Medals table

THE BALTIMORE SUN

Results schedule

Nation G S B Tot

Norway 1 5 5 11

Russia 4 3 2 9

United States 5 2 0 7

Germany 4 1 2 7

China 0 2 3 5

Netherlands 1 2 0 3

Canada 1 1 1 3

South Korea 1 1 1 3

Italy 1 0 2 3

Austria 0 2 1 3

Finland 0 1 2 3

Sweden 2 0 0 2

France 1 0 1 2

Estonia 1 0 0 1

Croatia 0 1 0 1

Czech Republic 0 1 0 1

Latvia 0 0 1 1

Switzerland 0 0 1 1

Yesterday

Medalists

ALPINE SKIING

MEN'S COMBINED Gold-Ted Ligety, Park City, Utah

Silver-Ivica Kostelic, Croatia

Bronze-Rainer Schoenfelder, Austria OTHER U.S. FINISHERS 16. Scott Macartney, Redmond, Wash. 29. Steven Nyman, Orem, Utah NR. Bode Miller, Bretton Woods, N.H.

CROSS-COUNTRY SKIING

MEN'S TEAM SPRINT Gold-Sweden (Thobias Fredriksson, Bjoern Lind) Silver-Norway (Jens Arne Svartedal, Tor Arne Hetland) Bronze-Russia (Ivan Alypov, Vassili Rotchev) U.S. FINISHERS Semifinals, Heat 2 7. (Chris Cook, Rhinelander, Wis.; Andrew Newell, Shaftsbury, Vt.) WOMEN'S TEAM SPRINT Gold-Sweden (Anna Dahlberg, Lina Andersson) Silver-Canada (Sara Renner, Beckie Scott) Bronze-Finland (Aino Kaisa Saarinen, Virpi Kuitunen) U.S. FINISHERS 10. (Wendy Wagner, Park City, Utah; Kikkan Randall, Anchorage, Alaska)

CURLING

MEN United States 10, New Zealand 4 WOMEN Canada 11, United States 5

HOCKEY

WOMEN United States 7, Finland 3

LUGE

WOMEN'S SINGLES Gold-Sylke Otto, Germany Silver-Silke Kraushaar, Germany Bronze-Tatjana Huefner, Germany U.S. FINISHERS 4. Courtney Zablocki, Highlands Ranch, Colo. 12. Erin Hamlin, Remsen, N.Y. NR. Samantha Retrosi, Saranac Lake, N.Y.

SPEED SKATING

WOMEN'S 500 Gold-Svetlana Zhurova, Russia Silver-Manli Wang, China Bronze-Hui Ren, China U.S. FINISHERS 11. Jennifer Rodriguez, Miami 17. Amy Sannes, St. Paul, Minn. 23. Elli Ochowicz, Waukesha, Wis. 28. Chris Witty, West Allis, Wis.

Today

(All times EST)

ALPINE SKIING

Women's downhill, 6 a.m.

CURLING

MEN Finland vs. New Zealand, 3 a.m. Sweden vs. Norway, 3 a.m. Canada vs. Britain, 3 a.m. United States vs. Italy, 1 p.m. Britain vs. Norway, 1 p.m. Canada vs. Switzerland, 1 p.m. Germany vs. Finland, 1 p.m. WOMEN Sweden vs. Britain, 8 a.m. Italy vs. Russia, 8 a.m. Japan vs. Norway, 8 a.m. Denmark vs. United States, 8 a.m.

FREESTYLE SKIING

Men's moguls qualifying, 8 a.m. Men's moguls final, 11:30 a.m.

HOCKEY

MEN Kazakhstan vs. Sweden, 5:30 a.m. Italy vs. Canada, 7 a.m. Switzerland vs. Finland, 9:30 a.m. Germany vs. Czech Republic, 11 a.m. Russia vs. Slovakia, 2 p.m. Latvia vs. United States, 3 p.m.

LUGE

Men's doubles (run 1), 10 a.m. Men's doubles (run 2), 11:30 a.m.

NORDIC COMBINED

K120 team event jump, 4:30 a.m. Team event 4X5km race, 9 a.m.

SHORT-TRACK SPEED SKATING

Women's 500 final, 1:30 p.m. Men's 1,000 prelims Men's 5,000 relay prelims

SPEED SKATING

Men's and women's team pursuit qualifying, 11 a.m.

Copyright © 2020, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
72°