xml:space="preserve">

Since 1979 I've been a member of the National Society of Film Critics, a group of critics, now numbering 61,  from newspapers and magazines (print or on-line) across the country. My first choices for the top awards have never fared better than they did in this year's annual voting. The complete list of NSFC winners follows, with my ballot on the extended entry.

The number of votes exceeds 61 because the Society uses a weighted voted system -- three points for first choice, two for second, one for third choice.

Advertisement

The Society presented several Film Heritage awards (for my most recent post on the National Film Preservation Foundation, click here). The group also protested the MPAA ratings board's arbitrary standards and restrictive practices, especially when it considers language and nudity (for my most recent post on this, click here). And it condemned Iran's December 18, 2010 sentencing of directors Jafar Panahi and Mohammad Rasoulof (for my most recent post on that, click here).

BEST PICTURE *1. The Social Network 61 2. Carlos 28 3. Winter's Bone 18

BEST DIRECTOR *1. David Fincher 66 – The Social Network 2. Olivier Assayas 36 – Carlos 3. Roman Polanski 29 – The Ghost Writer

BEST ACTOR *1. Jesse Eisenberg 30 – The Social Network 2. Colin Firth 29 – The King's Speech 2. Edgar Ramirez 29 – Carlos

BEST SCREENPLAY *1. Aaron Sorkin 73 – The Social Network 2. David Seidler 25 – The King's Speech 3. Roman Polanski and Robert Harris 19 - The Ghost Writer

BEST ACTRESS *1. Giovanna Mezzogiorno 33 – Vincere 2. Annette Bening 28 – The Kids Are All Right 3. Lesley Manville 27 – Another Year

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE *1. Geoffrey Rush 33 – The King's Speech 2. Christian Bale 32 – The Fighter 3. Jeremy Renner 30 – The Town

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE *1. Olivia Williams 37 – The Ghost Writer 2. Amy Adams 28 – The Fighter 3. Melissa Leo 23 – The Fighter 3. Jacki Weaver 23 – Animal Kingdom

BEST NONFICTION *1. Inside Job 25 (Charles Ferguson) 2. Exit Through the Gift Shop 21 (Banksy) 3. Last Train Home 15 (Lixin Fan)

BEST SCREENPLAY *1. Aaron Sorkin 73 – The Social Network 2. David Seidler 25 – The King's Speech 3. Roman Polanski and Robert Harris 19 - The Ghost Writer

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM *1. Carlos 31 2. A Prophet 22 3. White Material 16

BEST CINEMATOGRAPHY *1. True Grit 31 (Roger Deakins) 2. Black Swan 27 (Matthew Libatique) 3. Somewhere 18 (Harris Savides)

FILM HERITAGE AWARDS: 1. The Film Foundation (on its 20-year anniversary) 2. "Chaplin at Keystone" (Flicker Alley) 3. "Elia Kazan Collection" (Fox) 4. John Ford's "Upstream" (1927), one of 75 films recently found in the New Zealand Film Archive and repatriated to the U.S. with the cooperation of the National Film Preservation Foundation 5. "On the Bowery" (Restored by Davide Pozzi of the Cineteca del Comune di Bologna's L'Immagine Ritrovata in cooperation with the Rogosin Heritage and Anthology Film Archives and distributed by Milestone.) 6. "Word Is Out" (Restored by Ross Lipman for the UCLA Film & Television Archive and the Outfest Legacy Project and distributed by Milestone.)

My ballot follows.

Advertisement

Since I voted by proxy, I did not include votes for optional categories like foreign-language film and documentary; my top choices in each of those categories would have been Vincere and Inside Job.

BEST PICTURE 1. The Social Network 2. Vincere 3. The King's Speech.

BEST DIRECTOR 1 David Fincher -- The Social Network 2.  Marco Bellochio -- Vincere 3. Lee Unkrich - Toy Story 3.

BEST ACTOR: 1. Jesse Eisenberg -- The Social Network 2. Filippo Timi -- Vincere 3. Colin Firth -- The King's Speech.

BEST ACTRESS: 1. Noomi Rapace -- The Girl With the Dragon Tattoo. 2. Giovanna Mezzogiorno -- Vincere 3. Helen Mirren -- The Tempest.

BEST SUPPORTING ACTRESS: 1. Helena Bonham Carter -- The King's Speech  2. Dale Dickey -- Winter's Bone) 3. Naomi Watts -- Mother and Child.

BEST SUPPORTING ACTOR: 1. Mark Ruffalo -- The Kids Are All Right 2. Matt Damon -- True Grit 3. Andrew Garfield -- The Social Network.

BEST SCREENPLAY: 1. Aaron Sorkin -- The Social Network 2. David Seidler -- The King' Speech 3. Michael Arndt -- Toy Story 3.

BEST CINEMATOGRAPHY: 1. Eduardo Serra --Harry Potter and the Deathly Hallows Part One 2. Daniele Cipri -- Vincere 3. Stuart Dryburgh -- The Tempest.

Advertisement
Advertisement
Advertisement