Howard County swimmers got their turn in the spotlight on April 30, as 158 swimmers represented 11 county high schools at the 40th annual Howard County Invitational swimming meet at Howard Community College.

There were 28 total events held between the boys and girls, with Mt. Hebron dominating in the combined team standings with 1,018.5 points. Reservoir (574), Atholton (553), Howard (478) and River Hill (431.5) rounded out the top five.

Advertisement

Marriotts Ridge freshman Gaby Jantac was the only female to win two races and finish with the maximum 40 points. Atholton senior Jackson Wolter and Oakland Mills junior Taylor Myers scored the maximum for the males.

Seven graduating seniors have committed to swim collegiately, including three at Division-I programs. They are: Mt. Hebron's Tyler Kim (West Point, U.S. Military Academy), Mt. Hebron's Ally VanNetta (West Virginia), Atholton's Jackson Wolter (UMBC), River Hill's Jessica Li (Carnegie Mellon University), Mt. Hebron's Jeff Roman (Salisbury), Mt. Hebron's Kayla Snyder (Bowdoin College) and Marriotts Ridge's Aileen Yu (Carnegie Mellon University).

Final combined team standings:

1. Mt. Hebron, 1,018.5 points; 2. Reservoir, 574; 3. Atholton, 553; 4. Howard, 478; 5. River Hill, 431.5; 6. Marriotts Ridge, 356; 7. Glenelg, 265; 8. Oakland Mills, 224; 9. Long Reach, 184; 10. Centennial, 163; 11. Hammond, 129.

Final individual rankings:

Women: 1. Gaby Jantac, MR, 40 points; t2. Claire O'Shaughnessy, Re, 37; t2. Jessica Li, RH, 37; t2. Ana Lesho, RH, 37; t2. Taylor Spillman, Re, 37; t2. Naomi Farkas, RH, 37; Katie Beuchel, Ho, 37; 8. Savannah Onyenorah, Re, 35; t9. Morgan Oehler, Ho, 34; t9. Rebecca Younts, MR, 34.

Men: t1. Jackson Wolter, A, 40; t1. Taylor Myers, OM, 40; t3. Carl Zhang, MH, 37; t3. Zichao Liang, A, 37; t3. Trueman Phamdo, MH, 37; t3. Brendan Rice, MH, 37; t3. Tyler Kim, MH, 37; 8. Henry Buda, Re, 34; t9. Ryan Harding, Re, 33; t9. Grant Kay, MH, 33; t9. Justin Cargiulo, MH, 33; t9. Adam Elshafei, A, 33.

Event Winners:

50 Free (W): Jessica Li, RH, 25.64. 50 Free (M): Ryan Harding, Re, 23.75.

100 Butterfly (W): Claire O'Shaughnessy, Re, 59.83. 100 Butterfly (M): Tyler Kim, MH, 55:09.

50 Breaststroke (W): Rebecca Younts, MR, 33.96. 50 Breaststroke (M): Taylor Myers, OM, 28.22.

100 Backstroke (W): Liza Goldberg, A, 1:03.13. 100 Backstroke (M): Jordan Carruth, OM, 58.88.

200 Medley Relay (W): Mt. Hebron, 2:00.05. 200 Medley Relay (M): Mt. Hebron, 1:46.62.

250 Free Relay (Mixed): Mt. Hebron, 2:08.76.

Advertisement

50 Butterfly (W): Savannah Onyenorah, Re, 29.83. 50 Butterfly (M): Trueman Phamdo, MH, 25.10.

100 Free (W): Katie Beuchel, Ho, 57.60. 100 Free (M): Jackson Wolter, A, 50.49.

50 Backstroke (W): Gaby Jantac, MR, 29.36. 50 Backstroke (M): Carl Zhang, MH, 27.33.

100 Breaststroke (W): Taylor Spillman, Re, 1:14.09. 100 Breaststroke (M): Zichao Liang, A, 1:03.61.

200 Free (W): Ana Lesho, RH, 2:01.85. 200 Free (M): Brendan Rice, MH, 1:53.29.

100 IM (W): Gaby Jantac, MR, 1:04.60. 100 IM (M): Taylor Myers, OM, 59.25.

200 Free Relay (W): Mt. Hebron, 1:51.15. 200 Free Relay (M): Mt. Hebron, 1:35.58.

200 Medley Relay (Mixed): Mt. Hebron, 1:55.77.

200 IM (W): Naomi Farkas, RH, 2:22.25. 200 IM (M): Jackson Wolter, A, 2:01.04.

Advertisement
Advertisement
Advertisement