Early bird tickets for Baltimore’s BEST party on sale now!

SwimmingSouth Carroll Pool was the host for...

THE BALTIMORE SUN

Swimming

South Carroll Pool was the host for the eighth annual Carroll County Invitational Sunday.

The top finishers in each event were:

Girls 15-18: 100 individual medley -- 1. Marie Tomarelli, WST, 2. Heidi Metzger, WRC, 3. Aimee Yingling, WRC, 4. Abby Mays, WRC, 5. Melanie Hancock; 100 freestyle -- 1. Mays, 2. Metzger, WRC, 3. Tomarelli, WST, 4. Yingling, WRC, 5. Hancock, FR; 50 backstroke -- 1. Tomarelli, WST, 2. Mays, WRC, 3. Metzger, WRC, 4. Hancock, FR, 5. Jamie Moyer, FR; 50 butterfly -- 1. Tomarelli, WST, 2. Yingling, WRC, 3. Mays, WRC, 4. Moyer, FR, 5. Christina Andersen, WST; 50 breaststroke -- 1. Metzger, WRC, 2. Tomarelli WST, 3. Yingling, WRC, 4. Katie Krug, SC, 5. Mays, WRC.

Boys 15-18: 100 individual medley -- 1. Aric Dietrich, SC, 2. Matt Shigley, UN, 3. Scott Straehle, SC, 4. Billy Marriott, FR, 5. Chuck Kelly, WST; 100 freestyle -- 1. Shigley, UN, 2. Straehle, SC, 3. Marriott, Fr; 50 backstroke -- 1. Dietrich, SC, 2. Marriott, FR, 3. Kelly, WST, 4. Shigley, UN; 50 butterfly -- 1. Dietrich, SC, 2. Shigley, UN, 3. Matt

Farley, WST, 4. Marriott, FR, 5. Kelly, WST; 50 breaststroke -- 1. Dietrich, SC, 2. Farley, WST, 3. Shigley, UN, 4. Chip Moledina, WRC, 5. Kelly, WST.

Girls 13-14: 100 individual medley -- 1. Jill Krebs, SC, 2. Rebecca Sirman, WRC, 3. Jamie Mowbray, WRC, 4. Abby Lindsay, WRC, 5. Carrie Braun, SC; 100-meter freestyle -- 1. Mowbray, WRC, 2. Sirman, WRC, 3. Mandy Gierlach, WST, 4. Jill Krebs, SC, 5. Jessica Bracken, WST; 50 backstroke -- 1. Bracken, WST, 2. Sirman, WRC, 3. Lindsay, WRC, 4. Braun, SC, 5. Kristin Lutz, SC; 50 butterfly -- 1. Lindsay, WRC, 2. Mowbray, WRC, 3. Krebs, SC, 4. Braun, SC, 5. Bracken, WST; 50 breaststroke -- 1. Krebs, SC, 2. Sirman, WRC, 3. Gierlach, WST, 4. Carrie Krug, SC, 5. Courtney Krug, SC.

Boys 13-14: 100 individual medley - 1. Matt Easterday, SC, 2. Nick Metzger, WRC, 3. Scott Sanders, FR, 4. John Beal, WST, 5. Danny Long, WST; 100 freestyle -- 1. Easterday, SC, 2. Metzger, WRC, 3. Thomas Malehorn, WRC, 4. Nicholas Malehorn, WRC, 5. Micah Reese, FR; 50 backstroke -- 1. Easterday, SC, 2. Metzger, WRC, 3. Thomas Malehorn, WRC, 4. David Malehorn, WRC, 5.

Nicholas Malehorn, WRC; 50 butterfly -- 1. Easterday, SC, 2. Thomas Malehorn, WRC, 3. Nicholas Malehorn, WRC, 4. David Malehorn, WRC, 5. John Beal, WST; 50 breaststroke -- 1. Easterday, SC, 2. Reese, FR, 3. Sanders, FR, 4. Metzger, WRC, 5. David Malehorn, WRC.

Girls 11-12: 100 individual medley - 1. Megan Straehle, SC, 2. Mary Easterday, SC, 3. Jamie Ludwig, WRC, 4. Aimee Smith, WST, 5. Kristin Linard, WRC. 50 freestyle -- 1. Straehle, SC, 2. Easterday, SC, 3. Linard, WRC, 4. Ludwig, WRC, 5. Whitney Palmer, WST; 50-meter backstroke -- 1. Straehle, SC, 2. Easterday, SC, 3. Smith, WST, 4. Ludwig, WRC, 5. Linard, WRC; 50-meter breaststroke -- 1. Easterday, SC, 2. Ludwig, WRC, 3. Straehle, SC, 4. Cara McConville, SC, 5. Katie Tomarelli, WST; 50-meter butterfly -- 1. Megan Straehle, SC, 2. Mary Easterday, SC, 3. Jamie Ludwig, WRC, 4. Aimee Smith, WST, 5. Karen Platte, FR.

Boys 11-12: 100 individual medley -- 1. Benjamin Becker, SC, 2. Bobby Henshaw, WRC, 3. John Evans, WRC, 4. Dan Soukup, SC, 5. Ryan Kay, SC; 50 freestyle -- 1. Becker, SC, 2. Soukup, SC, 3. Henshaw, WRC; 50 backstroke --

1. Becker, SC, 2. Ryan Kay, SC, 3. Evans, WRC, 4. Henshaw, WRC, 5. Jason Beal, WST; 50 butterfly -- 1. Becker, SC, 2. Soukup, SC, 3. Timmy Stevenson, WST, 4. Kay, SC, 5. Dan Kesler, SC; 50 breaststroke -- 1. Becker, SC, Henshaw, WRC, 3. Evans, WRC, 4. Soukup, SC, 5. Adam White, FR.

Girls 9-10: 100-meter individual medley -- 1. Kimberly Krebs, SC, 2. Emily Wolfing, WH, 3. Melissa Linard, WRC, 4. Michelle Freeman, SC, 5. Leslie Edwards, FR; 50-meter freestyle -- 1. Wolfing, WH, 2. Michelle Freeman, SC, 3. Krebs, SC, 4. Molly Meredith, WRC, 5. Kimberly Freeman, SC; 25 backstroke -- 1. Krebs, SC, 2. Michelle Freeman, SC, 3. Wolfing, WH, 4. Erin Albright, FR, 5. Kimberly Freeman, SC; 25 butterfly -- 1. Michelle Freeman, SC, 2. Wolfing, WH, 3. Leslie Edwards, FR, 4. Linard, WRC, 5. Meghan Malehorn, WRC; 25 breaststroke -- 1. Wolfing, WH, 2. Krebs, SC, 3. Edwards, FR, 4. Michelle Freeman, SC, 5. Linard.

Boys 9-10: 100 individual medley -- 1. Matt Reese, FR, 2. Tom Lather, SC, 3. Matthew Newcomer, WRC, 4. Mike Rosier, WST, 5. Andy Wu, WST; 50 freestyle -- 1. Will Kistler, SC, 2. Reese,

FR, 3. Lather, SC, 4. Josh Larrimore, WRC, 5. Tim Newton, SC; 25 breaststroke -- 1. Lather, SC, 2. Rosier, WST, 3. Clipper Lennon, WRC, 4. Ivan Allen, WST, 5. Reese, FR; 25 butterfly -- 1. Kistler, SC, 2. Newcomer, WRC, 3. Reese, FR, 4. Lather, SC, 5. Lennon, WRC; 25 backstroke -- 1. Newcomer, WRC, 2. Reese, FR, 3. Kistler, SC, 4. Justin Marriott, FR, 5. Wu, WST.

Girls 8-under: 25 freestyle -- 1. Jessica Krug, SC, 2. Samantha Kruger, FR, 3. Megan Erb, WRC, 4. Britany Dabraski, FR, 5. Stacey Krebs, FR; 25 backstroke -- 1. Krebs, FR, 2. Krug, SC, 3. Heidi Meredith, WRC, 4. Kruger, FR, 5. Erb, WRC; 25-meter butterfly -- 1. Krug, SC, 2. Meredith, WRC, 3. Ali Bates, WST, 4. Erb, WRC, 5. Lyndsay Smith, SC; 25-meter breaststroke -- 1. Kruger, FR, 2. Meredith, WRC, 3. Krug, SC, 4. Smith, SC, 5. Erb, WRC.

Boys 8-under: 25 freestyle - 1. Cole Finch, WRC, 2. Thomas O'Loughlin, WST, 3. Jeff Rosier, WST, 4. Dayne Farley, SC, 5. Justin Haugh, WRC; 25 backstroke -- 1. Finch, WRC, 2. Jeff Rosier, WST, 3. O'Loughlin, WST, 4. Michael Evans, WRC, 5. Matthew Newton, SC; 25 butterfly -- 1. Finch, WRC, 2. Bryan Collins, SC, 3.

Jason Federline, SC, 4. Jake Larrimore, WRC, 5. Thomas O'Loughlin, WST; 25 breaststroke -- 1. Finch, WRC, 2. Collins, SC, 3. Rosier, WST, 4. Haugh, WRC, 5. Evans, WRC.

Girls 6-under: 25-meter freestyle -- 1. Deanna Edwards, FR, 2. Catherine Reese, FR, 3. Amy Lather, SC, 4. Kelsey Coons, WST, 5. Melanie Cimabue, SC; 25-meter backstroke -- 1. Edwards, FR, 2. Reese, FR, 3. Lather, SC, 4. Coons, WST, 5. Keri Bennett, FR.

Boys 6-under: 25 freestyle -- 1. Jake Larrimore, WRC, 2. Bryan Collins, SC, 3. Jason Federline, SC, 4. Matt Latham, FR., 5. T.J. Farley, WST; 25 backstroke -- 1. Collins, SC, 2. Federline, SC, 3. Larrimore, WRC, 4. Latham, FR, 5. Robbie Krug, SC.

Abbreviations: FR-Freedom, SC-South Carroll, UN-unaffiliated, WH-West Howard, WRC-Westminster Riding Club, WST-Westminster Swim Team.

Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
54°