Race-by-race picks for Friday's Black-Eyed Susan Day at Pimlico Race Course

For The Baltimore Sun

Gabby Gaudet's and Stan Salter's race-by-race picks for Friday's racing at Pimlico Race Course:

Race 1, 11:30 a.m. post time

Gaudet's selections: No. 3 Everlasting Secret, No. 5 Zippity Zoom, No. 4 My Magician

Salter's selections: No. 4 My Magician, No. 5 Zippity Zoom, No. 3 Everlasting Secret

Race 2, 12:01 p.m.

Gaudet's selections: No. 1 Dare to Be, No. 5 Catching Fireflies, No. 6 Play Unified

Salter's selections: No. 5 Catching Fireflies, No. 1 Dare to Be, No. 8 Do What I Say

Race 3, 12:32 p.m.

Gaudet's selections: No. 7 Indian Paint, No. 5 Borino, No. 4 Maximus Beauty

Salter's selections: No. 7 Indian Paint, No. 6 Tiz a Diamond, No. 5 Borino

Race 4, 1:03 p.m.

Gaudet's selections: No. 9 Notapradaprice, No. 4 Lottie, No. 2 Private Client

Salter's selections: No. 2 Private Client, No. 4 Lottie, No. 9 Notapradaprice

Race 5, 1:34 p.m.

Gaudet's selections: No. 4 Terra Promessa, No. 3 Mo’ Green, No. 6 Carrumba

Salter's selections: No. 4 Terra Promessa, No. 6 Carrumba, No. 3 Mo’ Green

Race 6, 2:06 p.m.

Gaudet's selections: No. 2 Arraign (price play), No. 7 Family Meeting, No. 4 Tricky Escape

Salter's selections: No. 4 Tricky Escape, No. 7 Family Meeting, No. 1 Gone Away

Race 7, 2:39 p.m.

Gaudet's selections: No. 6 Shaman Ghost (best bet), No. 9 Conquest Windycity, No. 5 Noble Bird

Salter's selections: No. 6 Shaman Ghost (best bet), No. 10 Fellowship, No. 1 Dolphus

Race 8, 3:13 p.m.

Gaudet's selections: No. 5 Compelled, No. 3 Victory to Victory, No. 6 My Sweet Stella

Salter's selections: No. 3 Victory to Victory, No. 5 Compelled, No. 12 Happy Mesa

Race 9, 3:44 p.m.

Gaudet's selections: No. 12 Pretty City Dancer, No. 8 Nonna Bella, No. 5 Our Majesty

Salter's selections: No. 6 Vertical Oak, No. 11 Astrollinthepark, No. 5 Our Majesty

Race 10, 4:16 p.m.

Gaudet's selections: No. 5 Ben’s Cat, No. 10 Richard’s Boy, No. 9 Triple Burner

Salter's selections: No. 10 Richard’s Boy, No. 4 Pay Any Price, No. 5 Ben’s Cat

Race 11, 4:50 p.m.

Gaudet's selections: No. 5 Lights of Medina, No. 1 Shimmering Aspen, No. 9 Summer Luck

Salter's selections: No. 1 Shimmering Aspen, No. 9 Summer Luck, No. 5 Lights of Medina

Race 12 , 5:22 p.m.

Gaudet's selections: No. 13 Harlands Thunder, No. 5 Lady Allegra, No. 3 Little Stella

Salter's selections: No. 13 Harlands Thunder, No. 6 Rithm and Rap, No. 5 Lady Allegra

Race 13, 5:54 p.m.

Gaudet's selections: No. 8 Pleasant Tales, No. 4 Sweet on Smokey, No. 9 Clipthecouponannie

Salter's selections: No. 1 Lovable Lady (price play), No. 9 Clipthecouponannie, No. 5 Chanteline

Race 14, 6:28 p.m.

Gaudet's selections: No. 12 She’slikethewind, No. 1 Discreet Power, No. 11 Fuerza

Salter's selections: No. 11 Fuerza, No. 14 West Coast Bias, No. 12 She’slikethewind          

Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
19°