Christian, Catonsville, 25.29; Wright, Western, 25.46.

400 (54.4) -- Christian, Catonsville, 55.91; Williams, Aberdeen, 56.53; Spence, Pikesville, 59.11; Mason, Meade, 59.14.

800 (2:10.24) -- Stepney, Mervo, 2:18.93; Trevino, Old Mill, 2:20.52; Apibunyopas, Dulaney, 2:20.67; Cimino, Hereford, 2:22.76.

1,600 (4:46.2) -- McCarter, Mount Hebron, 5:07.0; Hursey, North Carroll, 5:08.82; Bailey, C.M. Wright, 5:15.36; 8.0; Kellerman, McDonogh, 5:25.0.

3,200 (10:15.79) -- Malloy, Hereford, 10:51.03; McCarter, Mount Hebron, 11:15.76; Hursey, North Carroll, 11:28.51; Kasimova, Severna Park, 11:40.

100 hurdles (13.64) -- Wright, Western, 14.04; Saunders, Annapolis, 14.85; Brown, McDonogh, 14.7; Johnson, Western, 15.25.

300 hurdles (42.9) -- Saunders, Annapolis, 45.92; Sewell, Mervo, 47.07; Robinson, Atholton, 47.56; Payne, Dulaney, 48.06.

400 relay (47.26) -- Western, 48.13; McDonogh, 48.9; Annapolis, 50.49; Howard, 51.26.

800 relay (1:39.81) -- Western, 1:44.73; Digital Harbor, 1:45.74; Pikesville, 1:49.64; Eastern Tech, 1:50.21.

1,600 relay (3:51.07) -- Mervo, 4:00.34; Meade, 4:04.32; Mount Hebron, 4:09.00; North Carroll, 4:14.31.

3,200 relay (9:16.74) -- Hereford, 9:49.79; Meade, 9:49.98; Loch Raven, 10:03.72; Severna Park, 10:08.6.

Long jump (20-1 1/2 ) -- Newman, Eastern Tech, 17-8; Muhammad, New Town, 17-6; Staton, McDonogh, 17-3 3/4 ; Brooks, Seton Keough, 16-10 1/4 .

Triple jump (37-10 3/4) -- Newman, Eastern Tech, 36-9 1/2 ; Staton, McDonogh, 36-8 1/2 ; Muhammad, New Town, 36-1 3/4 .

High jump (5-10) -- Koons, Winters Mill, 5-2; Paczynski, Liberty, 5-1; Donaldson, Mount Hebron and Sewell, Mervo, 5-0.

Pole vault (11-6) -- Huber, North Carroll, 10-0; Stadler, Perry Hall and Thomas, North Carroll, 8-6; Clement, Severna Park, Ferris, Severna Park and Nazerinus, Chesapeake, 8-0.

Shot put (44-1 1/4 ) -- Shivers, Aberdeen, 37-6 1/2 ; Deller, Aberdeen, 36-9; Stansbury, Liberty, and Reeser, Century, 33-11.

Discus (160-5) -- Shivers, Aberdeen, 114-0; Ruffin, New Town, 109-3; Agoris, Franklin, 109-2; Stansbury, Liberty, 102-11.

Compiled by Paul McMullen, from meets reported to The Sun and mdrunners.com

Send updates and corrections to paul.mcmullen@baltsun.com

Statistical leaders for baseball and softball will run in tomorrow's editions.

Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
46°