xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
Advertisement
Advertisement

More than 700 Carroll County educators nominated for Outstanding Teacher Awards. Here’s the list.

More than 700 educators from Carroll County Public Schools will be recognized Wednesday at the annual Outstanding Teacher Awards.

The awards, presented by the Carroll County Chamber of Commerce and CCPS, recognize the men and women of the school system who represent excellence in the teaching profession.

Advertisement

The virtual event will be streamed live by the Community Media Center of Carroll County at 6 p.m. March 24 on Channels 19 and 1086, YouTube, and Facebook. Eight teachers will be announced as recipients of the Chamber’s Outstanding Teacher Awards from a pool of hundreds of educators who were nominated.

Last year’s event was canceled due to the emergence of the COVID-19 pandemic, and Chamber of Commerce President Mike McMullin said everyone had to do things differently in order to adjust.

Advertisement
Advertisement

“We’re working from home, restaurants have had to pivot, and the same things apply to our educators, too,” McMullin said. “They’ve had to pivot and it hasn’t been easy, so I think it’s going to showcase their drive, their passion and creativeness to still bring the education that they have to offer to the kids.”

Teachers who work full-time for Carroll County Public Schools can be nominated by a parents, student, or school administrator, according to the release. Teachers who wish to participate can submit a biographical form and a response to an essay question.

This year, 722 teachers were nominated and each will receive a certificate of excellence for those nominations.

The eight selected for the Outstanding Teacher Awards will receive plaques, cash prizes, and automatic eligibility to become the Carroll County Teacher of the Year. A panel of judges will conduct interviews with each candidate to include a series of questions and a written packet with several essays.

Advertisement

Jena Ehmann, a reading specialist at Winfield Elementary School and 12-year veteran teacher with Carroll County Public Schools, was named the Carroll County 2020 Teacher of the Year last May.

Winfield Elementary School reading specialist Jena Ehmann was named the Carroll County teacher of the year in 2020.
Winfield Elementary School reading specialist Jena Ehmann was named the Carroll County teacher of the year in 2020. (Dylan Slagle/Carroll County Times)

The final Teacher of the Year selection follows the guidelines of the Maryland Teacher of the Year Award. Finalists are selected based on a set of national criteria that includes student achievement, teaching philosophy, academic results, community involvement, and knowledge of education issues.

The Chamber is celebrating the 32nd anniversary of the program and McMullin said the Outstanding Teacher Awards is the largest event the Carroll County Chamber of Commerce sponsors, drawing more than 700 guests annually.

Baltimore Gas & Electric, Penguin Random House, and Tevis Energy are this year’s premier event sponsors and a representative from each company will be present at the virtual ceremony to read short narratives of the eight recipients.

“We’ve definitely worked hard to make our application process basically mirror what they would have at the state level,” McMullin said. “So, by the time it’s been looked over by folks on a local basis, we’re dealing apples to apples and looking at the same questions and narratives.”

Here are those nominated:

Career and Tech: Alder, Joan; Fonseca, Brett; Frock, Cathy; Gallagher, Brendan; Gruss, Charles; Kinnie, Gordon; Litchfield, Wendy; Mersinger, Jon; Roach, Kristen; Sanders, Jennifer; Tobias, Scott.

Carroll Spings: Hill, Megan; Wolfarth, Jennifer.

Carrolltowne Elementary: Blanchette, Elizabeth; Cherneski, Jennifer; Edmondson, Sally; Eissele, M Catherine; Hinton, Julie’ Hopkins-Fisher, Bridget; Hunovice, Laura; Killian, Greg; Kowalewski, Angie; Martin, Kimberly; Murphy, Rachel; Naylon, Tracey; Neitch, Amy; Nicholson, Paula; O’Neill, Maryellen; Passen, Amanda; Scobie, Michele; Stala, Hannah; Strickland, Joanna; Thompson, James; Trotz, Nicole; Vizzini, Emily; Wallace, Antonina; Wilson, Allison.

Central Office: Goldberg, Kelly’ Gostomski, Teresa.

Century High: Adelmann, Melissa; Balado, Donna; Bartling, Sarah Anne; Bohle, Christopher; Cohn, Amy; Dill, Dawnella; Fritch, Ashley; Goff, Kara; Hartman, Stephanie; Hewitt, Lucas; Knutsen, Leslie; Metzger, Justin; Nemeth, Kacie; Palatella, Kirsten; Patterson, Adam; Shimek, Karen; Skolaski, Brittany; Weatherholt, Stephen; Wolff Locke, Michelle.

Cranberry Station Elementary: Airing, Erica; Bair, Michele; Bollinger, Leslie; Brewer, Heidi; Calvert, Christine; George-Wachter, Gabrielle; Klimovitz, Mary; Kucharski, Kimberly; Marks, Karen; Martin, Kelly; McKenzie, Heather; Rudd, Catherine; Stewart, Vanessa; Warner, Erica; Withers, Karen; Wolfe, Tori; Zanti, Emilee.

Crossroads: Brown, Heather; Georgiana, Jerome.

East Middle: Bainbridge, Dawn; Cox, David; Dash, Megan; Davidson, Joshua; Depace, Nick; Evans, Charles; Feeser, Samantha; Franklin, Allyson; Hamburg, Alicia; Kelley, Sean; Voland, Jacquelynn; Wilhide, Angela; Wolfe, Jonathan.

Ebb Valley Elementary: Arabio, Ann; Burgoon, Christine; Carl, Sharon; Chesebrough, Kelley; de Guzman, Angela; Fosnot, Michael; Freed, Cynthia; Fritz, Heather; Frock, Shelley; High-Downey, Joliean; Kitzmiller, Carol; Kling, Julia; Knouse, Jill; Lazzelle, Melanie; Leckron, Amy; Prajzner, Erin; Roberts, Cara; Vanik, Jennifer; Wareheim, Nicole; Wolfe, Stacy; Yingling, Jennifer; Zulauf, Rachel.

Eldersburg Elementary: Batra, Neelam; Debelius, Hope; Jones, Laurie; Knies, Cindy; Knies, Katie; Mattox, Robin; McGlannan, Wendy; Meloche, Amy; Moret, Kim; Moser, Becky; Mullinix, Amy; Parsons, Sarah; Slagle, Amy; Smith, Kate; Tiboni, Ann.

Elmer Wolfe Elementary: Belfont, Holly’ Burrows, Joyce; Christensen, Meghan; Deitrick, Michelle; Dennsteadt, Kristina; Foley, Catheryn; Hess, Derrik; Lillibridge, Christine; Luckenbaugh, Lynne; May, Kelly; Monteau, Sarah; Purper, Jennifer; Smith, Amanda; Sweeney, Allison; Watcher, Sarah; Wernick, Melissa.

Francis Scott Key High: Adcock, Jennifer; Bell, Rebecca; Bell, Rebecca; Berry, Serra; Brilhart, Michelle; Cassatt, Sharon; Duffy, William; Eiwen, Heidi; Fair, Emily; Gore, Roberta; Hafner, Suzanne; Hartshorn, Todd; Kelleher, Heather; Moyers, Gerry; Roehrle, Dr. Erin; Saltz, Stephanie; Schultz, Julie; Tangires, Michelle; Waltz, Jeannette; Workman, Tyler.

Freedom Elementary: Adams, Ashley; Bevil, Matthew; Earp, Nick; Hoffman, Mary; Kennedy, Holly; McIlvaine, Allison; Shiloh, Debbie; Sias, Julia; Streaker, Nicole; Talford, Leslie; Yohe, Jennifer.

Advertisement

Friendship Valley Elementary: Allgeier, Ivy; Bizon, Molly; Casper, Kathleen; Cole, Bradley; Drapalski, Cheryl; Ellis, Joyce; Hopkins, Kylie; Lindsay, Beth; Litzau, Natalie; Mahony, Meghan; Miller, Sharon; Mulder, Kellee; Peach, Sydney; Petrecca, Andrea; Reed, Cynthia; Schmid, Elisabeth; Sherwood, Beth; Shipley, Kristen; Stallings, Allison; Stone, Amanda; Tozer, Bridget; Walsh, Laura.

Advertisement

Gateway: Clements, Jim; Danaher, David; Flagg, Nicole; Murphy, Josephine; Reed, Mary; Ricketts, Lauren.

Hampstead Elementary: Di Simone, Lisa; Green, Julie; Luzier, Katherine; Martin, Annie; McKeever, Holly; Michel, Regina; Study, Vickie; Uhlman, Pamela; Walk, Emily-Jean; Welsh, Brooke.

Liberty High: Beglan, Carol; Bongiovani, Shane; Chiaramonte, Ralph; Cole, Jodie; Dickstein, Danielle; Durkin, Tim; Fields, Jaime; Fuhr, Adam; Gagliano, Jordan; Giese, John; Giffhorn, Kevin; Girch, Shawn; Hildebrand, Brian; Hunter, Cara; Johengen, Rosanne; Kim, Grace; Latane-Valis, Lauren; Lewis, Jessica; Mayo, Jeanne; Nolan, Stacy; Rainbow, Michael; Romero, Francisco; Schap, Elizabeth; Shilling, Matthew; Troy, Melissa; Trump, Marcene.

Linton Springs Elementary: Bowen, Elaine; Bush, Alexis; Coyne, Meghan; Heser, Alyssa; Hoey, Jennifer; Hudspeth, Sheri; Koontz, Brandon; Litzau, Timothy; Malcolm, Ashley; McCusker, Rachel; Myers, Tally; Raab, Laura; Romeo, Loel; Scheuch, Mary Kay; Spencer, Shannon; Yohn, Dalton.

Manchester Elementary: Arndt, Crystal; Collinson, Andrea; Cumberland, Annie; Cunningham, Brandon; D’Anthony, Tamara; Demidenko, Theresa; Diggs, Kimberly; Dorbert, Karen; Dowling, Emily; Fey, Laura; Funk, Gina; Furbay, Lana; Haddaway, Rona; Henn, Kathryn; Kadis, Rosemarie; Kerby, Elizabeth; Leppo, Katherine; Neske, Heidi; Ruhlman, Shelley; Sauers, Kimberly; Smith, Amy; Thomas, Erin; Thomas, Kristen; Tignall, Brandi; Trageser, Alletha.

Manchester Valley High: Aguilar, Sara; Auxt, Emily; Azat, Samantha; Bailey, Amanda; Cashen, Jason; Chesley, Leslie; Christmann, Beth; DePace, Karen; Findeisen, Steven; Hayes, Nancy; Jasion, Brianna; Kays, Angela; Keefauver, Kathryn; Klinedinst, Jenifer; Lamotte, Christopher; Lehman, Robert; Mann, Stacy; Martin, Don’a; McNett, Hannah; Mielke, Jared; Minnich, Kristen; Pearce, Jason; Piper, John; Rogers, Christine; Rudd, Daniel; Stevens, Lauren; Taylor, Bryn; Thomen, Tina; Troutman, Kirstie; Tucker, Andrew; Vargas, Dustin; Wennell, Jennifer.

Mechanicsville Elementary: Anastasion, Barbara; Barnes, Leeanna; Basham, Susan; Belfont, Henry; Davis-Park, Heather; Dolan, Lisa; Easterday, Elaine; Evans, Chelsea; Fieni, Danielle; Goldsmith, Stefanie; Hemler, Judith; Hennigan, Jamie; Houseal, Danielle; Morelock, Jessica; Murphey, Erin; Nozeika, Lauren; Robinson, Karina; Santiago-Mcpeak, Rebecca; Sporer, Brandi; Strevig, Shawn; Tighe, Lindsey; Vehovic, Alexa; Winebrunner, Meredith.

Mount Airy Elementary: Campbell, Elizabeth; Couillard, Melissa; Heim, Maureen; Houston, Jonathan Dale; Lesko, Mikaela; Murphy, William; Swann, Kate; Turner, Roxanne; Zais, Chenoa.

Mount Airy Middle: Andersen-Proetorius, Alexa; Anderson, Perry; Apellaniz, Lisa; Breckenridge, Megan; Chenoweth, Lindsay; DiLeone, Jessica; Ferguson, Hope; Fleming, Donna; Fuhrmann, Perri; Gooding, Kaitlynn; Haddad, Diane; Hastings, Morgan; Howard, Chantell; Jones, Lacey; Knauth, Krystal; Langrall, Barbara; Lewis, Tiffany; McDonough, Kelley; McNally, Marissa; Merwitz, Shelley; Mihalko, Greger; Nave, Bryan; Payne, Ted; Poisal, Hailey; Schaeffer, Amy; Scholl, Noah; Snader, Penny; Stouffer, Stacie; Summers, Jeffrey; Taddei, Lisa; Trout, Ashley; True, Lori; Walls, Tori; Whitten, Heather; Woytowich, Jeffrey.

North Carroll Middle: Baile, April; Barbe, Michelle; Barth, Kara; Biggerstaff, Rachel; DeStefano, Catherine; Harrington Jr., Jesse; Kirby, Hannah; Krouse, Shelby; Mason, Jean; Owings, Laurie; Raith, Katie; Scott, Karen; Warner, Scott; Zorn, Margaret.

Northwest Middle: Becker, Kristin; Bible, Anna; Borcik, Jennifer; Christenson, Paul; Davey, Kelly; Duffy, Alexis; Dugan, Claudia; Eyler, Michele; Greene, Sondra; Hess, Brooke; Hollenbeck, Teri; Hull, Edward; Madison, Melissa; Middleton, Katherine; Miller, Chad; Mueller, Alexis; Paylor, Amy; Sauvageau, Paul; Sigler-Delauter, Tammy; Strosnider, Victoria; Thomas, Erin; Wallace, Stacie; Wunder, Kelly.

Oklahoma Road Middle: Chalk, Nicholas; Cherry, Carolyn; Dobrzykowski, Kimberly; Feinstein, Beth; Kramme, Maggie; Mazalewski, Bethany; Mello, Dr. Emily; Muschik, Todd; Penny, Joanne; Peterson, Kelli Anne; Wiliuszis, Vicki.

Outdoor School: Riddle, Anne.

Parr’s Ridge Elementary: Bopst, Bridget; Donoghue, Celeste; Field, Emily; Hogue, Jennifer; Hultquist, Patricia; Scanlon, Brigid; Schmidt, Mary; Sealfon, Allyson; Seay, Elizabeth; Strong, Catherine; Suscello, Linda; Williams Steinberg, Kellimarie.

Piney Ridge Elementary: Benford-Marion, Bernice; Carey, Laura; Crews, Emily; Evans, Courtney; Graham, Tracy; Hinkel, Christina; Jones, Deborah; Knox, Kristine; Laughman, Stephanie; Oates, Beth; Reda, Samantha; Reed, Judith; Schneeman, Jamie; Weatherby, Diane.

Robert Moton Elementary: Bankard, Dianne; Brewer, Kelly; Cahill, Matthew; Carden, Heather; Collett, Brittany; DeShong, Kim; Donahue, Kevin; Dorsey, Lisa; Durdon, Amy; Fitzgerald, Michelle; Havighurst, Samantha; Hoff, Robin; Katherman, Jennifer; Kreimer, Melinda; Larrick, Kim; McNamara, Angela; Merriam, Amanda; Monroe, Morgan; Strine, Robin; Stull, Shannon; Tardif, Katie; Zukowski, Deborah.

Runnymede Elementary: Bordner, Natalie; Chaney, Beth; Curley, Allison; Dettinger, Jennifer; Douglas, Lori; Harman, Casey; Hunsicker, Nicole; Mechalske, Mary; Mentzer, Michael; Miller, Jennifer; Robinson, Jami; Smith, Lori.

Sandymount Elementary: Anglemyer, Rachel; Artson, Cassidey; Carr, Caitlin; Diffendal, Erica; Dowd, Kaitlyn; Fondersmith, Alex; Hopwood, Lisa; Keegan, James; Long, Rachel; Moreno, Monica; Morgan-Lewis, Jill; Murk, Julee; Nuzzo, Joy; Rech, Sharon; Smith, Meghan; Thompson, Valerie; Voland, Megan.

Shiloh Middle: Blizzard, Travis; Bosley, Deborah; Debaugh, Becca; Ellis, Mike; Fuhrman, Holly; Goffena, Jennifer; Griffin, Bridget; Gruber, Stacey; Guy, Terri; Healy, Wendy; Hobbs, Kimberly; Istvanic, Melissa; Keller, Beverly; Kiggins, Katherine; Macurak, Lisa; Mann, Andrew; Reigel, Steven; Schauf, Angela; Sevik, Ashley; Sexton, April; Sheely, Megan; Spalt, Diane; Streib, Jaime; Walker, Kyle.

South Carroll High: Burris, Dawn; Callery, Kari; Catania, Jennifer; Davis, Matthew; English, Kyle; Eyler, Kristine; Fiora, Carmela; Gibson, Bryn; Girard, Jennifer; Grant, Vicky; Hicks, Korianna; Isacco, Andrew; Johnson, Jessica; Joseph, Matthew; Katz, Lisa; Keck, Kristine; Lee, Sean; Lignelli, Eve; McGuire, Linda; Michael, Michelle; Moran, Sean; O’Neal, Robert; Reynolds, Tammie; Szymanski, Robin; Walker, Kathleen; Widner, Bradley.

Advertisement

Spring Garden Elementary: Bauer, Karen; Block, Patricia; Boblits, Shelly; Gordon, Eileen; Groft, Diane; Hiltz, Ingrid; McAndrew, Erica; Murray, Nicole; Power, Jessica; Stitcher, Carroll.

Sykesville Middle: Baker, Tracy; Bricca, Stacy; Cavey, Tracey; Davies, Jan; Ellis, Rebecca; Gallet, Claire; Hamilton, Kimberly; Hiles, Sharon; Howes, Richard; Jones, Andrea; Kimble, Elizabeth; Levine, Amy; Lowe, Jon; McMahan, Elizabeth; Murphy, Linda; Nievod, Amber; Peno, Angela; Richards, Mindy; Rothschild, Devon; Snively, Kaitlin; Whitlow, Carmela; Zepp, Amber.

Taneytown Elementary: Adams-Hornby, Kelly; Alvandi, Casey; Berling, Kathryn; Cross, Tyler; Feinberg, Karen; Flynn, Cassidy; Haff, Liz; Haspert, Melissa; Kucera, Chelsea; McLeroy, Stacie; Miller, Samantha; Noyes, Avery; Sebekos, Ellen; Selmer, Nicole.

West Middle: Blythe, Toni; Bobrow, Meggan; Breakey, Kate; Burk, Susan; Cochrane, Lindsey; Davis, Marian; Fitzsimmons, Jennifer; Grayson, Amy; Hadden, Grant; Huber, Nikolette; King, Alison; Kretzer, Kelly; Lustig, Matt; Maleson, Kim; Meassick, Elizabeth; Mihalyov, Kenneth; Mora, Julie; Murphy, Barbara; Myers, Karen; Ruhlman, Matthew; Shinsky, Alexander; Smith, Darby; Stowe, Andrea; Surace, Annya.

Westminster Elementary: Bittinger, Tasha; Bowersox, Meghan; Cowherd, Karlye; Crouse, Caitlin; Cuneo, Jennifer; Hartman, Deborah; Legler, Nicole; Loskarn, Andrea; Moore, Jessie; Robertson-Green, Katie; Romero, Rebecca; Speigle, Christa; Spencer, Brianna; Sullivan, Alison; Taylor, Susan; Thompson, Brian; Wantz, Sydney; Welch, Alison; Willoughby, Theresa; Yinger, Jennifer.

Westminster High: Anderson, Scott; Booz, Sara; Brynes, Patrick; Costley, Natasha; Cramer, George; Cronin, Bridget; Dixon, Tyler; Dortch, Taylor; Edgar, Allison; Francis, Mary; Grant, Charsetta; Harford, Ashley; Hewins, Daniel; Hochheiser, Emily; Johnson, Courtney; Johnson, Dott; Koontz, Jensyn; Manko-Hinds, Rachel; Monn, Elizabeth; Murrill, Scott; Myers, Maggie; Ninosky, Michael; Robinson, Aaron; Rowe, Tina; Shipley, Marina; Skinner, Anna; Waring, Joanna.

William Winchester: Bixler, Christina; Borys-Rolla, Susan Chucko, Caroline; Cugle, Hallie; Griffith, Lesa; Hopkins, Jamie; Kunert, Allison; Leppert, Anne; Moses-Costley, Katherine; Myers, Lorraine; O’Neal, Shane; Phillips-Leaberry, Stacy; Powell, Sally; Sands, Christina; Shelton, Erin.

Winfield Elementary: Blank, Pamela; Crawford, Sarah; Entzminger, Sharon; Estes, Meghan; Fridinger, Cassandra; Gray-Pocasangre, Kelly; Hymiller, Emily; Kalbaugh, Gemma; Lesniak, Katie; McComas, Kristyn; McManus, Lindsay; Seitz, Sarah; Sharpnack, Amy; Snowden, Danielle; Wieber, Clare; Young, Kimberly.

Winters Mill High: Andrews, David; Conover Zavandro, Eaves, Christina; Kelly; Dick, Jessica; Gochenaur, Benjamin; Gottleib, Kristen; Hicks, Gina; Holt, John; Hummel, Patricia; Jordan, Celeste; Kennedy, Christy; Muller, Emily; Novotny, Stacy; Pennell, Timothy; Reaver, Lindsay; Reisdorf, Karen; Ritter, Nicole; Rowe, Christian; Tauber, Alyssa; Tullis, Krystalyn; Walker, Thomas; Winner, Stephanie; Wynne, Jessica.

Recommended on Baltimore Sun

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement