State Championships

(at Hereford)

Boys


Follow @SunVarsity on Twitter.

Class 1A

Team results (top 5): 1. Boonsboro, 69; 2. Bohemia Manor, 70; 3. Perryville, 81; 4. Mountain Ridge, 110; 5. Cambridge/South Dorchester, 131.

Individuals (top 10): 1. Franks (BOM), 16:58.8; 2. Dell (NC), 17:23.0; 3. Snyder (BOO), 17:25.5; 4. Condon (CAM), 17:31.3; 5. Allen (FOR), 17:37.5; 6. Barton (PER), 17:40.7; 7. Brooks (BOM), 17:42.8; 8. Thornton (PER), 17:45.4; 9. Testa (BOO), 17:46.0; 10. Poland (MR), 17:46.1.

Class 2A

Team results (top 5): 1. Catoctin, 77; 2. Williamsport, 92; 3. Kent Island, 145; 4. Poolesville, 148; 5. Century, 153.

Individuals (top 10): 1. Dorsey (CAT), 16:25.2; 2. Carvalho (WIN), 16:47.5; 3. Dorsey (CAT), 16:48.9; 4. Mead (CEN), 16:54.3; 5. Bowman (WIL), 17:07.7; 6. Tucker (EDG), 17:09.8; 7. Weaverling (POO), 17:10.8; 8. Herzog (PAT), 17:12.2; 9. Gascho (CAT), 17:15.6; 10. Rhodes (KI), 17:26.5

Class 3A

Team results (top 5): 1. Hereford, 52; 2. Thomas Johnson, 115; 3. Centennial, 120; 4. Einstein, 124; 5. Mount Hebron, 185.

Individuals (top 10): 1. Bullen (ANN), 16:19.5; 2. Rau (HOW), 16:20.2; 3. Luckin (HER), 16:22.9; 4. Rivera (HER), 16:28.8; 5. Beck (LIN), 16:30.4; 6. Simpson (EIN), 16:35.1; 7. Freed (TJ), 16:35.7; 8. Font (CEN), 16:36.0; 9. Johnson (TS), 16:37.8; 10. Withbroe (EIN), 16:53.4

Class 4A

Team results (top 5): 1. Severna Park, 47; 2. Walter Johnson, 93; 3. Wootton, 150; 4. Sherwood, 166; 5. North Point, 185.

Individuals (top 10): 1. Bertrand (CLA), 16:02.7; 2. Forsyth (SPK), 16:27.8; 3. Ciattei (PH), 16:40.6; 4. Shipley (SPK), 16:40.9; 5. Levine (WOO), 16:42.6; 6. Jones (NP), 16:48.0; 7. Keim (NP), 16:49.9; 8. Trzeciak (WOO), 16:54.8; 9. Musselman (SR), 16:58.2; 10. Burgett (SPK), 16:58.4.

Girls

Class 1A

Team results (top 5): 1. Boonsboro, 44; 2. Manchester Valley, 64; 3. Mountain Ridge, 94; 4. Perryville, 117; 5. Cambridge/South Dorchester, 127.

Individuals (top 10): 1. Zielinski (BOO), 19:48.6; 2. Culp (MV), 20:19.1; 3. DeVault (MR), 20:25.7; 4. Narr (CAM), 20:57.6; 5. Cunningham (BOO), 21:12.1; 6. Smith (BOO), 21:12.9; 7. Haberkam (PER), 21:23.8; 8. Dodson (PER), 21:34.0; 9. Hawkins (BOO), 21:36.4; 10. McCarthy (MV), 21:38.0.

Class 2A

Team results (top 5): 1. Calvert, 57; 2. Oakland Mills, 101; 3. Century, 106; 4. Oakdale, 106; 5. Liberty, 139.

Individuals (top 10): 1. Lang (OAK), 19:21.8; 2. Beautz (POO), 19:49.6; 3. Taylor (OM), 19:55.4; 4. Mattson (CAL), 20:01.8; 5. Hemler (OAK), 20:12.1; 6. Pennello (POO), 20:14.4; 7. Aris (CAL), 20:15.8; 8. Breichner (WIN), 20:15.9; 9. Rinehart (LIB), 20:18.7; 10. Starks (MR), 20:26.1.

Class 3A

Team results (top 5): 1. Reservoir, 65; 2. Centennial, 73; 3. Urbana, 125; 4. River Hill, 138; 5. Hereford, 144.

Individuals (top 10): 1. Mulhern (URB), 19:20.1; 2. Krein (RH), 19:28.9; 3. Nalubola (CEN), 19:37.6; 4. Causey (HER), 19:41.7; 5. Askine (URB), 19:59.7; 6. Yep (MH), 20:07.7; 7. Ward (NH), 20:09.4; 8. Oliver (RES), 20:11.6; 9. Winklbauer (URB), 20:19.3; 10. McIntyre (CEN), 20:22.0.

Class 4A

Team results (top 5): 1. Bethesda-Chevy Chase, 67; 2. Quince Orchard, 103; 3. Broadneck, 119; 4. Churchill, 149; 5. South River, 199.

Individuals (top 10): 1. Beakes (BCC), 19:17.4; 2. El Masry (RM), 19:23.0; 3. McCumber (BCC), 19:28.1; 4. Griffith (DUL), 19:41.1; 5. Srour (CHU), 19:55.1; 6. Hayes-Puttfa (SHE), 20:00.2; 7. Almeida (SPR), 20:04.0; 8. Moore (PH), 20:04.1; 9. Noall (CLA), 20:05.2; 10. Daley (CLA), 20:05.4.