Boys lacrosse

No. School Record Prev. 
1. Calvert Hall 16-2 
2. Loyola 16-4 
3. Boys' Latin 14-7 
4. Gilman 12-4 
5. McDonogh 9-8 
6. Severn 15-7  
7. Hereford 18-1 
8. South River 19-0 10 
9. Glenelg 17-2 10 
10. St. Mary's 10-7 
11. Winters Mill 16-1 11 
12. Mount St. Joseph 12-8 12 
13. Westminster 16-2 -- 
14. Archbishop Spalding 6-10 14 
15. Fallston 15-5 — 

Other teams considered: Arundel (10-8), Broadneck (13-2), Friends (12-4), Marriotts Ridge (14-3), Patterson Mill (15-4), Severna Park (12-5), South Carroll (10-8)

Girls lacrosse


Follow @SunVarsity on Twitter.

No. School Record Prev. 
1. McDonogh 18-0 
2. Maryvale 13-4 
3. Century 17-1 
4. Bryn Mawr 15-2 
5. Notre Dame Prep 10-9 
6. Severna Park 17-2 
7. Marriotts Ridge 17-1 
8. South River 13-4 
9. Broadneck 14-3 
10. Mount Hebron 15-3 -- 
11. Roland Park 10-8 10 
12. Catonsville 17-2 11 
13. St. Paul's 8-9 12 
14. Severn 9-11 13 
15. C. Milton Wright 14-5 14 

Other teams considered: Annapolis (11-3-1), Fallston (13-4-1), Hereford (13-4), John Carroll (7-10), Mount de Sales (9-8), North Harford (12-5), Westminster (13-4), Winters Mill (13-5)

Baseball

No. School Record Prev. 
1.North Harford  22-2  
2. Calvert Hall  28-5  3  
3. Reservoir  22-2  1  
4. Patterson Mill  20-4  
5. Gilman   24-9  
6. Glenelg  20-5  
7. Northeast  17-7  
8. Arundel  18-5  13 
9. Archbishop Curley  20-11  -- 
10. Manchester Valley  15-4  -- 
11. Old Mill  19-4  
12. Severna Park  16-5  
13. Loch Raven  13-9 -- 
14. Liberty  14-5 10 
15. Westminster  16-5  11 

Other teams considered: Archbishop Spalding (17-16), Century (14-11), C. Milton Wright (12-9), Digital Harbor (18-3), Dulaney (15-6), Eastern Tech (14-6), Towson (12-5), Harford Tech (18-4), Hereford (14-6), River Hill (16-5), South River (14-9), St. Paul's (12-12).

Softball

No. School Record Prev. 
1. Eastern Tech 22-2 
2. Seton Keough 15-2 
3. Chesapeake-AA 19-5 
4. Reservoir 20-3 
5. Liberty 19-2 
6. Howard 17-4 
7. Severna Park 16-4 
8. South Carroll 14-5 
9. Broadneck 14-5 
10. Archbishop Spalding 13-10 10 
11. North Harford 12-3 14 
12. Glen Burnie 14-5 12 
13. North County 12-8 13 
14. C. Milton Wright 13-7 11 
15. Landsdowne 14-6 — 

Other teams considered: Dunbar (17-1), Franklin (15-7), Glenelg (15-7), Hammond (11-7), Lansdowne (14-6), Mercy (11-5), Mount Hebron (12-4), Northeast (13-6), Perry Hall (16-6).

Boys track and field

No. School Prev. 
1. Gilman 
2. Mount St. Joseph 
3. Reservoir 
4. Old Mill 
5. Severna Park 
6. Wilde Lake 
7. Hereford 
8. Arundel 
9. Milford Mill 
10. Edgewood 10 

Other teams considered: Century, Digital Harbor, Dulaney, Loyola, McDonogh, Westminster.

Girls track and field

No. School Prev. 
1. McDonogh 
2. Liberty 
3. Aberdeen 
4. Mount Hebron 
5. Hereford 
6. Severna Park 
7. Franklin 
8. Western — 
9. Maryvale 
10. Old Mill — 

Other teams considered: Archbishop Spalding, Broadneck, Long Reach, Loch Raven, Meade, Northwestern, Western Tech.

How the polls are conducted: The Baltimore Sun polls are compiled weekly by the sports staff after observing events and consulting with coaches.