Boys lacrosse

No. SchoolRecordPrev.
1. Calvert Hall13-21
2. Loyola14-32
3. Gilman10-34
4. Boys' Latin12-63
5. McDonogh9-65
6. Severn15-58
7. Hereford14-17
8. St. Mary's9-76
9. Glenelg12-19
10. South River14-010
11. Winters Mill13-111
12. Mount St. Joseph12-713
13. Arch. Spalding6-912
14. Broadneck13-114
15. Severna Park10-415

Other teams considered: Fallston (9-5), Marriotts Ridge (12-2), Patterson Mill (11-3), Sts. Peter & Paul (11-2), Westminster (12-2)

Girls lacrosse


Follow @SunVarsity on Twitter.

No. SchoolRecordPrev.
1. McDonogh15-01
2. Bryn Mawr15-12
3. Century13-13
4. Marriotts Ridge14-04
5. Maryvale11-35
6. Notre Dame Prep9-86
7. South River12-27
8. Severna Park12-28
9. Broadneck12-29
10. Roland Park10-710
11. St. Paul's8-811
12. Catonsville14-1
13. Severn9-10
14. C. Milton Wright10-414
15. Annapolis11-2-112

Other teams considered: Dulaney (9-6), Fallston (9-4-1), Hereford (11-3), John Carroll (7-9), Mount de Sales (9-8), Mount Hebron (12-2), North Harford (10-4).

Baseball

No. SchoolRecordPrev.
1. Gilman24-62
2. Calvert Hall25-41
3. Reservoir18-14
4. North Harford17-23
5. Old Mill 17-28
6. Glenelg15-47
7. Northeast13-65
8. Patterson Mill15-46
9. Severna Park13-49
10.Liberty13-411
11. Westminster13-410
12. River Hill15-412
13 Arundel15-413
14. Harford Tech15-315
15. Dulaney 14-5--

Other teams considered: Archbishop Curley (15-10), Archbishop Spalding (13-13), C. Milton Wright (10-7), Digital Harbor (14-2), Hereford (11-4), Manchester Valley (11-4) , Perry Hall (8-5), South River (11-8).

Softball

No. SchoolRecordPrev.
1. Eastern Tech18-21
2. Seton Keough13-22
3. Severna Park15-33
4. Howard16-34
5. Reservoir16-35
6. Liberty15-211
7. South Carroll14-4
8. Broadneck13-58
9. Chesapeake-AA14-59
10. Archbishop Spalding12-97
11. C. Milton Wright11-410
12. Glen Burnie13-412
13. North County11-813
14. North Harford10-314
15. Glenelg13-5

Other teams considered: Century (9-8), Franklin (15-5), Hammond (11-6), Mercy (10-4), Mount de Sales (8-9), Mount Hebron (11-3), Northeast (12-6).

Boys track and field

No. SchoolPrev.
1. Gilman1
2. Mount St. Joseph2
3. Hereford5
4. Reservoir3
5. Mount Hebron6
6. Severna Park7
7. River Hill8
8. Wilde Lake9
9. Chesapeake-AA10
10. Old Mill

Other teams considered: Catonsville, Carver-Balt., Digital Harbor, Edgewood, Franklin, Loyola, Poly.

Girls track and field

No. SchoolPrev.
1. McDonogh1
2. Liberty2
3. Hereford3
4. Aberdeen6
5. Archbishop Spalding5
6. Franklin4
7. Mount Hebron7
8. Severna Park8
9. Arundel9
10. Old Mill

Other teams considered: Digital Harbor, F.S. Key, Kenwood, Meade, Northwestern, Milford Mill, South River, Western Tech.

How the polls are conducted: The Baltimore Sun polls are compiled weekly by the sports staff after observing events and consulting with coaches.