xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

West Howard, Hammond Park win Central Maryland Swim League meets

HOWARD COUNTY, MD — The second week of the Central Maryland Swim League took place on Saturday, June 30. Here are the results:

West Howard, 272; Swan Lake, 174

The West Howard Wahoos defeated the Swan Lake Stingrays on June 30.

Advertisement

Highlights of the meet included 175 best times by the Wahoos team, and the following swimmers won all their races: Alaina McCoyd, Riley Zinger, Kaitlyn O’Byrne, Alexander Sorrentino and Lainey White.

Results for West Howard:

Advertisement

Individual Medley

9-10G: 1. A. McCoyd; 3. E. Carky. 9-10B: 1. A. Sorrentino; 3. P. Carky. 11-12G: 3. L. Lengel; 4. M. Toronto; 5. C. Horwath. 11-12B: 3. J. Donohue; 5. P. Rutter. 13-14G: 1. R. Zinger; 2. H. Zinger; 3. B. Birckhead; 4. A. Smith; 6. S. Jones; 7. M. Goodman; 8. H. Wilmeth. 13-14B: 2. J. Baugher. 15-18G: 1. K. O’Byrne; 4. C. Jones; 5. K. Bower; 6. S. Vogts. 15-18B: 1. M. Thompson.

Freestyle

6-UG: 1. O. McIntyre; 2. Emmie Rhee; 3. Reese Wootton; 4. J. Colson; 7. M. Newton; E. Rhee; 2. D. Ohlinger; 3. O. McIntyre; 4. J. Colson; 7. M. Newton; 8. C. Long. 6-UB: 1. E. Bilodeau; 2. C. Rhee; 3. B. Hanifee; 5. B. Davis; 6. A. Wootton. 8-UG: 1. L. White; 2. R. O’Neill; 3. K. Perucca; 5. V. Lawhorne; 6. S. Gick; 7. Z. Ridgeway. 8-UB: 2. C. Berry; 6. J. Brown; 7. J. Brown; 8. H. Newton. 9-10G: 1. A. McCoyd; 2. K. Berry; 5. A. Delgandio; 6. M. Jones; 7. M. Dustin; 8. A. Hanifee. 9-10B: 4. A. Sorrentino; 5. J. Newton; 6. J. Choi; 7. N. Groves; 8. Z. Burckhardt. 11-12G: 2. L. McCoyd; 3. C. Lengel; 4. S. Rhee; 7. A. Bilodeau. 11-12B: 2. D. Stolba Jr; 5. P. Rutter; 7. I. Choi. 13-14G: 1. R. Zinger; 2. H. Zinger; 4. L. Whitsett; 5. A. Bower; 6. S. Jones; 7. Megan Goodman; 8. H. Wilmeth. 13-14B: 2. J. Baugher; 4. J. Halper; 5. G. Kavadias; 6. K. Payne; 7. S. Allmon; 8. L. Allmon. 15-18G: 1. K. O’Byrne; 5. L. Groves; 6. M. Kemp; 7. Catie Jones; 8. K. Bower. 15-18B: 3. N. Brewer; 4. I. Higgins; 5. C. Miller; 6. M. Bowser; 7. G. Brodsky; 8. Z. Sultzer.

Backstroke

6-UG: 1. E. Rhee; 2. R. Wootton; 3. O. McIntyre; 5. K. Colson; 6. A. Titherington; 8. C. Long. 6-UB: 1. E. Bilodeau; 2. C. Rhee; 3. B. Hanifee; 4. B. Davis. 8-UG: 1. K. Perucca; 2. R. O’Neill; 3. E. Rhee; 4. S. Gick; 6. J. Davis; 8. J. Barnard. 8-UB: 3. C. Berry; 4. W. Roman; 5. J. Brown; 7. B. Burckhardt. 9-10G: 1. K. Berry; 2. E. Carky; 3. A. Delgandio; 4. M. Dustin; 5. A. Hanifee; 7. M. Jones; 8. J. Halper. 9-10B: 2. J. Newton; 3. P. Carky; 4. N. Groves; 7. E. Martinez; 8. J. Choi. 11-12G: 2. L. McCoyd; 4. C. Lengel; 5. A. Bilodeau; 7. M. Toronto; 8. N. Martinez. 11-12B: 5. J. Donohue; 7. P. Rutter; 8. G. Payne. 13-14G: 1. R. Zinger; 2. H. Zinger; 3. A. Smith; 5. L. Whitsett; 7. A. Bower; 8. K. Brodsky. 13-14B: 2. J. Baugher; 3. K. Payne; 4. J. Halper; 5. L. Allmon; 6. S. Allmon; 8. C. Ferguson. 15-18G: 3. M. Kemp; 5. P. Allmon; 6. L. Groves; 7. K. Bower. 15-18B: 2. N. Brewer; 3. C. Miller; 4. I. Higgins; 5. A. Barrett; 6. G. Brodsky; 7. B. Sultzer; 8. Z. Sultzer.

Butterfly

8-UG: 1. L. White; 2. R. O’Neill; 3. K. Perucca; 5. Z. Ridgeway; 6. S. Gick. 8-UB: 2. C. Berry; 4. J. Brown; 5. J. Bown; 7. H. Newton; 8. S. Hanifee. 9-10G: 1. A. McCoyd; 2.K. Berry; 4. M. Jones; 5. M. Dustin; 6. A. Delgandio; 7. A. Hanifee. 9-10B: 1. A. Sorrentino; 5. P. Carky; 6. J. Choi. 11-12G: 1. L. McCoyd; 3. I. Gick. 11-12B: 5. I. Choi. 13-14G: 1. R. Zinger; 2. B. Birckhead; 4. M. Goodman; 5. L. Whitsett; 6. A. Bower. 13-14B: 1. G. Kavadias; 3. J. Halper; 4. S. Allmon. 15-18G: 2. L. Groves; 3. C. Birckhead; 6. C. Jones; 7. K. Bower; 8. S. Vogts. 15-18B: 1. M. Thompson; 4. N. Brewer; 5. A. Barrett; 6. I. Higgins; 7. M. Bowser; 8. Z. Sultzer.

Breaststroke

8-UG: 1. L. White; 2. R. O’Neill; 3. L. Houston; 5. L. Talley; 6. E. Rhee. 8-UB: 3. C. Berry; 4. W. Roman; 5. J. Brown. 9-10G: 1. L. McCoyd; 3. K. Berry; 4. E. Carky; 5. J. Halper; 7. R. Healey. 9-10B: 1. A. Sorrentino; 4. J. Newton. 11-12G: 2. L. McCoyd; 3. S. Rhee; 6. A. Bilodeau; 7. M. Toronto; 8. G. Cornelius. 11-12B: 1. D. Stolba Jr.; 5. G. Payne. 13-14G: 1. H. Zinger; 2. A. Smith; 3. B. Birckhead; 4. B. Rutter; 5. A. Preece; 6. K. Brodsky 13-14B: 1. J. Baugher; 2. G. Kavadias; 4. L. Allmon; 5. C. Ferguson. 15-18G: 1. K. O’Byrne; 3. C. Birckhead; 4. M. Kemp; 5. M. Stolba. 15-18B: 2. M. Thompson; 3. A. Barrett; 4. S. Dustin; 5. G. Brodsky; 6. M. Bowser; 7. A. Condor.

Freestyle Relay

6-U: 1. E. Rhee, O. McIntyre, E. Bilodeau, C. Rhee; 2. J. Colson, R.Wootton, B. Hanifee, B. Davis. 8-U: 1. W. Roman, L. White, H. Newton, K. Perucca; 3. B. Burckhardt, Z. Ridgeway, J. Brown, L. Houston. 9-10G: 1. J. Halper, M. Dustin, A. Delgandio, M. Jones. 9-10B: 2. E. Martinez, C. Titus, A. Titus, C. Sorrentino. 11-12G: 2. C. Lengel, A. Bilodeau, N. Martinez, S. Rhee. 11-12B: 1. P. Rutter, J. Donohue, G. Payne, D. Stolba Jr. 13-14G: 1. M. Goodman, L. Whitsett, B. Birckhead; 2. A. Bower, H. Wilmeth, A. Preece, S. Jones. 13-14B: 1. G. Kavadias, J. Halper, S. Allmon, K. Payne. 15-18M: 1. M. Thompson, N. Brewer, M. Kemp, K. O’Byrne. 2. A. Barrett, C. Birckhead, L. Groves, I. Higgins; 3. M. Stolba, Z. Sultzer, C. Jones, B. Sultzer.

Advertisement
See full results from Columbia Neighborhood Swim League and Central Maryland Swim League from June 23.

Hammond Park, 243; Rollingwood, 239

The Hammond Park Stingrays defeated Rollingwood Seals on June 30.

Highlights of the meet included 126 best times and six triple winners by the Stingrays. There was also a new record set in the mixed 15-18 freestyle 200M relay team, which consisted of Claire O’Shaughnessy, Ryan Harding, Bella Whittaker and Paul Finegan, who posted a time of 1:47.57 to best the previous record set last summer.

Results for Hammond Park:

Individual Medley

Advertisement

9-10G: 1. H. Baumgardner, 1:38.27; 3. String. 9-10B: 2. Hogue; 3. Porch; 4. M. Rouch; 5. Roche. 11-12G: 1. Bardini, 1:21.70; 2. Bowles; 5. Zook. 11-12B: 1. Wargo, 1:30.32; 4. Moorman; 6. Lilly. 13-14G: 1. J. Whittaker, 1:15.63; 2. Beck; 6. Wassell. 13-14B: 2. S. Devroye; 3. Veeck. 15-18G: 1. Barrett, 1:16.94; 2. D’Costa; 3. Wargo; 5. Holtmeyer; 7. Obler. 15-18B: 1. R. Harding, 1:04.79; 3. Chung; 4. Dotson.

Advertisement

Freestyle

6-UG: 1. Holder, 25.09; 2. Raymer; 6. K. Updegraff; 7. Eng. 6-UB: 2. Felsen; 5. Lindsay; 6. Thorn; 7. M. Ko. 8-UG: 3. E. Updegraff; 4. Kuck; 5. M. Waggoner; 6. McPherson. 8-UB: 1. Fitzgibbon, 19.06; 4. Pfeifer; 5. R. Hogue; 6. Vansuch; 7. Lipman; 8. Wassell. 9-10G: 1. String, 36.15; 3. Huynh; 8. McDerment. 9-10B: 1. Hogue, 34.94; 2. Hooks; 3. M. Rouch; 4. Rocco; 5. McPherson; 6. E. Ko and L. Hall (tie); 8. Fitzgibbon. 11-12G: 1. Hogue, 31.22; 3. Bardini; 4. Cramer; 6. Zook. 11-12B: 2. Wargo; 3. Beck; 7. Wassell. 13-14G: 1. J. Whittaker, 1:06.13; 5. Bloodworth. 13-14B: 3. Williamson; 4. Veeck; 5. Bott. 15-18G: 1. O’Shaughnessy, 1:02.50; 2. B. Whittaker; 4. Wargo; 6. Woo; 8. Devroye. 15-18B: 1. Finegan, 1:00.75; 3. Woo; 5. Dixon; 7. Macek.

Backstroke

6-UG: 1. Holder, 27.88; 5. K. Updegraff; 7. Alberts. 6-UB: 1. Lindsay, 31.61; 6. Rocco; 7. M. Ko. 8-UG: 2. E. Updegraff; 3. Holder; 5. McPherson; 6. Cowperthwaite. 8-UB: 1. Fitzgibbon, 26.13; 4. Vansuch; 5. Bloodworth; 6. Lipman; 7. Wassell; 8. Lindsay. 9-10G: 2. Mosier-Weir; 5. Baumgardner; 6. Lindsay; 7. Fitzpatrick. 9-10B: 1. Porch, 20.45; 2. Hooks; 3. Bowles; 4. A. Harding; 7. E. Ko; 6. L. Hall; 8. Onwuanibe. 11-12G: 1. S. Hogue, 35.71; 2. Cramer; 4. Burian. 11-12B: 4. Wassell. 13-14G: 1. J. Whittaker, 36.35; 4. Blucher; 5. Wassell; 8. Bloodworth. 13-14B: 2. S. Devroye; 4. Williamson; 6. N. Ko. 15-18G: 2. Barrett; 4. Devroye. 15-18B: 1. P. Finegan, 33.40; 2. N. Devroye; 3. Woo; 4. Osborn.

Butterfly

8-UG: 3. M. Waggoner; 4. Cowperthwaite. 8-UB: 2. H. Pfeifer. 9-10G: 4. M. Huynh; 5. Mosier-Weir; 8. Lindsay. 9-10B: 1. Porch, 17.35; 3. Rocco; 4. Roche; 5. E. Ko; 6. L. Hall. 11-12G: 2. Bardini; 3. Bowles; 4. Alvarez. 11-12B: 2. Wargo; 4. Moorman. 13-14G: 3. Beck; 4. Blucher; 5. Wassell; 8. Stetser. 13-14B: 2. S. Devroye; 4. Williamson; 5. N. Ko. 15-18G: 1. O’Shaughnessy, 30.12; 2. B. Whittaker; 4. Wargo. 15-18B: 1. R. Harding, 29.00; 2. Woo; 3. Dotson; 4. N. Devroye; 5. Osborn; 6. Dixon.

Breaststroke

8-UG: 4. Kuck; 6. Wain; 7. A. Baumgardner; 8. Moorman. 8-UB: 2. R. Hogue; 3. Pfeifer; 4. Lipman. 9-10G: 2. H. Baumgardner; 3. String; 7. Felsen; 8. McDerment. 9-10B: 1. Bowles, 22.46; 3. Hogue; 4. Harding; 5. Fitzgibbon; 7. Eng. 11-12G: 2. Cramer; 3. Burian; 4. Alvarez.

11-12B: 6. Fitzgibbon. 13-14G: 1. Beck, 41.46; 4. Blucher. 13-14B: 2. Veeck; 3. N. Ko. 15-18G: 1. Barrett, 39.51; 3. Woo; 5. D’Costa; 6. Holtmeyer; 8. Obler. 15-18B: 2. Chung; 4. Dotson; 6. Osborn; 7. Dixon.

Freestyle Relay

6-UM: 1. O. Lindsay, Raymer, Thorn, Holder; 3. M. Ko, G. Rocco, Eng, K. Updegraff. 8-UM: 2. E. Updegraff, Kuck, Vansuch, FitzGibbon; 3. Cowperthwaite, M. Waggoner, S. Fribush, R. Hogue. 9-10G: 2. Mosier-Weir, Thorn, Lindsay, Huynh. 9-10B: 1. Hooks, M. Rouch, A. Harding, Bowles. 11-12G: 1. Bowles, Zook, Alvarez, Hogue. 11-12B: 3. M. Johnson, A. Rouch, K. Johnson, Moorman. 15-18M: 1. B. Whittaker, R. Harding, Finegan, O’Shaughnessy.

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement