xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Local swim teams aim to close season on top

Darien Birks and the Montpelier swim team will close the regular season on July 18 at Severn Crossing before hosting the divisional championships on July 25.
Darien Birks and the Montpelier swim team will close the regular season on July 18 at Severn Crossing before hosting the divisional championships on July 25. (photo by Daniel Kucin Jr.)

At least it didn't rain all day for local teams in the fourth week of the Prince-Mont Swim League season, although some showers were present for the first few events before the sun finally emerged.

Of the Laurel-area teams, West Arundel, Green View and Laurel City had the most sunny dispositions after winning their meets by relatively substantial margins.

Advertisement

West Arundel hosted Indian Head, beating the Torpedoes, 312-249, while improving its record to 3-1 for the season.

Triple winners for the Ducks included Noah McMahon in the boys U-8 25-yard freestyle, 25 breaststroke and 25 backstroke, Presslea Smith in the girls U-8 25 free, 25 breast and 25 back, Michael Venit in the 9-10 10 boys 25 butterfly, 25 breast and 25 back, Olivia Clark in the girls 11-12 50 fly, 50 breast, and 100 individual medley andAlyssa Webb in the girls 15-18 Girls 50 fly, 100 free and 50 back.

Advertisement
Advertisement

Double winners were Maylyn Pacheco in the girls 11-12 Girls 50 free and 50 back, Cody Goodman in the boys 11-12 50 fly and 50 free andJay Venit in the boys 15-18 50 breast and 100 IM.

Dominic Trejo (boys 9-10 50 free), Jadyn Brown (girls 9-10 25 breast), Anthony Evans (boys 11-12 50 back), Joseph Pacheco (boys 13-14 50 back), Ryan Webb (boys 15-18 boys 50 fly), Peter Moyer (boys 15-18 100 free) and Colette Pierce (girls 15-18 50 breast) took individual events for the mighty Ducks.

Coach John Venit's team also scored well in relays behindthe boys medley relay foursome of Joseph Pachecoo (back), Jay Venit, (breast), Ryan Webb (fly) and Peter Moyer (free), who set a team record in the process, and the U-8 relay quartet of Noah McMahon, Gabriella Prather, Angel Rubio and Viviana Abalama.

Individual team marks also were set by Jay Venit (boys 15-18 50 back and 100 IM) and Peter Moyer boys 15-18 100 free.

Advertisement

Meanwhile, Laurel City walloped Prince George's Parks and Recreation, 320-187, by boasting triple winnersEanna Hehir-Keys in the girls 15-18 100 free, 50 breast and 100 IM, Nazaire Smith in the boys U-8 25 free, 25 back and 25 breast andMatthew Whelan in the boys 15-18 100 free, 50 breast and 50 fly.

Pacing Laurel City with double wins were T.J. Gracia boys 9-10 50 free and 50 fly (he also placed 2nd in 25 breast) and Nemo Smith in the boys 11-12 50 breast and 100 IM andJake Harkcom in the boys 15-18 50 back and 100 IM (2nd in 50 fly).

Laurel City had 21 swimmers who placed either first or second in their events while contributing to the team's victory.

Green View was another success story, beating Northridge Swim Team. from Bowie, 290-264 behind triple winnersAllie Ritter in the 13-14 girls 50 fly, 50 breast and 100 M IM, Angel Zhou in the U-8 girls 25 free, 25 breast and 25 back,Morgan Oehler in the 15-18 girls 100 free, 50 back and 100 IM andNoah Chang in the U-8 boys 25 free, 25 breast and 25 back.

Double winners were Kaiyah Coney in the 11-12 girls 50 fly and 50 free, Kylie Ritter in the 9-10 girls 50 free and 25 breast andMarin Oehler in the 11-12 girls 50 breast and 100 IM.

The Montpelier Marlins fell, 328-239, to the MVP Dolphins from NW Washington DC.

Jair Jackson won the 50 fly, 50 back and 100 IM in the boys 11-12 division, Suzannah Mills prevailed in the girls 15-18 100 free, 50 back and 50 fly to join Samantha Hong, who touched home first in the girls 11-12 5 free, 50 fly and 100 IM as the Marlins' triple winners.

Although the Russett Swim Team was knocked off by the Roger Carter Seals, 314-260, the home team produced a slew of triple winners, including Dominic Kazzi in the boys 11-12 50 breast, 50 fly and 100 IM,Miles Scott in the boys 9-10 50 free, 50 back and 50 breast,Simone DeSouza in the girls 15-18 50 back, 50 fly and 100 IM,Tomisin Sobande in the girls 11-12 50 free, 50 breast and 100 IM andAnthony Kazzi in the boys 13-14 50 free, 50 breast and 100 IM.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement