West River Club runs big boat regatta

THE BALTIMORE SUN

The West River Sailing Club conducted its annual big boat regatta last weekend.

For the PHRF competitors in last Saturday's race, a meandering 20.7-mile tour of the bay from a start at the mouth of the South River to a finish in the West River provided a nice set of extra bonus points toward High Point scores in the process.

The 47-boat fleet, which included five PHRF splits as well as a multihull class and a separate Triton one-design division, was not so lucky on Sunday, when the scheduled around-the-buoys race had to be abandoned in light to nonexistent wind.

WRSC Summer Regatta

PHRF A-1 (7 starters): 1. Cheers, Tim Bowen, Bowie, 3:05:24 c.t.; 2. Evolution, Wade/deWolfe Syndicate, Seaford, Del., 3:07:11 c.t.; 3. Predator, Steve Kaminer, Washington, 3:08:00 c.t.

PHRF A-2 (6 starters): 1. Mountain Lion Eater, George Prout, Grasonville, 3:03:23 c.t.; 2. Rude Awakening, Chuck O'Malley, Annapolis, 3:05:41 c.t.; 3. Accomplice, Chuck Coyer, Annapolis, 3:08:55 c.t.

PHRF Sport (8 starters): 1. Warp Speed, Neil Murphy, Falls Church, Va., 3:08:13 c.t.; 2. American Express, Fred Arnold, Harwood, 3:12:59 c.t.; 3. Fast Forward, Al Graf, Annapolis, 3:13:44 c.t.

PHRF B (8 starters): 1. Making Waves, Miller/Praley Syndicate, Davidsonville, 3:09:09 c.t.; 2. Bittersweet II, Jeff Chewning, Falls Church, Va., 3:09:33 c.t.; 3. Flying Circus, Jervis Dorton, Columbia, 3:11:28 c.t.

PHRF C (5 starters): 1. Blue Water, Robert Orme, Edgewater, 3:10:42 c.t.; 2. Finnegan's Wake, John O'Brien, Pasadena, 3:11:19 c.t.; 3. Dauntless, Dennis Lojek, Churchton, 3:21:24 c.t.

Multihull (8 starters): 1. The Karis, Michael Ivy, Arlington, Va., 3:27:25 c.t.; 2. Gemini II, Tony Smith, Annapolis, 3:30:57 c.t.; 3. Leading Lady, Michael Beaver, New Cumberland, Pa., 3:32:48 c.t.

Triton (5 starters): 1. Sandpiper, Chris Gordon, Chevy Chase; 2. Overdraft, David Hoyt, Edgewater; 3. Sea-Deuce, Eleanor Holmes, Great Falls, Va.

WRSC Optimist Series

West River Sailing Club has initiated an open Friday evening race series for young Optimist crews ages 6 and 7.

A casual and informal introduction to racing, the weekly events are open to all young sailors, regardless of club membership, and entry is $1 per race.

The only requirement is that parents help rig, launch and recover the boats.

For information, call RC Chairman Joe Chuchla, (410) 721-2318.

U.S. Women's Champs

Diane Burton of Annapolis placed second in the 26-boat single-handed division behind 1992 US Sailing/Rolex Junior Women's Champion Danielle Brennan of New York, in the U.S. Women's Open Championships sailed in Lasers and Ideal 18s at Rochester Yacht Club over June 23-26.

The Annapolis team of Dina Kowalyshyn and Amy Gibbons-Neff was eighth in the 20-boat double-handed division behind winners Cory Sertl and Judy Lawless of Rochester.

Winds were high for the five-race, one-throwout regatta, blowing into the 20s and including some thundersqualls.

AYC Wednesday Series

The First Half of the Annapolis Yacht Club Wednesday Night Series came to a close on June 29 after eight races completed for most of the fleet in the series' 10-week span.

One race was canceled due to thunderstorms, while another was abandoned in light air.

Race 7, on June 22, turned into a drifter, leaving about half the fleet, including all MORC and J/30 starters, unable to make the time limit.

The separately scored Second Half will begin this week and will run through August.

AYC Wednesday Night Series

First Half provisional results

PHRF 1 (21 entries): 1. WOFTAM, Michie/Hartman, Arnold, 21 (2-1-1-1-10-1-2-4); 2. Quintessence, Benjamin Michaelson, Annapolis, 26 (4-6-2-2-2-3-5-2); 3. Infringer, Donald Zinn, Annapolis, 46 (6-3-3-6-8-7-7-6); 4. Moxie, George Collins, Gibson Island, 46.5 (1-2-4-4-11-2-1-DNC).

PHRF 2 (25 entries): 1. Warp Speed, Neil Murphy, Falls Church, Va., 27.5 (4-2-4-1-1-4-4-8); 2. Electra, Andrew Wilson, Manassas, Va., 47.5 (8-6-2-11-8-6-1-6); 3. Accomplice, Chuck Coyer, Annapolis, 59 (11-10-5-7-4-5-5-12); 4. Good Times, Schwartz/Weaver, Randallstown, 60 (5-4-RET-6-2-3-8-5); 5. Yellow Jacket, BS&W; Syndicate, Annapolis, 69 (6-3-DNC-3-13-12-3-2).

IMS 2 (11 entries): 1. Hilite, Leonard Eastman, Annapolis, 14.25 (3-1-1-1-2-3-2-2); 2. Uh Oh, C.R. Sonny Smith Jr., Annapolis, 26.75 (4-2-3-5-3-2-1-7); 3. Crescendo, Steve Hiltabidle, Annapolis, 33.5 (5-DNC-4-4-1-4-3-1).

MORC (14 entries): 1. Mirage, David Lewis, Annapolis, 37.25 (8-2-1-4-1-6-DNC-1); 2. A Train, Robert Reeves, Annapolis, 39.75 (2-3-7-1-3-4-DNC-5); 3. Stingray, Valliant/Muller, Annapolis, 47.75 (4-5-2-2-9-1).

J/30 (11 entries): 1. Cannonball, Bill Wallop, Annapolis, 33.5 (8-3-1-2-1-5-DNC-2); 2. Blue Moon, Jim Ellis, Arnold, 36.75 (1-2-RET-3-2-2-DNC-3); 3. Valhalla, Steve Bardelman, Sherwood Forest, 41.75 (7-5-2-6-6-7-DNC-1).

PHRF 3 (30 entries): 1. AJ, Beth and Dave Scheidt, Edgewater, 37.75 (4-4-9-1-8-2-2-8); 2. Jammin, LCDR M. Jones, Annapolis, 63.5 (DNC-1-1-3-6-5-6-11); 3. Silent Thunder, Sheldon Mandel, Brookeville, 64 (6-10-6-14-13-3-5-7); 4. Pistol Pete, Charlie Heller, Arnold, 64.25 (10-7-2-DNC-1-12-1-1); 5. Diamond in the Rough, Jim Mumper, Annapolis, 83 (5-DSQ-13-9-10-4-8-3).

Pearson 30 (10 entries): 1. Results, Libby/Tate Syndicate, Annapolis, 21.5 (2-1-2-2-4-3-7-1); 2. Conatus, Rick Warren, Annapolis, 25.5 (1-3-1-5-7-2-4-3); 3. 02 Juliet, John Jankus, Newark, Del., 29.25 (DNC-5-3-6-1-1-1-2).

Catalina 27 (10 entries): 1. Finnegan's Wake, John O'Brien, Pasadena, 16 (3-1-5-1-1-3-2-1); 2. Four Little Ducks, Tom Walsh, Annapolis, 35 (4-6-3-4-4-5-6-3); 3. Pussycat, Bruce Johnson, Bowie, 35.75 (5-2-RET-3-6-1-3-4).

Alberg 30 (7 entries): 1. Phantom, Bruce Breiding, Washington, 18.75 (2-3-4-2-3-2-2-1); 2. Sundance, Nye/Evans Syndicate, Annapolis. 22.25 (DNC-3-3-1-1-3-1-3); 3. Limerick, Pat Gorman, Annapolis, 25.25 (1-1-2-3-2-1-DNC-DNC).

J/22 (5 entries): 1. (tie) Lumpy Gravy, D&B; Buchanan, (hometown unavailable), 33.5 (DNC-DNC-DNC-1-1-DNC-DNC-2); and No Problem, Libby/Bauman Syndicate, Annapolis, 33.5 (2-DNC-DNC-DNC-DNC-DNC-1-1).

Race (Rainbow) Class (8 entries): 1. Blue Devils, Tom Richardson, Severna Park, 21 (1-2-1-1-3-4-DNC-1); 2. (tie) Jungli, Pancholi, (hometown unavailable), 49.75 (DNC-DNC-DNC-DNC-2-1-2-DNC); and Red Hot, Joe Travers, Annapolis, 49.75 (DNC-DNC- DNC-2-1-DNC-DNC-2).

C&C; Rendezvous

The C&C; Sailing Club of the Chesapeake will conduct its ninth annual rendezvous Friday through Sunday at the Sailing Emporium in Rock Hall. For information call Nancy Yuill, (410) 269-1448.

Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
37°