Don’t miss Orioles players, John Means & Paul Fry, as they guest host at our Brews and O’s event!

ARTSCAPE

THE BALTIMORE SUN

Music

Sun/Live! Stage 1400 Cathedral St. at Mount Royal Avenue Tomorrow

4 p.m. --Thomas Williams, soul

5:30 p.m. --Sharon Thomas, rhythm and blues/jazz

7 p.m. --Fertile Ground, neo-soul

8:30 p.m. --Teena Marie, rhythm and blues/soul Saturday

12:30 p.m. --David Bach, jazz

2 p.m. --Rhumba Club, Latin

3:30 p.m. --Ultra Nate featuring DJ Spen and The MuthaFunks, club

6:30 p.m. --Goapele, neo-soul

8:30 p.m. --Common, hip-hop/rhythm and blues Sunday

noon --Carl Filipiak, jazz

1:30 p.m. --Charles "Big Daddy" Stallings, blues

3 p.m. --TBD

4:30 p.m. --Grace Potter and the Nocturnals, soul/blues

6:30 p.m. --Michael Franti and Spearhead, roots reggae

United Way Stage Mount Royal Avenue near Lafayette Street Tomorrow

5 p.m. --The Jarflys, rock

6:30 p.m. --Ricky Skaggs and Kentucky Thunder, bluegrass

8:30 p.m. --Citizen Cope, alternative rock Saturday

12:30 p.m. --Nightstreet, blues

2 p.m. --Groove Stu, neo-soul

3:30 p.m. --Justin Jones, alternative country

5 p.m. --Lake Trout, indie rock

6:30 p.m. --Secret Machines, indie rock

8:30 p.m. --G-Love and Special Sauce, hip-hop/blues Sunday

noon --Guy Robinson and Friends, contemporary gospel

1:30 p.m. --Junkyard Saints, zydeco

3 p.m. --Mikey Jr. and Stone Cold Blues, blues

4:30 p.m. --Brazilian Girls, electronica/jazz

6:45 p.m. --Kinky, Latin rock

University of Baltimore Stage University of Baltimore parking lot at Oliver Street and Mount Royal Avenue, inside the Artscape Food Court Tomorrow

noon --Now Child Nation, funk

1:30 p.m. --Jill Stevenson, pop/soul

4:30 p.m. --Alex Brown Group, jazz

6 p.m. --Lafayette Gilchrist, jazz

7:30 p.m. --Elliot Levine, funk

9 p.m. --The Players, ska/reggae Saturday

noon --Unity Reggae Band, reggae

2 p.m. --The Deep End, rock

3:30 p.m. --Johnstone, roots reggae

5 p.m. --Marc Evans, classic soul

6:30 p.m. --Pale Stars, indie rock

8:30 p.m. --Chopteeth, Afro funk Sunday

12:30 p.m. --Amos Saint Jean, gospel jazz

2 p.m. --Lisa Mack, neo-soul

3:30 p.m. --Black Notes, world music

6:30 p.m. --Russell Taylor, rhythm and blues/neo-soul

DJ Culture Stage Mount Royal Avenue and Charles Street Tomorrow

Noon-5 p.m. --TBD

5 p.m. --Joe Nice and MC Child

6:30 p.m. --Sister Nancy and the King Tubby Sounds System featuring Digital K and John Ask

8 p.m. --King Brit Saturday

Noon-2 p.m. --Actual Fact

2 p.m.-4 p.m. --All Good Funk Alliance (Funk Weapons)

4 p.m.-6 p.m. --Peanut Butter Wolf (Stones Throw)

6 p.m.-8 p.m. --Low Budget (Hollertronix)

8 p.m.-10 p.m. --Cut Chemist Sunday

Noon-1 p.m. --DJ Mills

2 p.m.-3 p.m. --TBD

3 p.m.-5 p.m. --Chris Brooks

5 p.m.-7 p.m. --?uestlove (the Roots)

7 p.m.-8 p.m. --Samba Travao

Meyerhoff Symphony Hall 1212 Cathedral St. Tomorrow

7:30 p.m. --Baltimore Symphony Orchestra's Summer MusicFest: Mozart's Hottest Hits, outdoor reception with music and dancing. Tickets start at $25. Saturday

noon-1 p.m. --Greater Baltimore Youth Orchestra family concert

1:30 p.m.-2:30 p.m. --Musical petting zoo with the Greater Baltimore Youth Orchestra, a chance to play an instrument and talk to the musicians

4 p.m.-4:45 p.m. --Baltimore Symphony Orchestra, classical

5:30 p.m.-6:15 p.m. --Baltimore Symphony Orchestra, featuring percussion and violin. The bassoon section will parade as motorcycle thugs while performing Hell's Angels. Sunday

Noon-4 p.m. --Baltimore's 17th annual Billie Holiday Vocal Competition

Theater

Baltimore Theatre Project 45 W. Preston St. Tomorrow

4 p.m. --Black Cherry Puppet Theatre, The Sultan's Review and Requiem for a Landfill

6 p.m. --Community Arts Project, Red Tape

8 p.m. --Excerpt -- Expedition 6 with actor, writer and director Bill Pullman, followed by a question-and-answer session with Pullman Saturday

9:30 a.m.-11:30 a.m. --Workshop with Audience -- the Expedition 6 cast demonstrates onstage "flying." Age 18 and older only; pre-registration required.

12:30 p.m. --Blue Sky Puppet Theatre, The Not-So-Little Pigs

2:30 p.m. --The Washington Revels, Summer Solstice Celebration

4:30 p.m. --The Ira Aldridge Players, Curtain Call, Mr. Aldridge, Sir

6:30 p.m. --Quest: Arts for Everyone, The Office

8:30 p.m. --Baltimore Improv Group, A Night of Improv Comedy Sunday

12:30 p.m. --Shakespeare Summer Camp, Comedy of Errors

2:30 p.m. --Touchstone Theatre, Don Quixote: Aqui estoy, Don Quixote, el caballero mas fabuloso

4:30 p.m. --Run of the Mill, Variations on Fear

6:30 p.m. --Out Da Box Ministries, More Than Conquerors

Dance

Langsdale Auditorium Inside the Langsdale Library on the University of Baltimore campus, 1420 Maryland Ave.

Tomorrow

6 p.m.: --Franklin High School Step Team, Outside Celebration of Dance and processional to Langsdale Auditorium Saturday

noon --FUSION Dance Team followed by a parade of children dancers, Outside Celebration of Dance and processional to Langsdale Auditorium

3 p.m. --Parade of Nations Processional led by the Stilt Dancer and Caribbean Steel Pan Band, Outside Celebration of Dance and processional to Langsdale Auditorium

Lyric Opera House 140 W. Mount Royal Ave.

Sunday

3 p.m. and 5 p.m. --"PHILANDANCO at The Lyric," The Philadelphia Dance Company, modern dance

Outside Celebration of Dance Oliver Street and Mount Royal Avenue Tomorrow

6 p.m.-10 p.m. --"The Hip Hop Underground Movement" spoken word, break-dancing and live music

6:30 p.m. --The Guardians

7:30 p.m. --Dishi Bem Traditional Contemporary Dance Group

8 p.m. --Love Peace Project and the LP-3 Dance Collective, African and hip-hop Saturday

Noon-3 p.m. --"The Modern Times Dance Party," modern dance and ballet

12:30 p.m. --Full Circle Dance Company, modern dance

1 p.m. --Shange' Dance Collective, modern dance, West African and hip-hop

1:30 p.m. --Magi Ross -- Moving Dance Collective, music, dance and literature

2:30 p.m. --The Washington Reflections Dance Company, African-American modern dance and ballet

3 p.m.-6 p.m. --"The International Extravaganza," folk and cultural dance

3:30 p.m. --International Capoeira Angola Foundation of Baltimore, Brazilian dance

4 p.m. --Rueda Latin Dance performance by Dance in Time Productions, Cuban salsa dance

4:30 p.m. --Afridansa Professional Dance Company, world dance

5 p.m. --Nrityakshetra School of Dance -- East Indian Traditional Dance

5:30 p.m. --Sankofa Dance Theater, African dance

6 p.m.-9 p.m. --"The 'Shall We Dance?' Workshop Sessions," a hands-on dance opportunity

6 p.m. --Line dancing with Kay Alexander

7 p.m. --Ballroom dancing with Lee Christine Gedansky

8 p.m. --Swing partner dancing with Love to Dance Productions Sunday

Noon-2:30 p.m. --"The Dance Baltimore Programming," a Baltimore area arts service organization

Noon --The Collective

1 p.m. --Stephanie Powell and Friends, modern dance and jazz

2 p.m. --RaynFall Dance Company

Opera

Brown Center 1301 Mount Royal Ave. Saturday

2 p.m. and 5 p.m. --The Medium, Baltimore Opera Company Sunday

2 p.m. and 5 p.m. --The Medium, Baltimore Opera Company

Family

Family Art Park Pearlstone Park at Cathedral and Preston Streets, open noon-8 p.m. daily

Weekend-long events

Target Make it at Artscape --Kids draw and paint, then hang their work in the Artscape gallery

Bubbles, Bubbles, Bubbles --Bubble machines, bubble wands in all shapes and sizes and bubbles to take home

LEGO Tent --Play and build with LEGOs of all shapes and sizes

Baltimore's Sister Cities -- Pen Pal Postcard Project --Write to pen pals in sister cities all over the world and receive return postcards from new friends

Arts in Action --Crafts and activities for kids from the Baltimore Public Works Museum, the Greater Baltimore Youth Orchestra, the Walters Art Museum, Baltimore City Department of Recreation and Parks, Port Discovery and the National Aquarium in Baltimore

Family Performance Tent Corner of Cathedral and West Preston streets Tomorrow

Noon --ACCE High School Drum and Dance Ensemble

1 p.m. --Baltimore Shakespeare Festival -- Mondo Shakespeare

2 p.m. --Baltimore Shakespeare Festival -- Clowning Around With Shakespeare

3 p.m. --Mark Lohr, vaudeville comedian

4 p.m. --Silly Socks Puppet Theater, the Ugly Dragling

5 p.m. --Lakshmi Sawminathan, classical southern Indian dancer

6 p.m. --Taikoza, Japanese drumming

7 p.m. --Almost Recess, a capella Saturday

Noon --ACCE High School Drum and Dance Ensemble

1 p.m. --Downtown Rhythm Express

2 p.m. --Maria Broom and Jali-D, songs and stories

3 p.m. --Ballet Theatre of Maryland

4 p.m. --Almost Recess, a capella

5 p.m. --Bay Street Brassworks, Brass can do anything

6 p.m. --Footworks Percussive Dance Ensemble

7 p.m. --Bay Street Brassworks, All that jazz Sunday

Noon --ACCE High School Drum and Dance Ensemble

1 p.m. --Almost Recess, a capella

2 p.m. --Carolyn Koerber, puppeteer

3 p.m. --Ballet Theatre of Maryland

4 p.m. --Candace Wolf, storyteller

5 p.m. --Jali-D, rhythms and rhymes

6 p.m. --Ssuuna, African dancer and drummer, Mujje Come Together

7 p.m. --TBD

Street Theater

MICA main building steps Tomorrow

2 p.m. --The Queen of Whimsey, acting, juggling, poetry and music

3 p.m. --The All New Genetically Altered Jug Band

4 p.m. --Unified Jazz Ensemble

5 p.m. --The Magical Illusions of Kyle and Kelly

6 p.m. --Dance In Time.com, learn salsa and Latin dance steps

7 p.m. --Capoeira Angola -- African Brazilian Dance Martial Arts Saturday and Sunday

1 p.m. --Morton Street Dance Center, modern dance, jazz and hip-hop

2 p.m. --Jonathan Burns -- Big Name Entertainment, card tricks, pranks and contortionism

3 p.m. --Beginning Ballroom

4 p.m. --Jason Moffett, skateboard magic

5 p.m. --Brian Rudo, theatrics, fire eating

6 p.m. --Dance In Time.com, learn salsa and Latin dance steps

7 p.m. --That Yo-Yo Guy

Dolphin Street at Mount Royal Avenue Tomorrow

3:30 p.m. --Nina Amaya, belly dancing

4:30 p.m. --The Queen of Whimsey, acting, juggling, poetry and music

5:30 p.m. --Capoeira Angola -- African Brazilian Dance Martial Arts

6:30 p.m. --The All New Genetically Altered Jug Band

7:30 p.m. --Unified Jazz Ensemble Saturday and Sunday

12:30 p.m. --Kinderman

1:30 p.m. --The All New Genetically Altered Jug Band

2:30 p.m. --Marton Street Dance Center, modern dance, jazz and hip-hop

3:30 p.m. --Jonathan Burns -- Big Name Entertainment, card tricks, pranks and contortionism

4:30 p.m. --Beginning Ballroom

5:30 p.m.: --Jason Moffett, skateboard magic

6:30 p.m. --Brian Rudo, theatrics, fire eating

Pearlstone Park Cathedral and Preston streets Tomorrow

3 p.m. --Pam the Kindersinger, songs, stories and jokes

4 p.m. --"Punch and Judy Show," puppets

5 p.m. --Jerry Brown and Janga, magician/storyteller with monkey

6 p.m. --Bill Christian and Company, illusions and magic tricks

7 p.m. --Pam the Kindersinger, songs, stories and jokes Saturday and Sunday

1 p.m. --"Punch and Judy Show," puppets

2 p.m. --Kinderman

3 p.m. --The Magical Illusions of Kyle and Kelly

4 p.m. --Bill Christian and Company, illusions and magic tricks

5 p.m. --Jerry Brown and Janga, magician/storyteller with monkey

6 p.m. --Shakespeare in the House, modern Shakespeare

7 p.m. --Bubbleologist featuring the Talented Jodi

Visual Arts

"Cultural Corridor" 1200 block of Mount Royal Avenue, Cathedral Street and Oliver Street On-site exhibitions

Through July 31 --Janet and Walter Sondheim Prize exhibition, Decker and Meyerhoff galleries, Fox Building, Maryland Institute College of Art, 1303 Mount Royal Ave.

Through July 31 --Test Patterns, City-Wide Installations and Pinkard Gallery, Bunting Center, Maryland Institute College of Art, 1401 Mount Royal Ave.

Through Sunday --Clayworks Conducts, Lyric Opera House Lobby, Mount Royal Avenue at Oliver Street

Through April 15 --Outdoor Sculpture Annual, Mount Royal Avenue between Cathedral and Lanvale and Pearlstone Park

Through Sunday --Independent Gallery Pavilions -- three pavilions featuring the Current Gallery and Artist Cooperative, Sub-Basement Artist Studios and Team Lump -- Lyric Opera House Park, Mount Royal Avenue and Oliver Street

Tomorrow-Sunday --Experimental Parlor Music, Cafe Doris, Fox Building, Maryland Institute College of Art, 1303 Mount Royal Ave.

Through Sunday --The Inflatables, Pearlstone Park

Through Sunday --Fiber Arts Exhibition, Theatre Project, John Fonda Gallery, 45 West Preston St.

Through Sunday --Autoternatives -- 13th annual AVAM Art Car Show, at Preston and Cathedral streets

Sunday-Monday --The Baltimore/Ashkelon Photography Contest, Meyerhoff Symphony Hall Lobby, 1212 Cathedral St. Off-site exhibitions

Through July 27 --Dangerous Books -- Pushing the Pop-Up, Area 405, 405 E. Oliver St.

Through Monday --Baltimore Clayworks, 5707 Smith Ave.

Through Aug. 6 --Gormley Gallery, College of Notre Dame of Maryland, 4701 N. Charles St.

Through July 31 --The Gallery at CCBC Catonsville, 800 S. Rolling Road

Through Aug. 13 --Sign Language, Eubie Blake Cultural Center, 847 N. Howard St.

Through Saturday --Self Taught, Creative Alliance, Amalie Rothschild Gallery, 3134 Eastern Ave.

Through July 30 --Only Human, School 33 Art Center, 1427 Light St.

Through Aug. 4 --Current Gallery and Artist Cooperative, 30 S. Calvert St.

Through Aug. 9 --Gallery Imperato, 921 E. Fort Ave., Suite 120

Through Aug. 5 --Naked Abstraction, Sub-Basement Artist Studios, the Atrium at Market Center, 118 N. Howard St.

Through Aug. 20 --Material Matters, Maryland Art Place, 8 Market Place, Suite 100

Through Aug. 6 --Villa Julie College Gallery, 1525 Greenspring Valley Road

Fashion shows

Gordon Plaza University of Baltimore campus, Mount Royal Avenue at Maryland Avenue. A variety of fashion workshops will also be held there this weekend.

Tomorrow

4 p.m. --Nature Depot Inc.

6 p.m. --Honey James

7 p.m. --Hair It Is! By Spa Sante Saturday

1 p.m. --Fashion Designs by Le' Seea Inc.

2 p.m. --Stinky Gets Her Feathers Ruffled by Stinky Pete and Co.

3 p.m. --After Six Fashions by Enriqu-Ke Fashions

4 p.m. --Designs by Request

5:30 p.m. --Design-N-Sew

6 p.m. --Do U Couture Summer Fashion Line by Do U Inc.

6:30 p.m. --Gimmickwear

7 p.m. --DEATH DEFYING earrings by Gaudet, TRE'S CHIC handbags from Via Chic Sunday

Noon --Mother Nuture by OSUN Designs

1 p.m. --Rae Cumbie Artful Wearables

1:30 p.m. --Cormany by Miriam Coffey

2 p.m. --Sultry Touch Collection

3 p.m. --TAS' Designer Show by TAS Designs Inc.

3:30 p.m. --Eunique-Chic

4 p.m. --A Breath of Fresh Air by Lunachic

5 p.m. --Carlous Palmer

5:30 p.m. --Designer Knitwear by Michi

6 p.m. --KIP Collision by KIP Clothing

7 p.m. --Summer Splash by Victor Hou Designs

Film

Shorts in a Tent Oliver Street parking lot Tomorrow

Noon-4 p.m. --Animations, documentaries and short films made by youth, for youth. Recommended for age 11 and older.

5:30 p.m.-7:30 p.m. --Maryland Film Festival Shorts in a Tent Program, previews Saturday

1 p.m. --Avant Garde

2 p.m. --Animation

3 p.m. --Documentary

4 p.m. --Comedy

5 p.m. --Miscellaneous

6 p.m. --Avant Garde

7 p.m. --Animation Sunday

1 p.m. --Documentary

2 p.m. --Comedy

3 p.m. --Miscellaneous

4 p.m. --Avant Garde

5 p.m. --Animation

6 p.m. --Documentary

Ongoing

Artists' Market and Cultural Resources Along Mount Royal Avenue and Cathedral Street

Tomorrow-Sunday --Offers more than 120 booths featuring crafts and fine arts from across the nation, to admire and purchase. Includes ceramics, jewelry, glass, sculpture, drawings, paintings, prints, clothes and accessories, photography, furniture, textiles, wood and more. Local cultural programs will also be represented.

Art Demo Dayz Brown Center lawn, 1301 Mount Royal Ave.

Tomorrow-Sunday --New this year, the event offers creative arts demonstrations of various art media, creation techniques and genres. Includes wood crafts, electronic instruments, papier mache, photography, body-painting, African culture crafts, clay, mobiles, solar-powered devices and other media.

For a complete list of Artscape events, see www.artscape.org.

Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
72°