Advertisement
Towson

Top swimmers from Dulaney, Meadowbrook, Padonia Park, Roland Run, Springdale and Springlake compete in Straehle Invitational

Roland Run's Daniel Branon, shown competing in the 2019 Straehle Invitational in the boys 9-10 100-meter individual medley, won three events this summer in the 13-14 age group.

After a two-year hiatus, the Straehle Invitational swim meet returned this summer and several area swimmers shined in the event held at the Padonia Park Club in late July.

Madeline Ryan, of Springdale, was the top swimmer among the local teams at the meet. She won the 100-meter freestyle and individual medley and 50-meter backstroke and was on the winning the 11-12 200 freestyle relay along with Hartley Vercollone, Ella Murray, Hannah Matteini,

Advertisement

Roland Run’s Daniel Branon was another prime performer among the local pools as he dominated the 13-14 age group by winning the 100-meter IM, 100 freestyle and 50 butterfly.

Here is a look at the swimmers from the six local pools who finished in the top 15.

Advertisement

Dulaney Dolphins

11-12 boys 100 IM: Tim Mihok 7th, 1:15.91

8-and -under girls 25 freestyle: Lily Navari 11th, 19:54

11-12 boys 50 freestyle: Tim Mihok 7th, 30:23

8-and-under girls 25 backstroke: Gwendolyn Smith 10th, 24:25; Lily Navari 12th, 25:24

8-and-under boys 25 backstroke: Trevor Uhlig 14th, 26:11

9-10 boys 25 backstroke: Josh Navari 4th, 19:10

11-12 girls 50 backstroke: Ella Navari 2nd, 34:18

8-and-under girls 25 butterfly: Lily Navari 7th, 21:66

Advertisement

8-and-under boys 25 butterfly: Trevor Uhlig 12th, 23:84

11-12 girls 50 butterfly: Ella Navari 6th, 33:87

11-12 boys 50 butterfly: Tim Mihok 5th, 32:67

15-18 girls 50 butterfly: Maggie Belbot 1st, 29:71

8-and-under boys 25 breaststroke: Trevor Uhlig 2nd, 24:57

9-10 boys 25 breaststroke: Josh Navari 2nd, 20:46; John Rusy 6th, 22:32

Advertisement

11-12 girls 50 breaststroke: Callista Connor 15th, 41:65

13-14 girls 50 breaststroke: Julia Mihok 6th, 37:73

13-14 boys 50 breaststroke: Sal Anello 11th, 36:80

11-12 girls 200 freestyle relay: Adeline Golembiesky, Cecelia Perich, Callista Connor, Ella Navari 7th, 2:14.12

Padonia Park's Maggie Belbot, shown during the 2018 Straehle Invitational swim meet, finished first in the 100-meter IM and second in the 50 breaststroke in the 15-18 age group at this year's meet.

Meadowbrook Tomatoes

9-10 girls 100 IM: Ema Yanushevsky 12th, 1:33.54

13-14 boys 100 IM: Jake Miller 14th, 1:09.98

Advertisement

9-10 girls 50 freestyle: Ema Yanushevsky 10th, 33:94

9-10 boys 50 freestyle: Josh Navari 4th, 33:20

13-14 boys 50 breaststroke: Jake Miller 2nd, 33:36; Paul Liu 8th, 35:73

9-10 girls 200 freestyle relay: Ema Yanushevskyi, Valentina Gomez, Nora Panlilio, Eliza McDougall 11th, 2:44.79

13-14 boys 200 freestyle relay: Jake Miller, Gledi Mulla, Gareth Cocker, Paul Liu 8th, 1:58.84

Padonia Park

13-14 girls 100 IM: Krysta Blaha 9th, 1:13.14

Advertisement

13-14 boys 100 IM: Spencer Belbot 4th, 1:04.50

15-and-over girls 100 IM: Maggie Belbot 1st, 1:07.75

8-and-under boys 25 freestyle: William Casper 8th, 18:46

8-and-under boys 25 freestyle: Cort Hopkins 15th, 19:10

11-12 girls 50 freestyle: Sienna Blaha 3rd, 29:99

13-14 girls 100 IM: Krysta Blaha 8th 1:04.08

Advertisement

13-14 boys 100 freestyle: Spencer Belbot 5th, 58:62

15-and-over boys 100 freestyle: Harry Belbot 4th, 55:70

8-and-under boys 25 backstroke: Cort Hopkins 2nd, 21:82; William Casper 6th, 22:98; Grant Hall 12th, 24:35

11-12 girls 50 backstroke: Sienna Blaha 4th, 35:76

11-12 boys 50 backstroke: Caiden Trainor 11th, 37:68

11-12 girls 50 butterfly: Sienna Blaha 4th, 33:86

Advertisement

15-and-over boys 50 butterfly: Harry Belbot 7th, 27:80

8-and-under boys 25 breaststroke: William Casper 1st, 24:24; Cort Hopkins 3rd, 24:67

9-10 boys 25 breaststroke: Landon Laumann 4th, 22:05

13-14 girls 50 breaststroke: Krysta Blaha 1st, 35:87

15-and-over girls 50 breaststroke: Maggie Belbot 2nd, 36:56

8-and-under 100 mixed freestyle relay: William Casper, Maddie Hopkins, Adriana Blaha, Cort Hopkins 2nd, 1:18.33

Advertisement

Roland Run Stingrays

11-12 boys 100 IM: Charlie Dieveney 9th, 1:18.56

13-14 boys 100 IM: Daniel Branon 1st, 1:03.33

8-and-under girls 25 freestyle: Millie Saulo 6th, 18:66

8-and-under boys 25 freestyle: Jack Saulo 11th, 18:69

13-14 boys 100 freestyle: Daniel Branon 1st, 56:05

15-18 girls 50 backstroke: Holly Hirsch 1st, 31:99

Advertisement

8-and-under boys 25 butterfly: Jack Saulo 2nd, 20:43

13-14 boys 50 butterfly: Daniel Branon 1st, 27:60

15-18 girls 50 butterfly: Holly Hirsch 7th, 31:51

11-12 boys breaststroke: Charlie Dieveney 2nd 39:62

13-14 boys 50 breaststroke: Holly Hirsch 3rd, 37:45

8-and-under 100 mixed freestyle relay: Millie Saulo, Jack Saulo, Will O’Brien, Lucy Staines 7th, 1:21.34

Advertisement

Springdale Stars

11-12 boys 100 IM: Kyan Siri 2nd, 1:11.08

13-14 boys 100 IM: Braden Siri 13th, 1:13.81

15-and-over boys 100 IM: James Northey 13th, 1:08.10

11-12 boys 50 freestyle: Kyan Siri 3rd, 28:59

13-14 boys 50 backstroke: Braden Siri 10th, 32:40; Jacob Villagomez 13th, 32:86

11-12 boys 50 butterfly: Kyan Siri 2nd, 31:05

Advertisement

15-18 girls 50 butterfly: Chelsea Elliott 12th, 32:40

13-14 boys 50 breaststroke: Braden Siri 14th, 36:99

15-18 boys 50 breaststroke: James Northey 12th, 34:28; Josh Dore 15th, 34:84

11-12 girls 200 freestyle relay: Adelaide Walker, Alyssa Wright, Elizabeth Campanella, Madelyn Wright 14th, 2:33.66

15-and-over 200 mixed freestyle relay: Gabrielle Walker, Josh Dore, Chelsea Elliott, James Northey 11th, 1:57.08

Springlake's Logan Betkey, shown competing at the Straehle Invitational in the girls 13-14 100-meter freestyle in 2018, was first in the 100 freestyle and third in the 50 butterfly and 50 backstroke at the 2022 season-ending swim meet.

Springlake Piranhas

9-10 girls 100 IM: Ruby Stanley 14th, 1:34.44

Advertisement

9-10 boys 100 IM: Ian Murray 9th, 1:31.01

11-12 girls 100 IM: Madeline Ryan 1st, 1:11.02; Hartley Vercollone 4th, 1:13.60; Ella Murray 7th, 1:18.31; Hannah Matteini 8th, 1:18.88

13-14 girls 100 IM: Shannon Conway 1st, 1:08.69; Jackie Freeman 15th, 1:16.14

15-and-over girls 100 IM: Eva Villagomez 7th, 1:13.69

15-and-over boys 100 IM: TJ Matteini 14th, 1:08.26; Trey DuFauchard 15th, 1:08.42

8-and-under boys 25 freestyle: Philip Scharper 2nd, 17:15

Advertisement

9-10 boys 50 freestyle: Ian Murray 5th, 35:19

11-12 girls 50 freestyle: Madeline Ryan 1st, 28:64

11-12 girls 50 freestyle: Hartley Vercollone 4th, 30:00; Hannah Matteini 12th, 33:00

11-12 boys 50 freestyle: Emmitt Donoho 10th, 31:05

13-14 girls 100 freestyle: Ava Vercollone 1st, 1:01.16

13-14 boys 100 freestyle: Oscar Spotte 14th, 1:00.80

Advertisement

15-and-over girls 100 freestyle: Logan Betkey 1st, 59:69; Grace Scharper 5th, 1:04.06

8-and-under boys 25 backstroke: Philip Scharper 1st, 21:29

9-10 girls 25 backstroke: Ruby Stanley 10th, 20:29

11-12 girls 50 backstroke: Madeline Ryan 1st, 32: 86; Ella Murray 12th, 37:92

13-14 girls 50 backstroke: Shannon Conway 1st, 31:77; Ava Vercollone 4th, 33:30; Jackie Freeman 12th, 36:52

15-18 girls 50 backstroke: Logan Betkey 3rd, 32:27; Grace Scharper 9th, 33:67

Advertisement

15-18 boys 50 backstroke: Trey DuFauchard 5th, 29:69; David Zea 11th, 31:06

8-and-under boys 25 butterfly: Philip Scharper 1st, 20:37

9-10 boys 25 butterfly: Ian Murray 4th, 17:22

11-12 girls 50 butterfly: Hartley Vercollone 2nd, 31:76

13-14 girls 50 butterfly: Shannon Conway 1st, 29:82; Jackie Freeman 12th, 33:51

13-14 boys 50 butterfly: Jacob Villagomez 15th, 31:35

Advertisement

15-18 girls 50 butterfly: Logan Betkey 3rd, 30:30

15-and-over boys 50 butterfly: Trey DuFauchard 9th, 28:40; David Zea 10th; 28:45

11-12 girls 50 breaststroke: Hannah Matteini 1st, 36:69; Ella Murray 11th, 41:36

The Morning Sun

The Morning Sun

Daily

Get your morning news in your e-mail inbox. Get all the top news and sports from the baltimoresun.com.

13-14 girls 50 breaststroke: Ava Vercollone 2nd, 36:29

13-14 boys 50 breaststroke: Oscar Spotte 13th, 36:90

11-12 girls 200 freestyle relay: Hartley Vercollone, Ella Murray, Hannah Matteini, Madeline Ryan 1st, 2:01.98

Advertisement

11-12 boys 200 freestyle relay: Adler Spotte, Burke Blaize, Oliver Stanley, Emmitt Donoho 8th, 2:16.73

13-14 girls 200 freestyle relay: Jackie Freedman, Naomi Segall, Ava Vercollone, Shannon Conway 1st, 2:00.96

13-14 boys 200 freestyle relay: Erik Weller, Andrew Cirincione, Oscar Spotte, Jacob Villagomez 10th, 2:00.27

15-and-over 200 mixed freestyle relay: Trey DuFauchard, Eva Villagomez, David Zea, Logan Betkey 3rd, 1:52.10


Advertisement