www.baltimoresun.com/sports/high-school/varsity-letters/bal-allmiaa-teams-announced-for-fall-sports-20121206,0,467957.story

baltimoresun.com

All-MIAA teams announced for fall season

By Glenn Graham

12:15 PM EST, December 6, 2012

Advertisement

The Maryland Interscholastic Athletic Association announced its All-MIAA teams for the fall season. Here's a look at the All-MIAA cross country, soccer, volleyball and water polo teams (find the All-MIAA football teams here):

All MIAA teams

Cross Country

A Conference: Tyler Spear, Loyola; Mikey Singer, McDonogh; Pat Dunk, Calvert Hal; Kevin Wegner, Loyola; Ted Terpos, Loyola; Peter Rowe, Calvert Hall; Denny Grace, Calvert Hall.

B Conference: Joey Pickens, Glenelg Country; Jack Hamed, St. Paul's; Ned Moreland, St. Paul's; Kyle Tribble, Park School; Jim Heilman, Baltimore Lutheran; Connor Coleman, St. Paul's; Timmy Peters, St. Paul's.

Soccer

A Conference

Archbishop Curley: Mike Sauers, Sr., MF; Jake Ossie, Sr., GK; Tre Pulliam, Fr., F; Eric Spalt, Jr., F    

Archbishop Spalding: Nick McCrea, Sr., MF/F.

Calvert Hall: Jacob Bender, Sr., MF; Tiger Wittman, Jr., MF; Zach Rutherford, Jr., D                                                                                                                                               

Gilman: Sam Wancowicz, Jr., F/D; Anthony Kim, Sr., MF; Riley DeSmit, Sr., MF.                                                 

John Carroll: Jake Brown, Sr., GK.                                                                      

Loyola: Mike DeGraffenreidt, Sr., D; Jeremy DeGraffenreidt, Sr., F; Tony Butta, Sr., D; Andrew Reuling, Sr., MF; Gavin Barger, So., MF.                

McDonogh: Matt Sanchez, Sr., GK; George Campbell, Jr., MF; Chris Haskins, So, D.                                                                                              

Mt. St. Joseph: Drew Smith, Sr., MF; Danny Kaiser, Jr., MF.

 B Conference

Annapolis Area CS: Sam Schmidt, Jr., MF; Austin DeVore, Sr., MF.                                                                                

Boys’ Latin: Aaron Leeds, Sr., D; Maxx Lowenstein, Sr., MF; Jake Sachse, Sr., MF; Jacob Katinsky, Sr. F.                                                                                                        

Friends: Cedric Charlier, Sr. F; Connor Finn, Sr., MF.                                                                    

Glenelg CS: Eric Wootton, Fr, GK.

Park: Matt Roberts, Sr., F; Randy Conney, Sr., D.                                                                                                           

St. Mary’s: Christian Bloesl, Sr., F; Nick Armero, Jr., MF.                                           

St. Paul’s: Iliyas Mirza, Jr., F; Gavin Norris, Sr., MF; Juwan Kearson, So., F; BJ Mattheiss, Jr., D.                                                                                                           

St. Vincent Pallotti: Braulio Ramon, Sr., D/MF.         

Severn: Zac Davliakos, Jr., F; Graham Davis, Jr., D; Keith Singletary, So. F;  Max Hurlebaus, Sr., MF.                  

C Conference 

Baltimore Lutheran:  Jake Woods, Sr., MF/D.       

Beth Tfiloh: Aaron Finglass, Sr., D; Jordan Katz, Sr., MF.                                               

Gerstell: Steven Snyder, Sr., MF/D; Ben Higgins. Jr., F; Matt Zabetakis, Sr., D; Casey Gruber, Jr., MF; Michael Hernandez, Sr., D.           

Indian Creek: Keion Ulmer, Jr., MF/D; Mario Carneiro, Fr., D.                                             

Key: Brian Kelley, Jr., F; Josh Gurka, Sr. D; Liam Killingstad, Jr., MF.

Mt. Carmel: Tyler Naunton, Sr., GK; gaige Robinson, Fr., MF; Storm Robinson, So., F; Matt Biscoe, Sr., D,

St. John’s Cath Prep: Carson Jones, Sr., MF; Austin Rose, Jr., MF; Eduardo Castro-Vidal, Sr., F.

Sts. Peter & Paul: Brooks Zentgraf, Jr., F; Alex Lighty, Jr., GK.

Volleyball

A Conference

Calvert Hall: Russell Coulter, Chris Mafale, Shane Martin.

Gilman: Jack Hutchins, TylerWakefield.

Loyola: Bennett Bradley, Devin McNamara, Brady Harvey, Peter Herrick, Blaise Connor.

Mount St. Joseph: Mike Macari, Tim Burke.

B Conference

Archbishop Curley: Pat McMann, Matt Piluk.

Archbishop Spalding: Zach Rombach, Colin Schmitz, Jarro Yuzon.

Boys' Latin: David Santangelo, Ben Levin, Bradley Schwartz.

St. Paul's: Brendon Connelly, Justin Tucker, Jack Hearns, Daniel Wilson.                    

Water Polo

Calvert Hall: Kevin Doyle, Matt Rothman, Pat Burke.

Gilman: Anuj Khandelwal.

Loyola: Taylor Bernhardt, Alex Bennett, Thomas Brennan, Kevin Blum.

McDonogh: Tarik Lott, Danny Sweeney, Bert Schmickel.