xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Columbia Neighborhood, Central Maryland swim leagues in full swing

HOWARD COUNTY, MD — The second week of the 2018 Columbia Neighborhood Swim League season was held on Saturday, June 23 at pools around the county. The Central Maryland Swim League opened its season on June 23 as well. Here are the top finishers from the respective meets:

Harpers Choice, 334; Phelps Luck, 280

Medley Relay

Advertisement

15-18M: 1. HC (Tuttle, Zaide, Baldinazzo, Zaidi), 2:00.84. 9-10M: 1. HC (Urian, Lun, Stephan, Ma), 1:19.72. 11-12M: 1. HC (Bae, Wu, Lu, Moore), 2:42.52. 13-14M: 1. HC (Bae, Mantzaris, Urian, Rafferty), 2:12.06.

Individual Medley

Advertisement

15-18B: 1. Winters, PL, 1:02.35; 2. Zaide, HC; 3. Samuels, PL. 15-18G: 1. Sharkey, PL, 1:07.16, 2. McArthur, PL; 3. Zaidi, HC. 9-10B: 1. Barrios, HC, 1:29.05, 2. Farah, PL. 9-10G: 1. Wu, HC, 1:23.82, 2. Bae, HC, 3. Winters, PL. 11-12B: 1. Smith, PL, 1:12.93, 2. Brooks, PL, 3. Peoples, PL. 11-12G: 1. Tyer, PL, 1:18.49, 2. Bae, HC, 3. Watson, PL. 13-14B: 1. Hu, HC 1:03.93, 2. Mantzaris, HC, 3. Stephan, HC. 13-14G: 1. Tyer, PL 1:08.50, 2. Costello, HC, 3. Nelson, PL.

Freestyle

15-18B: 1. Tuttle, HC, 24.90; 2. Czyryca, PL; 3. Reyes, HC. 15-18G: 1. Harris, PL 27.90; 2. Zaidi, HC; 3. Lewis, PL. 6-UB: 1. Kuhl, PL, 32.80; 2. Tokarsky, HC; 3. Scholten, HC. 6-UG: 1. Ketler, HC, 25.52; 2. Moran, HC; 3. Young, PL. 7-8B: 1. Alliger, PL, 21.51; 2. Farah, PL; 3. Moore, HC. 7-8G: 1. Carson, HC, 18.12; 2. Gandhe, PL; 3. Young, PL. 9-10B: 1. Duncan, HC, 13.82; 2. Farah, PL; 3. Moore, HC. 9-10G: 1. Bae, HC, 15.43; 2. Ndu, HC; 3. Mock, PL. 11-12B: 1. Smith, PL, 28.89; 2. McArthur, PL; 3. Canos, HC. 11-12G: 1. Smith, PL, 30.23; 2. Brooks, PL; 3. Tyer, PL. 13-14B: 1. Hu, HC, 25.95; 2. Henderson, PL; 3. Lewis, PL. 13-14G: 1. Schwab, PL, 28.85; 2. Callahan, HC; 3. Rotunda, PL.

Backstroke

15-18B: 1. Tuttle, HC, 27.21; 2. Wu, HC; 3. Webster, HC. 15-18G: 1. McArthur, PL, 32.36; 2. Lewis, PL; 3. Zakel, HC. 6-UB: 1. Kuhl, PL, 37.82; 2. Scholten, HC; 3. Tokarsky, HC. 6-UG: 1. Ketler, HC, 28.87; 2. Moran, HC; 3. Young, PL. 7-8B: 1. Isaac, HC, 25.38; 2. Farah, PL; 3. Pettiford, HC. 7-8G: 1. Carson, HC, 21.79; 2. Mantzaris, HC; 3. Canos, HC. 9-10B: 1. Rotunda, PL, 17.03; 2. Spencer, HC; 3. Ma, HC. 9-10G: 1. Stephan, HC, 18.17; 2. Luo, HC; 3. Greenwald, PL. 11-12B: 1. Brooks, PL, 37.03; 2. Canos, HC; 3. Wu, HC. 11-12G: 1. Fish, HC, 31.72; 2. Smith, PL; 3 Bae, HC. 13-14B: 1. Urian, HC, 30.16; 2. Afolabi-Brown, HC; 3. Stephan, HC. 13-14G: 1. Costello, PL, 33.22; 2. Bae, HC; 3. Farah, PL.

Breaststroke

15-18B: 1. Wu, HC, 34.62; 2. Czyryca, PL; 3. Liu, HC. 15-18G: 1. Baldinazzo, HC, 36.10; 2. Lewis, PL; 3. Strutz, PL. 8-UB: 1. Duncan, HC, 33.76; 2. Moore, HC; 3. Westendorf, PL. 8-UG: 1. Watson, PL, 26.39; 2. Young, PL; 3. Brooks, PL. 9-10B: 1. Rotunda, PL, 17.65; 2. Spencer, HC; 3. Gorsky, PL. 9-10G: 1. Wu, HC. 20.55; 2. Greenwald, PL; 3. Luu, HC. 11-12B: 1. Yankle, PL, 42.57; 2. Wu, HC; 3. Moore, HC. 11-12G: 1. Mantzaris, HC, 41.86; 2. Lu, HC; 3. Bui, PL. 13-14B: 1. Vance, HC, 33.04; 2. Mantzaris, HC; 3. Henderson, PL. 13-14G: 1. Tray, PL, 37.34; 2. Schwab, PL; 3. Farah, PL.

Butterfly

15-18B: 1. Winters, PL, 27.60; 2. Reyes, HC; 3. Moore, HC. 15-18G: 1. Sharkey, PL, 29.47; 2. Harris, PL; 3. Baldinazzo, HC. 8-UB: 1. Duncan, HC, 25.37; 2. Alliger, PL; 3. Isaac, HC. 8-UG: 1. Watson, PL, 22.69; 2. Gandhe, PL; 3. Ndu, HC. 9-10B: 1. Duncan, HC, 14.17; 2. Berrios, HC; 3. Gorsky, PL. 9-10G: 1. Ndu, HC, 17.56; 2. Stephan, HC; 3. Adles, PL. 11-12B: 1. McArthur, PL, 15.14; 2. Griffin, PL; 3. Fish, HC. 11-12G: 1. Fish, HC, 13.82; 2. Brooks, PL; 3. Afolabi-Brown, HC. 13-14B: 1. Vance, HC, 27.66; 2. Urian, HC; 3. Lewis, PL. 13-14G: 1. Tyer, PL, 30.14; 2. Bae, HC; 3. Nelson, PL.

Freestyle Relay

15-18M: 1. PL (Sharkey, Lewis, Czyryca, Winters), 1:47.53. 6-UM: 1. HC (Moran, Scholten, Penix, Ketler), 2:41.00. 7-8B: 1. HC (Moore, Clarke, Isaac, Duncan), 1:33.18. 7-8G: 1. PL (Watson, Brooks, Young, Gandhe), 1:26.61. 9-10B: 1. HC (Pettiford, Moore, Berrios, DUncan), 1:09.07. 9-10G: 1. HC (Wu, Callahan, Ndu, Bae), 1:07.77. 11-12B: 1. PL (McArthur, Brooks, Yankle, Griffin), 2:09.81. 11-12G: 1. HC (Mantzaris, Dimitrova, Afolabi-Brown, Fish), 2:09.64. 13-14M: 1. HC (Vance, Callahan, Costello, Hu), 1:49.68.

Pointers Run, 315; Wilde Lake, 308

Medley Relay

Advertisement

15-18M: 1. WL (Peitsch, Jeon, Costello, Corkeron), 2:01.63. 9-10M: 1. WL (Lindstrom, Beares, Su, Bank), 1:22.80. 11-12M: 1. WL (Kim, Churilla, Creasey, Corkeron), 2:22.48. 13-14M: 1. WL (Jeon, Liu, Churilla, Gray), 2:12.99.

Individual Medley

15-18B: 1. Wolter, PO, 59.58; 2. Zou, WL; 3. Costello, WL. 15-18G: 1. Kim, PO, 1:07.5; 2. Jeon, WL; 3. Bendel, PO. 9-10B: 1. Gao, PO, 1:29.14; 2. Li, PO; 3. Lu, WL. 9-10G: 1. Ma, PO, 1:26.71; 2. Agrawal, PO; 3. Virmani, PO. 11-12B: 1. Davis, PO, 1:13.62; 2. Creasey, WL; 3. Schmidt, WL. 11-12G: 1. Kim, WL, 1:08.64; 2. Smith, PO; 3. Coleman, PO. 13-14B: 1. Zinderman, PO, 1:06.93; 2. Merke, WL; 3. Henry, PO. 13-14G: 1. Hibbert, WL, 1:11.90; 2. Stipe, WL; 3. Dorsey, WL.

Freestyle

15-18B: 1. Weltz, PO, 25.92; 2. Burns, PO; 3. Bank, WL. 15-18G: 1. Lopez, PO, 27.43; 2. Goldberg, PO; 3. Corkeron, WL. 6-UB: 1. Ruddy, PO, 27.81; 2. Sekerak, PO; 3. Kim, WL. 6-UG: 1. Cortez, WL, 23.16; 2. Agrawal, PO; 3. Bade, WL. 7-8B: 1. Bade, WL, 17.01; 2. Chen, PO; 3. Zhang, PO. 7-8G: 1. Wagner, PO, 20.12; 2. Faul, WL; 3. Reichard, WL. 9-10B: 1. Wan, WL, 16.51; 2. Davis, PO; 3. Ji, WL. 9-10G: 1. Corkeron, WL, 16.35; 2. Virmani, PO; 3. Genovese, WL. 11-12B: 1. Davis, PO, 28.14; 2. Corkeron, WL; 3. Rashid, WL. 11-12G: 1. Churilla, WL, 31.80; 2. Smith, PO; 3. Kim, WL. 13-14B: 1. Rashid, WL, 28.61; 2. Liu, WL; 3. Gray, WL. 13-14G: 1. Jackson, WL, 30.04; 2. Dorsey, WL; 3. Genovese, WL.

Backstroke

15-18B: 1. Pellegrini, WL, 30.76; 2. Ackison, PO; 3. Peitsch, WL. 15-18G: 1. Kim, PO, 34.13; 2. Lopez, PO; 3. Pellegrini, WL. 6-UB: 1. Ruddy, PO, 31.75; 2. Aurunin, PO; 3. Keegan, PO. 6-UG: 1. Cortez, WL, 26.91; 2. Agrawal, PO; 3. Martin, PO. 7-8B: 1. Chand, PO, 24.66; 2. Creasey, WL; 3. Mays, PO. 7-8G: 1. Faul, WL, 21.93; 2. Douglass, WL; 3. Dubbs, PO. 9-10B: 1. Lu, WL, 20.27; 2. Lindstrom, WL; 3. Hawthorne, PO. 9-10G: 1. Jiang, PO, 20.31; 2. Cardona, WL; 3. Su, WL. 11-12B: 1. George, PO, 49.92; 2. Kelly, PO; 3. Zou, WL. 11-12G: 1. Kim, WL, 30.94; 2. Smith, PO; 3. Yumoto, PO. 13-14B: 1. Merke, WL, 29.33; 2. Olson, PO; 3. Goykhman, PO. 13-14G: 1. Jeon, WL, 32.57; 2. Lewis, PO; 3. Churilla, WL.

Advertisement

Breaststroke

Advertisement

15-18B: 1. Wolter, PO, 33.57; 2. Zou, WL; 3. Bank, WL. 15-18G: 1. Jeon, WL, 35.43; 2. Bendel, PO; 3. Bryan, WL. 8-UB: 1. Wang, PO, 23.88; 2. Chen, PO; 3. Schlee, WL. 8-UG: 1. Grodsky, PO, 28.23; 2. Banegura, WL; 3. Rankin, WL. 9-10B: 1. Davis, PO, 22.40; 2. Bade, WL; 3. Hawthorne, PO. 9-10G: 1. Ohtani, PO, 18.08; 2. Ma, PO; 3. Cardona, WL. 11-12B: 1. Yan, PO, 39.18; 2. Creasey, WL; 3. Rashid, WL. 11-12G: 1. Churilla, WL, 40.30; 2. Coleman, PO; 3. Yumoto, PO. 13-14B: 1. Liu, WL, 36.04; 2. Wu, WL; 3. Gray, WL. 13-14G: 1. Hibbert, WL, 36.05; 2. Jeon, WL; 3. Coleman, PO.

Butterfly

15-18B: 1. Costello, WL, 26.06; 2. Ackison, PO; 3. Weltz, PO. 15-18G: 1. Bazell, PO, 33.3; 2. Dibert, WL; 3. Corkeron, WL. 8-UB: 1. Bade, WL, 20.04; 2. Zhang, PO; 3. Wang, PO. 8-UG: 1. Godsky, PO, 23.38; 2. Hagstrom, PO; 3. Faul, WL. 9-10B: 1. Li, PO, 20.21; 2. Gao, PO; 3. Linstrom, WL. 9-10G: 1. Ohtani, PO, 15.19; 2. Agrawal, PO; 3. Corkeron, WL. 11-12B: 1. Corkeron, WL, 15.39; 2. Potosky, PO; 3. Kim, WL. 11-12G: 1. Smith, PO, 14.14; 2. Kim, WL; 3. Newberry, WL. 13-14B: 1. Zinderman, PO, 30.26; 2. Rashid, WL; 3. Smoot, PO. 13-14G: 1. Churilla, WL, 32.00; 2. Stipe, WL; 3. Genovese, WL.

Freestyle Relay

15-18M: 1. PO (Ackison, Bendel, Lopez, Wolter), 1:45.48. 6-UM: 1. WL (Kim, Kenyon, Bade, Cortez), 2:17.92. 7-8B: 1. PO (Wang, Zhang, Aprunin, Chen), 1:23.75. 7-8G: 1. WL (Banegura, Douglass, Faul, Faul), 1:30.06. 9-10B: 1. PO (Davis, Gao, Araojo, Hawthorne), 1:12.00. 9-10G: 1. PO (Agrawal, Jiang, Anderson, Ohtani), 1:06.57. 11-12B: 1. PO (Van, Masood, Potosky, Davis), 2:15.83. 11-12G: 1. PO (Smith, Yumoto, Coleman, Smith), 2:07.48. 13-14M: 1. WL (Stipe, Merke, Rashid, Hibbert), 1:51.85.

Results of the top finishers from the Columbia Neighborhood Swim League meets held on Saturday, June 16.

Pheasant Ridge, 399; Clements Crossing, 211

Medley Relay

15-18M: 1. CC (Kelly, Elishafei, Tenhoor, Caine), 2:04.14. 9-10M: 1. PH (Dong, Kim, Jing, Yao), 1:13.17. 11-12M: 1. PH (Purdue, Hao, Liu, Ghozati) 2:13.85. 13-14M: 1. PH (Kirby,Britten, Spragg, Diaz), 1:59.59.

Individual Medley

15-18B: 1. Elshafei, CC, 1:05.83; 2. Dannelly, PH; 3. Key, PH. 15-18G: 1. Graham, PH, 1:10.64; 2. TenHoor, CC; 3. Eidson, CC. 9-10B: 1. Jing, PH, 1:23.70; 2. Barnes, CC; 3. Shi, PH. 9-10G: 1. Dong, PH, 1:19.57; 2. Pingaro, CC; 3. Freund, CC. 11-12B: 1. Mulchandani, PH, 1:17.57; 2. Wettstein, PH; 3. Hao, PH. 11-12G: 1. Freund, CC, 1:18.81; 2. Wittholz, PH; 3. Ghozati, PH. 13-14B: 1. Britten, PH, 1:01.80; 2. Spragg, PH; 3. Lascola, CC. 13-14G: 1. Nwaeze, CC, 1:07.06; 2. Xu, PH; 3. Diaz, PH.

Freestyle

15-18B: 1. Kelly, CC, 26.30; 2. Mechtel, PH; 3. Hernandez, PH. 15-18G: 1. Burnett, PH, 26.96; 2. Pisanic, CC; 3. Liu, PH. 6-UB: 1. Bagrosky, CC, 28.29; 2. Wang, PH; 3. Corriere, PH. 6-UG: 1. Chung, PH, 33.60; 2. Jung, PH; 3. Walker, CC. 7-8B: 1. Hao, PH, 16.43; 2. Nanaji, PH; 3. White, CC. 7-8G: 1. Wang, PH, 16.76; 2. Kim, PH; 3. Coleman, CC. 9-10B: 1. Felsenberg, PH, 17.46; 2. Yao, PH; 3. Li, PH. 9-10G: 1. Ma, PH, 17.94; 2. Yang, PH; 3. Maisel, CC. 11-12B: 1. Ghozati, PH, 27.76; 2. Wang, PH; 3. Wang, PH. 11-12G: 1. Purdue, PH, 30.75; 2. Liu, PH; 3. Zagnit, PH. 13-14B: 1. Liu, PH, 26.77; 2. Wittholz, PH; 3. Sultan, CC. 13-14G: 1. Hammill, CC, 28.63; 2. Kirby, PH; 3. Schlichting, CC.

Backstroke

15-18B: 1. Kelly, CC, 34.11; 2. Key, PH; 3. Fouts, CC. 15-18G: 1. Hawes, PH, 32.50; 2. Tenhoor, CC; 3. Graham, PH. 6-UB: 1. Bagrosky, CC, 32.35; 2. Corriere, PH; 3. Wang, PH. 6-UG: 1. Chung, PH, 31.38; 2. Luke, PH; 3. Walker, CC. 7-8B: 1. Nanaji, PH, 24.69; 2. Vanderwagen, CC; 3. Shu, PH. 7-8G: 1. Wang, PH, 19.99; 2. Howes, CC; 3. Grandel, PH. 9-10B: 1. Baglione, CC, 20.52; 2. Shu, PH; 3. Ki, PH. 9-10G: 1. Dong, PH, 17.43; 2. Howes, CC; 3. Mohan, PH. 11-12B: 1. Wang, PH, 36.08; 2. Langnas, PH; 3. Wang, PH. 11-12G: 1. Wu, PH, 39.75; 2. Joy, CC; 3. Zagnit, PH. 13-14B: 1. Britten, PH, 28.94; 2. Marlow, PH; 3. Wang, PH. 13-14G: 1. Kirby, PH, 33.75; 2. Hollida, CC; 3. Liu, PH.

Breaststroke

15-18B: 1. Elshafei, CC, 32.42; 2. Kelly, CC; 3. Dai, PH. 15-18G: 1. Burnett, PH; 35.17; 2. Liu, PH; 3. Maisel, CC. 8-UB: 1. Chiang, PH, 24.44; 2. Kikanzira, CC; 3. Li, PH. 8-UG: 1. Zhang, PH, 21.60; 2. Su, PH; 3. Linsenmeyer, CC. 9-10B: 1. Yao, PH, 21.45; 2. Li, PH: 3. Wang, PH. 9-10G: 1. Pingaro, CC, 19.54; 2. Kim, PH; 3. Yang, PH. 11-12B: 1. Langnas, PH, 37.59; 2. Li, PH; 3. Xiong, PH. 11-12G: 1. Purdue, PH, 40.55; 2. Ghozati, PH; 3. Zhang, PH. 13-14B: 1. Wittholz, PH, 33.48; 2. Liu, PH; 3. Lascola, CC. 13-14G: 1. Diaz, PH, 35.85; 2. Hammill, CC; 3. Liu, PH.

Butterfly

15-18B: 1. Dai, PH, 30.02; 2. Kelly, CC; 3. Danhely, PH. 15-18G: 1. Hawes, PH, 30.33; 2. Eidson, CC; 3. Yamamoto, CC. 8-UB: 1. Hao, PH, 18.74; 2. Chiang, PH; 3. Marlow, PH. 8-UG: 1. Zhang, PH. 18.38; 2. Su, PH; 3. Kim, PH. 9-10B: 1. Jing, PH, 16.84; 2. Barnes, CC; 3. Linsenmeyer, CC. 9-10G: 1. Kim, PH, 17.50; 2. Freund, CC; 3. Gomez, CC. 11-12B: 1. Ghozati, PH, 13.76; 2. Mulchandani, PH; 3. Xiong, PH. 11-12G: 1. Freund, CC, 14.18; 2. Liu, PH; 3. Wittholz, PH. 13-14B: 1. Spragg, PH, 27.99; 2. Marlow, PH; 3. Sultan, CC. 13-14G: 1. Nwaeze, CC, 29.58; 2. Xu, PH; 3. Saula, CC.

Advertisement

Freestyle Relay

15-18M: 1. CC (Fouts, Eidson, Maisel, Kelly), 1:55.86. 6-UM: 1. PH (Sager, Luke, Chung, Wang), 2:44.63. 7-8B: 1. PH (Nanaji, Li, Sterret, Hao), 1:28.75. 7-8G: 1. PH (Wang, Kim, Su, Zhang), 1:13.17. 9-10B: 1. PH (Li, Luke, Chiang, Felsenberg), 1:13.96. 9-10G: 1. CC (Gomez, Lewis, Kociolek, Maisel), 1:20.59. 11-12B: 1. PH (Mulchandani, Xiong, Wang, Langnas), 2:03.56. 11-12G: 1. PH (Ghozati, Zhang, Wittholz, Wu), 2:17.50. 13-14M: 1. PH (Liu, Xu, Wittholz, Liu), 1:54.63.

Kings Contrivance, 329; Huntington, 260

Medley Relay

15-18M: 1. HU (May, Ja. Gretes, Eschman, Jo. Gretes), 2:04.06. 9-10M: 1. HU (Couch, Kutz, Jimenez, Glenn), 1:21.57. 11-12M: 1. HU (Cossa, Firth, Briggs, Skidmore), 2:19.34. 13-14M: 1. HU (Kalaris, T. Hill, S. Hill, Achille), 2:33.02.

Individual Medley

15-18B: 1. Walls, HU, 1:04.81; 2. Ja. Gretes, HU; 3. Arocho, KC. 15-18G: 1. May, HU, 1:06.16; 2. Eschman, HU; 3. Harris, KC. 9-10B: 1. Lewis, HU, 1:54.47; 2. Terry, HU. 9-10G: 1. Spence, HU 1:27.36; 2. Akhtarkhavari, HU; 3. Lederman, KC. 11-12B: 1. Hall, KC, 1:08.56; 2. Briggs, HU; 3. Marr, KC. 11-12G: 1. Firth, HU, 1:12.21; 2. McDaniel, KC; 3. Tura, HU. 13-14B: 1. Harris, KC, 1:08.49; 2. Arocho, KC; 3. Kutz, HU. 13-14G: 1. Farris, HU, 1:12.29; 2. Tracy, KC; 3. Hamro, KC.

Freestyle

15-18B: 1. Wiedorfer, HU, 26.40; 2. Edwards, KC; 3. L. Moore, HU. 15-18G: 1. Hestnes, KC, 28.91; 2. Harris, KC; 3. Schoditsch, HU. 6-UB: 1. Jackson, KC, 28.34; 2. Hettinger, KC; 3. Roddy, KC. 6-UG: 1. Stablein, KC, 28.56; 2. Mansolillo, KC; 3. Ryan, KC. 7-8B: 1. Glenn, HU, 20.23; 2. Ormerod, HU; 3. Lamp, KC. 7-8G: 1. Prudhomme, HU, 19.51; 2. Housein, KC; 3. DeJarnette, KC. 9-10B: 1. Hall, KC, 16.71; 2. Lee, KC; 3. Moore, HU. 9-10G: 1. Tiley, KC, 16.56; 2. Karunwi, KC; 3. Davis, HU. 11-12B: 1. Hughes, KC, 28.23; 2. Hall, KC; 3. Marr, KC. 11-12G: 1. Tiley, KC, 33.35; 2. Young, KC; 3. Lewis, HU. 13-14B: 1. Walls, KC, 29.89; 2. Ordonio, KC; 3. Robinson, HU. 13-14G: 1. Woodson, KC, 32.01; 2. Billey, KC; 3. Stott, KC.

Backstroke

15-18B: 1. Arocho, KC, 30.83; 2. Thompson, HU; 3. Bauer, HU. 15-18G: 1. May, HU, 30.35; 2. Woodson, KC; 3. Hestnes, KC. 6-UB: 1. Roddy, KC, 53.09; 2. Garcia-Zamor, KC; 3. Clapper, KC. 6-UG: 1. Stablein, KC, 31.97; 2. Mansolillo, KC; 3. Sebastian, KC. 7-8B: 1. Naranjo, KC, 27.62; 2. Karunwi, KC; 3. Boubsil, HU. 7-8G: 1. Abermethy, KC, 27.45; 2. Deleeuw, KC; 3. Phillips, KC. 9-10B: 1. Sebastian, KC, 23.95; 2. Moore, HU; 3. Robinson, HU. 9-10G: 1. Tiley, KC, 20.45; 2. Couch, HU; 3. Akhtarkhavari, HU. 11-12B: 1. Briggs, HU, 33.02; 2. Walls, KC; 3. Paul, KC. 11-12G: 1. Tiley, KC, 38.09; 2. Cossa, HU; 3. Watson, HU. 13-14B: 1. Walls, KC, 37.05; 2. T. Hill, HU; 3. Fernandez, KC. 13-14G: 1. Hamro, KC, 33.62; 2. Billey, KC; 3. Woodson, KC.

Breaststroke

15-18B: 1. Ja. Gretes, HU, 34.60; 2. Edwards, KC; 3. Jo. Gretes, HU. 15-18G: 1. Ghine, KC, 35.14; 2. Briggs, HU; 3. Schoditsch, HU. 8-UB: 1. Zhang, KC, 25.69; 2. Lamp, KC; 3. Paul, KC. 8-UG: 1. DeJarnette, KC, 30.49; 2. Oh, KC; 3. Smee, HU. 9-10B: 1. Lamp, KC, 22.75; 2. Becker, HU; 3. Aranda, KC. 9-10G: 1. Jimenez, HU, 22.86; 2. Lederman, KC; 3. Couch, HU. 11-12B: 1. Hughes, KC, 36.90; 2. Skidmore, HU; 3. Couch, HU. 11-12G: 1. Firth, HU, 38.69; 2. Lamp, KC; 3. Decker, KC. 13-14B: 1. Harris, KC, 35.42; 2. S. Hill, HU; 3. Mong, KC. 13-14G: 1. Fernandez, KC, 38.92; 2. Ohl, KC; 3. Terry, HU.

Butterfly

15-18B: 1. Walls, HU, 29.37; 2. Moore, HU; 3. Jo. Gretes, HU. 15-18G: 1. Ghine, KC, 26.44; 2. Eschman, HU. 8-UB: 1. Zhang, KC, 27.18. 8-UG: 1. Prudhomme, HU, 22.47; 2. Owen, HU. 9-10B: 1. Kutz, HU, 18.22; 2. Lamp, KC; 3. Lewis, HU. 9-10G: 1. Spence, HU, 17.33; 2. Jimenez, HU; 3. Hawkes, KC. 11-12B: 1. Skidmore, HU, 15.59; 2. Achille, HU; 3. Holder, KC. 11-12G: 1. McDaniel, KC, 16.77; 2. Tura, HU; 3. Young, KC. 13-14B: 1. Arocho, KC, 32.22; 2. Kutz, HU. 13-14G: 1. Farris, HU, 30.74; 2. Tracy, KC; 3. Stott, KC.

Freestyle Relay

15-18M: 1. KC (Arocho, Woodson, Edwards, Ghine), 1:49.25. 6-UM: 1. KC (Stalbein, Hittinger, Ryan, Jackson), 2:27.33. 7-8B: 1. HU (Glenn, Tran, Boubsil, Ormerod), 1:35.42. 7-8G: 1. HU (Owen, Decker, Heiliger, Prudhomme), 1:37.35. 9-10B: 1. HU (Lewis, Robinson, Carlson, Moore), 1:20.20. 9-10G: 1. HU (Akhtarkhavari, Skidmore, Glassman, Spence), 1:14.86. 11-12B: 1. KC (Holder, Phillips, Shin, Hughes), 2:17.00. 11-12G: 1. KC (Young, Tiley, Decker, McDaniel), 2:22.43. 13-14M: 1. KC (Arocho, Tracy, Stott, Harris), 1:57.49.

Thunder Hill, 334; Dorsey Search, 269

Medley Relay

15-18M: 1. TH (Porter, Snyder, Cherry, Martin), 2:02.56. 9-10M: 1. TH (Kowalczyk, Harrison, Starr, Tustin), 1:16.74. 11-12M: 1. DS (Schmitt, Levine, Kim, Soo Tho), 2:26.30. 13-14M: 1. TH (Seliger, Scopelliti, Reid, Skaggs), 2:14.80.

Advertisement

Individual Medley

15-18B: 1. Fitzsimmons, DS, 1:04.44; 2. Cherry, TH; 3. J. Woods, TH. 15-18G: 1. Woods, TH, 1:11.56; 2. Bickel, DS; 3. Harvey, TH. 9-10B: 1. Kim, DS, 1:34.57; 2. Agbell, DS. 9-10G: 1. Starr, TH, 1:16.39; 2. McGillivray-Stubbs, TH; 3. Schell, DS. 11-12B: 1. Kim, DS, 1:15.73; 2. Hu, TH. 11-12G: 1. Soo-Tho, DS, 1:12.40; 2. Sanders, TH; 3. Levine, DS. 13-14B: 1. Seliger, TH, 1:07.53; 2. Abrams, DS. 13-14G: 1. Hooper, DS, 1:33.97; 2. Scopelliti, TH.

Freestyle

15-18B: 1. Parker, TH, 25.17; 2. Cherry, TH; 3. Stralka, DS. 15-18G: 1. Snyder, TH, 28.75; 2. Beck, DS; 3. Woods, TH. 6-UB: 1. Sorensen, TH, 26.65; 2. McMonagle, DS; 3. Bickell, TH. 6-UG: 1. Schmitt, DS, 27.52; 2. Morse, DS; 3. Singer, TH. 7-8B: 1. Agboli, DS, 18.99; 2. Bialeski, TH; 3. Palmore, DS. 7-8G: 1. Owens, TH, 20.50; 2. Martini, TH; 3. Taliano, DS. 9-10B: 1. Burgoon, DS, 15.77; 2. Agboli, DS; 3. Tustin, TH. 9-10G: 1. Rizas, DS, 15.23; 2. Morse, DS; 3. M. Harrison, TH. 11-12B: 1. Terekhin, DS, 33.36; 2. Bhattacharya, DS; 3. Lander, TH. 11-12G: 1. Sanders, TH, 29.32; 2. Fitzsimmons, DS; 3. Palmore, DS. 13-14B: 1. Reid, TH, 28.21; 2. Shimer, DS; 3. Snyder, TH. 13-14G: 1. Skaggs, TH, 31.89; 2. Ducot, TH; 3. Bowen, DS.

Backstroke

15-18B: 1. Fitzsimmons, DS, 29.58; 2. Kohn, TH; 3. E. Woods, TH. 15-18G: 1. Thorogood, DS, 32.96; 2. Martin, TH; 3. Beck, DS. 6-UB: 1. Sorensen, TH, 26.44; 2. McMonagle, DS; 3. Mangum, DS. 6-UG: 1. Schmitt, DS, 34.82; 2. Morse, DS; 3. Tao, DS. 7-8B: 1. Miller-Mercer, DS, 24.89; 2. Agboli, DS; 3. Cooper, TH. 7-8G: 1. Titioura, TH, 24.27; 2. Owens, TH; 3. Taliano, DS. 9-10B: 1. Wang, DS, 18.17; 2. Ritchey, DS; 3. Mamauag, TH. 9-10G: 1. Morse, DS, 21.23; 2. A. Harrison, TH; 3. Marchant, TH. 11-12B: 1. Kim, DS, 34.71; 2. Schmitt, DS; 3. Teran, TH. 11-12G: 1. Titioura, TH, 33.08; 2. Soo-Tho, DS; 3. Hu, TH. 13-14B: 1. Harvey, TH, 37.70; 2. Shimer, DS; 3. Snyder, TH. 13-14G: 1. Scopelliti, TH, 36.51; 2. Noyes, DS; 3. Bowen, DS.

Breaststroke

15-18B: 1. Porter, TH, 34.28; 2. J. Woods, TH; 3. Jacobson, TH. 15-18G: 1. Snyder, TH, 37.83; 2. Wenholz, TH; 3. Howard, TH. 8-UB: 1. Parker, DS, 29.98; 2. Dugas, TH; 3. Bialeski, TH. 8-UG: 1. Jenkins, DS, 26.51; 2. McGarvey, TH; 3. Shaw, TH. 9-10B: 1. Kowalczyk, TH, 22.06; 2. Mamauag, TH; 3. Tustin, TH. 9-10G: 1. Starr, TH, 18.07; 2. Yuan, DS; 3. Kelly, DS. 11-12B: 1. Bhattacharya, DS, 45.70; 2. Martini, TH; 3. Delacruz, DS. 11-12G: 1. Titioura, TH, 35.96; 2. Sanders, TH; 3. Levine, DS. 13-14B: 1. Harvey, TH, 45.00; 2. Taylor, TH. 13-14G: 1. Polon, DS, 42.10; 2. Lunt, TH; 3. Parke, TH.

Butterfly

15-18B: 1. Porter, TH, 28.67; 2. Parker, TH; 3. Stralka, DS. 15-18G: 1. Thorogood, DS, 31.79; 2. Wenholz, TH; 3. Martin, TH. 8-UB: 1. Cooper, TH, 27.16; 2. Tran, DS; 3. Vijay, DS. 8-UG: 1. Titioura, TH, 24.62; 2. Martini, TH; 3. Van Hemert, DS. 9-10B: 1. Wang, DS, 16.96; 2. Aiden, DS; 3. Kowalczyk, TH. 9-10G: 1. Yuan, DS, 17.18; 2. A Harrison, TH; 3. McGillivray-Stubbs, TH. 11-12B: 1. Hu, TH, 15.97; 2. Schmitt, DS; 3. White, TH. 11-12G: 1. Fitzsimmons, DS, 16.02; 2. Sanders, TH; 3. Skaggs, TH. 13-14B: 1. Seliger, TH, 29.79; 2. Reid, TH. 13-14G: 1. Polon, DS, 39.53; 2. Lunt, TH; 3. Skaggs, TH.

Freestyle Relay

15-18M: 1. TH (E. Woods, Harvey, M. Woods, Parker), 1:07.79. 6-UM: 1. TH (Bickell, Singer, Dowgiewicz, Sorensen), 2:38.94. 7-8B: 1. TH (Dugas, Kostibas, Cooper, Bialeski), 1:28.40. 7-8G: 1. TH (Martini, Shaw, Titioura, Owens), 1:30.32. 9-10B: 1. TH (Meck, O’Bryan, Parker, Mamauag), 1:23.06. 9-10G: 1. DS (Rizas, McMonagle, Jenkins, Yuan), 1:11.91. 11-12B: 1. TH (Lander, Teran, C. White, Hu), 2:24.48. 11-12G: 1. TH (Sanders, Hu, Skaggs, Titoura), 2:10.98. 13-14M: 1. TH (Snyder, Lunt, Ducot, Harvey), 2:29.02.

CENTRAL MARYLAND SWIM LEAGUE:

Hammond Park, 300; Bolton Hill, 195

The Hammond Park Stingrays defeated the Bolton Hill Barracudas on June 23.

Highlights of the meet included 162 best times by the Stingrays team and eight triple winners. Michael Schmeckpeper broke the 9-10 boys 25M-breaststroke record with a time of 19.26 seconds. Juliette Whittaker broke the 13-14 girls 50M-breaststroke record with a time of 37.49.

Results for Hammond Park:

Individual Medley

9-10G: 2. H. Baumgardner; 3. Mosier. 9-10B: 1. Schmeckpeper, 1:22.86; 2. Bowles; 4. Roche. 11-12G: 1. Hogue 1:19.73; 3. Bardini; 5. Burian; 6. Zook; 7. Williamson. 11-12B: 3. Wargo; 4. Moorman. 13-14G: 1. J. Whittaker, 1:15.41. 13-14B: 1. Williamson, 1:18.90. 15-18G: 1. O’Shaughnessy, 1:10.82; 2. Barrett; 5. Wassell. 15-18B: 2. Finegan; 3. Chung; 5. Dotson; 6. Salmans.

Freestyle

6-UG: 1. Holder, 26.01; 2. Raymer; 3. E. Harrison; 4. M. Diel; 5. Regan; 7. K. Updegraff; 8. Eng. 6-UB: 2. Shearer; 3. Felsen; 4. Thorn; 5. Lindsay; 6. Albanesi; 7. M. Ko; 8. Rocco. 8-UG: 2. E. Updegraff; 3. Nelson; 4. McPherson; 5. M. Waggoner; 6. Holder; 8. Kuck. 8-UB: 1. Fitzgibbon, 19.35; 3. Pfeifer; 4. Vansuch; 5. R. Hogue; 6. S. Fribush; 7. Wassell; 8. Bloodworth. 9-10G: 1. String, 37.88; 2. H. Baumgardner; 4. Huynh; 7. Thorn; 8. C. Diel. 9-10B: 1. T. Hogue, 34.33; 2. Bowles; 5. Shearer; 6. McPherson; 7. L. Hall. 11-12G: 1. S. Cramer, 31.45; 2. Bowles; 4. Alvarez; 5. Zook; 6. Williamson; 8. T. Ukstins. 11-12B: 3. Ca. Nogle; 4. D. Hall; 7. Nelson. 13-14G: 1. J. Whittaker, 1:05.14; 2. E. Schmeckpeper; 4. Bloodworth. 13-14B: 1. Veeck, 1:09.90; 3. Co. Nogle; 6. Ake. 15-18G: 1. B. Whittaker, 1:06.26; 3. Woo; 5. Wassell; 6. Devroye. 15-18B: 1. Finegan, 1:00.53; 2. Woo; 5. Dotson; 6. J. Maruschak; 8. Salmans.

Backstroke

6-UG: 1. Holder, 28.95; 2. Harrison; 3. K. Updegraff; 6. Raymer. 6-UB: 1. Lindsay, 29.77; 3. Felsen; 5. M. Ko. 8-UG: 1. Nelson, 27.32; 2. E. Updegraff; 3. Holder; 4. Cowperthwaite; 5. Kuck; 7. Fuentes; 8. E. Harrison. 8-UB: 3. Fitzgibbon; 4. Vansuch; 5. Lindsay; 6. Wassell; 7. R. Hogue; 8. Bloodworth. 9-10G: 1. Mosier, 22.01; 4. Lindsay; 5. Fitzpatrick; 6. Thorn; 8. Byrum. 9-10B: 1. Porch, 18.89; 3. A. Harding; 4. E. Ko; 6. L. Hall; 8. McPherson. 11-12G: 1. S. Hogue, 36.25; 2. Bardini; 4. Burian. 11-12B: 3. C. Wargo; 6. Lilly; 7. B. Diel. 13-14G: 1. K. Ukstins, 39.31; 4. A. Hall. 13-14B: 1. Veeck, 35.86; 4. N. Ko; 7. Ake. 15-18G: 1. O’Shaughnessy, 32.49; 2. Barrett; 3. Woo; 4. Wassell; 5. Devroye. 15-18B: 1. R. Harding, 29.29; 4. Chung; 6. N. Devroye; 7. Osborn.

Advertisement

Butterfly

8-UG: 2. M. Waggoner. 9-10G: 2. String; 3. Mosier; 5. Nelson; 6. M. Huynh; 7. Salmans. 9-10B: 1. Porch, 16.98; 3. T. Hogue; 4. Roche; 5. M. Rouch; 6. E. Ko. 11-12G: 1. Bardini, 36.35; 2. Bowles; 4. Alvarez; 5. Williamson. 11-12B: 3. Wargo; 8. D. Hall. 13-14G: 1. Schmeckpeper, 35.99; 3. Wassell. 13-14B: 1. Williamson, 34.83; 3. Co. Nogle. 15-18G: 1. O’Shaughnessy, 30.06; 2. B. Whittaker; 3. Wargo; 5. D’Costa. 15-18B: 1. R. Harding, 27.53; 4. Woo; 5. Osborn.

Breaststroke

8-UG: 2. Kuck; 3. M. Waggoner; 4. E. Updegraff; 5. Cowperthwaite. 8-UB: 1. R. Hogue, 30.13; 2. Pfeifer; 3. Fitzgibbon; 4. Lipman. 9-10G: 1. H. Baumgardner, 23.41; 3. Nelson; 5. Byrum; 7. Felsen; 8. McDerment. 9-10B: 1. Schmeckpeper, 19.26; 2. Bowles; 4. A. Harding; 6. Fitzgibbon; 8. M. Rouch. 11-12G: 2. Cramer; 4. Burian; 5. Alvarez; 6. T. Ukstins. 11-12B: 1. Ca. Nogle, 45.61; 2. Nelson; 6. Fitzgibbon. 13-14G: 1. J. Whittaker, 37.49; 2. Schmeckpeper; 3. K. Ukstins. 13-14B: 5. Ake. 15-18G: 1. Barrett, 40.03; 2. Woo; 3. D’Costa. 15-18B: 1. R. Harding, 33.27; 3. Chung; 6. J. Maruschak; 7. Dotson; 8. Osborn.

Freestyle Relay

6-UM: 1. Owen, Harrison, Simon, K. Updegraff; 2. Felsen, M. Diel, Albanesi, Holder. 8-UM: 1. P. Waggoner, Lipman, S. Fribush, A. Baumgardner. 9-10G: 2. Lindsay, Thorn, Manela, Huynh. 9-10B: 1. Porch, Hooks, Schmeckpeper, T. Hogue; 2. A. Harding, M. Rouch, E. Ko, Roche. 11-12G: 1. E. Bowles, Zook, Cramer, Hogue. 11-12B: 2. D. Hall, Nelson, Moorman, Ca. Nogle. 13-14G: 1. Wassell, Hall, Bloodworth, K. Ukstins. 13-14B: 2. Veeck, Co. Nogle, N. Ko, Williamson. 15-18M: 1. Finegan, Woo, Wargo, Whittaker.

West Howard, 259; Atholton Swim Club, 219

The West Howard Wahoos defeated Atholton Swim Club on June 23.

J. J. Baugher and Riley Zinger won each of their races. Wahoos who placed in all of their races were: Caden Berry, Brooke Birckhead, Lexi Groves, Gabe Kavadias, Morgan Kemp, Caroline Lengel, Cole Miller, Kaitlyn O’Byrne, Gabrielle Ohlinger, Samantha Rhee, Patrick Rutter, Alexander Sorrentino, DJ Stolba Jr, Lainey White and Hailey Zinger. There were eight Straehle times made by the following swimmers: Haley Zinger, Riley Zinger, DJ Stolba, J. J. Baugher and Caden Berry. There were three Straehle times made by the following relays: 13-14 girls and 13-14 boys relays, and 15-18 mixed relay.

Results for West Howard:

Individual Medley

9-10G: 1. G. Ohlinger, 3. E. Carky; 4. M. Dustin; 5. M. Jones; 6. J. Halper. 9-10B: 3. A. Sorrentino; 4. P. Carky. 11-12G: 1. L. Lengel; 3. S. Rhee; 4. K. Richardson; 6. A. Bilodeau. 13-14G: 1. R. Zinger; 2. H. Zinger; 3. B. Birckhead; 4. A. Smith. 13-14B: 3. J. Baugher; 4. S. Dustin; 5. J. Berry; 6. G. Kavadias. 15-18G: 2. K. O’Byrne; 3. L. Groves. 15-18B: 1. C. Miller; 3. B. Sultzer.

Freestyle

6-UG: 1. E. Rhee; 2. D. Ohlinger; 3. O. McIntyre; 4. J. Colson; 6. M. Newton. 6-UB: 2. E. Bilodeau; 4. C. Rhee; 6. B. Davis. 8-UG: 3. L. White; 5. K. Perucca; 6. R. O’Neill. 8-UB: 2. C. Berry; 4. W. Roman; 5. H. Newton; 6. J. Baer. 9-10G: 2. G. Ohlinger; 5. M. Jones; 6. M. Dustin. 9-10B: 4. N. Groves; 5. S. Seaman; 6. Z. Burckhardt. 11-12G: 2. K. Richardson; 3. S. Rhee; 5. A. Bilodeau. 11-12B: 2. D. Stolba Jr; 3. P. Rutter; 4. G. Payne; 6. L. Kivioja. 13-14G: 1. R. Zinger; 2. H. Zinger; 3. A. Smith; 5. S. Jones; 6. A. Bower. 13-14B: 1. J. Halper; 4. K. Payne; 5. S. Allmon. 15-18G: 2. M. Kemp; 3. L. Groves; 4. M. Stolba; 5. C. Jones; 6. K. Bower. 15-18B: 2. A. Barrett; 3. I. Higgins; 5. Z. Sultzer; 6. B. Sultzer.

Backstroke

6-UG: 1. D. Ohlinger; 2. E. Rhee; 3. O. McIntyre; 6. C. Long. 6-UB: 2. E. Bilodeau; 3. C. Rhee. 8-UG: 2. K. Perucca; 4. R. O’Neill; 5. D. Ohlinger. 8-UB: 2. W. Roman; 3. B. Burckhardt; 4. J. Brown; 5. J. Baer. 9-10G: 1. G. Ohlinger; 3. E. Carky; 4. L. Richardson; 5. M. Dustin; 6. J. Halper. 9-10B: 2. P. Carky; 3. J. Newton; 4. N. Groves; 5. Z. Burckhardt; 6. S. Seaman. 11-12G: 1. C. Lengel; 5. C. Horwath; 5. M. Toronto. 11-12B: 1. P. Rutter; 3. G. Payne; 4. L. Kivioja. 13-14G: 1. H. Zinger; 2. A. Smith; 5. S. Jones; 6. A. Bower. 13-14B: 1. J. Baugher; 2. K. Payne; 5. J. Halper. 15-18G: 1. M. Kemp; 2. P. Allmon; 4. C. Jones; 5. K. Bower. 15-18B: 1. C. Miller; 4. I. Higgins; 5. A. Barrett; 6. B. Sultzer .

Butterfly

8-UG: 2. R. O’Neill; 4. N. Gonzalez. 8-UB: 2. C. Berry; 4. J. Brown; 5. E. Bilodeau. 9-10G: 2. G. Ohlinger; 4. S. Jones; 5. E. Carky; 6. M. Dustin. 9-10B: 2. A. Sorrentino; 3. P. Carky; 4. J. Newton; 5. D. Stamper. 11-12G: 2. C. Lengel; 3. N. Martinez; 4. C. Horwath. 11-12B: 2. P. Rutter; 3. G. Payne. 13-14G: 1. R. Zinger; 2. B. Birckhead; 4. A. Bower; 5. A. Preece. 13-14B: 1. G. Kavadias; 2. J. Halper; 3. S. Allmon. 15-18G: 2. K. O’Byrne; 3. L. Groves; 4. P. Allmon; 5. C. Jones; 6. K. Bower. 15-18B: 2. A. Barrett; 3. I. Higgins; 5. Z. Sultzer.

Breaststroke

8-UG: 2. L. White; 4. R. O’Neill; 5. S. Gick. 8-UB: 2. C. Berry; 4. W. Roman; 5. J. Brown. 9-10G: 2. E. Carky; 4. J. Halper; 5. A. Byrne; 6. L. Richardson. 9-10B: 3. A. Sorrentino; 4. D. Stamper; 5. S. Seaman; 6. J. Newton. 11-12G: 1. S. Rhee; 4. A. Bilodeau; 6. K. Richardson. 11-12B: 1. D. Stolba Jr.; 4. G. Payne. 13-14G: 1. B. Birckhead; 3. B. Rutter; 4. S. Jones; 5. H. Wilmeth; 6. A. Preece. 13-14B: 1. J. Baugher; 3. G. Kavadias; 5. K. Payne. 15-18G: 1. K. O’Byrne; 2. M. Kemp; 3. M. Stolba; 4. C. Jones; 5. K. Bower. 15-18B: 2. C. Miller; 3. S. Dustin; 4. B. Sultzer; 5. Z. Sultzer.

Advertisement

Freestyle Relay

6-U: 1. E. Rhee, O. McIntyre, E. Bilodeau, C. Rhee. 8-U: 2. C. Berry, L. White, H. Newton, K. Perucca; 3. W. Roman, J. Brown, S. Gick, Z. Ridgeway. 9-10G: 2. J. Halper, E. Rutter, L. Richardson, M. Jones. 9-10B: 1. P. Carky, D. Stamper, A. Sorrentino, N. Groves; 11-12G: 1. C. Lengel, C. Horwath, K. Richardson, S. Rhee; 13-14G: 1. H. Zinger, A. Smith, B. Birckhead, R. Zinger; 2. A. Bower, H. Wilmeth, A. Preece, S. Jones. 13-14B: 1. G. Kavadias, J. Halper, S. Allmon, J. Baugher. 15-18: 1. C. Miller, M. Kemp, K. O’Byrne, I. Higgins; 3. A. Barrett, M. Stolba, Z. Sultzer, L. Groves.

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement