July 4 yields plenty of entrants, winners

THE BALTIMORE SUN

Robert Yara, Brad Uhlfelder and Jim Hage ran away with victories in the area's Fourth of July races. Marge Demarrais, Stacey Nicholson and Maureen Hall won the female divisions.

Yara took the 5th annual Firecracker 5K at Kingsville in 15:25.1; Uhlfelder beat Stavros Rologas by 21 seconds in the inaugural Dundalk Heritage 6K; and Hage outran Dave Berardi in the ninth annual Arbutus Firecracker 10K.

On the women's side, Demarrais won at Kingsville, Nicholson at Dundalk and Hall at Arbutus.

Kingsville drew 372 finishers, Dundalk 317 and Arbutus in excess of 400.

Dave Cooley, the director of the Dundalk run, had this explanation for the race's unusual distance: "It's because they [parade committee] wanted it to start at point A and finish at point B and go over a specific part of the parade route. They wanted it to finish in front of the reviewing stand."

The day's top finishers:

THURSDAY

Firecracker 5K

At Kingsville

Males: 1. Robert Yara, 15:25.1; 2. Bob Bedell, 15:29.2; 3. Mike Sterling, 15:42.5; 4. Mike Monaghan, 15:57.1; 5. Brooks Martin, 16:07.4; 6. Anthony Grier, 16:14.1; 7. Jim Otte, 16:15.7; 8. Robert Magin, 16:17.3; 9. Mike Mamo, 16.20.6; 10. Mark Bogardy, 16:21. Masters: 1. Grier.

Females: 1. Marge Demarrais, 17:24.3; 2. Marge Rosasco, 18:14.8; 3. Mary Lou Dinardo, 19:03.6; 4. Carol Zimmerman, 19:12.2; 5. Barb Willig, 19:54.5; 6. Maureen Lacy, 20:11.1; 7. Betsy Callahan, 20:17.8; 8. Tiffany Allison, 21:00.4; 9. Carole Rosasco, 21:16.4; 10. Kathy Richardson, 21:55.1. Masters: 1. Christy St. Clair, 22:21.

Dundalk Heritage 6K

At Dundalk

Males: 1. Brad Uhlfelder, 30, 18:07; 2. Stavros Rologas, 22, 18:28; 3. Harry Goodman, 37, 18:38; 4. Ken Fowler, 25, 18:48; 5. Tom Brown Jr., 23, 18:48.1; 6. Jeff Sanborn, 37, 19:25; 7. Paul Baltutis, 33, 20:04; 8. Rick Bingham, 36, 20:32; 9. Jason Comins, 17, 20:37; 10. Frank Wagner, 31, 20:47. Masters: 1. Troy Lewis, 44, 21:25.

Females: 1. Stacey Nicholson, 28, 21:58; 2. Annette Boman, 25, 23:25; 3. Donna Lewis, 36, 23:46; 4. Ellen Lutrey, 33, 23:57; 5. Michelle Butterworth, 21, 24:07; 6. Sharon Heidel, 40, 24:10; 7. Edie Tress, 41, 24:15; 8. Regina Ryder, 25, 25:08; 9. Cindy Silate, 16, 25:37; 10. Leslie Leitch, 34, 26:27. Masters: 1. Heidel.

Arbutus Firecracker 10K

At Arbutus

Males: 1. Jim Hage, 31:27; 2. Dave Berardi, 31:44; 3. Chris Ciamarra, 32:24; 4. George Altieri, 34:10; 5. Keith McIntyre, 34:15; 6. Martin Goode, 34:32; 7. Murray Chesno, 35:06; 8. David Goucher, 35:23; 9. Jack Peach, 35:48; 10. Scott Paris, 35:53. Masters: 1. Dave Lowe; 2. Ronnie Wong.

Females: 1. Maureen Hall, 38:35; 2. Nancy Gugerty, 38:56; 3. Kim Heisler, 39:51; 4. Bea Marie Fritsch-Bradley, 40:41; 5. Minda Whiteman, 42:12; 6. Debra Chaney, 42:35; 7. Janet Rankin, 43:13; 8. Alexandra Clark, 44:20; 9. Mary Lynn Garvey, 45:06; 10. Debra Kocay, 46:14. Masters: 1. Marge Burley; 2. Susan Levickas.

Wheelchair: 1. Kip Nugent, 28:15.

Choptank River Run

At Cambridge

Males: 1. Craig Walter, 17:00; 2. Stuart Horsey, 17:07; 3. Phillip Hensel, 17:40.

Females: 1. Kristin Friz, 20:14; 2. Andrea Cyran, 22:04; 3. Beth Webster, 22:10.

10-mile run

Males: 1. David Webster, 56:41; 2. Jeff Jubera, 57:12; 3. Dennis Allbright, 57:45.

Females: 1. Karen Fireston, 64:41; 2. Linda Mills, 65:52; 3. Mary Mlinarcik, 70:52.

*

NOTES: Steve Kartalia, a native of Westminster now doing graduate studies at Clemson University, ran 10th in the TAC Nationals in New York City, setting a personal record for 10,000 meters with his 28:50.86 finish. He made the East team for the United States Olympic Festival and will race in Los Angeles on July 20. At the Peachtree Classic 10K on July 4, Kartalia ran seventh, setting a PR for the roads with his 29:08 finish. . . . Kevin Ruch and Uhlfelder broke the course record in Saturday's Independence 4-Miler at Havre de Grace, but Ruch, 27, of Harrisburg beat Uhlfelder to the finish by 31 seconds in beating the course record by 43 seconds. Marge Rosasco beat defending champion Mimi Newcomer in the female division. The top finishers:

Males: 1. Kevin Ruch, 27, Harrisburg, 18:46; 2. Brad Uhlfelder, 19:17, cr; 3. James Pryde, 20:13; 4. Tom Brown Jr., 20:21; 5. Chris Samley, 20:25; 6. David Radziewicz, 20:42; 7. Mark Bogardy, 20:51; 8. Doug Layne, 21:52; 9. Duane Christy, 22:03; 10. Dennis Wanner, 22:11. Masters: 1. Wanner

Females: 1. Marge Rosasco, 23:21; 2. Mimi Newcomer, 23:42; 3. Margaret Cooper, 24:05; 4. Buffy Gavigan, 25:06; 5. Donna Lewis, 25:38; 6. Angie Parrish, 25:54; 7. Veronique Hauschild, 26:23; 8. Patrice Malloy, 26:33; 9. Barb Johnson, 28:00; 10. Cathleen Cosenza, 28:01. Masters: 1. Johnson.

*

Upcoming:

Tomorrow, BRRC Track Series No. 3 (300 M, 800 M, 1 mile, 3,000 M), Johns Hopkins, 6:30 p.m., 544-2849.

Thursday, WRRC Twilight Series #4, Piney Run 10K, Eldersburg, 7 p.m., 549-1861.

Friday, HCS Women's Distance Festival 5K, Columbia Mall, midnight, 461-1772.

Saturday, BRRC A Place for Your Pace, Loch Raven, 8 a.m., 566-RUN2.

Saturday, Annapolis Striders' John Wall Memorial 1-Mile Track Race, Annapolis High School, 6 p.m., 268-1165.

Sunday, WRRC Low-key 5K Race for Men and Boys, Union Mills, 7:30 a.m., 857-5427.

Sunday, BRRC Two-Person 5K, Lake Montebello, 8 a.m., 566-RUN2.

Sunday, WRRC Women's Distance Festival 5K, Union Mills, 8:15 a.m., 857-5427.

Sunday, RASAC Plumb Point Relay, Aberdeen Proving Ground, 8 a.m., 939-5712.

Sunday, Tri-State Track Club Meet, South Hagerstown High School.

Sunday, Utica Boilermaker 15K, Utica, N.Y., (315) 797-5838.

July 20, Annapolis Striders' Women's Distance Festival 5K, Annapolis, 8 a.m., 268-1165.

July 20, Annapolis Striders' Run After the Women 5K, Annapolis, 9 a.m., 268-1165.

July 20, BRRC A Place for Your Pace, Loch Raven, 8 a.m., 566-RUN2.

July 20, Rockville Rotary Twilight Runfest, Rockville, 8:45 p.m., (301) 353-0200.

July 21, RASAC Robin Hood 10K, 8 a.m., 273-9487.

July 21, Tri-State Track Club Meet, South Hagerstown High School.

July 25, BRRC Track Series No. 4 (440Y, 880Y, 1,320Y, 2M), McDonogh, 6:30 p.m., 544-2849.

July 25, WRRC Twilight Series #5, Sells Mills Eight-Mile Run, Taneytown, 6:30 p.m., 857-5154.

July 27, MCRRC Women's Distance Festival 5K, Kensington, 8 a.m., (301) 353-0200.

July 27, BRRC A Place for Your Pace, Loch Raven, 8 a.m., 566-RUN2.

July 28, RASAC Cherry Hill 5-Miler, 8 a.m., 836-1554.

July 28, Bon-Ton/York Newspaper 5-Miler, York, (717) 334-7456.

Aug. 3, BRRC A Place for Your Pace, Loch Raven, 8 a.m., 566-RUN2.

Aug. 3, 24-Hour Relay, Howard High School, 6 p.m., (301) 353-0200.

Aug. 3, Sri Chinmoy 2-mile fun run, Patterson Park, 8 a.m., 467-3223.

Aug. 4, Susquehanna 5K, Susquehanna State Park, 8 a.m., 879-9812.

Aug. 4, Tri-State Track Club, Track & Field Classic, 8 a.m.

Aug. 8, BRRC Track Series No. 5 (distance medley, sprint medley, 4 x 1,600 meters, 4 x 400 meters), Johns Hopkins, 6:30 p.m., 544-2849.

Aug. 8, WRRC Twilight Series #6, Sullivan Road Ten-Mile Run, Westminster, 6:30 p.m., 876-9294.

Aug. 10, BRRC A Place for Your Pace, Loch Raven, 8 a.m., 566-RUN2.

Aug. 10, MCRRC Upcountry Climb, Damascus, 8 a.m., (301) 353-0200.

Aug. 11, Annapolis Striders' Dog Days of Summer 8K Cross Country Run, Anne Arundel CC, 8 a.m., 268-1165.

Aug. 11, RASAC Airfield Run, 2.7 miles, Aberdeen Proving Ground Edgewood area, 8 a.m., 877-0539.

Aug. 17, BRRC A Place for Your Pace, Loch Raven, 8 a.m., 566-RUN2.

Aug. 17, MCRRC Go for the Gusto Track Meet, North Potomac, 7:15 p.m., (301) 353-0200.

Aug. 18, Market to Market 5-Miler, Fell's Point, 8 a.m., 675-6756.

Aug. 18, RASAC Box Hill 5K, Bel Air, 8 a.m., 676-9011.

Copyright © 2020, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
63°