Boys lacrosse
No. School Record Prev. 
1. Calvert Hall 16-1 
2. Gilman 11-5 
3. St. Paul's 13-7 
4. Boys' Latin 11-7 
5. McDonogh 15-4 
6. St. Mary's 12-6 
7. Glenelg15-1 
8. Hereford 15-1 
9. Fallston15-2 
10. Loyola 8-10 10 
11. Westminster 13-2 11 
12. Marriotts Ridge 13-2 12 
13. Severna Park 12-5 13 
14. Severn 10-12 14 
15. Bel Air 12-2 15
Other teams considered: Annapolis Area Christian (13-4), Arundel (12-4), Chesapeake-AA (10-5), Friends (14-1), John Carroll (12-3), Mount St. Joseph (3-14), North Harford (10-5), South Carroll (13-2), South River (13-3), Winters Mill (12-3)

No. School Record Prev. 
1. McDonogh 19-0 
2. Roland Park 15-6 
3. Bryn Mawr 16-3
4. Westminster 13-0 3
5. Marriotts Ridge 14-1 6
6. Winters Mill 11-3 
7. Notre Dame Prep 11-7 11
8. Century 12-2 
9. Fallston 13-2 
10. John Carroll 9-4 
11. South River 14-3 10 
12. Dulaney 13-2-1 12 
13. Mount Hebron 15-113 
14. Broadneck 12-3 14 
15. Severna Park 13-4 15 

Follow @SunVarsity on Twitter.

Other teams considered: C. Milton Wright (10-3), Glenelg (11-4), St. Mary's (7-10), St. Paul's (11-8), Severn (12-9)

Baseball
No. School Record Prev. 
1. Calvert Hall 24-7 
2. Archbishop Spalding  20-4 
3. Reservoir  19-0  3
4. Westminster 18-0 
5. John Carroll   15-4
6. Chesapeake-AA   17-2  6
7. Severna Park 16-5  
8. Atholton 17-2 
9. Fallston 13-4  9
10. C. Milton Wright 15-4  10 
11. South River 16-4 11 
12. Severn 18-2 12 
13. Dulaney 13-4  13 
14. Patterson Mill  16-414 
15. Dunbar  14-0 —
Other teams considered: Digital Harbor (13-2), Franklin (6-7), Kenwood (7-5), Liberty (13-6), Loyola (16-11), Manchester Valley (12-7), North Harford (13-4), Old Mill (11-5), St. Paul's (11-9)

Softball
No. School Record Prev. 
1. Chesapeake-AA 19-0 
2. Seton Keough 13-1 
3. Broadneck 16-3 
4. Archbishop Spalding 10-4 
5. Eastern Tech 16-0 
6. Howard 17-2 
7. North County 12-4 
8. North Carroll 17-1 11 
9. Severna Park 13-6 
10. Lansdowne 15-3 10 
11. Glen Burnie 9-8 
12. Franklin 9-3 12 
13. Liberty 13-3 13 
14. C. Milton Wright 11-5 14 
15. Bel Air 10-3 15 
Other teams considered: Glenelg (8-4), Marriotts Ridge (12-7), Reservoir (10-3), River Hill (13-4), Westminster (10-7)

Boys track and field
No. School Prev. 
1. Gilman 
2. Hereford 
3. Archbishop Curley 
4. Carver 
5. Annapolis — 
6. Winters Mill — 
7. Reservoir — 
8. Century 
9. Chesapeake-AA 
10. Wilde Lake — 
Other teams considered: Atholton, Broadneck, Franklin, Meade, McDonogh, Oakland Mills

Girls track and field
No. School Prev. 
1. McDonogh 
2. Hereford 
3. Western 
4. Liberty 
5. Hammond 
6. Century 
7. Old Mill 
8. Harford Tech 
9. Chesapeake-AA — 
10. Catonsville — 
Other teams considered: Digital Harbor, Long Reach, Meade, Mount de Sales, River Hill, Western Tech

How the polls are conducted: The Baltimore Sun polls are compiled weekly by the sports staff after observing events and consulting with coaches.