Bryan Voltaggio: Closing Family Meal in Baltimore 'was no easy decision'
Varsity Letters
Varsity Letters News and notes on Baltimore area high school sports

Wrapping up a big week in Top 15 girls basketball playoffs, tournaments

Top 15 teams Western and Poly move on to states along with unranked Glenelg, New Town, Forest Park

With only a handful of local teams moving on to the state semifinals and everyone else concluding their seasons this weekend, here’s a final look at how The Baltimore Sun’s Top 15 girls basketball teams fared in the regional playoffs or in road tournaments. Continue to follow the five local teams playing in the state semifinals Thursday and Friday – Western, Poly, New Town, Glenelg and Forest Park – with our coverage this week from Towson University’s SECU Arena.

No. 1 St. Frances (24-6)

IAAM A Conference champion

Bishop Walsh quarterfinal: Def. Mount Carmel, 92-20

Bracket semifinal: Lost to Riverdale Baptist, 45-40

Third-place game: Lost to No. 2 McDonogh, 64-62

Season over

No. 2 McDonogh (20-5)

IAAM A Conference runner up

Bishop Walsh quarterfinal: Def. Elizabeth Seton, 57-48

Bracket semifinal: Lost to Good Counsel, 63-44

Third-place game: Def. No. 1 St. Frances 64-62

Season over

No. 3 Old Mill (24-1)

Anne Arundel County champion

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. Severna Park, 53-51.

Sectional final: Def. Arundel, 54-51

Class 4A East regional final: Lost to North Point, 54-52

Season over

No. 4 Seton Keough (18-10)

IAAM A Conference semifinalist

Bishop Walsh quarterfinal: Lost to Riverdale Baptist, 57-35

Bracket semifinal: Def. Mount Carmel, 61-27

Fifth-place game: Lost to Elizabeth Seton, 57-36

Season over

No. 5 Western (23-1)

Baltimore City champion

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. Sherwood, 57-29

Sectional final: Def. No. 11 Howard, 53-34

Class 4A North regional final: Def. No. 7 Catonsville, 69-49

Next: State semifinal vs. Monday’s Eleanor Roosevelt/Parkdale winner

When: Thursday, 3 p.m.

Where: Towson University’s SECU Arena

No. 6. MATHS (18-9)

At the National Independent Schools Athletic Association Tournament

Lost to Hamilton Heights, TN; Forest Trail Academy, NC; Three-Point Line Academy, VA.

Season over

No. 7 Catonsville (23-2)

Baltimore County champion

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. Bel Air, 68-23

Sectional final: Def. Dulaney 63-22

Class 4A North regional final: Lost to No. 5 Western, 69-49

Season over

No. 8 Aberdeen (19-2)

Harford County champion

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Lost to C. Milton Wright, 48-44 in Class 3A North Section II

Season over.

No. 9 Poly (20-5)

Baltimore City runner up

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. City, 66-65

Sectional final: Def. Milford Mill 62-29

Class 3A North regional final: Def. Towson, 66-36

Next: State semifinal vs. Northern-Calvert

When: Thursday, 7 p.m.

Where: Towson University’s SECU Arena

No. 10 Roland Park (15-8)

IAAM A Conference quarterfinalist

Season over

No. 11 Howard (22-3)

Howard County champion

Sectional first round: Def. Springbrook 64-24

Sectional semifinal: Def. Paint Branch, 47-45

Section final: Lost to No. 5 Western 53-34 in the Class 4A North Section II

Season over

No. 12 Manchester Valley (24-2)

Carroll County champion

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. North Carroll, 71-42

Sectional final: Def. Boonsboro, 56-35

Class 1A West regional final: Lost to Southern-Garrett, 46-42

Season over

No. 13 New Town (21-2)

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. Western Tech, 67-43

Sectional final: Def. Hereford 48-36

Class 2A North regional final: Def. Chesapeake-B, 65-32

Next: State semifinal vs. Largo

When: Friday, 3 p.m.

Where: Towson University’s SECU Arena

No. 14 Patterson Mill (18-7)

Harford County runner up, last year’s Class 2A state champion (now in Class 1A)

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. Havre de Grace, 84-13

Section final: Def. Perryville, 75-15

Class 1A North regional final: Lost to Forestville, 89-37

Season over

No. 15 Liberty (16-8)

Carroll County runner up

Sectional first round: Bye

Sectional semifinal: Def. Oakland Mills, 59-48

Sectional final: Def. South Carroll, 55-52 2OT

Class 2A West regional final: Lost to Williamsport, 63-31

Season over

Copyright © 2016, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
82°