xml:space="preserve">

The second week of the Central Maryland Swim League season took place on July 1. The North Saint John's Blue Marlins lost to visiting South Carroll, while Hammond Park rolled over Watermont.

Hammond Park, 267; Watermont, 211

Advertisement

The Hammond Park Stingrays and the Watermont Bullfrogs squared off in the pool on July 1. The Stingrays edged the Bullfrogs, 267-211.

Highlights for the Stingrays include 143 best times and five triple winners: James Bowles, Ryan Harding, Sofie Hogue, Jenna Kim and Claire O'Shaughnessy.

"I am so proud of all the Stingray swimmers," said coach Kara Barry. "We had a few swimmers make it across the pool for the first time and a ton of best times. We are really working hard and having fun too."

Here are the top finishers for Hammond Park:

Individual Medley

9-10G: 2. Williamson; 3. Burian; 4. H. Baumgardner. 9-10B: 1. T. Hogue, 1:36.09; 3. Okamoto; 4. Moorman. 11-12G: 1. Hogue 1:23.06; 3. E. Bowles; 5. Wassell; 6. T. Ukstins. 11-12B: 2. Veeck; 4. S. Devroye. 13-14G: 1. Kim, 1:12.91; 2. Woo. 13-14B: 2. N. Devroye. 15-18G: 1. Barrett, 1:13.46; 3. D'Costa; 6. Pepe; 7. Obler. 15-18B: 1. Harding, 1:04.34; 3. Jas. Kim; 5. M. Osborn; 6. Salmans.

Freestyle

6-UG: 2. P. Waggoner; 3. McPherson; 5. Holder; 6. A. Baumgardner; 8. Harrison. 6-UB: 3. Felsen; 5. Lindsay; 6. Shearer; 7. Wassell. 8-UG: 3. S. Lipcon; 6. Thorn; 7. M. Waggoner; 8. Fitzpatrick. 8-UB: 1. E. Ko, 20.06; 2. L. Hall; 3. McPherson; 4. Pfeifer; 5. A. Fitzgibbon; 6. T. Fitzbiggon; 7. R. Hogue; 8. Manela. 9-10G: 1. String, 38.38; 4. Zook; 7. Mosier. 9-10B: 2. T. Hogue; 3. D. Hall; 6. M. Rouch; 7. Moorman. 11-12G: 1. K. Ukstins, 33.56; 2. E. Bowles; 3. Bardini; 5. Garner; 6. S. Andros. 11-12B: 3. Williamson; 5. Co. Nogle; 6. Ca. Nogle; 8. Gargano. 13-14G: 1. Kim, 1:05.32; 3. Wassell; 4. Bloodworth; 7. A. Bowles. 13-14B: 5. T. Aquino. 15-18G: 1. C. O'Shaughnessy, 1:05.47; 2. Barrett; 5. A. O'Shaughnessy; 7. Dorn; 8. Eisenberg. 15-18B: 2. Scholz; 4. Jas. Kim; 5. Finegan; 6. L. Woo.

Backstroke

6-UG: 2. A. Baumgardner; 3. Holder; 6. Harrison; 7. Fuentes; 8. Moorman. 6-UB: 4. Fribush; 5. Wassell; 6. String. 8-UG: 4. Lindsay; 5. Thorn; 7. Fitzpatrick; 8. Manela.

8-UB: 1. Bowles, 23.16; 2. A. Harding; 3. L. Hall; 4. Jac. Kim; 5. Fitzgibbon; 6. McPherson; 7. Onwuanibe; 8. R. Hogue. 9-10G: 2. String; 4. P. Andros; 5. Williamson.

9-10B: 2. Porch; 3. Wassell; 4. Hooks; 5. M. Rouch. 11-12G: 1. K. Ukstins, 41.75; 3. Garner; 4. S. Andros; 5. Blucher; 6. Graber. 11-12B: 1. Veeck, 35.62; 6. N. Ko. 13-14G: 1. J. Kim, 34.81; 5. Bloodworth; 7. A. Bowles. 13-14B: 1. N. Devroye, 33.22. 15-18G: 1. C. O'Shaughnessy, 33.43; 4. A. O'Shaughnessy; 6. Pepe; 7. Harding. 15-18B: 1. R. Harding, 30.37; 2. Scholz; 4. Finegan; 5. Jas. Kim; 6. Woo; 7. Osborn.

Butterfly

8-UB: 1. Bowles, 22.00; 2. Pfeifer; 3. Jac. Kim. 9-10G: 2. Williamson; 3. Zook; 4. P. Andros. 9-10B: 1. Porch, 19.53; 2. T. Hogue; 4. Wassell; 5. Roche; 6. Moorman; 8. Hooks. 11-12G: 1. S. Hogue, 35.69; 2. E. Bowles; 3. Bardini; 4. Wassell; 6. Alvarez. 11-12B: 2. Veeck; 3. Co. Nogle; 5. Williamson. 13-14G: 1. Woo, 34.76. 13-14B: 2. N. Devroye. 15-18G: 1. C. O'Shaughnessy, 32.71; 3. D'Costa; 6. Pepe. 15-18B: 1. R. Harding, 27.82; 2. Woo; 4. Finegan.

Advertisement

Breaststroke

8-UG: 1. Lipcon, 30.81; 7. Wain. 8-UB: 1. Bowles, 24.96; 2. A. Harding; 3. Fitzgibbon; 4. Pfeifer; 5. Ukstins; 6. R. Hogue; 7. L. Hall; 8. Fitzgibbon. 9-10G: 1. Burian, 22.40; 3. H. Baumgardner; 5. P. Andros; 7. Nelson. 9-10B: 1. D. Hall, 24.77; 3. M. Rouch; 5. A. Aquino; 7. Shearar. 11-12G: 2. K. Ukstins; 4. Blucher; 5. S. Andros; 6. Garner; 7. Hall; 8. Graber. 11-12B: 2. S. Devroye; 4. Ca. Nogle; 7. Nelson; 8. Gargano. 13-14G: 1. Woo, 41.47; 4. Bloodworth. 13-14B: 3. A. Hall; 4. T. Aquino. 15-18G: 2. Barrett; 4. A. O'Shaughnessy; 6. Dorn; 7. Harding; 8. Obler. 15-18B: 1. Scholz, 33.56; 2. M. Osborn; 4. G. Osborn; 5. Salmans; 7. Rados.

Freestyle Relays

6-UM: 1. R. Rouch, P. Waggoner, Shearer, A. Baumgardner. 8-UM: 1. Ko, Thorn, Lipcon, A. Harding; 2. Ukstins, M. Waggoner, Updegraff, Jac. Kim. 9-10G: 2. String, Burian, H. Baumgardner, Zook. 9-10B: 2. D. Hall, R. Hooks, Wassell, Roche. 11-12G: 1. Bardini, Blucher, Wassell, Hogue; 3. Graber, T. Ukstins, Obenschain, Alvarez. 11-12B: 1. S. Devroye, Williamson, Co. Nogle, Ca. Nogle; 3. N. Ko, Nelson, Ake, A. Rouch. 15-18M: 2. G. Osborn, D'Costa, Obler, M. Osborn; 3. MacEk, Harding, Eisenberg, Salmans.

South Carroll, 267; North Saint John's, 221

The North Saint John's Blue Marlins hosted the South Carroll Serpents on July 1 and the visiting Serpents came out on top, 267-221.

Highlights of the meet include NSJ swimmer Shane Collins breaking the 13-14 backstroke pool record that was set in 1981.

Here are the top NSJ finishers for the meet:

Individual Medley

9-10G: 2. M. Kirk, 1:57.49; 3. J. Rippeon. 9-10B: 2. B. Richter, 1:30.87; 3. W. Kettering; 4. W. Lagow. 11-12G: 4. G. Rippeon, 1:38.58; 5. C. Vaxmonsky; 6. L. McMennamin. 11-12B: 1. G. Davis, 1:21.02; 3. R. Conroy; 6. J. Munns. 13-14G: 3. S. Ekanayake, 1:14.21; 5. L. Albert; 7. K. Barrett. 13-14B: 1. S. Collins, 1:08.15; 3. J. Kettering; 7. S. Harrington. 15-18G: 1. K. Snyder, 1:15.68; 3. K. Zgorski; 6. M. Strozyk. 15-18B: 1. B. Rice, 1:04.88; 4. K. Zgorski; 5. B. Snyder.

Freestyle

6-UG: 1. B. Francia, 34:12; 3. L. Copsey; 5. M. Paterson. 6-UB: 1. C. Lagow, 24.32; 4. A. Van Patten; 5. S. Jones. 7-8G: 2. K. Jackson, 20.37; 4. N. Ekanayake; 6. A. Lagow. 7-8B: 1. F. Davis, 16.72; 3. M. Oak; 4. H. Clark. 9-10G: 2. A. Boarman, 40.65; 3. K. Alter; 4. A. Smith. 9-10B: 1. B. Richter, 34.31; 2. W. Kettering; 4. B. Clark. 11-12G: 5. G. Rippeon, 38.15; 9. L. McMennamin; 11.E. Lagrazon. 11-12B: 2. R. Conroy, 31.45; 3. A. Fries; 5. C. Crossan. 13-14G: 2. A. Corb, 1:04.94; 5. A. Harrington; 7. K. Jensen. 13-14B: 1. J. Reed, 1:00.40; 3. K. Jettering; 4. A. McMennamin. 15-18G: 1. K. Zgorski, 1:08.22; 3. B. Dutra; 4. K. Stagg. 15-18B: 5. J. Roman, 1:03.13; 6. M. Santoni; 7. A. Smith.

Backstroke

Advertisement

6-UG: 2. B. Francia, 39.34; 3. L. Copsey; 4. F. McCarthy. 6-UB: 2. C. Lagow, 34.62; 3. A. Van Patten; 4. S. Jones. 7-8G: 1. N. Ekanayake, 24.57; 3. A. Lagow; 5. A. Singleton. 7-8B: 3. J. Stevens, 31.27; 4. L. Schade; 5. G. Burke. 9-10G: 2. M. Sites, 21.88; 3. A. Vainieri; 4. N. Renier. 9-10B: 3. W. Kettering, 22.12; 4.A. Singleton; 6. N. Buckler. 11-12G: 4. C. Vaxmonsky, 46.45; 9. E. Cosgrove; 10. E. Lagrazon. 11-12B: 1. R. Conroy, 37.06; 5. M. Booth; 8. H. Foster. 13-14G: 3. A. Corb, 35.09; 4. A. Veliuona; 6. K. Albert. 13-14B: 1. S. Collins, 31.57; 4. N. Snyder; 7. S. Harrington. 15-18G: 1. N. Fitzsimmons, 37.43; 3. K. Stagg; 6. M. Roman. 15-18B: 2. B. Rice, 31.31; 5. J. Cargiulo; 6. A. Luther.

Butterfly

8-UG: 1. K. Jackson, 24.37; 2. S. Corb; 4. A. Lagow. 8-UB: 1. F. Davis, 21.18; 2. M. Oak; 4. H. Clark. 9-10G: 1. M. Sites, 19.93; 3. Q. Carberrry; 4. A. Boarman. 9-10B: 1. J. Corb, 19.12; 3. W. Lagow; 5. N. McEvoy. 11-12G: 3. A. Ekanayake, 44.37; 4. S. Ritter; 5. G. Rippeon. 11-12B: 1. G. Davis, 36.31; 5. C. Crossan; 9. J. Carpenter. 13-14G: 2. S. Ekanayake, 33.71; 4. A. Corb; 6. L. Albert. 13-14B: 1. S. Collins, 29.84; 3. J. Kettering; 5. B. Fenton. 15-18G: 2. K. Snyder, 34.02; 5. K. Stagg; 7. P. Vaxmonsky. 15-18B: 1. J. Roman, 28.87; 5. J. Cargiulo; 6. M. Santoni.

Breaststroke

8-UG: 1. N. Ekanayake, 27.00; 3. K. Jackson; 5. S. Corb. 8-UB: 1. F. Davis, 22.94; 3. G. Burke; 4. H. Clark. 9-10G: 1. M. Kirk, 23.53; 2. V. Jensen; 4. C. Simister. 9-10B: 2. J. Corb, 22.70; 3. N. McEvoy; 4. B. Clark. 11-12G: 3. A. Ekanayake, 45.05; 5. S. Ritter; 11. E. Cosgrove. 11-12B: 1. G. Davis, 39.90; 3. A. Fries; 5. T. Schickler. 13-14G: 2. S. Ekanayake, 38.37; 4. A. Veliuona; 5. A. Harrington. 13-14B: 1. J. Reed, 34.40; 4. B. Schickler; 6. N. Snyder. 15-18G: 2. K. Snyder, 39.31; 4. N. Fitzsimmons; 5. M. Strozyk. 15-18B: 2. J. Roman, 32.51; 6. A. Smith; 7. B. Snyder.

Freestyle Relays

6-UM: 1. L. Copsey, B. Francia, C. Lagow, R. Moschel, 2:24.69; 3. F. McCarthy, C. Schaeffer, M. Paterson, A. Van Patten. 7-8M: 1. S. Corb, M. Oak, A. Singleton, J. Stevens, 1:30.15. 3. M. Boarman, K. Clark, K. Moraz, J. Shane. 9-10G: 2. M. Oudemans, J. Rippeon, T. Shinskie, A. Smith, 3:06.64; 3. H. Clark, A. Kennedy, S. McGinnis, M. Oak. 9-10B: 1. J. Corb, W. Lagow, B. Richter, A. Singleton, 2:34.40; 3. N. Buckler, C. Carpenter, N. McEvoy, A. Muirhead. 11-12G: 2. A. Ekanayake, E. Lagrazon, S. Ritter, C. Vaxmonsky, 2:41.94. 11-12B: 2. C. Crossan, A. Fries, J. Munns, C. Van Horne, 2:30.31; 4. M. Booth, D. Clark, D. Harrington, L. Oudemans. 13-14G: 2. K. Albert, L. Albert, A. Harrington, A. Veliuona, 2:15.78. 13-14B: 2. S. Harrington, A. McMennamin, J. Reed, N. Snyder, 2:01.79. 15-18M: 2. J. Cargiulo, B. Dutra, N. Fitzsimmons, B. Rice, 1:58.18; 4. E. Bullock, J. Cargiulo, M. Santoni, K. Zgorski.

Shipley's Choice, 275; West Howard, 204

The West Howard Wahoos lost to Shipley's Chpice. 275-204, on July 1.

The Wahoos were able to solidify 18 additional Straehle qualifying times for the following swimmers: April Smith; Haylee and Riley Zinger; Brooke Birckhead; Kaitlyn O'Byrne; Caden Berry; Matthew Thompson and Coltrane Miller. The Wahoos also had three relays — 11-12 girls relay, 13-14 girls relay and 15-18 mixed relay — earn qualifying times.

Here are the top finishers for West Howard:

Individual Medley

9-10G: 2. Berry; 5. Ohlinger; 6 Horwath. 9-10B: 2. Brewer; 3 Payan; 4. Carky. 11-12G: 2. Zinger; 4. Birckhead; 5. Lengel. 11-12B: 1. Berry; 2. Halper; 3. Donohue. 13-14G: 2. Smith; 3. Birkhead; 5. Allmon.  13-14B: 1. Higgins; 3. Baugher; 4. Berry. 15-18G: 1. O'Byrne; 3. Allmon; 5. Fitzgibbon. 15-18B: 2. Thompson; 6. Coltran; 7. Sultzer.

Freestyle

6-UG: Ohlinger; Talley; Rhee. 6-UB: Bilodeau; Titherington; Cornelius. 8-UG: 2. Halper; 9. Richardson; 12. Perucca. 8-UB: 1. Berry; 6. Brewer; 13. Hanifee. 9-10G: 2. Ohlinger; 3. Hough; 5. Cornelius. 9-10B: 1. Whalen; 4. Patel; 4. Nucci. 11-12G: 3. Zinger; 4. Zinger; 5. Birckhead. 11-12B: 2. Berry; 3. Halper; 4. Whalen. 13-14G: 2. Smith; 3. Birckhead; 5. Goodman. 13-14B: 1. Baugher; 5. Allmon; 6. Berry. 15-18G: 1. O'Byrne; 3. Kemp; 4. Lengel. 15-18B: 3. Brewer; 6. Barrett; 7. Brodsky.

Backstroke

6-UG: 5. Ohlinger; 7. Rhee; 10. Talley. 6-UB: 9. Cornelius; 10. Titherington; 12. Bilodeau. 8-UG: 3. Perucca; 6. Tracy; 13. Richardson. 8-UB: 5. Brewer; 7. Brown; 8. Hanifee. 9-10G: 2. Berry; 4. Ohlinger; 8. Jones. 9-10B: 1. Brewer; 2. Whalen; 4. Carky. 11-12G: 2. Zinger; 3. Zinger; 6. Richardson. 11-12B: 2. Berry; 3. Halper; 5. Donohue. 13-14G: 1. Smith; 5. Stolba; 6. Bower. 13-14B: 3. Kavadias; 4. Allmon; 5. Fitzgibbon. 15-18G: 4. Kemp; 5. Allmon; 6. Miller. 15-18B: 4. Miller; 5. Brewer; 6. Barrett.

Butterfly

8-UG: 5. Halper; 7. Houston; 8. Talley. 8-UB: 1. Berry; 5. Brown. 9-10G: 2. Berry; 4. Ohlinger; 7. Hough. 9-10B: 2. Whalen; 6. Patel; 7. Choi. 11-12G: 2. Zinger; 3. Birckhead; 7. Hughes. 11-12B: 1. Berry; 2. Halper; 3. Whalen. 13-14G: 2. Smith; 3. Allmon; 4. Goodman. 13-14B: 1. Higgins; 3. Berry; 4. Allmon. 15-18G: 1. O'Byrne; 4. Fitzgibbon; 5. Miller. 15-18B: 3. Thompson; 8. Brewer; 9. Barrett.

Advertisement

Breaststroke

8-UG: 2. Halper; 3. Richardson; 8. Tracy. 8-UB: 2. Berry. 9-10G: 1. Hough; 4. Berry; 8. Toronto. 9-10B: 3. Choi; 4. Carky; 7. Nucci. 11-12G: 2. Zinger; 5. Jones; 6. Richardson. 11-12B: 2. Whalen; 3. Carney; 6. Ferguson. 13-14G: 1. Birckhead; 2. Allmon; 4. Stolba. 13-14B: 1. Higgins; 2. Baugher; 5. Fitzgibbon. 15-18G: 1. O'Byrne; 2. Allmon; 4. Fitzgibbon. 15-18B: 2. Thompson; 6. Brodsky; 7. Sultzer.

Freestyle Relays

6-U: 3. Ohlinger, Bilodeau, Rhee, Hanifee. 8-U: 3. Halper, Richardson, Brewer, Berry. 9-10G: 2. Carky, Jones, DelGandio, Hough. 9-10B: 2. Patel, Nucci, Choi, Whalen. 11-12G: 1. Lengel, Richardson, Birckhead, Zinger. 13-14G: 1. Stolba, Birckhead, Allmon, Goodman. 13-14B: 1. Hough, Berry, Baugher, Higgins. 15-18: 2. Kemp, Allmon, Brewer, Thompson.

Advertisement
Advertisement
Advertisement