xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Central Maryland Swim League kicks off summer season

The Hammond Park Stingrays traveled to Waverly Woods Saturday for the first meet of the CMSL season for both teams.

The Stingrays ended up winning, 254-232. Hammond Park team records were broken by Jack Saunderson in the 15-18 backstroke (28.65 seconds), Jenna Kim in the 11-12 butterfly (32.65 seconds), and Claire O'Shaughnessy in the 13-14 butterfly (30.72 seconds). Triple winners for the Stingrays include Sofie Hogue, Jenna Kim, Claire O'Shaughnessy and Jack Saunderson. Swimmers who won two events each are Christina Barrett, James Bowles, Nicholas Devroye and Sean Maruschak. Toby Aquino, Zachary Bott, Samuel Devroye, Jason Kim, Luke Sims, Holden Veeck, Kinsley Wargo and Skylar Zook won one event each.

Advertisement

Individual Medley

9-10G: 1. Hogue, HP, 1:31.65; 2. Welsh, WW; 3. Hendrickson, WW; 4. Blucher, HP; 5. Cramer, HP. 9-10B: 1. Zhu, WW, 1:25.28; 2. Veeck, HP; 3. Devroye, HP; 4. Lee, WW; 5. Guan, WW; 6. Gargano, HP. 11-12G: 1. J. Kim, HP, 1:15.50; 2. Hendrickson, WW; 3. Wassell, HP; 4. E. Kim, WW; 5. Byrum, HP. 11-12B: 1. Jantac, WW, 1:17.81; 2. Devroye, HP; 3. Bott, HP. 13-14G: 1. O'Shaughnessy, HP, 1:12.25; 2. Bell, WW; 3. D'Costa, HP; 4. Sand, WW; 5. Shugar, HP; 6. Olive, WW. 13-14B: 1. Allgair, WW, 1:06.84; 2. Harding, HP; 3. Zheng, WW; 4. Dotson, HP; 5. Maruschak, HP; 6. Zook, HP. 15-18G: 1. Barrett, HP, 1:16.03; 2. Malaney, WW; 3. Pepe, HP; 4. Sowers, HP; 5. Kwon, WW. 15-18B: 1. Skopic, WW, 1:02.67; 2. Wumer, WW; 3. Rutten, HP; 4. Scholz, HP; 5. Sims, HP; 6. Liu, WW.

Advertisement
Advertisement

Freestyle

6-UG: 1. LaGow, WW, 25.16; 2. Thorn, HP; 3. Lipcon, HP; 4. Hester, WW; 5. Camacho, WW; 6. Jenkins, WW. 6-UB: 1. Casper, WW, 25.69; 2. Harding, HP; 3. Keiner, WW; 4. Hendrickson, WW; 5. Grace, HP; 6. Warren, WW. 8-UG: 1. Welsh, WW, 18.76; 2. Zook, HP; 3. Silverman, WW; 4. Andros, HP; 5. Becker, WW; 6. Guan, WW. 8-UB: 1. LaGow, WW, 20.56; 2. Klingler, WW; 3. Wassell, HP; 4. Keiner, WW; 5. Rouch, HP; 6. Lilly, HP. 9-10G: 1. Hooper, WW, 36.26; 2. Adam, HP; 3. Bowles, HP; 4. Garner, HP; 5. Ukstins, HP; 6. Obrien, WW. 9-10B: 1. Devroye, HP, 37.25; 2. Lee, WW; 3. Pistorio, WW; 4. Coleman Nogle, HP; 5. Camacho, WW; 6. Carter Nogle, HP. 11-12G: 1. Hooper, WW, 31.66; 2. Wargo, HP; 3. Woo, HP; 4. Wassell, HP; 5. Kim, WW; 6. Choi, WW. 11-12B: 1. Devroye, HP, 31.35; 2. Hamilton, HP; 3. Maruschak, HP; 4. Sims, HP; 5. Pursley, WW; 6. Aquino, HP. 13-14G: 1. O'Shaughnessy, HP, 1:03.84; 2. Han, WW; 3. Benson, WW; 4. Devroye, HP; 5. Welsh, WW; 6. Olive, WW. 13-14B: 1. Zhang, WW, 1:05.24; 2. Dixon, HP; 3. Kang, WW; 4. Salmans, HP; 5. Maruschak, HP; 6. Kim, WW. 15-18G: 1. Malaney, WW, 1:10.12; 2. Saunderson, HP; 3. Dorn, HP; 4. Sowers, HP; 5. Kwon, WW; 6. Tang, WW. 15-18B: 1. J. Saunderson, HP, 56.59; 2. Scholz, HP; 3. Wumer, WW; 4. Sims, HP; 5. Woo, HP; 6. K. Saunderson, HP.

Backstroke

6-UG: 1. LaGow, WW, 33.12; 2. Thorn, HP; 3. Camacho, WW; 4. Hester, WW; 5. Lee, WW; 6. Jenkins, WW. 6-UB: 1. Bowles, HP, 28.50; 2. Casper, WW; 3. Harding, HP; 4. Keiner, WW; 5. LaGow, WW; 6. Marwaha, WW. 8-UG: 1. Welsh, WW, 25.16; 2. Burian, HP; 3. Zook, HP; 4. Marwaha, WW; 5. McGinnis, WW; 6. Byrum, HP. 8-UB: 1. Ahn, WW, 26.59; 2. Wassell, HP; 3. Bowles, HP; 4. Klingler, WW; 5. Brunner, WW; 6. Rouch, HP. 9-10G: 1. Hogue, HP, 19.63; 2. Cramer, HP; 3. Ukstins, HP; 4. Becker, WW; 5. Garner, HP; 6. Klingler, WW. 9-10B: 1. Casper, WW, 18.09; 2. Pistorio, WW; 3. Guan, WW; 4. Gargano, HP; 5. Sullins, WW; 6. Wargo, HP. 11-12G: 1. Kim, HP, 35.68; 2. Wargo, HP; 3. Choi, WW; 4. Byrum, HP; 5. Saunderson, HP; 6. Skopic, WW. 11-12B: 1. Jantac, WW, 35.33; 2. Hamilton, HP; 3. Bott, HP; 4. Park, WW; 5. Ahuja, WW; 6. Kattar, WW. 13-14G: 1. Han, WW, 37.21; 2. Devroye, HP; 3. Veeck, HP; 4. Kaylie, HP; 5. Liu, WW; 6. Hatzakos, HP. 13-14B: 1. Kim, HP, 32.75; 2. Zhang, WW; 3. Osborn, HP; 4. Rodriguez, HP; 5. Maruschak, HP; 6. Zook, HP. 15-18G: 1. Barrett, HP, 36.25; 2. Pepe, HP; 3. Dixon, HP; 4. Tang, WW; 5. Kaylie, HP. 15-18B: 1. J. Saunderson, HP, 28.65; 2. Malaney, WW; 3. Kim, WW; 4. Osborn, HP; 5. Hooper, WW; 6. K. Saunderson, HP.

Advertisement

Butterfly

8-UG: 1. Zook, HP, 26.00; 2. Andros, HP. 8-UB: 1. Bowles, HP, 27.22; 2. Wassell, HP. 9-10G: 1. Hogue, HP, 18.63; 2. Adam, HP; 3. Andros, HP; 4. Bowles, HP; 5. Becker, WW; 6. Bardini, HP. 9-10B: 1. Veeck, HP, 17.47; 2. Casper, WW; 3. Nogle, HP; 4. Zhang, WW; 5. Gargano, HP. 11-12G: 1. Kim, HP, 32.65; 2. Hooper, WW; 3. Wassell, HP; 4. Liu, WW; 5. Yang, WW; 6. Kaylie, HP. 11-12B: 1. Devroye, HP, 34.28; 2. Jantac, WW; 3. Pursley, WW; 4. Sims, HP. 13-14G: 1. O'Shaughnessy, HP, 30.72; 2. D'Costa, HP; 3. Shugar, HP; 4. Sand, WW; 5. Olive, WW; 6. Kaylie, HP. 13-14B: 1. Allgair, WW, 29.38; 2. Harding, HP; 3. Dotson, HP; 4. Dixon, HP; 5. Osborn, HP; 6. Kim, WW. 15-18G: 1. Lobo, WW, 35.82; 2. Pepe, HP; 3. Dixon, HP. 15-18B: 1. J. Saunderson, HP, 26.98; 2. Malaney, WW; 3. Rutten, HP; 4. Sellers, HP; 5. K. Saunderson, HP; 6. Wumer, WW.

Breaststroke

8-UG: 1. Welsh, WW, 24.56; 2. Burian, HP; 3. Guan, WW. 8-UB: 1. Ahn, WW, 32.23; 2. Bowles, HP; 3. Hogue, HP; 4. Keiner, WW. 9-10G: 1. Welsh, WW, 20.35; 2. Hooper, WW; 3. Adam, HP; 4. Hendrickson, WW; 5. Andros, HP; 6. Blucher, HP. 9-10B: 1. Zhu, WW, 19.37; 2. Nogle, HP; 3. Camacho, WW; 4. Wray, WW; 5. Ko, HP; 6. Gargano, HP. 11-12G: 1. Wargo, HP, 45.25; 2. Hendrickson, WW; 3. Kim, WW; 4. Woo, HP; 5. Liu, WW; 6. Tang, WW. 11-12B: 1. Maruschak, HP, 53.25; 2. Hamilton, HP; 3. Pursley, WW; 4. Aquino, HP. 13-14G: 1. Bell, WW, 40.32; 2. Benson, WW; 3. Welsh, WW; 4. D'Costa, HP; 5. Kwon, WW; 6. Veeck, HP. 13-14B: 1. Zheng, WW, 36.37; 2. Kim, HP; 3. Osborn, HP; 4. Zook, HP; 5. Kang, WW; 6. Salmans, HP. 15-18G: 1. Lobo, WW, 39.75; 2. Barrett, HP; 3. Dorn, HP; 4. Kwon, WW; 5. Tang, WW; 6. Kaylie, HP. 15-18B: 1. Skopic, WW, 33.47; 2. Scholz, HP; 3. Osborn, HP; 4. Kim, WW; 5. Sellers, HP; 6. Woo, HP.

Free Relays

6-UM: 1. WW (Casper, Camacho, Keiner, LaGow), 2:24.03; 2. HP (Thorn, Rouch, Diel, Harding). 8-UM: 1. WW (Keiner, Silverman, Becker, Ahn), 1:38.27; 2. HP (Hogue, Okamoto, Andros, Burian). 9-10G: 1. WW (Hooper, Becker, Hendrickson, Welsh), 2:43.51; 2. HP (Ukstins, Blucher, Bowles, Garner). 9-10B: 1. WW (Casper, Camacho, Lee, Zhu), 2:35.37; 2. HP (Devroye, Carter Nogle, Coleman Nogle, Veeck). 11-12G: 1. WW (Hendrickson, Liu, Choi, Hooper), 2:28.03; 2. HP (Byrum, Bloodworth, Saunderson, Woo). 11-12B: 1. HP (Bott, Aquino, Sims, Maruschak), 2:58.35; 2. WW (Gaddipati, Kattar, Ahuja, Park). 13-14G: 1. WW (Bell, Benson, Sand, Han), 2:16.06; 2. HP (Shugar, Obler, Hatzakos, Devroye). 13-14B: 1. WW (Allgair, Zhang, Zheng, Loi), 1:59.46; 2. HP (Harding, Dixon, Dotson, Kim). 15-18M: 1. WW (Skopic, K. Malaney, Lobo, T. Malaney), 1:55.75; 2. HP (Saunderson, Sowers, Sellers, Rutten).

Advertisement

North Saint John's, 287; Forest Hills, 199

The North Saint John's (NSJ) Blue Marlins kicked off the summer swim team season, hosting the Forest Hills Frogs on June 20. Shane Collins of North Saint John's also set a new record in the Boys 11-12 50-meter backstroke with a time of 33.96 seconds.

Advertisement

Top Finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. K. Webb, NSJ, 1:40.53; 2. A. Mackey, NSJ; 3. S. Sating, FH. 9-10B: 1. G. Davis, NSJ, 1:33.62; 2. C. Brown, FH; 3. Z. Phillips, FH. 11-12G: 1. S. Ekanayake, NSJ, 1:20.25; 2. A. Corb, NSJ; 3. A. Veliuona, NSJ. 11-12B: 1. S. Collins, NSJ, 1:13.14; 2. O. Schulze, FH; 3. N. Snyder, NSJ. 13-14G: 1. Z. Golden, FH, 1:17.01; 2. H. Harrington, FH; 3. N. Fitzsimmons, NSJ. 13-14B: 1. B. Rice, NSJ, 1:06.97; 2. D, Gostomski, FH; 3. T. Arbaugh, FH. 15-18G: 1. D. Clark, FH, 1:11.27; 2 K. Snyder, NSJ; 3. J. Hornor, FH. 15-18B: 1. J. Roman, NSJ, 1:08.59; 2. T. Wilson, FH; 3. A. Luther, NSJ.

Freestyle

6-UG: 1. J. Herdson, FH, 28.05; 2. A. Worley, FH; 3. K. Jackson, NSJ. 6-UB: 1. F. Davis, NSJ, 22.40; 2. R. Vizcarrondo, FH; 3. A. Kinnear, FH. 7-8G: 1. R. Herdson, FH, 19.55; 2. M. Sites, NSJ; 3. A. Mackey, NSJ. 7-8B: 1. E. Bush, FH, 17.90; 2. B. Richter, NSJ; 3. T. Kay, NSJ. 9-10G: 1. C. Wilson, NSJ, 36.95, 2. A. Huelskamp, FH; 3. H. Harrison, FH. 9-10B: 1. R. Conroy, NSJ, 35.74; 2. C. Brown, FH; 3. T. Hornor, FH. 11-12G: 1. Z. Perna, NSJ, 32.34; 2. M. Kressen, FH; 3. A. Ferbert, FH. 11-12B: 1. A. McMennamin, NSJ, 33.62; 2. J. Reed, NSJ; 3. M. Conron, FH. 13-14G: 1. S. Schulze, FH, 1:05.74; 2. K. Zgorksi, NSJ; 3. E. Keogh, NSJ. 13-14B: 1. B. Rice, NSJ, 58.05; 2. K. Shane, FH; 3. G. Kay, NSJ. 15-18G: 1. D. Clark, FH, 1:03.02; 2. A. Santoni, NSJ; 3. J. Hornor, FH. 15-18B: 1. A. Ewart, FH, 57.27; 2. A. Smith, NSJ; 3. I. Luther, NSJ.

Backstroke

6-UG: 1. A, Worley, FH, 31.33; 2. S. Corb, NSJ; 3. N. Ekanayake, NSJ. 6-UB: 1. F. Davis, NSJ, 28.07; 2. A. Kinnear, FH; 3. M. Gardner, FH. 7-8G: 1. A. Mackey, NSJ, 25.74; 2. R. Savage, FH; 3. A. Boarman, NSJ. 7-8B: 1. T. Kay, NSJ, 25.58; 2. J. Corb, NSJ; 3. O. Ruckdeschel, FH. 9-10G: 1. K. Webb, NSJ, 20.44; 2. A. Ekanayake, NSJ; 3. S. Sating, FH. 9-10B: 1. R. Conroy, NSJ, 18.84; 2. C. Brown, FH; 3. T. Keogh, NSJ. 11-12G: 1. A. Corb, NSJ, 38.55; 2. E. Webb, NSJ; 3. A. Luther, NSJ. 11-12B: 1. S. Collins, NSJ, 33.96; 2. O. Schulze, FH; 3. J. Abell, FH. 13-14G: 1. S. Schulze, FH, 35.44; 2. N. Fitzimmons, NSJ; 3. H. Harrington, FH. 13-14B: 1. K. Shane, FH, 32.01; 2. B. Snyder, NSJ; 3. G. Kay, NSJ. 15-18G: 1. A. Santoni, NSJ, 37.37; 2. J. Hornor, FH; 3. S. Sachs, FH. 15-18B: 1. A. Ewart, FH, 29.02; 2. J. Roman, NSJ; 3. A. Holland, NSJ.

Butterfly

8-UG: 1. R. Herdson, FH, 23.43; 2. Q. Carberry, NSJ; 3. K. Alter, NSJ. 8-UB: 1. E. Bush, FH, 21.62; 2. W. Kettering, NSJ; 3. B. Richter, NSJ. 9-10G: 1. C. Wilson, NSJ, 18.18; 2. C. Huber, FH; 3. S, Ritter, NSJ. 9-10B: 1. G. Davis, NSJ, 18.49; 2. Z. Phillips, FH; 3. T. Hornor, FH. 11-12G: 1. Z. Perna, NSJ, 35.82; 2. E. Webb, NSJ; 3. L. Albert, NSJ. 11-12B: 1. S. Collins, NSJ, 32.90; 2. O. Schulze, FH; 3. J. Kettering, NSJ. 13-14G: 1. Z. Golden, FH, 33.21; 2. H. Harrington, FH; 3. K. Zgorski, NSJ. 13-14B: 1. D. Gostomski, FH, 30.22; 2. J. Cargiulo, NSJ; 3. T. Arbaugh, FH. 15-18G: 1. D. Clark, FH, 31.34; 2. K. Snyder, NSJ; 3. K. Stagg, NSJ. 15-18B: 1. A. Ewart, FH, 27.56; 2. A. Smith, NSJ; 3. T. Wilson, FH.

Breaststroke

8-UG: 1. R. Herdson, FH, 27.49; 2. R. Savage, FH; 3. K. Magdar, NSJ. 8-UB: 1. E. Bush, FH, 26.94; 2. W. Kettering, NSJ; 3. J. Corb, NSJ. 9-10G: 1. A. Ekanayake, NSJ, 22.83; 2. A. Huelskamp, FH; 3. G. Ruckdeschel, FH. 9-10B: 1. G. Davis, NSJ, 20.55; 2. T. Schickler, NSJ; 3. M. Hinz, FH. 11-12G: 1. S. Ekanayake, NSJ, 40.31; 2. A. Veliuona, NSJ; 3. M. Kressen, FH. 11-12B: 1. J. Reed, NSJ, 44.53; 2. M. Conron, FH; 3. B. Schickler, NSJ. 13-14G: 1. Z. Golden, FH, 38.94; 2. S. Schulze, FH; 3. E. Houff, FH. 13-14B: 1. B. Rice, NSJ, 34.24; 2. D. Gostomski, FH; 3. T. Arbaugh, FH. 15-18G: 1. K. Snyder, NSJ, 38.76; 2. S. Sachs, FH; 3. M. Cargiulo, NSJ. 15-18B: 1. J. Roman, NSJ, 32.74; 2. T. Wilson, FH; 3. A. Holland, NSJ.

Free Relays

6-UM: 1. B. Balighian, J. Herdson, A. Kinnear, A. Worley, FH, 2:07.65; 2. K. Althouse, S. Corb, F. Davis, N. Ekanayake, NSJ. 7-8M: 1. K. Alter, J. Corb, W. Kettering, M. Sites, NSJ, 1:27.31. 2. T. Kay, A. Mackey, K. Magdar, B. Richter, NSJ. 9-10G: 1. A. Ekanayake, S. Ritter, K. Webb, C. Wilson, NSJ, 2:40.53; 2. H. Baldy, C. Pilcher, Z. Mazerski, K. Takasaki, FH. 9-10B: 1. R. Conroy, T. Keogh, T. Schickler, Alexander Shane, NSJ, 2:44.74; 2. Z. Bellamy, M. Hinz, A. Loiselle, J. Yarlott, FH. 11-12G: 1. A. Corb, S. Ekanayake, Z. Perna, E. Webb, NSJ, 2:10.10; 2. E. Bush, E. Ferbert, H. Parsons, T. Vandenberge, FH. 11-12B: 1. A. McMennamin, S. Harrington, J. Reed, D. Wilson, NSJ, 2:22.78; 2. B. Fenton, A. Harper, J. Kettering, B. Schickler, NSJ. 13-14G: 1. M. Conroy, E. Keogh, N. Fitzsimmons, K. Zgorski, NSJ, 2:13.25; 2. J. Abell, M. Albert, K. Kressen, L. Littlefield, FH. 13-14B: 1. J. Carigiulo, G. Kay, M. Santoni, B. Snyder, NSJ, 2:00.16; 2. J. Elguera, T. Groman, J. Kressen, T. Wise, FH. 15-18M: 1. A. Luther, A. Santoni, K. Stagg, A. Smith, NSJ, 2:06.03.

Andover, 255.5; West Howard, 199.5

The West Howard Wahoos fell just short against Andover Swim Club in the team's first swim meet of the season. Even in defeat, though, Wahoos swimmers had 19 first place finishes. Matt Thompson, DJ Stolba, and Ethan Welsh placed first in all of their races. Wahoos who placed in all of their races included: Kelsey Berry, Luke Berry, Jessica Berry, Emery Betzer, Brooke Birckhead, Chloe Birckhead, Jacob Halper and Morgan Kemp. The trio of Ethan Welsh, Cole Miller and Christopher Barlow nabbed the top three places in the 15-18 boys Breaststroke. There were Straehle Times made by the following Wahoos Swimmers: Jessica Berry, Luck Berry, Emery Betzer, Chloe Birckhead, Morgan Kemp, Matt Thompson and DJ Stolba.

Advertisement

Top finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. B. Birckhead, WH. 9-10B: 1. D. Stolba, WH; 2. J. Halper WH. 11-12G: 1. C. Birckhead, WH. 11-12B: 3. M. Betzer, WH. 13-14G: 2. E. Betzer, WH; 3. T. Berry, WH.

13-14B: 3. B. Habeeb, WH. 15-18G: 2. J. Thompson WH. 15-18B: 1. E. Welsh WH; 3. M. Bowser, WH.

Freestyle

7-8G: 1. K. Berry, WH, 2. R. Hough, WH. 6-UG: 1. J. Halper, WH. 7-8B: 2. J. Cole, WH, 3. R. Payan, WH. 6-UB: 2. J. Baer, WH. 9-10B: 1. J. Halper, WH. 11-12G: 1. C. Birckhead, WH. 11-12B: 2. C. Bowser, WH; 3. C. Campbell, WH. 13-14B: 1. M. Thompson, WH. 15-18G: 1. J. Berry, WH. 15-18B: 2. M. McGee, WH.

Backstroke

7-8G: 1. K. Berry, WH; 3. R. Hough, WH. 7-8B: 2. R. Patel, WH. 9-10G: 2. B. Birckhead, WH. 9-10B: 1. D. Stolba, WH. 11-12G: 2. C. Birckhead, WH. 11-12B: 2. M. Betzer, WH; 3. C. Bowser, WH. 13-14G: 1. E. Betzer, WH. 13-14B: 1. M. Thompson, WH. 15-18G: 1. M. Kemp, WH; 2. J. Berry, WH. 15-18B: 2. C. Miller, WH.

Butterfly

9-10G: 3. C. Lengel, WH. 9-10B: 1. L. Berry, WH, 2. J. Halper, WH. 11-12G: 3. B. Allmon, WH. 11-12B: 3. M. Betzer, WH. 13-14G: 3. E. Betzer, WH. 15-18G: 1. J. Berry, WH; 3. J. Thompson, WH. 15-18B: 1. E. Welsh, WH; 2. M. Bowser, WH.

Breaststroke

7-8G: 2. K. Berry, WH. 9-10G: 2. B. Birckhead, WH. 9-10B: 1. D. Stolba, WH; 2. L. Berry, WH. 11-12G: 2. A. Bower, WH; 3. B. Allmon, WH. 11-12B: 2. C. Bowser, WH; 3. S. Allmon, WH. 13-14G: 2. E. Fitzgibbon, WH; 3. P. Allmon, WH. 13-14B: 1. M. Thompson, WH. 15-18G: 3. M. Kemp, WH. 15-18B: 1. E. Welsh, WH; 2. C. Miller, WH; 3. C. Barlow, WH.

Free Relays

6-UM: 1. L. Shapley, J. Baumwald, J. Halper, H. Newton, WH. 8-UM: 2. J. Cole, C. Cassity, N. Groves, K. Brogan, WH. 9-10B: 2. C. Ferguson, R. Wheeler, J. Carney, G. Morton, WH. 11-12G: 2. B. Groves, A. Preece, J. Ricker, M. Stolba, WH. 11-12B: 1. O. Kile, C. Campbell, S. DeSantis, J. Fitzgibbon, WH. 15-18M: 2. J. Bruns, K. Bower, N. Preece, A. Brodsky, WH.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement