Who, what, where and when at Artscape

THE BALTIMORE SUN

Here is a schedule of Artscape activities.

Friday, July 15

* 6 p.m.

Visual arts exhibitions, crafts, literary arts tents, cultural resource tents and food booths open.

* 7 p.m.

Decker Stage -- The "Whit" Williams Orchestra (big band swing)

Fox Stage -- The Dave Cosby Project (world beat and jazz)

* 7:30 p.m.

Law Center, University of Baltimore (UB) -- literary arts awards ceremony

* 8 p.m.

Law Center, UB -- Barbara Hurd, winner of Artscape literary arts award for poetry, reads from "Objects in This Mirror"

* 8:15 p.m.

Decker Stage -- Aretha Franklin (soul and rhythm and blues)

* 8:30 p.m.

Law Center, UB -- Sun reporter Rafael Alvarez, winner of Artscape literary arts award for short story, reads from "The Fountain of Highlandtown"

* 8:45 p.m.

Fox Stage -- Morel (alternative music)

* 9 p.m.

Law Center, UB -- reception in honor of Artscape literary arts awards winners

Saturday, July 16

* Noon

Visual arts exhibitions, fine arts marketplace, crafts, literary arts tents, Bright StARTS and cultural resource tents and food booths open

Lobby, Lyric Opera House -- "Getting There," Provident Bank of Maryland "Building With Blocks" exhibition and workshops, registration open

* 1 p.m.

Decker Stage -- Alfredo Mojica's Latin Jazz Orchestra (Latin jazz and salsa)

Fox Stage -- The Saint James Singers (contemporary gospel)

Art-Ventures family performance tent -- Silent Puppet Theatre

Decker Auditorium -- Movie Magic (short films for children)

Langsdale Auditorium -- Cultural Compass; Calico Cloggers (dances of Appalachia)

Lobby, Lyric Opera House -- "Getting There," Provident Bank of Maryland "Building With Blocks" workshops

Throughout festival grounds -- street theater

* 2 p.m.

Fox Stage -- Andrew Roblin & the Pocono Mountain Men (bluegrass)

Art-Ventures family performance tent -- Bright StARTS storytellers, puppeteers and music makers

Langsdale Auditorium -- Cultural Compass; the Latin American Folkloric Dance Group (dances from South America)

Law Center, UB -- Author Michelle Y. Green discusses writing for children

* 2:30 p.m.

Decker Stage -- Asleep at the Wheel (country and western and swing)

Decker Auditorium -- SEEN! (recent film and video works by area independents)

* 3 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- Mark Jaster (mime)

Langsdale Auditorium -- Cultural Compass; Nritya Rangam (dances from India)

Law Center, UB -- Stephen Hunter, film critic for The Sun, discusses writing criticism

* 3:15 p.m.

Fox Stage -- State of Affairz (contemporary rhythm and blues)

* 4 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- Liz Woolsey (Native-American "dreamcatchers" workshop)

Law Center, UB -- Edgar Silex, "tricultural" poet, discusses writing poetry

Pearlstone Park -- Performance art by Shindana Cooper

* 4:15 p.m.

Decker Stage -- Kahurangi (Maori dance theater of New Zealand)

* 4:30 p.m.

Fox Stage -- Bobby's Nu Band (soul and Motown)

* 5 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- InterAct Story Theatre (Vietnamese and African folk tales)

Decker Auditorium -- "Jungle Lords," winner of the 1994 Artscape literary arts award for one-act play, by Rohn Luckett

Langsdale Auditorium -- The Baltimore Opera Company: Rossini's "The Marriage Contract," a one-act opera

Law Center, UB -- Sam Lacy, sportswriter for the Baltimore Afro-American, discusses sports journalism

Pearlstone Park -- Performance art by the Stringling Marionettes

* 5:45 p.m.

Decker Stage -- Youssou N'Dour (pan-African pop)

* 6 p.m.

Fox Stage -- Ronny Jordan (new age jazz)

Art-Ventures family performance tent -- Amita Sarin (stories from India)

* 6:30 p.m.

Decker Auditorium -- Performance art: "Squirrel Finds a Live Nut," by Nancy Andrews

* 7 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- Camelot Children's Theatre

* 7:15 p.m.

Decker Stage -- Jeffmajors (new age soul)

Decker Auditorium -- Performance art: "Light the Waters," by Shirley Basfield Dunlap, Angela Franklin and Olunfunmilayo

* 7:30 p.m.

Fox Stage -- A La Carte Brass Band (New Orleans soul)

Law Center, UB -- Reception in honor of authors Juan Williams and Marita Golden

* 8 p.m.

Decker Auditorium -- Performance art: "A Whistling Girl and a Crowing Hen Never Comes to a Very Good End . . . and Other Things My Mama Said," by Sheila "Strawberrie" Gaskins

* 8:30 p.m.

Decker Stage -- Tower of Power (jazz fusion and rhythm and blues)

* 8:45 p.m.

Decker Auditorium -- Performance art: "Eastern Time Zone," by the Friends of Mr. N

Langsdale Auditorium, UB -- Celebrity readings by Juan Williams and Marita Golden

* 9 p.m.

Fox Stage -- Stryker's Posse (world beat and Caribbean)

Lobby, Law Center, UB -- Reception in honor of Juan Williams and Marita Golden

Sunday, July 17

* Noon

Visual arts exhibition, fine arts marketplace, crafts, literary arts tent, Bright StARTS and cultural resource tents and food booths open

Lobby, Lyric Opera House -- "Getting There," Provident Bank of Maryland "Building With Blocks" exhibition and workshops, registration open

* 1 p.m.

Decker Stage -- Apolkalypse (contemporary international polka)

Fox Stage -- Legion Lost (progressive)

Art-Ventures family performance tent -- Silent Puppet Theatre

Decker Auditorium -- Movie Magic (short films for children)

Langsdale Auditorium -- Cultural Compass; Kotobuki Kai (dances from Japan)

Lobby, Joseph Meyerhoff Symphony Hall -- "Classics in the Cool" chamber music (Capitol Quartet)

Lobby, Lyric Opera House -- "Getting There," Provident Bank of Maryland "Building With Blocks" workshops

Throughout festival grounds -- street theater

* 2 p.m.

Fox Stage -- Winner of the WJZ Brother to Brother Positive Message Music Contest

Art-Ventures family performance tent -- Bright StARTS storytellers, puppeteers and music makers

Langsdale Auditorium -- Cultural Compass; Dance Wahini (dances from the South Pacific, Caribbean and North Africa)

Law Center, UB -- Antietam Review (literary readings)

Lobby, Joseph Meyerhoff Symphony Hall -- "Classics in the Cool" chamber music (D'Amore Duo)

* 2:10 p.m.

Law Center, UB -- Tropos Press Inc. (literary readings)

* 2:20 p.m.

Law Center, UB -- Frederick Arts Council Inc. (literary readings)

* 2:30 p.m.

L Decker Stage -- John Delafose & the Eunice Playboys (zydeco)

Fox Stage -- Keltia (traditional Celtic)

Decker Auditorium -- SEEN! (recent film and video works by area independents)

4 Law Center, UB -- Coelacanth (literary readings)

* 2:40 p.m.

Law Center, UB -- Dorchester Arts Center Inc. (literary readings)

* 2:50 p.m.

Law Center, UB -- North County Writer's Group (literary readings)

* 3 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- Downtown Rhythm Express ("rock 'n' rhythm")

Langsdale Auditorium -- Cultural Compass; Lyman Ukrainian Dance Ensemble (dances of Ukraine)

Lobby, Joseph Meyerhoff Symphony Hall -- "Classics in the Cool" chamber music (the Kalamos Quartet)

Law Center, UB -- Late Knocking (literary readings)

* 3:10 p.m.

L Law Center, UB -- Harford Poetry Society (literary readings)

* 3:20 p.m.

Law Center, UB -- The Lite Circle Inc. (literary readings)

* 3:30 p.m.

Fox Stage -- Tlen Huicani (traditional Latin folk)

Law Center, UB -- National League of American Pen Women, Carroll Branch (literary readings)

* 3:40 p.m.

Law Center, UB -- Maryland State Poetry and Literary Society (literary readings)

* 3:50 p.m.

L Law Center, UB -- Scop Publications Inc. (literary readings)

* 4 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- Liz Woolsey (Native-American "dreamcatchers" workshop)

Law Center, UB -- New Poets Series Inc. (literary readings)

Pearlstone Park -- Performance art by Shindana Cooper

* 4:10 p.m.

Law Center, UB -- New Breezes Inc. (literary readings)

* 4:15 p.m.

Decker Stage -- Hal's Bayou Jazz Band (Dixieland and ragtime)

* 4:20 p.m.

Law Center, UB -- Maryland Art Place (literary readings)

* 4:30 p.m.

Law Center, UB -- Dolphin-Moon Press (literary readings)

* 4:40 p.m.

Law Center, UB -- Fell's Point Corner Theater (literary readings)

* 4:45 p.m.

Fox Stage -- Washboard Jungle (cabaret folk and rock)

* 4:50 p.m.

Law Center, UB -- Icarus Books (literary readings)

* 5 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- Marc Spiegel (storytelling)

Decker Auditorium -- "Jungle Lords," winner of the 1994 Artscape literary arts award for one-act play, by Rohn Luckett

Langsdale Auditorium -- The Baltimore Opera Company: Rossini's "The Marriage Contract," a one-act opera

Law Center, UB -- Howard County Arts Council Inc. (literary readings)

Pearlstone Park -- Performance art by the Stringling Marionettes

* 5:10 p.m.

Law Center, UB -- Baltimore Writer's Alliance (literary readings)

* 5:20 p.m.

Law Center, UB -- Ariadne Press (literary readings)

* 5:30 p.m.

Decker Stage -- Tabu Ley Seigneur Rochereau & Orchestre Afrisa (Zairian soukous)

Law Center, UB -- Passager (literary readings)

* 5:40 p.m.

Law Center, UB -- The Edgar Allan Poe Society of Baltimore (literary readings)

* 5:50 p.m.

Law Center, UB -- Schiavone Fine Arts Press (literary readings)

* 6 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- InterAct Story Theatre (Russian folk tales)

Law Center, UB -- Jungle Man Press (literary readings)

* 6:10 p.m.

Law Center, UB -- The Bowman Ensemble (literary readings)

* 6:15 p.m.

Fox Stage -- TaxFree (progressive jazz)

* 6:20 p.m.

Law Center, UB -- Vagabond Players Inc. (literary readings)

* 6:30 p.m.

Decker Auditorium -- Performance art: "Squirrel Finds a Live Nut," by Nancy Andrews

* 7 p.m.

Art-Ventures family performance tent -- Joan Coursey ("New Song for Freedom" and other African songs)

* 7:15 p.m.

Decker Stage -- Big Joe and the Dynaflows (be-bop and blues)

Decker Auditorium -- Performance art: "Light the Waters," by Shirley Basfield Dunlap, Angela Franklin and Olunfunmilayo.

* 7:30 p.m.

Fox Stage -- Papa Loves Mambo (contemporary island Latin)

Law Center, UB -- Celebrity reading by E. Ethelbert Miller

* 8 p.m.

Decker Auditorium -- Performance art: "A Whistling Girl and a Crowing Hen Never Comes to a Very Good End . . . and Other Things My Mama Said," by Sheila "Strawberrie" Gaskins

* 8:30 p.m.

Decker Stage -- Ashford & Simpson (rhythm and soul)

Law Center, UB -- Reception in honor of E. Ethelbert Miller

* 8:45 p.m.

Decker Auditorium -- Performance art: "Eastern Time Zone," by the Friends of Mr. N

* 9 p.m.

Fox Stage -- Stolen Moments (modern jazz)

All performances are subject to change without notice. It is illegal to videotape or tape record performances without the written consent of the performer. All performance areas are wheelchair-accessible. For information, call (410) 396-4575, TDD accessible.

Copyright © 2019, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
37°