Advertisement

Knights & Lions Invitational: Century boys cruise to win

Knights & Lions Invitational: Century boys cruise to win
Liberty's Sarah Rinehart competes in the girl's 1600 meter run at the Knights and Lions Invitational at Century High School Saturday. (DAVE MUNCH/STAFF PHOTO , Carroll County Times)

ELDERSBURG - The Century and Liberty track and field teams co-hosted the first annual Knights & Lions Invitational at Century on Saturday. The event may have been new, but the boys team winner was not.

The Century boys team won by a wide margin in its first meet since the program won the Class 2A Indoor Track and Field state title this winter. On the girls side, Century was the highest finishing Carroll team in fifth.

The Knights' boys scored 115 points, 21 more than second place Northwest. John Mead, who won the 1,600-meter run, was one of four Century boys runners to win an event - George Rought (110 hurdles, long jump), Julian Woods (300 hurdles), and Jake Stefanick (high jump) all finished first in their events.

"I was only a couple seconds slower than my indoor PR," Mead said. "I heard it was going to be a tough meet, just everyone's trying to qualify for Penn Relays. It's good because it pushes us and our team."

There were 19 boys teams and 17 girls teams at the invite. In addition to Century and Liberty, South Carroll, Westminster, and Winters Mill competed.

Knights girls coach Chris Mead said it was a good meet to begin the season.

"It's really good to get people here," Mead said. "Very good competition, and that was the idea."

The Century boys took an early lead and held onto it throughout the day. Knights boys coach Tony Griner said he was pleased with the competition the team faced, and how the inaugural event fared.

Century's girls team finished with 62 points in fifth. Megan Callen (100 dash) and the Knights' 800 relay team both finished first.

Liberty was not far behind Century, finishing sixth with 53 points. Sarah Rinehart won both the 800 and 1600.

"I'm trying to get back into running and pacing myself," Rinehart said.

Rinehart did that in her distance races, and then finished second as a leg of the 800 relay team. Rinehart usually runs solely distance, but tried the relay on Saturday.

"That was kind of an experiment because I had never run that before," Rinehart said. "I don't know if that's going to lead to anything."

Lions coach Bobby Ward, who helped run the event with Chris Mead and Griner, said

"Eight different counties here today, and some of the best private schools and public schools all around," Ward said. "This is a good day."

The general consensus among the hosting coaches showed the invite gave their runners a chance to warm up against some tough opponents.

While that was the case, John Mead said Century's boys team is already focused on its next goal.

"I've seen a lot of outstanding performances today," Mead said. "It was winning indoor that we were very optimistic and just ready to keep doing it, keep winning."

TEAM RESULTS

Boys

1. Century 115, 2. Northwest 94, 3. Linganore 70, 4. Tuscarora 60, 5. Thomas Johnson 59, 12. Liberty 18, 16. Winters Mill 13, 16. Westminster 13.

Girls

1. Middletown 91, 2. Northwest 77, 3. Linganore 76, 4. Boonsboro 4, 5. Century 62, 6. Liberty 53, 12. South Carroll 28, 13. Westminster 18, Winters Mill 5.5.

INDIVIDUAL RESULTS (plus county top 10)

Boys

100 Dash: 1. Payne Hebron (Linganore) 11.49, 2. Jelani Roberts (Gilman) 11.49, 3. Jalen Walker (NW) 11.85, 4. Tyrice Rock (Century) 12.03, 7. Kyle Shimek (Winters Mill) 12.19, 8. Keegan Lortie (Century) 12.23.

200 Dash: 1. Payne Hebron (L) 22.98, 2. Kevin Connor (L) 23.22, 3. Jalen Walker (NW) 23.23, 9. Sam Lipsky (Liberty) 24.39, 10. Jonathan Shinholt (Century) 24.60, 16. Mike Ashwell (Century) 25.46, 17. Pearce Riggin (Westminster) 25.49, 18. Brian Tarnalicki (Liberty) 25.71, 21. Alex Langan (Westminster) 26.22, 23. Patrick Kelly (South Carroll) 26.43, 24. Ben Katafiasz (South Carroll) 26.50, 27. Mike Sanders (Winters Mill) 27.69.

400 Dash: 1. Chris Jackson (Gilman) 51.20, 2. Josh McDonald (NW) 51.60, 3. Kevin Connor (L) 52.00, 11. Spencer Aman (Liberty) 55.40, 14. Michael Brooks (Winters Mill) 57.06, 16. Christopher Gavin (South Carroll) 57.61, 18. Dan Kaste (Liberty) 57.90, 19. Zach Harvatine (Century) 58.07, 20. Austin McGinty (Westminster) 58.70, 27. Mike Stanford (Century) 1:06.54.

800 Run: 1. Rami Phillips (OH) 2:01.83, 2. Liam May (Calvert Hall) 2:02.24, 3. John Mead (Century) 2:03.69, 5. Brett Sussman (Liberty) 2:05.54, 12. Tyler Pollard (Liberty) 2:10.94, 15. Justin Buck (South Carroll) 2:14.29, 18. Ben Morse (Winters Mill) 2:16.19, 19. Evan Thomas (Century) 2:18.18, 20. Mark Walther (Westminster) 2:19.11, 23. Christian Kniesler (Winters Mill) 2:23.72, 24. Matt Dee (South Carroll) 2:23.72, 27. Sean Baldwin (Westminster) 2:30.42.

1600 Run: 1. John Mead (Century) 4:33.85, 2. Thomas Trott (TJ) 4:43.44, 3. Diego Zarate (NW) 4:45.07, 8. Evan Thomas (Century) 4:59.11, 10. Christian Kniesler (Winters Mill) 5:04.22, 11. Mark Walther (Westminster) 5:05.43, 14. Ben Morse (Winters Mill) 5:10.36, 21. Matt Dee (South Carroll) 5:19.18, 23. James Myers (Westminster) 5:22.60, 24. Reilly Hall (Liberty) 5:23.66.

3200 Run: 1. Ben Freed (TJ) 9:45.27, 2. Patrick Duboyce (L) 9:50.58, 3. Patrick Dunk (CH) 9:59.28, 6. Chase Hopkins (Winters Mill) 10:31.13, 10. Owen Thomas (Century) 10:42.83, 11. Doug Pickett (South Carroll) 10:46.83, 12. Ben Arbaugh (Westminster) 10:50.56, 16. Peter Milewski (Liberty) 11:13.91, 18. Greg Leonhartt (Liberty) 11:16.27, 22. Matt Joy (Winters Mill) 11:26.24, 23. Brad Arbaugh (Westminster) 11:26.48, 24. Owen McMahan (Century) 11:29.49.

110 Hurdles: 1. George Rought (Century) 15.86, 2. Justin Walker (Frederick) 16.13, 3. Marcus Foster (Tuscarora) 16.13.

300 Hurdles: 1. Julian Woods (Century) 39.22, 2. Marcus Foster (Tuscarora) 41.01, 3. Fred Katana (Frederick) 41.93, 4. Noah Wolcott (Century) 42.52, 15. Jack Traynor (Winters Mill) 46.78, 20. Jason Bounds (Liberty) 50.64, 21. Adam Tessler (Winters Mill) 53.06, 22. Michael Westbrook (South Carroll) 53.52, 23. Jacob Linn (South Carroll) 54.37, 24. Ryan Shriver (Westminster) 55.99, 25. Tanner Matthews (Westminster) 56.00.

400 Relay: 1. Tuscarora 44.88, 2. Northwest 45.61, 3. Thomas Johnson 45.70, 4. Winters Mill 45.76, 11. Century 48.39, 12. Westminster 48.58, 13. Liberty 48.96, 14. South Carroll 50.07.

800 Relay: 1. Tuscarora 1:33.95, 2. Century 1:34.89, 3. Gilman 1:36.10, 10. South Carroll 1:49.75.

1600 Relay: 1. Northwest 3:33.03, 2. Century 3:34.63, 3. Tuscarora 3:36.42, 5. Liberty 3:39.20, 10. Winters Mill 3:47.57, 14. Westminster 3:53.32, 16. South Carroll 4:06.32.

3200 Relay: 1. Calvert Hall 8:18.13, 2. Liberty 8:25.51, 3. Linganore 8:30.64, 6. Century 8:42. 32, 11. South Carroll 9:20.14, 15. Westminster 9:52. 19, 17. Winters Mill 10:15.59.

High Jump: 1. Jake Stefanick (Century) 6-2, 2. Joe Williams (NW) 6-0, 3. Dalton Myers (Westminster) 6-0, 5. Tevin Bailey (Westminster) 5-10, 9. Kyle Conahan (Century) 5-6, 16. Brennan Trent (Winters Mill) 5-2, 21. Alex French (Liberty) 5-0.

Pole Vault: 1. Samuel Shipley (Thomas Johnson) 13-6, 2. Chandler Kennell (Century) 13-0, 3. Nick Neral (Century) 11-0, 6. Matt Gibbons (Winters Mill) 11-0, 7. Nick Penn (Liberty) 10-6, 9. Carter Sullivan (Liberty) 9-6.

Long Jump: 1. George Rought (Century) 20-6.25, 2. Joe Williams (NW) 20-05.5, 3. Chris Luthers (Thomas Johnson) 19-6, 14. Kyle Conahan (Century) 17-9.5, 16. Taylor Getz (Winters Mill) 17-7.5, 19. Jason Bounds (Liberty) 16-9.75, 23. Patrick Kelly (South Carroll) 16-0.25, 24. Zach Jacobs (Winters Mill) 16-0, 27. Drew Wilson (South Carroll) 15-10.25.

Triple Jump: 1. Spencer Johnson (OH) 43-11, 2. Tio Johnson (T) 39-4, 3. Tanguy Bukasa (Frederick) 39-3, 5. Chandler Kennell (Century) 38-3, 9. Kyle Shimek (Winters Mill) 37-3, 12. Dalton Myers (Westminster) 36-5.5, 16. Tevin Bailey (Westminster) 35-9, 19. Jason Bounds (Liberty) 35-6, 20. Frank Tiburzi (Century) 34-10, 23. Alex French (Liberty) 33-0, 26. Matt Gibbons (Winters Mill) 32-4.

Shot Put: 1. Godfrey Durham (NE) 48-7, 2. Gerick Allen (Boonsboro) 43-1, 3. Caleb Vrzak (Century) 42-6, 5. Duncan Ferrin (Century) 42-0, 6. Travis Kesler (Westminster) 41-4, 11. Tyler Cox (Winters Mill) 38-9, 19. Emilio Osso (Liberty) 35-5, 20. James Shelton (South Carroll) 35-4, 25. Steven Schmitz (South Carroll) 33-9, 27. Nygel Foster (Liberty) 33-1, 27. Tyler Stephan (Winters Mill) 33-1.

Discus Throw: 1. Uchenna Ihenatu (Gilman) 151-1, 2. Joe Kaas (TJ) 148-10.5, 3. Matt Bond (NE) 127-5.5, 11. Travis Kesler (Westminster) 113-0.5, 14. Caleb Vrzak (Century) 11-1.5, 16. Duncan Ferrin (Century) 108-1.5, 20. Emilio Osso (Liberty) 94-10, 22. Brad Leete (Winters Mill) 94-3, 26. Tyler Cox (Winters Mill) 86-7.5, 29. Kenneth Daniel (South Carroll) 83-1, 30. Al Barnes (South Carroll) 80-1.5.

Girls

100 Dash: 1. Megan Callen (Century) 13.55, 2. Chanel Solomon (NW) 13.72, 3. Sabine Huber (Liberty) 13.81, 15. Katie Burke (Liberty) 14.97, 17. Camille Ince (South Carroll) 15.07, 20. Rebecca Reed (Century) 15.35, 23. Logan Peckoo (Westminster) 15.50, 29. Kayla Clemons (Winters Mill) 16.56, 30. Vanna Teel (Winters Mill) 16.81.

200 Dash: 1. Victoria Anucha (SK) 27.47, 2. Chanel Solomon (NW) 27.98, 3. Kara Patrice (Liberty) 28.75, 12. Izzy Laurel (South Carroll) 30.40, 14. Olivia Janyska (Century) 30.52, 17. Hayley Beck (Century) 30.86, 22. Lena Taylor (Westminster) 31.60, 23. Emily Lattin (South Carroll) 31.78, 25. Sierra Somerville (Westminster) 32.21, 26. Gabrielle Macaluso (Winters Mill) 32.25, 29. Brielle Strevig (Winters Mill) 34.29.

400 Dash: 1. Maryellen Hauver (Walkersville) 1:02.71, 2. Katerina Lake (NW) 1:02.89, 3. Krystal Clarke (T) 1:03.41, 5. KT Tennyson (South Carroll) 1:04.91, 6. Lillie Cimmerer (Century) 1:05.28, 10. Tori Kushner (Westminster) 1:09.21, 15. Hannah Holtgrewe (Century) 1:11.33, 22. Kim Prothero (Liberty) 1:13.88, 25. Tara Calabria (Westminster) 1:16.08.

800 Run: 1. Sarah Rinehart (Liberty) 2:24.93, 2. Naomi Sheppard (NW) 2:24.96, 3. Bailey Tregoning (L) 2:33.52, 4. Emily Kachik (Century) 2:34.39, 7. Summer Bingaman (South Carroll) 2:37.97, 8. Lillie Cimmerer (Century) 2:38.01, 16. Rachael Kelly (Winters Mill) 2:54.21, 17. Erica Quesinberry (Westminster) 2:55.55, 25. Karley Copperthite (Winters Mill) 3:15.13.

1600 Run: 1. Sarah Rinehart (Liberty) 5:28.34, 2. Sarah Zielinski (B) 5:35.89, 3. Emily Kachik (Century) 5:48.04, 4. Erin Larkin (Century) 5:48.11, 14. Erica Quesinberry (Westminster) 6:23.12, 23. Erin Finn (Westminster) 6:47.77, 25. Crystal Tringali (Winters Mill) 7:22.08.

3200 Run: 1. Sarah Zielinski (B) 11:45.04, 2. Rebecca Debinski (Century) 12:03.69, 3. Natalie Eastwood (Westminster) 12:09.84, 6. Samantha Bingaman (South Carroll) 12:37.53, 7. Colleen Kernan (Westminster) 12:45.19, 14. Kara Conway (Century) 14:08.06, 18. Katie Clemons (Winters Mill) 14:45.72.

100 Hurdles: 1. Megan Kelly (Middletown) 16.41, 2. Mary Mowoe (Tuscarora) 16.46, 3. Caitlin Alley (Seton Keough) 16.52.

300 Hurdles: 1. Mary Mowoe (T) 47.84, 2. Megan Kelly (MT) 48.60, 3. Maggie Sullivan (B) 49.27, 5. Morgan Lamb (Century) 50.78, 7. Bethany Guillen (Century) 51.04, 9. Amy Virostek (Westminster) 53.19, 14. Nora Kennedy (Winters Mill) 55.29, 16. Cassie Arndt (Liberty) 57.99, 17. Michelle Daytner (South Carroll) 58.72, 19. Sarah Prochniak (Winters Mill) 1:00.73.

400 Relay: 1. Northwest 52.23, 2. Liberty 52.96, 3. Linganore 54.18, 11. Century 56.19, 12. Winters Mill 56.46, 14. South Carroll 57.27, 16. Westminster 1:00.97.

800 Relay: 1. Century 1:52.01, 2. Liberty 1:53. 83, 3. Middletown 1:54.88, 12. South Carroll 2:05.59, 13. Winters Mill 2:06.53, 14. Westminster 2:09.12.

1600 Relay: 1. Middletown 4:12.27, 2. Catoctin 4:20.39, 3. Boonsboro 4:22.01, 4. South Carroll 4:24.87, 8. Liberty 4:42.12, 9. Century 4:45.43, 10. Westminster 4:52.71, 11. Winters Mill 5:21.59.

3200 Relay: 1. Middletown 10:30.06, 2. Boonsboro 10:31.93, 3. Northwest 10:33.51, 4. South Carroll 10:43.12, 5. Liberty 11:02.57, 9. Century 11:36.57, 10. Westminster 11:39.12, 13. Winters Mill 13:38.15.

High Jump: 1. Bailey Tregoning (L) 5-0, 2. Izzy Laurel (South Carroll) 4-10, 3. Delaney Tregoning (L) 4-8, 4. Victoria Prokic (Century) 4-6, 7. Hannah Gibbons (Winters Mill) 4-6, 9. Danielle Diorio (Century) 4-4, 9-Samantha Haas (Liberty) 4-4, 13. Alex Howell (Westminster) 4-2.

Pole Vault: 1. Alex Howell (Westminster) 10-0, 2. Erin Smith (Middletown) 9-0, 3. Emily Moats (Boonsboro) 8-6, 5. Hannah Gibbons (Winters Mill) 7-6, 7. Jessica Riley (Century) 7-6, 9. Danielle Diorio (Century) 7-0, 11. Rachel Maerten (Liberty) 6-6.

Long Jump: 1. Elizabeth Shodiya (OH) 16-6.75, 2. Krystal Clarke (T) 16-6.0, 3. Samantha Johnson (L) 16-4.5, 15. Hayley Beck (Century) 12-11.75, 16. Hannah Prothero (Liberty) 12-11.5, 17. Rhiannon Vandertie (Winters Mill) 12-10.0, 18. Amy Virostek (Westminster) 12-5.25, 21. Claire Wink (Century) 12-3.75, 22. Brianna Huggins (Winters Mill) 11-10.25, 25. Emma Adams (Liberty) 11-7.75.

Triple Jump: 1. Samantha Johnson (Linganore) 33-8, 2. Danielle Wright (OH) 33-3.25, 3. Megan Kelly (MT) 32-6, 10. Hannah Prothero (Liberty) 28-5.0, 12. Rachel Freeburger (Century) 28-3, 13. Rebecca Debinski (Century) 28-1, 15. Samantha Haas (Liberty) 27-6.5, 17. Rhiannon Vandertie (Winters Mill) 27-4, 19. Amy Virostek (Westminster) 26-4.5.

Shot Put: 1. Tamara Ovejera (Thomas Johnson) 38-5, 2. Megan Mounts (W) 37-5, 3. Erin Doherty (MT) 31-1, 7. Tory Haberman (Century) 29-6, 9. Julia Davis (Winters Mill) 26-11, 13. Emma Adams (Liberty) 25-6, 18. Stephanie Foreman (South Carroll) 23-1, 20. Tori Vienneau (Century) 23-0, 26. Katelyn Gruber (South Carroll) 20-5, 28. Teresa Taborga (Winters Mill) 19-9.

Discus Throw: 1. Tamara Ovejera (TJ) 129, 2. Megan Mounts (W) 104-1, 3. Erin Doherty (MT) 96-3, 8. Stephanie Foreman (SC) 75-5, 10. Emma Adams (Liberty) 72-7.

.

Reach staff writer Jake Rill at 410-857-7896 or jake.rill@carrollcountytimes.com.

Advertisement
Advertisement