xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

Central Maryland Swim League

Padonia, 243.5; North Saint John's, 242.5

Advertisement

The North Saint John's (NSJ) Blue Marlins traveled to Lutherville on June 27 to compete against the Padonia Pooh Bears in an extremely tight race that came down to the last relay.

Individual Medley

Advertisement
Advertisement

9-10G: 2. K. Webb, NSJ, 1:40.64; 3. A. Mackey, NSJ. 9-10B: 1. G. Davis, NSJ, 1:31.51; 3. R. Conroy, NSJ; 6. D. Harrington, NSJ. 11-12G: 2. A. Corb, NSJ, 1:27.09; 4. A. Veliuona, NSJ. 11-12B: 1. S. Collins, NSJ, 1:14.45; 4. J. Reed, NSJ; 5. B. Demek, NSJ. 13-14G: 2. N. Fitzsimmons, NSJ, 1:22.22; 3. K. Zgorski, NSJ. 13-14B: 2. B. Rice, NSJ, 1:07.21; 3. G. Kay. 15-18G: 1. K. Snyder, NSJ, 1:10.90; 4. A. Santoni, NSJ; 7. L. Hoppers, NSJ. 15-18B: 2. K. Zgorski, NSJ, 1:07.90; 5. A. Luther, NSJ.

Freestyle

6-UG: 3. S. Corb & N. Ekanayake, NSJ, 33.94; 6. K. Jackson, NSJ. 6-UB: 1. F. Davis, NSJ, 21.49; 3. H. Clark, NSJ; 5. M. Oak, NSJ. 7-8G: 3. Q. Carberry, NSJ, 23.09; 4. K. Alter, NSJ; 5. A. Boarman, NSJ. 7-8B: 2. B. Richter, NSJ, 18.38; 3. T. Kay, NSJ; 9. L. Dempsey, NSJ. 9-10G: 2. C. Wilson, NSJ, 38.14; 4. A. Mackey, NSJ; 9. L. Fitzsimmons, NSJ. 9-10B: 2. R. Conroy, NSJ, 38.41; 3. A. Shane, NSJ; 5. C. Crossan, NSJ. 11-12G: 1. Z. Perna, NSJ, 32.27; 2. E. Webb, NSJ; 6. A. Harrington, NSJ. 11-12B: 2. A. McMennamin, NSJ, 35.09; 3. N. Snyder, NSJ; 4. B. Demek, NSJ. 13-14G: 2. K. Zgorski, NSJ, 1:10.72; 3. M. Strozyk, NSJ. 13-14B: 1. B. Rice, NSJ, 58.57; 3. G. Kay, NSJ; 4. K. Zgorski, NSJ. 15-18G: 2. A. Santoni, NSJ, 1:11.02; 4. K. Stagg, NSJ; 6. C. Ahderson, NSJ. 15-18B: 1. K. Zgorski, NSJ, 58.51; 5. A. Smith, NSJ; 6. A. Holland, NSJ.

Backstroke

Advertisement

6-UG: 4. S. Corb, 38.72; 5. N. Ekanayake, NSJ; 8. K. Jackson, NSJ. 6-UB: 1. F. Davis, NSJ, 28.46; 3. H. Clark, NSJ; 4. K. Althouse, NSJ. 7-8G: 4. A. Mackey, NSJ, 26.19; 6. V. Jensen, NSJ; 7. A. Bavaro, NSJ. 7-8B: 2. J. Corb, NSJ, 24.20; 9. N. McEvoy, NSJ; 10. L. Dempsey, NSJ. 9-10G: 1. K. Webb, NSJ, 20.50; 7. L. Fitzsimmons, NSJ; 11. K. Cheung, NSJ. 9-10B: 1. R. Conroy, NSJ, 19.46; 3. M. Booth, NSJ; 8. J. Munns, NSJ. 11-12G: 2. A. Corb, NSJ, 40.28; 6. A. Luther, NSJ; 7. A. Harrington, NSJ. 11-12B: 1. S. Collins, NSJ, 34.89; 3. A. McMennamin, NSJ; 4. A. Holland, NSJ. 13-14G: 2. N. Fitzsimmons, NSJ, 40.12; 3. M. Strozyk, NSJ. 13-14B: 1. B. Snyder, NSJ, 35.90; 2. J. Cargiulo, NSJ; 4. J. Reed, NSJ. 15-18G: 5. C. Ahderson, NSJ, 43.86; 7. M. Cargiulo, NSJ. 15-18B: 2. J. Roman, NSJ, 32.72; 4. A. Luther, NSJ.

Butterfly

8-UG: 3. K. Alter, NSJ, 29.22; 6. Q. Carberry, NSJ; 7. M. Oak, NSJ. 8-UB: 3. W. Kettering, 27.22; 5. B. Richter, NSJ; 6. N. Buckler, NSJ. 9-10G: 3. C. Wilson, NSJ, 17.89; 5. A. Ekanayake, NSJ; 6. S. Ritter, NSJ. 9-10B: 2. G. Davis, NSJ, 18.20; 4. J. Coughlin & T. Schickler, NSJ. 11-12G: 1. Z. Perna, NSJ, 34.69; 3. S. Ekanayake, NSJ; 4. E. Webb, NSJ. 11-12B: 1. S. Collins, NSJ, 33.95; 5. D. Wilson, NSJ; 6. J. Kettering, NSJ. 13-14G: 1. K. Zgorski, NSJ, 35.88. 13-14B: 2. J. Cargiulo, NSJ, 30.88; 3. B. Snyder, NSJ; 4. K. Zgorski, NSJ. 15-18G: 1. K. Snyder, NSJ, 32.09; 5. K. Stagg, NSJ; 7. L. Hoppers, NSJ. 15-18B: 2. K. Zgorski, NSJ, 29.64; 5. A. Smith, NSJ; 7. A. Holland, NSJ.

Breaststroke

8-UG: 1. A. Mackey, NSJ, 28.75; 5. Q. Carberry, NSJ; 6. A. Smith, NSJ. 8-UB: 1. W. Kettering, NSJ, 27.40; 2. J. Corb, NSJ; 3. T. Kay, NSJ. 9-10G: 3. S. Ritter, NSJ, 24.84; 5. A. Ekanayake, NSJ; 8. R. Harper, NSJ. 9-10B: 2. G. Davis, NSJ, 21.45; 4. T. Schickler, NSJ; 5. D. Clark, NSJ. 11-12G: 1. S. Ekanayake, NSJ, 40.50; 5. A. Cheung, NSJ. 11-12B: 2. J. Reed, NSJ, 45.06; 4. B. Schickler, NSJ; 5. S. Harrington, NSJ. 13-14G: 1. N. Fitzsimmons, NSJ, 42.64; 2. M. Strozyk, NSJ. 13-14B: 1. B. Rice, NSJ, 34.78; 2. J. Reed, NSJ; 3. M. Santoni, NSJ. 15-18G: 1. K. Snyder, NSJ, 39.25; 4. K. Stagg, NSJ; 7. M. Cargiulo, NSJ. 15-18B: 1. J. Roman, NSJ, 32.84; 3. A. Holland, NSJ; 6. I. Luther, NSJ.

Free Relay

6-UM: 1. NSJ (H. Clark, F. Davis, K. Jackson, N. Ekanayake), 2:03.01; 3. NSJ (K. Althouse, M. Boarman, S. Corb, M. Oak). 7-8M: 1. NSJ (K. Alter, T. Kay, A. Mackey, B. Richter), 1:25.95; 2. NSJ (A. Boarman, J. Corb, V. Jensen, W. Kettering). 9-10G: 1. NSJ (A. Ekanayake, S. Ritter, K. Webb, C. Wilson), 2:48.40. 9-10B: 1. NSJ (J. Coughlin, C. Crossan, T. Schickler, A. Shane), 2:55.52; 2. NSJ (A. Fries, D. Harington, A. Munns, C. Van Horne). 11-12G: 2. NSJ (A. Corb, S. Ekanayake, Z. Perna, E. Webb), 2:14.02. 11-12B: 1. NSJ (A. McMennamin, S. Harrington, J. Kettering, J. Reed, D. Wilson), 2:27.13; 2. NSJ (S. Harrington, A. Holland, N. Snyder, R. Strozyk). 13-14B: 1. NSJ (J. Carigiulo, G. Kay, B. Snyder, K. Zgorski), 2:03.94. 15-18M: 1. NSJ (L. Hoppers, J. Roman, A. Santoni, K. Stagg, A. Smith), 2:02.34.

Hammond Park, 268; Roland Run, 213

The Hammond Park Stingrays hosted the Roland Run Stingrays on June 28. Hammond Park is now 2-0 in their first season back in Division II of the Central Maryland Swim League.

Triple winners for Hammond Park were Ryan Harding, Sofie Hogue, Eric Scholz and Holden Veeck.

Double winners were Christina Barrett, Johnny Beck, James Bowles, Samuel Devroye, Jason Kim and Brigid Wassell.

Single winners were Elisabeth Ake, Audrey Beck, Meredith Beck, Madison Bloodworth, A. Kirsten Blucher, Zachary Bott, Gabrielle Burian, Michelle D'Costa, Nicholas Devroye, Ethan Dixon, Benjamin Dotson, Georgia Garner, Aidan Hall, Aaron Hamilton, Joey Maruschak, Sean Maruschak, Carter Nogle, Coleman Nogle, Brooke Saunderson, Kyle Saunderson, Billy Sellers, Luke Sims, Matthew Sims, Stephen Sims, Mark Smith, Abbey Thorn, Kaylie Ukstins and Kinsley Wargo.

Individual Medley

9-10G: 1. Hogue, HP, 1:31.76; 3. Bowles, HP; 4. Blucher, HP; 5. Andros, HP. 9-10B: 1. Veeck, HP, 1:29.78; 3. Williamson, HP; 4. Beck, HP; 6. Gargano, HP. 11-12G: 3. Wassell, HP; 4. Beck, HP. 11-12B: 2. Devroye, HP. 13-14G: 1. D'Costa, HP, 1:22.44; 3. Obler, HP; 5. Whitney, HP; 6. Smith, HP. 13-14B: 1. Harding, HP, 1:13.60; 2. Finegan, HP; 3. Dotson, HP; 5. Sims, HP. 15-18G: 4. Sowers, HP. 15-18B: 1. Sims, HP, 1:18.91; 2. Sellers, HP; 3. Smith, HP.

Advertisement

Freestyle

Advertisement

6-UG: 1. Thorn, HP, 33.21; 3. Diel, HP. 6-UB: 1. Bowles, HP, 23.29; 3. Harding, HP; 4. McPherson, HP; 5. Hall, HP; 6. Grace, HP. 8-UG: 2. Zook, HP; 6. Baumgardner, HP. 8-UB: 4. Hogue, HP; 5. Wassell, HP; 6. Hall, HP. 9-10G: 1. Hogue, HP, 35.51; 3. K. Ukstins, HP; 4. Bowles, HP; 5. Hall, HP; 6. Bardini, HP. 9-10B: 1. Devroye, HP, 35.81; 4. Coleman Nogle, HP; 6. Williamson, HP. 11-12G: 2. Wargo, HP; 6. Wassell, HP. 11-12B: 3. Devroye, HP; 4. Hamilton, HP; 5. Maruschak, HP. 13-14G: 2. Devroye, HP; 3. Shugar, HP; 4. Hatzakos, HP; 6. Obler, HP. 13-14B: 1. Kim, HP, 1:05.28; 2. Finegan, HP; 5. Maruschak, HP; 6. Dixon, HP. 15-18G: 4. Saunderson, HP; 5. Dorn, HP; 6. Kaylie, HP. 15-18B: 1. Scholz, HP, 1:05.54; 2. Woo, HP; 3. Sims, HP; 4. Salmans, HP; 6. Rados, HP.

Backstroke

6-UG: 2. Thorn, HP. 6-UB: 1. Bowles, HP, 27.75; 2. Harding, HP; 6. Hall, HP. 8-UG: 1. Burian, HP, 25.96; 4. Andros, HP. 8-UB: 3. Bowles, HP; 4. Wassell, HP; 5. Rouch, HP; 6. Breitschwerdt, HP. 9-10G: 1. Hogue, HP, 20.16; 3. Garner, HP; 4. K. Ukstins, HP; 5. Hall, HP; 6. Andros, HP. 9-10B: 1. Veeck, HP, 19.15; 2. Devroye, HP. 11-12G: 1. Wargo, HP, 37.87; 5. Rodriguez, HP; 6. Kaylie, HP. 11-12B: 1. Hamilton, HP, 39.97; 3. Bott, HP; 6. Sims, HP. 13-14G: 2. Devroye, HP; 6. Veeck, HP. 13-14B: 1. Harding, HP, 33.07; 2. Kim, HP; 3. Finegan, HP; 5. Maruschak, HP; 6. Zook, HP. 15-18G: 1. Barrett, HP, 35.12; 4. Dixon, HP; 5. Kaylie, HP; 6. Scholz, HP. 15-18B: 1. Saunderson, HP, 36.75; 2. Woo, HP; 3. Sims, HP; 4. Salmans, HP; 6. Rados, HP.

Butterfly

8-UG: 2. Zook, HP; 4. Andros, HP. 8-UB: 2. Bowles, HP; 5. Hall, HP. 9-10G: 1. Wassell, HP, 20.51; 2. Bowles, HP; 4. Bardini, HP; 5. Andros, HP; 6. Alvarez, HP. 9-10B: 1. Veeck, HP, 17.50; 3. Nogle, HP. 11-12G: 2. Wassell, HP. 11-12B: 1. Devroye, HP, 34.13; 3. Hamilton, HP. 13-14G: 2. D'Costa, HP; 3. Shugar, HP; 4. Kaylie, HP. 13-14B: 1. Harding, HP, 31.47; 2. Dotson, HP; 4. Dixon, HP; 5. Wassell, HP. 15-18G: 3. Dixon, HP; 4. Sowers, HP. 15-18B: 1. Sellers, HP, 31.59; 2. Saunderson, HP; 3. Woo, HP; 4. Smith, HP.

Breaststroke

8-UG: 2. Burian, HP; 4. Andros, HP. 8-UB: 2. Hall, HP; 3. Hogue, HP; 4. FitzGibbon, HP. 9-10G: 2. Blucher, HP; 4. Garner, HP; 5. Hall, HP. 9-10B: 1. Beck, HP, 24.66; 3. Nogle, HP. 11-12G: 2. Wargo, HP; 4. Ake, HP; 5. M. Beck, HP; 6. A. Beck, HP. 11-12B: 3. Maruschak, HP; 4. Hall, HP; 6. Aquino, HP. 13-14G: 2. D'Costa, HP; 3. Obler, HP; 5. Hatzakos, HP; 6. Whitney, HP. 13-14B: 1. Kim, HP, 37.00; 3. Salmans, HP; 4. Zook, HP; 5. Son, HP; 6. Macek, HP. 15-18G: 2. Barrett, HP; 3. Dorn, HP; 5. Saunderson, HP; 6. Kaylie, HP. 15-18B: 1. Scholz, HP, 37.40; 2. Sellers, HP; 3. Rados, HP.

Free Relays

8-UM: 2. HP (Zook, Hogue, Burian, Wassell). 9-10G: 1. HP (Ukstins, Wassell, Blucher, Garner), 3:05.39. 9-10B: 1. HP (Coleman Nogle, Beck, Carter Nogle, Devroye), 2:43.59. 11-12G: 1. HP (A. Beck, Bloodworth, M. Beck, Ake), 2:53.69. 11-12B: 1. HP (Bott, Hall, Sims, Maruschak), 2:49.97. 13-14G: 2. HP (Shugar, Smith, Whitney, Devroye). 13-14B: 1. HP (Dixon, Sims, Dotson, Maruschak), 2:13.41; 2. HP (Okamoto, Macek, Zook, Salmans). 15-18M: 1. HP (Smith, B. Saunderson, Barrett, Scholz), 2:07.44; 2. HP (Salmans, Dorn, Sowers, K. Saunderson).

Rollingwood, 328; West Howard, 146

The West Howard Wahoos swam against Rollingwood Swim Club in the second swim meet of the season. Wahoos swimmers had 15 first place finishes, including Matt Thompson and Kaitlyn O'Byrne, who finished first in each of their races. Wahoos who finished first in individual events were Emery Betzer, Brooke Birckhead, Kaitlyn O'Byrne, DJ Stolba, Zac Sultzer and Matt Thompson.

Individual Medley

9-10G: 2. B. Birckhead, WH. 11-12G: 2. A. Bower, WH. 11-12B: 3. J. Berry, WH. 13-14G: 1. E. Betzer, WH; 3. C. Jones, WH. 13-14B: 1. M. Thompson, WH; 3. Z. Sultzer, WH. 15-18G: 1. Kaitlyn O'Byrne, WH.

Freestyle

7-8G: 2. R. Hough, WH; 3. G. Cornelius, WH. 6-UG: 2. J. Halper, WH. 9-10G: 1. C. Lengel, WH. 11-12B: 3. C. Campbell, WH. 13-14G: 3. T. Berry, WH. 15-18G: 2. J. Berry, WH; 3. M. Kemp, WH.

Backstroke

9-10B: 2. L. Berry, WH. 11-12B: 2. C. Campbell, WH. 13-14G: 1. E. Betzer, WH. 13-14B: 1. Z. Sultzer, WH. 15-18G: 2. M. Kemp, WH.

Butterfly

7-8G: 2. C. Horwath, WH. 9-10G: 1. B. Birckhead, WH. 9-10B: 2. L. Berry, WH. 11-12B: 2. J. Berry, WH. 13-14G: 2. E. Betzer, WH. 13-14B: 1. M. Thompson, WH. 15-18G: 1. K. O'Byrne, WH.

Breaststroke

7-8G: 2. R. Hough, WH; 3. K. Berry, WH. 7-8B: 3. J. Cole, WH. 9-10G: 2. H. Zinger, WH; 3. S. Jones, WH. 9-10B: 1. D. Stolba, WH. 11-12G: 2. A. Bower, WH; 3. M. Stolba, WH. 13-14G: 2. T. Berry, WH; 3. A. Baldwin, WH. 13-14B: 1. M. Thompson, WH; 2. Z. Sultzer, WH. 15-18G: 1. K. O'Byrne, WH; 3. M. Bower, WH. 15-18B: 2. M. McGee, WH.

Free Relays

8-UM: 1. WH (J. Cole, K. Berry, C. Horwath, R. Patel). 9-10G: 1. WH (B. Birckhead, C. Lengel, H. Zinger, R. Zinger). 11-12B: 2. WH (J. Berry, A. Hough, S. Dustin, C. Campbell). 13-14G: WH (T. Berry, L. Groves, C. Jones, S. Kemp). 15-18M: 1. WH (J. Berry, M. Kemp, R. Barrett III, C. Miller).

Advertisement

Diving

North St. John's, 73; Five Oaks, 11

The North St. John's Blue Marlins kicked off their season with a victory over the Five Oaks Barracudas on June 25. North St. John's results:

6-UB: Logan Starrou, 27.10.

8-UG: 2. Rylee Donnell, 53.20 (Q); 4. Bella Pitrone, 48.00; 5. Sophia Ginty, 44.70; Emily Simcock, 45.50; Sophia Norato, 43.30; Lily Chadwick, 36.90.

8-UB: 1. Jonah Obitz, 63.40 (Q); 2. Jamie Kraft, 63.0 (Q); 3. Spencer Grams, 42.60; Aaron Forrest, 43.80; Brendan Richards, 41.60; Keiran Althouse, 37.90.

9-10G: 1. Reese Collins, 86.45 (Q); 3. Christianne Vaxmonsky, 70.15; 4. Abigail Fuller, 67.60; 5. Katie Boyle, 66.10; Addy Obitz, 58.20; Paige Citron, 55.70; Sydney Bishop, 55.65; Abby Simcock, 47.90; Ava Pollock, 45.30; Anna Rauss, 44.90.

9-10B: 1. John Walker, 78.50 (Q); 2. Sam Kelly, 78.45 (Q); 4. Collin Cohoon, 65.35; 6. Kyle Stavrou, 56.55; Luca Obitz, 56.20; Sasha Rimier, 47.00; Trevor Grams, 34.30.

11-12G: 1. Haley Kampert, 115.70 (Q); 2. Peyton Donnell, 94.30; 3. Rowan Vessey, 92.05.

11-12B: 1. Jake Kraft, 108.90 (Q).

13-14G: 1. Victoria Hensch, 137.50 (Q); 2. Molly Boyle, 118.90 (Q).

13-14B: 1. Joe Nolan, 142.10 (Q); 2. Will Vaxmonsky, 136.55 (Q); 3. Spencer Citro, 110.30; 4. Kyle Zgorski, 89.60.

15-18G: 1. Peyton Fuller, 203.95 (Q); 2. Payton Vaxmonsky, 184.05 (Q).

15-18B: 1. Dawson Edwards, 245.35 (Q); 2. Cooper Watts, 235.40 (Q); 3. Brian Kennedy, 172.20 (Q).

The Columbia Neighborhood Swim League meets that were scheduled for June 27 were postponed because of inclement weather in the area. No make-up dates were available at the time of publication.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement