2017 All-Metro boys indoor track first and second team

First team:

Taylor Baranoski

Eastern Tech, senior

•Has quietly grown into a dominant distance runner in the area

•Won the Class 2A 800 (1:57.64) and the 1,600 (4:19.71) at the state championship meet

•Also swept those two races in the Baltimore County (2:05.91, 4:39.80) meet

•Did the same at the Class 2A Central Region meet (2:07.18, 4:38.97)

Max Barbour

Loyola Blakefield, senior

•A strong distance runner for the Dons all season

•Finished second in the 3,200 at the MIAA championship meet

•Also took second in the same race at the Private School state meet

•Took third in the one mile in the Last Track to Philly

Ellis Brown

Pikesville, senior

•Ran well in the 55 and 300 all winter but saved his best for the state meet

•Won both events (in Class 1A) in times of 6.54 and 35.43, both personal bests

•Also ran on fourth-place 800 relay that day as Pikesville finished second overall

•Finished second in the 300 at the Baltimore County title meet and third in the 55

Kyle Bryant

Century, senior

•Continues improving and remains one of state's top pole vaulters

•Won the Class 2A state meet championship with a personal best vault of 14-4

•Also captured first in the Carroll County (13-7) and West Region (13-8) meets

•In addition, can help with high jump and running plus relays

Dalton Hengst

McDonogh, junior

•Continues developing into one of the state's top distance runners — with another year left

•Hengst won the 800, 1,600 and 3,200 at the MIAA championship meet in times of 1:59.01; 4:23.46 and 9:36.82

•Second straight indoor season when he's won all three races in the title meet

•Also repeated as the MIAA cross country champion in the fall

Michael Nash

Hereford, senior

•Has grown into one of the state's best in shot put indoors and outdoors

•This winter, won the Class 2A indoor state title with throw of 55-3.5

•That came after wins in the Baltimore County (56-6) and Central Region (57-2) meets

•Also won state title outdoors last spring after finishing second last winter indoors

Hunter Petrik

Mount Saint Joseph, junior

•Turned in another solid season to help Gaels win MIAA indoor title

•Finished third in the 1,600 and fourth in the 3,200 in the championship meet

•Won the 3,200 (9:43.05) in earlier league meet during the season

•Also helped the Gaels win the cross country MIAA title last fall

Christian Saulsbury

Wilde Lake, senior

•Had an outstanding season in sprints, winning almost all of his 55-meter dashes

•Capped off the winter by winning the Class 3A 55 in 6.40 — a personal best

•Also won the race at the Class 3A East Region in a time of 6.52 seconds

•Took fourth in the 300 at the Howard County title meet plus the Region meet

Ayende Watson

Gilman, senior

•Been one of the area's top field event performers in the winter — especially on jumps

•Won three jumps at the MIAA championship meet, helping Gilman take second overall

•At title meet, took first in high jump (6-2), long jump (22-5) and triple jump (45-4)

•Won triple jump (45-5) at the Last Track to Philly meet earlier in the winter

Lucas Wright

McDonogh, senior

•Been a bit overshadowed by teammate Dalton Hengst but still has found plenty of success

•Finished second to Hengst in both the 800 and 1,600 at the MIAA title meet

•Won the 1,600 (4:32.55) at the Howard County Winterfest earlier in the season

Nico Yarbough

Dulaney, senior

•Can help out the Lions in the 55 hurdles and the high jump and did throughout the season

•At state meet, finished second in high jump in Class 4A (6-6), losing in a tiebreaker

•Took fourth in 55 hurdles at state meet

•Won the 55 hurdles (8.31) and high jump (6-0) at the Baltimore County title meet

Second Team:

Nicholas Boogades, South River, senior

Christian Carter, Mount Saint Joseph, senior

DeJuan Ellis, McDonogh, junior

Camden Gilmore, Loyola Blakefield, sophomore

Dae'trell Gordon, Atholton, senior

T.J. Lyles, Wilde Lake, senior

Adam Melville, Manchester Valley, junior

Zach Stump, Liberty, junior

Yourry Tapande, Dundalk, senior

Stephon Torrence, Digital Harbor, senior

Tory Young, Gilman, senior

Teams selected by Jeff Seidel after consultation with Baltimore Sun staff and area coaches.

Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
59°